Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To że kolega sobie nie wyobraża,nie znaczy że nie jest możliwe. Można używać kominka jako źródła ciepła dla CO i CWU w domu pasywnym.

Nie wiem, czy przy WM z górnym nadmuchem , ale przy WW, kominek podnosi temp. w czasie palenia o ok. 1,5- 2oC. Jeżeli uznamy to za wadę nie do zaakceptowania, to faktycznie nie da się grzać kominkiem w pasywnym domu.

 

RSŚ I gwc to nierozłączni bracia. Dzień w dzień dają mi 100kg powietrza/h o temp. 18oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że kolega sobie nie wyobraża,nie znaczy że nie jest możliwe. Można używać kominka jako źródła ciepła dla CO i CWU w domu pasywnym.

Nie wiem, czy przy WM z górnym nadmuchem , ale przy WW, kominek podnosi temp. w czasie palenia o ok. 1,5- 2oC. Jeżeli uznamy to za wadę nie do zaakceptowania, to faktycznie nie da się grzać kominkiem w pasywnym domu.

 

RSŚ I gwc to nierozłączni bracia. Dzień w dzień dają mi 100kg powietrza/h o temp. 18oC.

Nie ma kominków które zużyłyby w sezonie 1000 czy nawet 1500kWh - więc nie piszmy kominek i 15kWh/m2

 

Ale mnie też ciekawi

Sorki nydar nie widzę tego posta możesz podać ile miesięcznie oszczędzasz w PLN na odzysku ciepła z wody użytkowej ?
Głównie z powodu, że ucieka Pan od odpowiedzi!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic.

Mam opał z 0 PLN/mp. Ale kiedyś może będę musiał płacić.

No to już widzę tłumy które uda Ci się przekonać o ekonomice odzysku ciepła z wody użytkowej na Swoim przykładzie. To już lepiej zrobić to w najprostszy możliwy sposób- bierzesz kąpiel w dużej wannie np.300-400 l , wychodzisz i masz 400 l ciepłej wody 40C , zostawiasz na godzinkę aż osiągnie łazienkowe 23-24C i dopiero wypuszczasz do kanalizacji. Proste a działa. A 30-40 litrów zużytych pod prysznicem to przy 3-4 osobach w domu ilości ciepła możliwe do odzyskania są pomijalne. Tym bardziej że trochę z tego ciepła po drodze w domu i w kanalizacji pod domem zostanie tak czy siak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już widzę tłumy które uda Ci się przekonać o ekonomice odzysku ciepła z wody użytkowej na Swoim przykładzie. To już lepiej zrobić to w najprostszy możliwy sposób- bierzesz kąpiel w dużej wannie np.300-400 l , wychodzisz i masz 400 l ciepłej wody 40C , zostawiasz na godzinkę aż osiągnie łazienkowe 23-24C i dopiero wypuszczasz do kanalizacji. Proste a działa. A 30-40 litrów zużytych pod prysznicem to przy 3-4 osobach w domu ilości ciepła możliwe do odzyskania są pomijalne. Tym bardziej że trochę z tego ciepła po drodze w domu i w kanalizacji pod domem zostanie tak czy siak.

Ekonomika była taka. Na początku jeszcze przed kopaniem fundamentów dostałem kilka wycen dla WM z odzyskiem . Wszystkie powyżej 10000PLN.

Parametry powietrza mam takie jakbym WM z reku miał. Sporo zaoszczędziłem tak z 80% licząc RSŚ i GWC. No i mam bezobsługowe ustrojstwo. Nie wpadam na pomysły z przymykaniem wentylacji zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna to twierdzę, że nie wszystko dla wszystkich a ludzie wybierają to co im pasuje i na co ich stać. Dlatego nie rozumiem po cholerę wciskać wszystkim hand-made popierdółki kiedy różnych lepszych urządzeń jest na rynku cała masa.

 

Ja jestem techniczny laik i do pięt ani Tobie ani nydarowi nie dorastam, jednak posiadłem pewną umiejętność: "czytanie ze zrozumieniem" i dzięki niej wiem, że nydar nie wciska na siłę wszystkim swojego wynalazku tylko pisze, że u niego działa. A Ty ciągle nie możesz tego pojąć. Z wątku o Jego wentylacji wynikło już dawno, że nie jest to dla wszystkich - ani ta wentylacja ani RSŚ i dziwię się, że facio opierający się na wiedzy i wyliczeniach (ani krzty złośliwości tu nie ma) nie umie tego zrozumieć albo doczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze niedawno to pisałem o 16-tu oC a nie o 12-tu. Manipulator jesteś ,,znafco" wiedzy tajemnej.

Mam złe wieści. Temp.nawiewu rośnie teraz jest 18,8oC. I wiem dla czego:D.

Mówisz,że WM i rekuperator p-p to realne zaoszczędzone pieniądze. A ten sam efekt energetyczny przy GWC i RSŚ to już bzdura.Tyś znafca manipulator.

Jakich faktów oczekujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna zrobic urzadzenie "dual action" bak napedza jedna turbinke gazem "wylotowym" poczym trafia do izolowanego ( jak wczesniej opisano ) zbiornika/komory gdzie nastepuje zapalenie, explozja ktora napedza turbinke #2 alternatywnie daje bezposrednie cieplo..,

Jest kilka opcji.

Wojskowa grochowka , po flaszce i mozna jechac... :)

 

No, rura w dupsko i do komory, tylko zmieniłbym nazwę na "anal action"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra nydar... dopiero teraz ogarniam Twoją instalację - nie czytałem od początku.

W Twoim przypadku można by dojść do tych 70 % sprawności odzysku energii ze ścieków.

Jak masz to ustrojstwo dobrze zaizolowane to może zadziałać na jakieś 80%. Razem 56% (lubię procenty) i to w zimie

Trochę chyba lepszy ten reku.

Ale ogólnie rozwiązanie spoko... low cost i warte swojej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra nydar... dopiero teraz ogarniam Twoją instalację - nie czytałem od początku.

W Twoim przypadku można by dojść do tych 70 % sprawności odzysku energii ze ścieków.

Jak masz to ustrojstwo dobrze zaizolowane to może zadziałać na jakieś 80%. Razem 56% (lubię procenty) i to w zimie

Trochę chyba lepszy ten reku.

Ale ogólnie rozwiązanie spoko... low cost i warte swojej ceny.

Grochówę też lubisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra nydar... dopiero teraz ogarniam Twoją instalację - nie czytałem od początku.

W Twoim przypadku można by dojść do tych 70 % sprawności odzysku energii ze ścieków.

Jak masz to ustrojstwo dobrze zaizolowane to może zadziałać na jakieś 80%. Razem 56% (lubię procenty) i to w zimie

Trochę chyba lepszy ten reku.

Ale ogólnie rozwiązanie spoko... low cost i warte swojej ceny.

 

Smacznego w takim razie.

Wracając do %. Rozważ ich liczenie inaczej.

Rura z szarymi ściekami idzie w warstwie izolacji na chudziaku . Metr od fundamentów jest posadowiony RSŚ ,ogacony resztkami EPS-a zalanego dwuskładnikową pianką PUR . Grubość izolacji to. min.30cm. Cała woda w domu ma mieć docelowo +/-20oC,bo grzana wstępnie zużytym powietrzem.

Zbiornik -zasobnik na strychu,skąd zużyte powietrze opuszcza dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...