Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

A co to ma do rzeczy? Z tego wynika, że w 1990 gaz był 9 razy tańszy od prądu, w 1995 5 razy tańszy, a dziś jest tańszy o kilkadziesiąt procent.

Pan mi udziela rady, choć o nią nie prosiłem, a nie odpowiada na pytanie, które zadałem.

Jak to nie ? Pewien jestem, że odpowiedziałem !

To powtórzę :

W domach izolowanych nie ma mowy o centralnym . Przy centralnym ogrzewaniu izolacja to tylko kosmetyka . System i tak zużyje swoje 800-900m3

 

Wszelkie działania termomodernizacyjne należy zaczynać od wentylacji. Dokładanie styropianów przy uchylonych oknach jest nieporozumieniem . A uszczelnienie domu z wentylacją naturalną to katastrofa.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pan mi udziela rady, choć o nią nie prosiłem, a nie odpowiada na pytanie, które zadałem.

 

To zupełnie normalne. TB ma na pulpicie generator mądrości. Po kliknięciu w "generuj mądrość" wkleja ją w jakiś wątek niezależnie od konktekstu. Za chwilę wklei klasyfikację domów swojego autorstwa (liczba mądrości jest ograniczona i muszą się powtarzać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach izolowanych stosuje się bezpośrednie ogrzewania !!!

To tak jak twoje kable 100W/m2 w domu pasywnym ...
Jeżeli zakładamy programowanie temperatura/czas/miejsce - to im wieksza moc na m2 tym większy komfort i mniejsze zużycie kWh- co Pan w tym nie rozumie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym się różni ciepło wytworzone od odebranego w domu w wewnątrz którego jest te źródło ? Non stop powtarzasz, że są straty na przesyle, ale tymi stratami też grzjeesz, więc co za różnica ?
Dokąd Pan tego nie dowie się i nie zbada - to nie będzie się Pan orientował w temacie. Domy izolowane ( zużycie do 30kWh/m2 rocznie) będą dla Pana abstrakcją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach izolowanych stosuje się bezpośrednie ogrzewania !!!

Jeżeli zakładamy programowanie temperatura/czas/miejsce - to im wieksza moc na m2 tym większy komfort i mniejsze zużycie kWh- co Pan w tym nie rozumie?

 

Bezwładność ... która rozkłada na łopatki twoje kable i sterowanie precyzyjne. To nawet w domkach weekendowych nie ma zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia "uwieżenia" - Poniważ pytający mi nie wierzy a fizyka jest mu obca - to napisałem:

Dokąd Pan tego nie dowie się i nie zbada - to nie będzie się Pan orientował w temacie. Domy izolowane ( zużycie do 30kWh/m2 rocznie) będą dla Pana abstrakcją.
Czyli aż się sam nie przekona.

Przypomnę, ze dom izolowany to zużycie do 30kWh/m2 więc bardzo łatwo można sprawdzić, czy projektant znał podstawy izolowania domów czy miał podstawy jak ogrzewać ( ITC i OZC) ?

Tu poziom wiedzy jest bardzo łatwy do weryfikacji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co docieplales sciany? No po co?

 

 

;)

Największe straty są do gruntu, potem wentylacja.

- nie ma sensu przyklejanie izolacji termicznej w nieszczelnym domu ( z wentylacją naturalna)

-uszczelnienie i docieplenie domu bez zadbania o wentylację mechaniczną - grozi zawilgoceniem i uszkodzeniem zdrowia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczach TB jestes idiota!

Po co docieplales sciany? No po co?

Maja maly udzial w stratach!

Trzeba bylo zerwac podlogi, wpakowac 50cm styropianu i mialbys dom pasywny... A tak zes szopke odwalil.

;)

 

Ja mam piwnicę nieogrzewaną i od spodu przyklejone 5cm styro.

Powinienem ten styropian poodrywać ze ścian i ułożyć w piwnicy na podłodze? Mam lęk wysokości i nie wiem czy muszę jeszcze raz po tym rusztowaniu łazić. Niedobrze mi:sick: Tyle roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam piwnicę nieogrzewaną i od spodu przyklejone 5cm styro.

Powinienem ten styropian poodrywać ze ścian i ułożyć w piwnicy na podłodze? Mam lęk wysokości i nie wiem czy muszę jeszcze raz po tym rusztowaniu łazić. Niedobrze mi:sick: Tyle roboty

- pierwszy ruch przy termorenowacji to uszczelnienie domu i wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

potem

- ogrzewanie bezpośrednie - najlepiej z pompy ciepła.

 

A co do izolacji - jak "ciągnie" od podłogi to ściany nie pomogą. Tak jak mamy mokre czy słabe buty, to kozuchy i futrzane czapki nie pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- pierwszy ruch przy termorenowacji to uszczelnienie domu i wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

potem

- ogrzewanie bezpośrednie - najlepiej z pompy ciepła.

 

A co do izolacji - jak "ciągnie" od podłogi to ściany nie pomogą. Tak jak mamy mokre czy słabe buty, to kozuchy i futrzane czapki nie pomogą.

 

Jak ogrzewać bezpośrednio (jednostopniowo) z pompy ciepła? Mam sobie skraplacz z niej wymontować i do salonu wstawić?

Zaraz...pompa ciepła? A nie grzejniki elektryczne? Abo kable grzejne?

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie teoretyczne.

Jakby dom był na palach to wcale nie ocieplać? Nie ma styczności z gruntem, ściany olewamy, na dach wiadomo paroizolacja i wełna.

To tak jakbym wyszedł na golasa, ale w czapce na mróz i podwiązał się śnurkiem do czegoś, coby gołom nogom śniegu nie dotykać.

Wyobrażam sobie, że będzie mi wtedy cieplej niż gdybym się odział w jakie lekko wilgotne ciuchy (wilgoć max 10% - wg WUFI).

Pasuje mi śmiałka do próby...tylko musi być z -15st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największe straty są do gruntu, potem wentylacja.

- nie ma sensu przyklejanie izolacji termicznej w nieszczelnym domu ( z wentylacją naturalna)

-uszczelnienie i docieplenie domu bez zadbania o wentylację mechaniczną - grozi zawilgoceniem i uszkodzeniem zdrowia

Od roku 1990 powtarzasz takie idiotyzmy i dziwisz się, że się z ciebie wszyscy nabijają. Uzasadnić w żaden sposób tego nie jesteś w stanie, co więcej mieszasz jednostki, mieszasz skutki z przyczynami i dziwisz się, że się wszyscy z ciebie nabijają. Wyjątkowy jesteś fikołek. Dla mnie misiu puchaty do potęgi n-tej. Mogę się tylko dziwić, że ktoś chce z tobą rozmawiać nie robiąc sobie jaj. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ogrzewać bezpośrednio (jednostopniowo) z pompy ciepła? Mam sobie skraplacz z niej wymontować i do salonu wstawić?

Zaraz...pompa ciepła? A nie grzejniki elektryczne? Abo kable grzejne?

Kable grzewcze czy grzejniki doskonale sprawdzają się w domu izolowanym. Przy termorenowacji zaizolowanie może być niewykonalne lub nieekonomiczne ( przypomnę, że izolacja to termos nie ściana ) . Dlatego bardziej opłaca się zamontować w takich domach pompę ciepła z bezpośrednim parowanie czy skraplaniem.

Pompy ciepła do ogrzewania pośredniego - to pomysł ciepłowników - czyli z natury rzeczy zły. Po pierwsze drogie, po drugie mały COP przez wysoką temperaturę górnego źródła. Po trzecie - jaki jest sens nie zapłacić za pompę ciepła i nie wykorzystywać jej do chłodzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens ma ale nie dla domów jak w temacie. Dla innych ma bo straty przez kiepskie przegrody to jedno a straty przez przedmuchy to drugie.

W jednym domku w rodzinie będziemy "termomodernizować" a, że to poniemiecka kamienica i nie można z zewnątrz (poza tym nie ma sensu bo ściana z dylatacją otwartą przy dachu) to będzie od wewnątrz. Chałupa przeogromna więc pomniejszenie o kilka m2 nie robi różnicy.

Rozważa się szczelne przyklejenie tylko na ściany zewnętrzne 10-15cm dobrego EPS, na to folia, później stelaż 5cm w nim wełna i na to płyty GK (w sumie U<0,2).

Czy jest może jakiś tańszy i szybszy sposób a równie skuteczny?

Mogę Pana zapewnić, że uszczelnienie takiej kamienicy i wentylacja z odzyskiem ciepła - będzie:

- tańsza inwestycyjnie

-da większe efekty ekonomiczne

-poprawi komfort i zdrowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie teoretyczne.

Jakby dom był na palach to wcale nie ocieplać? Nie ma styczności z gruntem, ściany olewamy, na dach wiadomo paroizolacja i wełna.

To tak jakbym wyszedł na golasa, ale w czapce na mróz i podwiązał się śnurkiem do czegoś, coby gołom nogom śniegu nie dotykać.

Wyobrażam sobie, że będzie mi wtedy cieplej niż gdybym się odział w jakie lekko wilgotne ciuchy (wilgoć max 10% - wg WUFI).

Pasuje mi śmiałka do próby...tylko musi być z -15st.

Tak się właśnie buduje - bez kontaktu z gruntem... Gdyby był Pan łaskaw otworzyć Sobie katalog np. Rockwoola http://download.rockwool.se/media/23240914/isolera_r%C3%A4t_pocketguide_f%C3%B6r_hantverkare_ROCKWOOL.pdf By nie tracić czasu od strony 88 - zobaczy Pan, że nie ma kontaktu z gruntem 30 cm izolacji.

 

Jakby potem raczył Pan zobaczyć - izolacja a grunt wrzucając w google "EPS i grund och mark" - tam jest styropian i pod ławami i wypełnienia są do 60cm...

Coraz więcej fachowców przekonuje się że grunt jest najważniejszy. I ze nie zbuduje się izolowanego domu na 20 cm styropianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja jest w planie i będzie szybko zrobiona całkiem niewielkim nakładem ww obniżonym i dodatkowo docieplonym suficie - bardzo wysokie pomieszczenia, nad nimi strych.

A uszczelnienie to przede wszystkim nowe okna i drzwi. Można zacząć od tego i sprawdzić efekt a potem docieplać od wewnątrz bo jednak U ścian nie zachwyca a podłoga to nie problem bo pod spodem sąsiedzi podgrzewają.

Mieszkania to troszkę inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...