Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Powiem szczerze że gdzieś jeszcze 1,5-2 lata temu byłem optymistycznie nastawiony do PV. Z czasem zapał zaczął maleć. Ostatnim w zasadzie pomysłem było właśnie bezpośrednie wpięcie ich do zasobnika i ewentualnie wykorzystanie nadwyżek do zasilania alarmu czy n.p. reku. Ale po przeliczeniu tego wszystkiego jakoś uśmiechu na swojej twarzy wywołać nie mogłem. I chyba trochę kszhu ma rację. Jak potraktujemy to jako hobby to i owszem. Wiadomo hobby jakie by nie było kosztuje ale jak jeszcze przyniesie jakiś dochód to tylko się cieszyć.:)

 

W takiej realizacji to nie jest opłacalne. Jeśli te panele nie będą ujęte w projekcie - tak jak u mnie - zamiast dachówki, i nie będzie przełączania całego obwodu zasilania wszystkich urządzeń w domu na fotowoltaikę, to niestety muszę przyznać rację kszhu, że to dla hobbistów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie lubię sądzić! Dlatego sprawdzam. A pompami nie handluję! Mało tego - do czasu aż nie sprawdziłem - byłem im przeciwny - do sprawdzenia parę lat temu namówił mnie HenoK.

Czytając Pana wypowiedzi, wiem, że Pan nie sprawdzał.

To czemu Pan nie słucha w innych kwestiach ? tylko błądzi Pan ?

Ile razy to trzeba powtórzyć?! Panie szanowny nic nie stoi na przeszkodzie aby zgodnie z tą wiedzą budować domy bardzo mało zjadające energii lub wcale.

Pan próbuje wyważyć otwarte drzwi, łomem w postaci hipotez z palca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawową akumulacją jest podłoga. Ona i tak musi być, poza tym ciepło z niej jest najbardziej komfortowe i najłatwiejsze w sterowaniu.

O ile spada temperatura, to zależy od budynku - producenci ogrzewań do domów izolowanych w seryjnych termostatach montują 3.5 st. obniżki - sygnalizowanej przez podanie napięcia 230V - by bardzo uprościć montaż i sterowniki.

 

To się oczywiście zmienia w przypadku domów bliskich 0 W/m2 (autonomiczne ogrzewanie) - tu obniżki nie mają sensu. Te domy są na płycie fundamentowej - więc więcej akumulacji nie potrzeba .

 

Same sprzeczności ... Jeśli grzejesz przez chwilę wtedy kiedy chcesz to grzejesz w taryfie płaskiej po 55gr. Jeśli to jest dom pasywny, to w ciągu doby masz wahanie temp. raptem 1oC. Nie widzisz, że twoje kable z precyzyjnym niecentralnym grzaniem nie mają sensu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej realizacji to nie jest opłacalne. Jeśli te panele nie będą ujęte w projekcie - tak jak u mnie - zamiast dachówki, i nie będzie przełączania całego obwodu zasilania wszystkich urządzeń w domu na fotowoltaikę, to niestety muszę przyznać rację kszhu, że to dla hobbistów.
- Tylko? Są jeszcze sytuacje związane z brakiem zasilania itp.

Proszę rozważyć - mamy dom 150m2 zaizolowany najgorzej w tym wątku - zużycie 3000kWh - Przy cenie prądu ( ostatnia FV 0.53 zł ) i elektrycznym podłogowym za 7000 - 10000zł niewiele się kalkuluje robić.

Tylko są coraz większe anomalie - a może być jeszcze gorzej - ogromne upały czy zerwane linie zasilające.

- Dokładamy więc do domu - PPCi z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem zasilającą kanałówkę i instalację, nawiew w ścianach pokojów - wywiew - w pokojach lub centralny w przedpokoju ( 100% recyrkulacja) DSCN5261.jpgDSCN3279.jpgpompa ciepła dystrybucja.jpg

głównym jej celem jest chłodzenie naszego termosu . ale zima takie pompy mają COP około 3 ( a mnie wyszło, że więcej) - dogrzewając nią powietrze - zmniejszymy zapotrzebowanie o minimum 1500kWh .

500kWh zużyje podłogowe - 800-1000kWh maksymalnie pompa ciepła

1000 : 150 = 7kWh dziennie - to 300W /h- czyli nasza pompa invertorowa - chodzi na około 100W

A do tego dorobienie autonomicznego ogniwa PV czy PV z niewielka 50-70cm wiatrownią - skomplikowane i drogie nie jest akumulatory też nas nie zjedzą - bo nie musimy nic synchronizować - system ma tylko zasilać inwertowową pc ( najmniejsze maja 230W!!!) i ledy w oświetleniu awaryjnym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czemu Pan nie słucha w innych kwestiach ? tylko błądzi Pan ?

Ile razy to trzeba powtórzyć?! Panie szanowny nic nie stoi na przeszkodzie aby zgodnie z tą wiedzą budować domy bardzo mało zjadające energii lub wcale.

Pan próbuje wyważyć otwarte drzwi, łomem w postaci hipotez z palca.

Nie bardzo rozumiem co do ma do tego posta

Nie lubię sądzić! Dlatego sprawdzam. A pompami nie handluję! Mało tego - do czasu aż nie sprawdziłem - byłem im przeciwny - do sprawdzenia parę lat temu namówił mnie HenoK.

Czytając Pana wypowiedzi, wiem, że Pan nie sprawdzał.

Nie mam hipotez i wyssanych z palca rzeczy, bo to o czym piszę robimy. Nie instaluje samych pomp tylko dystrybucję.

A przyjść i zobaczyć jak grzeje 350W toshiba - można .

Dlaczego Pan uważa, że nie stoi nic na przeszkodzie - jak tu znakomita większość tego nie chce i nie dość na tym - próbuje odradzić innym domy izolowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do tego dorobienie autonomicznego ogniwa PV czy PV z niewielka 50-70cm wiatrownią - skomplikowane i drogie nie jest akumulatory też nas nie zjedzą - bo nie musimy nic synchronizować - system ma tylko zasilać inwertowową pc ( najmniejsze maja 230W!!!) i ledy w oświetleniu awaryjnym .

 

Kiedyś, po wypowiedzi Henok'a spojrzałem na inwerterową PC. Okazuje się, że można ją zasilać bezpośrednio z paneli PV + małe aku dla stabilizacji. Widziałem, że takie ppci z instalacją PV robi Daikin. Wiem, że przymierzają się do zrobienia najnowszej jednostki z czynnikiem R32 zasilaną właśnie z paneli PV - http://www.businessspectator.com.au/article/2013/10/29/solar-energy/solar-and-air-con-marriage-made-heaven

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same sprzeczności ... Jeśli grzejesz przez chwilę wtedy kiedy chcesz to grzejesz w taryfie płaskiej po 55gr. Jeśli to jest dom pasywny, to w ciągu doby masz wahanie temp. raptem 1oC. Nie widzisz, że twoje kable z precyzyjnym niecentralnym grzaniem nie mają sensu ?
Skad Myli Pan pojęcia - System grzewczy w domu izolowanym ma zapewnić by wahanie temperatury nie przekraczały 1 st.C a nie, by przy wyłączonym ogrzewaniu temperatura nie spadła i 1st/24h - Wahanie to amplituda - to komfort dla domowników - stąd precyzyjna automatyka .

Ile by kosztował taki dom - co traciłby w mróz 1 st. na 24h gdy wszystko jest wyłączone! To na dziś jest niemożliwe do uzyskania - Pan źle "wahanie o 1 st." interpretuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, po wypowiedzi Henok'a spojrzałem na inwerterową PC. Okazuje się, że można ją zasilać bezpośrednio z paneli PV + małe aku dla stabilizacji. Widziałem, że takie ppci z instalacją PV robi Daikin. Wiem, że przymierzają się do zrobienia najnowszej jednostki z czynnikiem R32 zasilaną właśnie z paneli PV - http://www.businessspectator.com.au/article/2013/10/29/solar-energy/solar-and-air-con-marriage-made-heaven
Daleko Pan szuka... A tu na FM u Pana Michała Ludwina!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Tomasz nie rozumie i nie chce pojąć.

Chyba zamiast przekomarzać się z Panem TB, lepiej siąść i przemyśleć.

Czemu jest potrzebne ogrzewanie, co mogę z tym zrobić jak zaradzić.

Ogrzewanie ma z dokładnością do max 1 st utrzymywać w pomieszczeniu żądaną temperaturę w określonym czasie przy jak najrówniejszym rozkładzie tej temperatury - to wszystkie zadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale pytam się ... na grzyba grzać i myśleć o grzaniu.

Jak grzejemy coś to ... wodę do łap. A resztkami grzejemy powietrze.

Chodzi o coś takiego jak robienie wiatru małym piórkiem.

 

Widzę iż Pan nie bardzo ma pojęcie od domach izolowanych.

1. nie jest Pan wstanie takiego domu policzyć. opowiada Pan kity o tym że tego nie trzeba.

Trzeba ponieważ w tedy wiadomo czy już można nie grzać czy ... coś trzeba kombinować.

Przy takiej pogodzie jak mamy teraz, myślenie o ogrzewaniu to promocja PGE czy ciepłowników.

 

Trzeba to przeliczyć jak długo dom będzie stygł ile potrzeba mu energii.

A nie płacić za przyłącz 20kW jak nie więcej !! stare liczniki były ślepe ... nowe widzą wszystko.

Nie da się ukryć iż miał Pan 5kW nagle dom chce 30kW .

Trzeba takowe pomysły racjonalizować.

Pana kozaczenie .. że nie trzeba liczyć jest błędne. Może za bardzo obciąża kopułkę?

Problemy są dwa w domu - grzanie wody do łap i gotowanie.

Reszta może być prawdziwie pasywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale pytam się ... na grzyba grzać i myśleć o grzaniu

Pisałem - precyzyjnie utrzymać żądaną temperaturę - nie grzać.

Rolą izolacji jest marginalizacja ( najlepiej do zera) ogrzewania . Może faktycznie nazywać lepiej - system ustawienia temperatury nie ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani razu jeszcze nie używałem tej zimy nagrzewnicy 9kW ... pompa co do -7 działa. Pracuje je to 2,2 kW prądu daje koło 7 kW ciepła.

Zima w Bieszczadach była w grudniu dość dość. Na tyle iż staw zamarz tak jak nigdy.

Mało śniegu, systematyczny mróz przez 3 tygodnie. nie było mniej jak -8.

Śniegu było do 10-15cm. Tak że pompa sprawuje się super, ustawiam na pilota temp i heja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem - precyzyjnie utrzymać żądaną temperaturę - nie grzać.

Rolą izolacji jest marginalizacja ( najlepiej do zera) ogrzewania . Może faktycznie nazywać lepiej - system ustawienia temperatury nie ogrzewanie.

Utrzymywać temperaturę ale nie grzać? Dawaj misiu puchaty, dawaj! Coraz weselej. Przebijasz sam siebie w głupocie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth. Koledzy straszą wentylacją wyporową. Ale zastanów się . Świeże powietrze przez GWC + RsŚ = 18oC . Komfortowa sytuacja. Mało które reku tyle da.

Masz do tego 25-30m3/osobę powietrza zużytego o temp. 20-22oC i wilg.40-50% ( ta wilgotność jest ważna) . Teraz masz PPC która ma do dyspozycji 20-24kWh energii/dobę .Robisz dom w standardzie pasywnym + 20-30mb GWC dla wspomagania PPC i masz CO i CWU..

A zarzut, że dwa nawiewy? Nadmuch na 8-10 pomieszczeń w ilości 100m3/h , dopiero jest kupą. Przy WW jesteś w salonie z rodziną, parcie na sufit ciepłego wilgotnego powietrza jest większe niż obok w pokoju gdzie nikogo nie ma. Proste jak drut. Ciepłe się unosi. A koledzy od WM zakłócają naturalny przebieg rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...