Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

A jednak:

 

http://www.scc.ca/en/standardsdb/standards/14744

 

"CAN/ULC-S701-97

Norme sur l'isolant thermique en polystyrène, panneaux et revêtements de tuyauterie

 

1 OBJEt

 

1.1 La présente norme renferme des exigences et des méthodes d'essai pour

isolant en polystyrène expansé rigide sous forme de panneaux et de revêtements

de tuyauterie fabriqués par moulage (EPS) ou extrusion (XPS) de grains de

polystyrène expansible.

....."

A możesz to na jakiś ludzki język :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@Canadian study ... woda na mlyn Nydara

 

Oddly, the thermal performance of EPS was slightly improved during the second year of the test. “We’re not sure why that happened,” Swinton says. “Perhaps it was because the soil was somewhat dryer the second year.”...

 

"Niespodziewanie, izolacyjnosc cieplna styropianu nieznacznie sie poprawiła w drugim roku badania. "Nie jesteśmy pewni, dlaczego tak się stało," stwierdzil Swinton . "Być może to dlatego, że gleba była nieco bardziej sucha w drugim roku" ...

 

Jaka woda :D. Wodolejstwem jest twierdzenie,że wilgotne to bardziej izolacyjne a suche staje się przewodnikiem . Natomiast w tym kontekście staje się ciekawe, co się dzieje ze styropianem między posadzką a chudziakiem ,w stałych niekorzystnych warunkach ,o ile takie stworzymy. Takimi warunkami jest temp. w domu 22oC i wilgotność 40-50% oraz przy 30-40cm izolacji ,8-10oC w chudziaku i wilgotność względna powietrza w izolacji bliska 100%. I niech nikt nie wierzy w cuda,że dyfuzja nie pokona paroizolacji w posadzce i Sd w murach na poziomie 5-10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka woda :D. Wodolejstwem jest twierdzenie,że wilgotne to bardziej izolacyjne a suche staje się przewodnikiem . Natomiast w tym kontekście staje się ciekawe, co się dzieje ze styropianem między posadzką a chudziakiem ,w stałych niekorzystnych warunkach ,o ile takie stworzymy. Takimi warunkami jest temp. w domu 22oC i wilgotność 40-50% oraz przy 30-40cm izolacji ,8-10oC w chudziaku i wilgotność względna powietrza w izolacji bliska 100%. I niech nikt nie wierzy w cuda,że dyfuzja nie pokona paroizolacji w posadzce i Sd w murach na poziomie 5-10.

 

Jak folia jest beznadziejna w budownictwie, to po kiego ją gdziekolwiek stosować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ciekawa ta rozprawa. daj znac jak znajdziesz cos bardziej aktualnego. chociaz na dzisiejsze foldery reklamowe i proste modele komputerowe trzeba miec czajnik z gwizdkiem w glowie.

 

w robocie skrypt napisze i robote przyspiesze niewyobrazalnie, a szef kiwa glowa i mowi, ze nie lubi "black box" approach ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem ,że jest beznadziejna. Jeżeli zastosujesz paroizolację- spowalniacz dyfuzji w dachu, to masz opór dyfuzyjny od największego do najmniejszego ,o ile zastosujesz od zewnętrznej strony opóźniacz o bardzo małym Sd, który ma raczej nie dopuścić do przedostania się skroplin do izolacji.

Natomiast jeżeli położysz izolację ze styropianu np.15cm na krokwie od góry , to robisz sobie kuku,ponieważ zakłócasz przepływ pary wodnej .Zamiast w warstwach Sd duże, małe i bardzo małe,robisz duże, małe i bardzo duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyjmiesz BK+30cmEPS+folia to wagowo w EPS będziesz miał najmniej wody. Dodatkowo jak zasymulujesz okresowo wysoką temp. ściany zewnętrznej (nasłonecznienie latem) to taka ściana jest rewelacyjna. Kwestia starannego wykonania ale z tym dla chcącego nie powinno być problemów.

 

Sprawdziłem - 6,3%. Klimat we wszystkich przypadkach ten sam.

Wagowo to najlepiej wychodzi w wełnie, bo wełna jest 4 razy cięższa od styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawa ta rozprawa. daj znac jak znajdziesz cos bardziej aktualnego. chociaz na dzisiejsze foldery reklamowe i proste modele komputerowe trzeba miec czajnik z gwizdkiem w glowie.

 

w robocie skrypt napisze i robote przyspiesze niewyobrazalnie, a szef kiwa glowa i mowi, ze nie lubi "black box" approach ^_^

 

O tej pracy kol TB wyraził się dobitnie kilka stron temu. Pisana na zamówienie ( taki sens był) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem ,że jest beznadziejna. Jeżeli zastosujesz paroizolację- spowalniacz dyfuzji w dachu, to masz opór dyfuzyjny od największego do najmniejszego ,o ile zastosujesz od zewnętrznej strony opóźniacz o bardzo małym Sd, który ma raczej nie dopuścić do przedostania się skroplin do izolacji.

Natomiast jeżeli położysz izolację ze styropianu np.15cm na krokwie od góry , to robisz sobie kuku,ponieważ zakłócasz przepływ pary wodnej .Zamiast w warstwach Sd duże, małe i bardzo małe,robisz duże, małe i bardzo duże.

 

 

W domach z drewna pisaliśmy o konstrukcji (szczelności), wniosek był że chałupa nie oddycha wszystko reguluje bardzo wydajna wentylacja.

A tu znów o dyfuzji? nie pojmuję, bania mała:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, Niech wszyscy za to wierzą najlepiej nydarowi! ''

 

Nie o wiarę chodzi tylko o zastanowienie się, co się dzieje ze styropianem w skrajnie niekorzystnym klimacie 100% wilgotności względnej. Para wodna nie będzie dyfundowała do zamkniętej kuleczki EPS-a ? Przy rocznym cyklu zmian temp. gruntu pod budynkiem, nie nastąpi kondensacja? A co będzie po kilkuletnim cyklu ? Nie znamy tych odpowiedzi ,bo producentom nie zależy na takich informacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach z drewna pisaliśmy o konstrukcji (szczelności), wniosek był że chałupa nie oddycha wszystko reguluje bardzo wydajna wentylacja.

A tu znów o dyfuzji? nie pojmuję, bania mała:(

 

Dobra wentylacja to brak kłopotów a przynajmniej ograniczenie do minimum, ale są okresy w roku, że ludzie wyłączają wentylację lub bardzo ograniczają, bo na zewnątrz skrzypi pod nogami.

Ja mam zresztą zrobione odwrotnie. Tzn największy opór dyfuzyjny na zewnątrz a najmniejszy od środka, ponieważ uznałem,że wentylacja będzie chodziła zawsze bez względu na temp. zewnętrzną. Rodzaj izolacji wewnętrznej w ścianach umożliwia takie fanaberie. Ściany wtedy nie oddychają ale robią taką zadyszkę. Szybki wdech i wydech ale w obrębie wnętrza , bez udziału wymiany z zewnętrznym powietrzem ( no może cząstkowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, Niech wszyscy za to wierzą najlepiej nydarowi! ''

 

Nie o wiarę chodzi tylko o zastanowienie się, co się dzieje ze styropianem w skrajnie niekorzystnym klimacie 100% wilgotności względnej. Para wodna nie będzie dyfundowała do zamkniętej kuleczki EPS-a ? Przy rocznym cyklu zmian temp. gruntu pod budynkiem, nie nastąpi kondensacja? A co będzie po kilkuletnim cyklu ? Nie znamy tych odpowiedzi ,bo producentom nie zależy na takich informacjach.

Nic się nie dzieje, nie nastąpi kondensacja. Niezależnie od długości cyklu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wentylacja to brak kłopotów a przynajmniej ograniczenie do minimum, ale są okresy w roku, że ludzie wyłączają wentylację lub bardzo ograniczają, bo na zewnątrz skrzypi pod nogami.

Ja mam zresztą zrobione odwrotnie. Tzn największy opór dyfuzyjny na zewnątrz a najmniejszy od środka, ponieważ uznałem,że wentylacja będzie chodziła zawsze bez względu na temp. zewnętrzną. Rodzaj izolacji wewnętrznej w ścianach umożliwia takie fanaberie. Ściany wtedy nie oddychają ale robią taką zadyszkę. Szybki wdech i wydech ale w obrębie wnętrza , bez udziału wymiany z zewnętrznym powietrzem ( no może cząstkowym).

 

Jestem za "ograniczeniem" wymiany powietrza i zrobienie wszystkiego z.....e szczelnie, dyfuzja to mój największy wróg!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o najmniejszą wagę bezwzględna - w styro będzie mniej.

 

Ale tylko jak styro jest w środku i kiedy jest folia. Wtedy bezwzględnie jest 20% mniej wody w styro, ale styro jest 4 razy lżejszy.

Jak ocieplenie jest na zewnątrz to nawet w wartościach bezwzględnych lepiej wychodzi wełna. I folia goowno tu daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowiny!

 

5) Styro+folia+BK: 6,8% - mój pomysł jednak działa

 

Taka sytuacja... Gdzieś tu ziarno prawdy jest, ale plew chyba więcej.

 

dziala, bo to jest model optymalnej sciany. jest ekonomiczna, blokujesz transport pary, masz akumulacje, chronisz konstrukcje i pozwalasz "Dychac" <- | ->

folii mozna sie pozbyc, bo trudno to zrealizowac, a bez niej da sie zyc.. najwazniejsza wiatroizolacja.. chodzby pseudo przez piankowanie szpar..

 

sciana mrTB jest tylko "procentowo" lepsza. jak sam zauwazyles patrzac na problemy techniczne, ochrone konstrukcji zewnetrznej, mostki, brak akumulacji, niepraktycznosc.. ale sprawdzi sie np w starej kamienicy jak chcesz sie odciac od sasiadow i nie przejmujesz sie co sie dzieje z konstrukcja. mam kolege, ktory wpakowal 40k euro w wypicowanie starej rudery, zeby dziewczynom zaimponowac.. ale nie wiem jeszcze jak mu sie mieszka..

 

uwzgledniaj tez warstwy elewacyjne..

 

 

Edycja: a z tym Dychaniem to dla nowicjuszy i purystow maly disclaimer:

wiadomo, regulacja wilgoci to przez wentylacje.. przez sciany to tylko znikomy procent..

mowie o Dychaniu tylko w kontekscie rozkladu pary w samej scianie, a nie regulacji wilgotnosci wzglednej w pomieszczeniu..

Edytowane przez sailah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie dzieje, nie nastąpi kondensacja. Niezależnie od długości cyklu.

 

Jeżeli pod izolacją a nad chudziakiem masz 8oC a latem,czy jesienią wilgotność względną znacznie powyżej 50%, to kondensacja jest nieuchronna,ale jak się pojawi ,to wzrośnie przewodność cieplna izolacji ,grunt podniesie temperaturę,wzrośnie ciśnienie cząsteczkowe i w izolacji zniknie woda ale zostanie para wodna o stężeniu blisko 100% jako gazu .Mnie po prostu interesuje jaki to ma wpływ na straty ciepła. W typowym domu tego nikt nie zauważy bo to są ilości moim zdaniem poniżej 1000kWh na 140m2. Czy warto z tym walczyć to inna sprawa. Ja jestem po prostu ciekawy ile to przynosi strat.

Rozważając fundament i ściany nośne na nim, Ściany zewnętrzne będą generowały dyfuzję z pomieszczenia do izolacji a ściany wewnętrzne nośne z izolacji do wnętrza.Pytanie jak szybki to jest proces ile gram/h wody w ten sposób odparowuje i ile się skrapla. Straty w tym przypadku generowane są przez zmiany stanu skupienia pary wodnej a nie przez to że styropian jest mokry. On jest suchy,z wyjątkiem spodniej części jakiegoś pasa wokół ścian zewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak lepiej bylo wino pic...

Ale mam nadal pytanie do TB

Fachowca od izolacji...

Jakie straty mam do gruntu majac 3cm styropianu... 80m2

 

Pan odpowie ... Jak sie pan tak zna...

 

Imponujesz tymi 3-ma cm.:D

Zmierz temp. gruntu pod tą izolacją. Może okazać się ciekawie. Stawiam,że będzie wyższa niż 16oC.

Lambda / d x gradient. Może wyjść ciekawy wynik.

O ile jest niższa to pożera dużo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tej pracy kol TB wyraził się dobitnie kilka stron temu. Pisana na zamówienie ( taki sens był) .

 

Ta praca nie była w tym wątku przytaczana. Otwierałeś ten dokument ?

Tytuł tego dokumentu to "PRZEWODZENIE CIEPŁA W OŚRODKACH ZIARNISTYCH" To chyba Cię interesuje ?

 

W tym dokumencie można pooglądać np. taką zależność:

przewodnosc piasku.jpg

Nie ma znaczenia, że to z roku 1977. Piasek i fizyka nie uległy znaczącym zmianom technologicznym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...