Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

,,- maksymalnie energooszczędny,

- maksymalnie bezobsługowy (żadne piece, kominki itp.),

- minimalnie wyposażony w awaryjne lub wymagające serwisu urządzenia."

Absolutnie się z tym zgadzam.Można to realizować w różny sposób.Nie ma jedynego słusznego .

Należy też pamiętać, że dom nie jest urządzeniem bezobsługowym.Jeżeli ktoś tak myśli to radzę mieszkanie w bloku ,a na starość dobre dzieci albo dom seniora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zgadzam się z Rafałem, pożyjesz to zobaczysz bo jak na razie to z tego co piszesz jesteś jeszcze głęboko w XX wieku:

 

To jest twoje "wydaje mi się". Wcale tak nie musi być.

 

- wentylacja przede wszystkim dla człowieka a nie domu więc regulowana pod człowieka, jednym czy dwoma nawiewami to sobie tylko kuku zrobisz,

 

Ja mam dom o podłodze 100m2 i planuje dwa nawiewy centralne - po jednym na poziom. Nie mierz wszystkiego swoja miarą (domem). Wiem, że u ciebie to nie wyszło, bo miałeś zbyt dużą odległość do anemostatów. U mnie może to działać. Jeśli nawet nie wyjdzie to doprowadzę nawiewy w odpowiednie miejsca. Nic nie tracę próbując. A są ludzie, którzy z powodzeniem praktykują taką wentylację (np. qubic). Cenowo jestem kilka tys. do przodu a i obsługowość żadna.

 

- grzanie ma być bezobsługowe i tylko jako uzupełnienie minimalnych strat,

 

Dlatego liczę, że pompy ciepła powietrze - woda będą w "normalnych" cenach. Dlaczego klimatyzator ppci o niesamowitych parametrach może kosztować 3,5k a pompa ciepła powietrze woda o takiej samej mocy 5x tyle ?! Czym to się różni ? Jednostki wewnętrzne nie mogą się aż tak cenowo różnić. Póki PC p-w nie są tak popularne jak klimatyzatory to będą w cenie. Ale to się lada chwila zmieni.

 

- a zużycie CWU jest już tak małe, że i PC pozostaje pod dużym znakiem zapytania, ewent. tani kolektor na grawitacji (po co panele montować na górze jak można na dole?), wsparty grzałką da to samo a serwisu mniej.

 

Mała powietrzna PC z zasobnikiem 110L i grzałką za 3,5k to jest optymalne rozwiązanie. Oczywiście, można iść w baterie bezdotykowe i z termostatem, termy lokalne za 6k ...

A o co chodzi z tymi panelami ?

 

 

W tę pogodę jaką mamy (na pd-zach) dom <30kWh/m2*rok wymaga tylko troszkę energii do dogrzewania a przy obecnej armaturze i sprzęcie też nie wiele CWU. A można jeszcze te potrzeby komfortowo ograniczyć... dlatego szukam działki póki tanie i planuję sobie coś jeszcze energo-oszczędniejszego na wygodną, leniwą emeryturkę;)

 

Chciałbym zapytać co proponujesz, ale wiem :) Kabelki. Ja jednak wolę PEX'a - bardziej uniwersalny. U mnie PC ma przewagę, ze względu na to, że zamiast płytek na dachu będę osadzał panele PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki. Ja jednak wolę PEX'a - bardziej uniwersalny
Bardziej uniwersalne są kable (ogniwa PV) poza tym przy 30cm izolacji ( dla Pana to wizja dla mnie od bardzo dawna codzienność) nie zastosuje Pan rurek choćby ze względu na komfort. Ich automatyka się zupełnie przy zużyciu około 1000kWh w sezonie - nie sprawdza. A wentylacja wyporowa... Podobnie - przy małych potrzebach ciepła - masakra! Ale... Sobie może Pan próbować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała powietrzna PC z zasobnikiem 110L i grzałką za 3,5k
Jak już zasobnik z pompą ciepła - to 200-300 litrów - To się długo nagrzewa i nie powinno zabraknąć - albo małe "szybkie" termy niecentralnie i bezdotykowe, albo duży zasobnik. Takie "wypośrodkowane" rozwiązania są najgorsze.

Kolejna sprawa - we wszystkich zasobnikach zintegrowanych z pompą ciepła są chińskie urządzenia, dlatego o cenie zestawu decyduje zasobnik. Szczerze Panu napiszę, że ppci z zasobnikiem za 3500zł - pewien jestem, że ma tani zasobnik - więc szybko ulegnie perforacji. Mam też przeczucie z dużą dozą pewności, że do taniego zasobnika - producent włoży najtańszą ppci.

Z drugiej zaś strony - jak wewnętrzny zasobnik i zewnętrzne pokrycie jest wykonana z kwasówki pompy-ciepla-vertical.jpg to producent dołączy do tego - również najlepszą sprężarkę.

Proszę pamiętać, że jak zbiornik się rozszczelni - to pompa ciepła jest nie do odzyskania - to jedno urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wizja tego domku "21st Century" to dom z:

- wentylacją wyporową/wywiewną z jednym lub dwoma centralnymi nawiewami

- ogrzewanie jednym / maks. dwoma klimatyzatorami

- CWU ogrzewana małą PC pędzoną na powietrzu wywiewanym z requ

Powyższe sprawie, że zasadne staje się inwestowanie w 30cm izolację.

--- Nie boi Pan się być oszukanym przez TB?

Przecież - różnimy się już tylko tym, że ja wolę precyzyjny nawiew powietrza chłodniejszego od góry, a do precyzyjnego ustawiania temperatury w pomieszczeniach - lepsze są kable czy maty.

A klimatyzator ... jeden i to jak najmniejszy .

Pan zobaczy COP w zależności od wielkości jednostki z tej samej serii

Toshiba_DaiseikaiSKVP_tveri.pdf1.jpg

Jeżeli Pan będzie miał dom izolowany - np 150m2 x 25kWh/m2 = 3800kWh : 170 dni = 22kWh . Dla domów izolowanych, sezon grzewczy jest znacznie krótszy - ale nawet 2kWh chwilowej mocy grzewczej - Panu sprawę przy mrozach załatwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej uniwersalne są kable (ogniwa PV) poza tym przy 30cm izolacji ( dla Pana to wizja dla mnie od bardzo dawna codzienność) nie zastosuje Pan rurek choćby ze względu na komfort. Ich automatyka się zupełnie przy zużyciu około 1000kWh w sezonie - nie sprawdza.

 

Ciężko skorzystać z PV przy grzaniu kablami. Moc chwilowa dla mojego domu - dla 100W/m2 - to ok 15kW ! Skąd ja wezmę tyle paneli? Dachu mi braknie.

Kolejna sprawa, mówisz o precyzyjnym sterowaniu, czyli o grzaniu tu i teraz. To powoduje, że potrzebujesz taryfę płaską za 55gr / kWh zamiast grzania nieprecyzyjnego w drugiej taryfie w cenie 30gr. Już o tym mówiliśmy, że lepiej akumulować w drugiej taryfie niż grzać w płaskiej w ciągu dnia.

 

A wentylacja wyporowa... Podobnie - przy małych potrzebach ciepła - masakra! Ale... Sobie może Pan próbować.

 

Nazwij to wywiewną, chyba bardziej Ci pasuje. Poczytaj wypowiedzi qubic'a w wątku nydara. On taką wentylację już praktykuje. Wiem ... nie na rękę Ci taka wentylacja ... nie da się zarobić.

Poznajesz ten rysunek?:

co2_dv_mv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko skorzystać z PV przy grzaniu kablami. Moc chwilowa dla mojego domu - dla 100W/m2 - to ok 15kW ! Skąd ja wezmę tyle paneli? Dachu mi braknie.

Kolejna sprawa, mówisz o precyzyjnym sterowaniu, czyli o grzaniu tu i teraz. To powoduje, że potrzebujesz taryfę płaską za 55gr / kWh zamiast grzania nieprecyzyjnego w drugiej taryfie w cenie 30gr. Już o tym mówiliśmy, że lepiej akumulować w drugiej taryfie niż grzać w płaskiej w ciągu dnia.

Dziś tak... ale było o najbliższej przyszłości ! Pracuje się na tym np. w ITME . Na dziś - to co Panu przeszkadza, że 100W/m2 zużyje 500kWh w sezonie - to bardzo dobra automatyka przy grzaniu powietrza PPCi i najwyższy komfort.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może by tak Panie Tomku spróbować trochę mniej rewolucyjnie.

Normalnie pokazywać zalety izolacji, NAWET TAKIEJ NIEDOSKONAŁEJ, a nie rzucać się z pazorami na sprzedawców systemów grzewczych. Przecież 99,999% domów trzeba ogrzewać. Kiedyś to się może zmienić, ale to trzeba przekonywać a nie wyzywać.

Może ci od CO to nie są wrogowie - niech sprzedają nagrzewnice kanałowe i ppci. Po co ten bufoniasty ton?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwij to wywiewną, chyba bardziej Ci pasuje. Poczytaj wypowiedzi qubic'a w wątku nydara. On taką wentylację już praktykuje. Wiem ... nie na rękę Ci taka wentylacja ... nie da się zarobić.

Poznajesz ten rysunek?:

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję Nazwa: co2_dv_mv.jpg Wyświetleń: 0 Rozmiar: 85,2 KB ID: 235649

Kiedyś nie było netu, nie było domowych wentylacji mechanicznych - stawiało się chałupę i testował - jak rozprowadzić wentylację najciszej i najlepiej. Wie Pan dlaczego ze wszystkich sposobów został nawiew anemostatami od góry w pokojach a wywiew w kuchni i łazience ? Bo inne rozwiązania okazały się gorsze. W 1989 roku - nikt nic na ten temat nie wiedział - wszystko trzeba było zbadać. Po prostu - nawiew chłodniejszego powietrza od dołu jest do ... bani. A Pan nydar po prostu się nie zna - przekonał mnie o tym nie tylko w sprawie wentylacji ale i tym, że kolektorem chce grzać grunt pod domem - Nie da się tego zrobić w domu 1002 nawet przy 60kW kolektorów (100m2 po 600W)

To jest szanowny Panie 7.2W na 12 litrów piachu!!! Wie Pan jak "grzeje" 7W? Laptop ma 40 - i niech Pan nim podgrzeje wiadro piachu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może by tak Panie Tomku spróbować trochę mniej rewolucyjnie.

Normalnie pokazywać zalety izolacji, NAWET TAKIEJ NIEDOSKONAŁEJ, a nie rzucać się z pazorami na sprzedawców systemów grzewczych. Przecież 99,999% domów trzeba ogrzewać. Kiedyś to się może zmienić, ale to trzeba przekonywać a nie wyzywać.

Może ci od CO to nie są wrogowie - niech sprzedają nagrzewnice kanałowe i ppci. Po co ten bufoniasty ton?

Nie umiem odpowiadać na "wycieczki osobiste" i pytania tak ogólnikowe jak "może mniej rewolucyjne". Izolacja jest znana od ponad 20 lat. Współczynniki przenikania również. W fizyce budowli ( nie gdzie indziej ) jest zapisane, że U przegrody można podawać, gdy :

- ciepło płynie prostopadle

- przegroda jest nieskończona

- lambda materiałów stała

...

To jeżeli ktoś "liczy" coś takiego: to nie jest izolacja.jpg to jak nazwać?

Wygooglował Pan Sobie może EPS i grunt "EPS i grund och mark"?

 

Ci od CO... Nie istnieje możliwość zastosowania w domach izolowanych CO - Przekonali się o tym choćby Lipińscy w domu pod Smolcem - pompy ciepła i kolektory - zużyły tyle co w starym domu z cegły o takiej powierzchni .

 

Przecież 99,999% domów trzeba ogrzewać.
ale trzeba to robić z głową a nie centralnie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zasobnik z pompą ciepła - to 200-300 litrów - To się długo nagrzewa i nie powinno zabraknąć - albo małe "szybkie" termy niecentralnie i bezdotykowe, albo duży zasobnik.

 

czyli wydatek albo 6-7k, albo 6-7k :) TB, uzasadnij wydatek 6-7k za taką PC, która nie może pracować na powietrzu wywiewanym z reku, bo potrzebuję 2-3x więcej tego powietrza. Po co mi taka PC, która nie zapewni mi ciepłej wody przez cały rok ?

Taka PC jaką opisałem + syfon jaśkowy + perlatory powoduje, że będzie wystarczająca. Tania w zakupie, tania w eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło z powietrza z wentylacji??? Co to za wymysły? Przecież to nie dość, że niewielki strumień to jeszcze musi być stały. Pompa jak działa pobiera nawet koło 400m3/h z gdy przestanie działać - zamknie przepływ. Poza tym, powietrze z wentylacji jest 2-5 st cieplejsze od tego na zewnątrz.

Po co mi taka PC, która nie zapewni mi ciepłej wody przez cały rok
? dlaczego? Sprawdzał Pan to? Ja nie sprzedaję pomp ciepła, ale sprawdziłem i parę osób również. Gdy jest duży mróz to parę h świeci słońce. Powietrze do ppci do cwu krąży na nieużytkowym poddaszu lub czerpnia jest w murze południowej ściany. Jak jest pochmurno - temperatura nie spada poniżej -5 st , Jak jest mniej to nawet klika h świeci na dach czy ścianę słońce .

Na innym forum - Bolesław założył podlicznik i koszt grzania 1m3 wody wyszedł mu zima 8zł.

Wg mnie lepiej wydać 7000zł niż 10500 - kupując zasobnik z ppci za 3500 a potem wymieniać go na teki za 7000zł.

Poza tym - 110m3 wody to najgłupsza ilość - do wanny przy mało, pod prysznice może zabraknąć a długo się nagrzewa .

Albo małe szybkie termy niecentralnie - albo 200-300L

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nie było netu, nie było domowych wentylacji mechanicznych - stawiało się chałupę i testował - jak rozprowadzić wentylację najciszej i najlepiej. Wie Pan dlaczego ze wszystkich sposobów został nawiew anemostatami od góry w pokojach a wywiew w kuchni i łazience ? Bo inne rozwiązania okazały się gorsze. W 1989 roku - nikt nic na ten temat nie wiedział - wszystko trzeba było zbadać. Po prostu - nawiew chłodniejszego powietrza od dołu jest do ... bani. A Pan nydar po prostu się nie zna - przekonał mnie o tym nie tylko w sprawie wentylacji ale i tym, że kolektorem chce grzać grunt pod domem - Nie da się tego zrobić w domu 1002 nawet przy 60kW kolektorów (100m2 po 600W)

To jest szanowny Panie 7.2W na 12 litrów piachu!!! Wie Pan jak "grzeje" 7W? Laptop ma 40 - i niech Pan nim podgrzeje wiadro piachu!

 

Po tej wypowiedzi przypomniał mi się kawał:

"Student zoologii nie był przygotowany do egzaminu. Dowiedział się jednak, że profesor robił kiedyś doktorat na temat dżdżownic, wie o nich wszystko i często o to pyta. Student nauczył się więc wszystkiego o dżdżownicach. Na egzaminie profesor zapytał jednak:

- Co pan wie o słoniach?

- O...o słoniach? No więc słoń, to dziwne zwierzę. Jego trąba przypomina dżdżownicę. A dżdżownica..."

 

Czy widzi Pan, Panie TB analogię ?

 

A co do meritum - jaki chłodniejszy nawiew ? Wywiewasz temp. 23-24 a nawiewasz 21-22. Jaki chłód ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło z powietrza z wentylacji??? Co to za wymysły? Przecież to nie dość, że niewielki strumień to jeszcze musi być stały. Pompa jak działa pobiera nawet koło 400m3/h z gdy przestanie działać - zamknie przepływ. Poza tym, powietrze z wentylacji jest 2-5 st cieplejsze od tego na zewnątrz.

 

Przy GWC i reku temp. powietrza wywiewanego z domu nigdy nie będzie miała mniej jak 5oC. Nawet te 5oC będzie jedynie przy długotrwałych mrozach.

Wyższa temp. to wyższa sprawność. Jeśli mam kupić dedykowaną PC tylko do wody CWU, to wolę kupić taką, która napędzi mi CO.

 

? dlaczego? Sprawdzał Pan to? Ja nie sprzedaję pomp ciepła, ale sprawdziłem i parę osób również. Gdy jest duży mróz to parę h świeci słońce. Powietrze do ppci do cwu krąży na nieużytkowym poddaszu lub czerpnia jest w murze południowej ściany. Jak jest pochmurno - temperatura nie spada poniżej -5 st , Jak jest mniej to nawet klika h świeci na dach czy ścianę słońce .

Na innym forum - Bolesław założył podlicznik i koszt grzania 1m3 wody wyszedł mu zima 8zł.

 

To prawda, że obecne PC ciepła do CWU potrafią pracować nawet do -5oC (teoretycznie), ale praca w takich warunkach nie jest komfortowa i w sumie daje tyle samo mocy do z grzałki. Po co więc kupować taką PC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest największe marnotrawstwo jakie można sobie wyobrazić. Dlatego najrozsądniej odzyskać z niego bezpośrednio. Dla PC to jest za mało powietrza i za wysoka jego temp.

 

Jak już PC to może dedykowany do niej prosty GWC rurowy.

 

Źle mnie zrozumiałeś! Te 23-24oC to jest temp. wyciągana z pomieszczeń. Później trafia do reku. Za reku będzie zawsze 5oC i więcej. Wystarczy do PC i nie trzeba budować dedykowanego GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy GWC i reku temp. powietrza wywiewanego z domu nigdy nie będzie miała mniej jak 5oC. Nawet te 5oC będzie jedynie przy długotrwałych mrozach.

Wyższa temp. to wyższa sprawność. Jeśli mam kupić dedykowaną PC tylko do wody CWU, to wolę kupić taką, która napędzi mi CO.

 

 

 

To prawda, że obecne PC ciepła do CWU potrafią pracować nawet do -5oC (teoretycznie), ale praca w takich warunkach nie jest komfortowa i w sumie daje tyle samo mocy do z grzałki. Po co więc kupować taką PC ?

Te co mam - pracowały przy -23 st. ( bo mniej nie było) nie mają grzałki - więc - 5 to faktycznie teoria - praktyka pokazała co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja jaka by nie była, bez równomiernego przepływu w każdym pomieszczeniu, to pakowanie się w kłopoty na własne życzenie... ale jak kto lubi to żyjemy w wolnym kraju. Jeden nawiew na poziom i wywiewy działające tylko na grawitacji oznaczają w skrócie przepływ powietrza po najmniejszej linii oporu - przełam się i potestuj w CONTAM.

Nie mówiąc już o tym, że bez WM ograniczasz sobie możliwości realizowania ogrzewania ciepłym powietrzem (jak je gdzieś znajdziesz, np. pod dachem, na ścianie itp.).

 

Wentylator będzie pracował zarówno na nawiewie jak i na wyciągu. Żadna grawitacja!

Potestuję. Ale kszhu, czemu mam nie sprawdzić, skoro to nie robi mi żadnego problemu ? Układ jaki planuję bardzo łatwo będzie zmienić na typowy WM, a nawet lepszy, bo daje szansę w łatwy sposób doprowadzić nawiew do każdego pomieszczenia. Mając już wywiew w każdym pomieszczeniu mogę wentylować niemalże każde pomieszczenie. Czy nie o takiej wentylacji pisałeś jako idealna ?

Nie potestuję CONTAM, bo wolę to co proponuje TB - praktyczne doświadczenie.

 

Te kilka TPLN zaoszczędzisz tylko bez rekuperatora bo same kanały, anemostaty, trójniki, taśmy itp. nie kosztują nawet 2TPLN. Requ też nie jest obowiązkiem ale popatrz na termowizji co tak naprawdę daje.

 

Za te 2k, które zaoszczędzę na kanałach zrobie reku.

 

Dla 2 osób bo przy większym zużyciu leci na grzałce dlatego, że czas podgrzania do rozsądnych temp. to wieki wg parametrów a w realu może być tylko gorzej.

 

Mając wstępnie podgrzaną wodę w syfonie jaśkowym skracam ten czas o połowę. To tak jakby mieć zasobnik 220L. Do tego perlatory i myślę, że będzie OK.

 

Solar na grawitacji w cenie tej PC to większy zysk, mniejsze koszty i tańsze utrzymanie.

 

Porównujesz gotowy produkt z zasobnikiem, grzałką, sterowniem i zapewniający ciepła wodę cały rok do paneli solarnych ...

 

PV w EU się niestety kończy, nie załapaliśmy się na ten szał a bez dotacji PV, do tego off-grid nie ma najmniejszego sensu. Też mi szkoda bo mam pod to dach zrobiony.

 

Jeszcze raz powtarzam. Zamieniam dachówkę na panele PV. Panele amorficzne 100W o wymiarach 1,1m x 1,4m za 190zł brutto /szt.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze za raku będzie +5stC, w duże mrozy będzie koło 0.

Ale inna sprawa, że w chłodne dni ~100m3 takiego powietrza to nic dla PC. A kłopot dla wentylacji i sterowania bo PC nie pracuje non-stop więc jakoś trzeba ją pogodzić ze stałym, niewielkim przepływem pow. wentylacyjnego.

 

Z wentylacji będę miał non stop wywiew na poziomie 120-150m3. PC ma być wpięta rówlolegle (taki bypass) do wywiewu i pobierać te powietrze wtedy kiedy pracuje. Żaden problem.

A temp. 0oC przy GWC i reku praktycznie nie jest do osiągnięcia. Chyba, że GWC prowizoryczne. Jeśli temp. z GWC będzie na poziomie 0oC a sprawność reku 80% to na wywiewie już masz 5oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umiem odpowiadać na "wycieczki osobiste" i pytania tak ogólnikowe jak "może mniej rewolucyjne". Izolacja jest znana od ponad 20 lat. Współczynniki przenikania również. W fizyce budowli ( nie gdzie indziej ) jest zapisane, że U przegrody można podawać, gdy :

- ciepło płynie prostopadle

- przegroda jest nieskończona

- lambda materiałów stała

...

To jeżeli ktoś "liczy" coś takiego: [ATTACH=CONFIG]235654[/ATTACH] to jak nazwać?

Wygooglował Pan Sobie może EPS i grunt "EPS i grund och mark"?

 

Ci od CO... Nie istnieje możliwość zastosowania w domach izolowanych CO - Przekonali się o tym choćby Lipińscy w domu pod Smolcem - pompy ciepła i kolektory - zużyły tyle co w starym domu z cegły o takiej powierzchni .

 

ale trzeba to robić z głową a nie centralnie!

 

Wyguglałem. Nie żeby to było dla mnie coś specjalnie odkrywczego. Stanie w wodzie, albo na betonie w zamoczonych skarpetkach do doznań komfortowych nie należy. Nie zaryzykowałbym jednak dłuższego przebywania na mrozie tylko w czapce i obuwiu.

Ogólnie to co Pan mówi nie jest złe w pewnych przypadkach, ale w wielu przypadkach trzeba inaczej.

Straszy mnie Pan obrazkiem ze spieprzonym fundamentem. Pewnie płyta fundamentowa na 30 (50) cm styropianu przypadłaby Panu do gustu. Zapewniam, że mnie też - gdybym nie musiał podnosić domu. A tak to co? Zrobić płytę zagłębioną w gruncie, potem niską piwnicę (1m wysokości), a dopiero potem strop i dalej piętro, które będzie parterem? Przecież to cholernie drogie!

Nie lepiej zrobić ławy fundamentowe, pierwszą warstwę wymurować z BK 400, a resztę już z czegobądź? Do tego normalnie 20-40 cm styro na ściany od zewnątrz, 30-70 cm styro/wełny na strop i 20-30cm SUCHEGO styropianu na podłogę? Ten styropian to na jakim żwirze i zabezpieczony folią/papą przed wilgocią.

Stanie na cieniuteńkich wkładkach do butów z nieprzepuszczalną dla WILGOCI warstwą z aluminium, położonych na bardzo zimnym gruncie daje nadspodziewanie dobre rezultaty.

 

BTW: W tym poradniku jest pokazane otulenie ław fundamentowych CIENKIM STYROPIANEM - przeciwwilgociowo. A co z wilgocią konstrukcyjną z mokrego betonu? Odparuje?

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...