Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Barth. Koledzy straszą wentylacją wyporową. Ale zastanów się . Świeże powietrze przez GWC + RsŚ = 18oC . Komfortowa sytuacja. Mało które reku tyle da.

Masz do tego 25-30m3/osobę powietrza zużytego o temp. 20-22oC i wilg.40-50% ( ta wilgotność jest ważna) . Teraz masz PPC która ma do dyspozycji 20-24kWh energii/dobę .Robisz dom w standardzie pasywnym + 20-30mb GWC dla wspomagania PPC i masz CO i CWU..

A zarzut, że dwa nawiewy? Nadmuch na 8-10 pomieszczeń w ilości 100m3/h , dopiero jest kupą. Przy WW jesteś w salonie z rodziną, parcie na sufit ciepłego wilgotnego powietrza jest większe niż obok w pokoju gdzie nikogo nie ma. Proste jak drut. Ciepłe się unosi. A koledzy od WM zakłócają naturalny przebieg rzeczy.

 

Najlepsze jest to, że nie znają projektu mojego domu a wypowiadają się :) Ale mniejsza o to. Robię WW, bo mi wszystko pięknie się spina.

Co do RSŚ'a to nie pasuje mi on energetycznie ... Popatrzmy na przykładzie tej ppc aristona. Przy temp. 20oC jej COP = 3,4, dla 7oC COP = 2,6. Różnica na samym COPie 0,8 ... Mało. Poza tym RSŚ jest droższy niż reku. Dzięki PC zasilanej powietrzem z reku mam wyssaną cała energię z powietrza a zostaje mi jeszcze ciepło do zagospodarowania z wody szarej, które przekazuję do wody wodociągowej. I to przez cały rok. Ten układ jest prosty, nie ma żadnych mechanicznych elementów. Działa na ciśnieniu wody wodociągowej. Co wiecej trzeba ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 kWh to rozpusta ( i ............... wg TB). Aby nie podwyższać poprzeczki to stawiam na15kWh bez przestrzegania A/V ,kierunków geograficznych, no i parterowy rozległy preferowany.

 

Ja mam takie warunki. No może nie tak rozległy bo 13x13m, ale A/V to cieniutko.

 

W sumie temat to "Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie"

 

Jak będzie 0 kwh to płacę dwukrotnie. A niech tam! Należy się za fachowość!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to, że nie znają projektu mojego domu a wypowiadają się :) Ale mniejsza o to. Robię WW, bo mi wszystko pięknie się spina.

Co do RSŚ'a to nie pasuje mi on energetycznie ... Popatrzmy na przykładzie tej ppc aristona. Przy temp. 20oC jej COP = 3,4, dla 7oC COP = 2,6. Różnica na samym COPie 0,8 ... Mało. Poza tym RSŚ jest droższy niż reku. Dzięki PC zasilanej powietrzem z reku mam wyssaną cała energię z powietrza a zostaje mi jeszcze ciepło do zagospodarowania z wody szarej, które przekazuję do wody wodociągowej. I to przez cały rok. Ten układ jest prosty, nie ma żadnych mechanicznych elementów. Działa na ciśnieniu wody wodociągowej. Co wiecej trzeba ?

 

Tak z ciekawości. Ile byś dał za RSŚ łapiący całe szare ścieki z domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ugryź się w ......;)

 

TB i tak ci zaproponuje 100W/m2 kabli i PC 350W do dogrzewania.

Taki pakiet podtrzymywania temp.

Ma byc precyzyjnie i komfortowo.

Przypomnij aby dal ci wiadra z piaskiem i grzalkami gratis :)

 

Widzę, że moja oferta napotkała na barierę w postaci wyraźnego rozbawienia rozentuzjazmowanej gawiedzi.

A ja mówię poważnie - jak prezenterka telewizyjna w KRL-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że moja oferta napotkała na barierę w postaci wyraźnego rozbawienia rozentuzjazmowanej gawiedzi.

A ja mówię poważnie - jak prezenterka telewizyjna w KRL-D

 

Prezenterka w KRL-D powiedziała by ,że należało by wejść w materiały zmienno fazowe, a przy obecnych cenach nie było by to zgodnie z ideą wątku.

Rozumiem ten wątek jako pasywny w cenie normalnego domu.Zero energetyczny w sensie CO to wymagania na poziomie dziurki od klucza w drzwiach wejściowych ,albo gromadzenie letniego słońca na potem, co puki co jest zbyt drogie. Wymyślą zimną fuzję,damy radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy RSŚ ma sens jeśli nie ma GMC? Bo z wątku nydara wychodziło, że nie bardzo.

 

Życie zaskakuje. GMC miało jeszcze inną funkcję której się najpierw obawiałem. Osuszyło grunt pod chałupą. Dzieki temu uzyskałem dodatkową warstwę izolacji. No i okazało się,że to co z RSŚ starcza dla 18oC , pod warunkiem,że w ciepłym gruncie idzie. Nie ma wtedy strat ciepła z RSŚ na podgrzewanie otpoczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Nie chodzi o koszt wykonania, chodzi o to, że nie ma z czego odzyskiwać a jak już się pojawi to nie ma co z tym zrobić. Widziałeś jaki mam hi-endowy, przemysłowy wypas - zrzucam 35stC a odzyskuję 32-33stC ale tylko jak mam stały, regularny przepływ,,.

 

Istotą RSŚ nie jest stały przepływ a okresowy,poranna toaleta, popołudniowa i obiad, wieczorna toaleta i pranie.

Zbiornik ma za zadanie te ilości dobowe łapać i sukcesywnie pozbywać się energii do powietrza.

Dom nie ma prawa spuszczać wody o temp.niższej od 20oc a wynika to z faktu,że zużyte powietrze podgrzewa świeżą wodę do min.20oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że woda w RSŚ ogrzewa przepływajace powietrze z GWC - tylko u nydara to jeszcze idzie pod domem a u mnie będzie wchodzić bezpośrednio do domu po pod domem pustka powietrzna.

 

Musisz doprowadzić do sytuacji że zużyte powietrze podgrzeje całą ilość wody świeżej do 20oC przy pomocy prostego wymiennika objętościowego .Masz do RSŚ ściek o min. temp 20oC a chwilami i 32oC. Ilość wody którą zużywasz dobowo,podgrzeje ci powietrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być coś na zasadzie u-rurki to tak. I tylko do prysznica/wanny bo pralce nic to nie da (nierównomierny zrzut i pobór, nie mówiąc o piorących w 15stC) a taka pralka może szkody narobić przy braniu prysznica.

Liczyłeś ile tej wody potrzebujesz? Mi jak na razie przy eco armaturze wychodzi <60l/3os./doba@40stC - ogrzać to to nie wiele a odzyskiwać nie ma już z czego.

 

Niezrównoważony zrzut wody ciepłej np. z pralki też jest do odzyskania. Zależy od pojemności U-rurki. Mało, ale jest.

 

Ale jeśli uda mi się zrealizować połać południową (i może ścianę) z paneli PV to wystarczy mi jakis "zwykły" pojemnościowy ogrzewacz wody. Mając dwie taryfy, chciałbym w 100% korzystać z energii słonecznej w ciągu dnia (w pierwszej taryfie). W takim układzie - zależy od mocy zainstalowanych paneli PV i pojemności baterii - odzysk ciepła z wody szarej może być nie opłacalny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...