Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam zamiar dać 20 cm styro a krążą plotki, ze styropian i tak nie oddycha więc co mi tam. W domu będzie też wentylacja mechaniczna więc powinno być ok. A i sprawa najważniejsza to to, że jestem zielony w tym temacie i dopiero się "dokształcam". Na chwilę obecna jestem na etapie SSO (kończą dach).

Izolacja termiczna przez którą przechodzi powietrze, traci na oporze cieplnym, Przy WM nawiewnej czy nawiewno wywiewnej - ciśnienie wewnątrz jest wyższe niż przy wywiewnej - co wymusza konieczność stosowania paroizolacji w dachu i ścianie lub materiałów nieprzepuszczających powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym 30 cm styro to tez takie teoretyzowanie pana TB bo 30cm o lambdzie 0,040 a takiej 0,035 to tez różnica. A jak kogoś stać i postawi na PIR/PUR a zrobi tylko 20cm to wg TB beee choć lambda poliuretanów jest znacznie niższa. Ale jak 30 to 30, ja zrobię 20.

Przy piankach też się pisze o 30 cm - (patrz katalog isover czy Izodom 2000 itp)

 

Nie robiąc ekonomicznej izolacji termicznej - trzeba inwestować w nieekonomiczne ogrzewanie centralne. To jest wybór - izolujmy czy ogrzewamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymalem info od Dr. Duda :)

 

"po podstawieniu warstw do budynku jednorodzinnego o pow. podłogi 90m2 oszczędność wynosi 2,4kWh/m2rok (dla stacji meteo Warszawa Okęcie)

czyli 240kWh dla 100m2 (może parę kWh mniej bo dla podłogi 10x10 będzie większa wartość parametru charakterystycznego B). Obliczenia wykonałem w programie audytor 5.0"

 

A wiec 2.4kWh/m2/rok

 

A wiec Mr. TB! W jaki sposob 30cm to minimum?

Dom moze miec 25kWh/m2 lub 27.4kWh/m2....

Ale wedlug definicji TB nadal bedzie IZOLOWANY!

A wiec mamy autorytet Dr. Duda i

"widzimisie" P. TB, ktory po prostu wie.

Mysle ze to zamyka dyskusje z P. TB i jego min 30 cm i wszystkiego co z tym zwiazane...

 

Reasumujac... 20cm nie jest beee ;)

 

Dokładnie - 20 cm jest za mało o czym się łatwo można przekonać - Nawet Pana isover podaje 30.

 

Przecież może Pan założyć wątek "Jak budować by zużywać więcej niż 20kWh/m2 rocznie?

Kto Panu roni?

 

I jeszcze jedno. Jaka jest lambda i grubość 20 i 30 cm styropianu pod np płytą fundamentową ?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och i taka mała dygresja - Pan Tomasz jakoś nigdy nie odpowiedział na to pytanie. Zakładając że ogrzewanie "On zawsze daje 100w/m2" to dokładając do tego niecentralne przygotowanie ciepłej wody mamy przyłącze, lekko licząc 100 kW. Czy tak to wygląda w dużych domach izolowanych? Czy RWE Stoen bez problemu podciąga takie przyłącze? .

 

 

no i?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymalem info od Dr. Duda :)

 

"po podstawieniu warstw do budynku jednorodzinnego o pow. podłogi 90m2 oszczędność wynosi 2,4kWh/m2rok (dla stacji meteo Warszawa Okęcie)

czyli 240kWh dla 100m2 (może parę kWh mniej bo dla podłogi 10x10 będzie większa wartość parametru charakterystycznego B). Obliczenia wykonałem w programie audytor 5.0"

 

A wiec 2.4kWh/m2/rok

 

A wiec Mr. TB! W jaki sposob 30cm to minimum?

Dom moze miec 25kWh/m2 lub 27.4kWh/m2....

Ale wedlug definicji TB nadal bedzie IZOLOWANY!

A wiec mamy autorytet Dr. Duda i

"widzimisie" P. TB, ktory po prostu wie.

Mysle ze to zamyka dyskusje z P. TB i jego min 30 cm i wszystkiego co z tym zwiazane...

 

Reasumujac... 20cm nie jest beee ;)

 

Można wyrażac o dr Dudzie rózne opinie, niekonieczne te pozytywne, ale w tym przypadku okazał się dokładnym i rzetelnym audytorem, który korzysta z normalnych

obliczeniowych programów ozc. Opinie TB na jego temat niewątpliwie zaszkodziły jego wizerunkowi na tym forum do czego czesciowo przyczynił sie on sam.

Problem powstał dla TB który nie moze juz bezkrytycznie powoływać sie na opinie dr Dudy, który zrozumiał ze jako nr 1 na liscie audytorów KAPE nie moze wyrazać opinii i poglądów niezgodnych z aktualnym stanem wiedzy w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tym przypadku okazał się dokładnym i rzetelnym audytorem
Niekoniecznie ! Czym różni się licznik od obliczeń! ( napisałem już do dr)

1 - im grubsza izolacja termiczna od gruntu, tym zimniejszy grunt. Przy 30 cm - zimą temperatura dochodziła do +3,5 st.C a +8 st.C ( użyte w obliczeniach było przy 10cm styro) - Obliczenia delta T z gruntu przez nas podgrzanego - nie są rzetelne . Przypomnę ile kWh potrzeba na ogrzanie o 1 st.C i utrzymanie tego stanu przez sezon 1 m3 piachu (10%wilgotności)pojemnosc_cieplna_gruntu_imagelarge.jpg

2- Ile styropianu zostaje po ściśnięciu go betonem np przy płycie fundamentowej - Panie asolt - uważa Pan, że powinno się liczyć grubość przed wylaniem ??? Jak to czyni Pan i ( zdaje się )dr Duda?

3 - Czy Pan się orientuje, ile na lambdzie traci ściśnięty styropian? Przecież wypychamy z niego powietrze.

 

CZY MOŻE PAN POLICZYĆ TE SAME STRATY PRZYJMUJĄC:

- temperatura gruntu +3 st.C

-grubość w obu przypadkach ( 20 i 30 cm) spada o 10%

-lambda niższa o 5%.

 

I teraz Pan proszę pamiętać, że mamy się zmieścić ( cały dom w 3000kWh)

 

Może Pan z łaski Swojej podstawić te dane?

Dr Dudę też o to poprosiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie ! Czym różni się licznik od obliczeń! ( napisałem już do dr)

1 - im grubsza izolacja termiczna od gruntu, tym zimniejszy grunt. Przy 30 cm - zimą temperatura dochodziła do +3,5 st.C a +8 st.C ( użyte w obliczeniach było przy 10cm styro) - Obliczenia delta T z gruntu przez nas podgrzanego - nie są rzetelne . Przypomnę ile kWh potrzeba na ogrzanie o 1 st.C i utrzymanie tego stanu przez sezon 1 m3 piachu (10%wilgotności)[ATTACH=CONFIG]206972[/ATTACH]

2- Ile styropianu zostaje po ściśnięciu go betonem np przy płycie fundamentowej - Panie asolt - uważa Pan, że powinno się liczyć grubość przed wylaniem ??? Jak to czyni Pan i ( zdaje się )dr Duda?

3 - Czy Pan się orientuje, ile na lambdzie traci ściśnięty styropian? Przecież wypychamy z niego powietrze.

 

CZY MOŻE PAN POLICZYĆ TE SAME STRATY PRZYJMUJĄC:

- temperatura gruntu +3 st.C

-grubość w obu przypadkach ( 20 i 30 cm) spada o 10%

-lambda niższa o 5%.

 

I teraz Pan proszę pamiętać, że mamy się zmieścić ( cały dom w 3000kWh)

 

Może Pan z łaski Swojej podstawić te dane?

Dr Dudę też o to poprosiłem.

 

A skąd takie załozenia ze grubosc sie zmniejszy o 10%, badał Pan to, jezeli tak to proszę przedstawic wyniki tych badan. A co w przypadku gdy nad styropianem jest wylewka a nie płyta? tez jest 10%. Jezeli te 10% wąpliwe to skąd róznica 5% w lambdzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd takie załozenia ze grubosc sie zmniejszy o 10%, badał Pan to, jezeli tak to proszę przedstawic wyniki tych badan. A co w przypadku gdy nad styropianem jest wylewka a nie płyta? tez jest 10%. Jezeli te 10% wąpliwe to skąd róznica 5% w lambdzie ?
Że dodam. Pod płytą, kompresja izolacji w rodzaju EPS/XPS nie może przekraczać 2% Takie są zalecenia producentów. Dlaczego, to już wszyscy wiedzą. Pod wylewkami nie występują naprężenia dające znaczące pomiarowo odkształcenia styropianu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale lepiej wiedzieć niż nie.

W sumie chlewnie się z tego robi i nikt nie narzeka, a dom od chlewni dużo się nie różni ;)

Masz gdzieś link na ten temat ?

Chlewnie robi się z płyt warstwowych z blachy. Tego co w środku nie widać a płyty zawsze trzymają wymiar. Problem z trzymaniem parametrów w czasie dotyczy chyba wszystkich produktów PUR/PIR, również natryskiwanych. Kolega dał płyty z okładziną, o ile pamiętam z jakiegoś bitumu. Zdaje się takie: http://www.icmarket.pl/ecotherm-plyta-therma-p-13470.html Niestety gdzie jest jego post nie wiem. Chyba w wątku o płycie ale spróbuj tam coś odszukać. :) Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, nie spodziewałem się że pan Duda to taki szkodnik!

Użył programu Audytor 5.0, a nie szklanej kuli TB. Ośmielił się napisać że różnica 10cm styropianu generuje 2,4 kWh/m2 rocznie.

Szkodnik,szkodnik po trzykroć!

Czyli wydajemy dodatkowo 4500zł aby rocznie zaoszczędzić 100zł ( pomijając że te pieniądze dawałyby większy zysk na lokacie niż ta zaoszczędzona stówa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ja się chyba nie doczekam odpowiedzi. Tak samo nie doczekałem się odpowiedzi na pytanie jak zaizolować dom z poddaszem użytkowym. Taki drobny szczegół dotyczący izolacji stropu z dwóch stron, wewnętrznych ścian nośnych itd. No Panie Tomaszu - po raz kolejny unik żeby nie odpowiadać na trudne pytania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB ma rację,że przy 30cm izolacji na posadce temp.pod chudziakiem będzie niska +/- 5oC.

Mam w związku z tym pytanie. Co zrobić i jak aby zimą nie wykraplała się tam wilgoć zawarta w domowym powietrzu.Przecież tam jest pkt.rosy.Przez lata wilgoć będzie narastała bez możliwości odparowania.Co z lambdą tych 30-tu cm. styropianu.Może nawet jakieś formy życia w tym styropianie urosną.

Ciekawe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie mi, jak najlepiej zaizolować strop pod nieużytkowym poddaszem? Warstwy będą takie licząc od parteru:

 

12 cm - płyta GK

15 cm - pustka powietrzna (może ułożę w niej kanały do wentylacji, a jak się nie uda, to w warstwie ocieplenia)

30 cm strop Teriva

35 cm wełna

 

No i właśnie o tą wełnę chodzi. Czy nie lepiej dać styropian EPS 100? Poddasze będzie nieużytkowe, ale to nie znaczy, że nie chciał bym tam czegoś schować. Po wełnie kiepsko się chodzi, a robienie konstrukcji dla podłogi, to dodatkowa praca. Na styropian ( położony w 3-4 warstwach) po prostu położę płyty osb na tym kawałku, z którego będę chciał skorzystać i po problemie. Są jakieś przeciwwskazania? Połączenie z izolacją ścian nie powinno być problemem, a szczeliny przy krokwiach wypełnił bym pianką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kłaść styropian, jest po prostu droższy od wełny, stąd z reguły wykorzystywana jest wełna.

 

Reakcja TB nie dziwi, bo to nie jest niestety zdrowy człowiek. Skoro forum wyśmiało teorie, a dodatkowo przyłączył się do tego przywoływany "autorytet", TB zasłania sobie oczy rękami, przez chwilę śpiewa swoje la la la, po czym stwierdza: miałem rację. Jeszcze 10 czy 20 postów i zacznie się od nowa, że jeśli dom nie ma 40 cm od gruntu, to jest de facto nieizolowany, tym razem wymyśli się inny autorytet, no bo dr Duda siłą rzeczy autorytetem już być przestał.

 

Moim zdaniem tolerowanie osób, do których kompletnie nic nie dociera, jest katastrofalne dla jakości dyskusji. Zamiast wspólnie dojść do jakiś wartościowych wniosków, przez kolejne sto stron będzie napierdalanka odnośnie tego czy dawanie 40 cm od gruntu jest zasadne czy nie, choć wszyscy wiemy że temat się wyczerpał i powinien się właśnie zakończyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 cm - płyta GK

15 cm - pustka powietrzna (może ułożę w niej kanały do wentylacji, a jak się nie uda, to w warstwie ocieplenia)

 

I zastanów się żeby dać od góry tej pustki izolację refleksyjną, będzie izolacja i paroizolacja w jednym. Chyba nie ma jednoznacznych badań odnośnie tego że to działa, ale ... zastanów się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2- Ile styropianu zostaje po ściśnięciu go betonem np przy płycie fundamentowej - Panie asolt - uważa Pan, że powinno się liczyć grubość przed wylaniem ??? Jak to czyni Pan i ( zdaje się )dr Duda?

3 - Czy Pan się orientuje, ile na lambdzie traci ściśnięty styropian? Przecież wypychamy z niego powietrze.

 

 

 

Myślę że nikt nie widział XPS sciśniętego o 10 % ciężarem domku jednorodzinnego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...