Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na temat teorii się w ogóle nie wypowiadam bo jakby nie pasuje do wniosków.

 

To albo się wypowiadasz na temat całości, albo wcale. Jak nie rozumiesz to przeczytaj jeszcze raz.

Przesłaniem było to, że skoro Szwedzi w Szwecji dają 30cm styro, to my możemy dać mniej i też będzie dobrze.

Ty też twierdzisz, że grunt pod domem nie dostaje ciepełka od Słońca?

Ja to wywnioskowałem z wypowiedzi TB i zebrałem w postaci Teorii TB, z której wnioski musiałyby być takie, jak napisałem.

Może masz zły dzień? Spokojnie - nie musisz wiedzieć wszystkiego!

 

p.s. Może powinienem to nazwać Hipotezą TB, ale On to głosi z taką pewnością, że wydaje się, że posiada dowody.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze czy nie ale między nim izolator. Co by nie było i jak bardzo by odbierać chciało to skąd weźmie jak nie ma bo... izolator:-) A ściany, sufit, posadzka powinny mieć porównywalne U i tyle.

 

Jak straty są różne przez grunt, sufit, ściany to U powinno być porównywalne czy prawidłowo wyliczone na każdą przegrodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w opracowaniu które przytaczasz lambdę piasku nie mniej niż jeden czy z parą czy bez.

Nie ma fizycznych ani matematycznych cudów aby w takich warunkach utrzymać stale 16stC dostarczając kapkę energii. Grubo izolowane posadzki to nie wymysł od wczoraj tylko tak się robi od lat, ktoś to liczył, badał i stąd jest jak jest. Swoimi szalonymi tezami budownictwa nie przewrócisz:-)

 

http://www.pg.gda.pl/~krogu/Wspolczynniki_przewodzenia_ciepla.pdf

Natomiast nigdzie nie mogę poszukać dla suchego piachu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.... google wam przetlumaczy...

Byggnadsdel U-värde

Vindsbjälklag 0,08

Ytterväggar 0,13

Golv (mot mark) 0,13

Fönster 0,8

Ytterdörr 0,8

 

To zalecane wartosci U poszczegolnych elementow.

Podloga jak i sciany maja 0.13 Izolacja musi byc ca 20-30cm aby to osiagnac.

To jakie beda straty przez 100m2 gruntu i odpowiednio takiej samej powierzchni scian ( dla obliczen bo sciany to wiekszy % w skorupie klimatycznej domu )

Przyjmijmy temp -10*

Czy do gruntu stracimy x6.

Teoretycznie jezeli straty sa rozne przez rozne elementy to izolacja powinna byc roznej grubosci... OK.

Ale wtedy jaka powinna byc od gruntu aby osiagnac takie samo U jak od stropu.... gdzi z tego co wiem w S zazwyczaj daje sie najwiecej izolacji.

Przy docieplaniu budynkow tez zaleca sie zaczynac od ... dachu.

 

TB jakos sie nie wychyla z caloksztaltem tylko zawsze wyrywa zeczy z kontekstu.

 

Gdy mamy ogrzewanie podłogowe izolacji powinno być więcej gdy mamy inny system ogrzewania izolacji tyle być nie musi, ściany gdzieś tam piszą.......... że tracą więcej energii niż strop, przypuszczam że przez większe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych .

...okna i wentylacja to wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy mamy ogrzewanie podłogowe izolacji powinno być więcej gdy mamy inny system ogrzewania izolacji tyle być nie musi, ściany gdzieś tam piszą.......... że tracą więcej energii niż strop, przypuszczam że przez większe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych .

...okna i wentylacja to wiadomo.

Po pierwsze - w domu izolowanym temperatura podłogi jest 1 do 2 st wyższa przy ogrzewaniu podłogowym niż gdy jest dobry grzejnik - po drugie - podstawą komfortu (to też temat wątku ) jest ogrzewanie podłogowe) . Nie jestem fanem kładzenia minimalnej izolacji ( 30 cm czyli 0.1W/m2K) tak gdzie nigdy nie będzie można jej dołożyć .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech im TB powie ze najwiecej ucieka do gruntu, nie przez sciany i strop
Szkoda, że Pan komentuje nie czytając - Izolację traktuję jako całość - jak termos. Uważam, ze straty ciepła nie są proporcjonalne (jakby chciało OZE). Albo wszystko jest dobrze zrobione, albo dom nie jest izolowany ( zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie) Może Pan mieć 20 cm styro w podłodze, lub niedomykające się okno, czy mokrą wełnę w dachu. Nieważne!!!

Izolacja to termos. To działanie kompleksowe!!. A termos się wyrzuca jak cokolwiek ( dno, ścianę, pokrywkę, szczelność) ma wadliwe. Nie ma częściowych termosów!!!.

A grunt odbiera znacznie lepiej ciepło niż powietrze ( co bardzo łatwo jest sprawdzić ) i tam też nigdy nie będzie można nic poprawić - dlatego izolacja od gruntu jest tak ważna w domach izolowanych !

 

Ps - Piszę to tak naprawdę nie do Pan a do tych co chcą mieć domy izolowane. Izolacja to termos i albo wszystko będzie dobrze albo dom nie będzie izolowany.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, Nie jestem fanem kładzenia minimalnej izolacji ( 30 cm czyli 0.1W/m2K) tak gdzie nigdy nie będzie można jej dołożyć .''

 

Czyli jednak zapobiegliwość,postawa,,tak na wszelki wypadek"

Sam kolega twierdzi,że pod domem jest 3oC bo słońce nie dochodzi .Gradient 19oC. Przy 20cm izolacji ,gradient 6oC. Gdzie sens,gdzie logika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce Pan sprawdzić to 6 razy ? Przecież to bardzo proste! Nawet dla kogoś bez podstawowej wiedzy.

Tu chodzi o identyczne wa warunki a nie o konkretny dom . Nie napisałbym że w domu 6 x więcej ucieka do gruntu... bo będę miał nieszczelne okno i ono mi chałupę wystudzi!

Dwie identyczne grzałki w identycznej izolacji termicznej o stałych parametrach utrzymujące wewnątrz 25 st.C - jedna zakopana w gruncie 0 st.C druga w powietrzu 0 st,C - to ta w gruncie zużyje 6 x tyle kWh co ta w powietrzu.

Pan nie rozumie co znaczy termos. Tam każda nieszczelność niedoróbka ma wpływ.

Jeżeli chodzi o zimę - to przy identycznych izolacjach największe straty będą do gruntu! Ale jak Pan wybije okno - to straty do gruntu będą nieporównywalnie mniejsze niż tym wybitym oknem! Dlatego nie można traktować samej podłogi jako czegoś niezależnego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce Pan sprawdzić to 6 razy ?

 

Liczyłem podłogę pod którą jest piasek raz o przewodności 0,4 a raz 2 (czyli x5). Różnica w U warstwy była 0,121 do 0,091. Gdzie te x6 ? To, że piasek ma przewodność 6x większą od powietrza nie oznacza, że takie będą straty. To są podstawy fizyki.

 

Przecież to bardzo proste! Nawet dla kogoś bez podstawowej wiedzy.

 

Widać, że nawet tego nie opanowałeś ;)

 

Tu chodzi o identyczne wa warunki a nie o konkretny dom . Nie napisałbym że w domu 6 x więcej ucieka do gruntu... bo będę miał nieszczelne okno i ono mi chałupę wystudzi!

Dwie identyczne grzałki w identycznej izolacji termicznej o stałych parametrach utrzymujące wewnątrz 25 st.C - jedna zakopana w gruncie 0 st.C druga w powietrzu 0 st,C - to ta w gruncie zużyje 6 x tyle kWh co ta w powietrzu.

 

To tylko potwierdza brak zrozumienia zjawisk jakie zachodzą w podłodze/gruncie. TB, grunt ogrzewasz stratami i grzejesz załóżmy 1m3 piachu ale od góry!, przykładając 1m2 radiatora cieplnego. To nie ma związku z zakopywaniem grzałki w piachu. To tak jakbyś chciał ogrzać dom kładąc kable grzejne w środku 30 centymetrowej izolacji ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko potwierdza brak zrozumienia zjawisk jakie zachodzą w podłodze/gruncie. TB, grunt ogrzewasz stratami i grzejesz załóżmy 1m3 piachu ale od góry!, przykładając 1m2 radiatora cieplnego. To nie ma związku z zakopywaniem grzałki w piachu. To tak jakbyś chciał ogrzać dom kładąc kable grzejne w środku 30 centymetrowej izolacji ...
To Pan nie rozumie zjawisk - na 20 cm styropianu nie zbuduje Pan domu izolowanego - choćby nie wiem jak świetnie zrobił resztę. Co tu rozumieć! Przy identycznych izolacjach - sześcian styropianowy z grzałką utrzymującą +20 stC postawiony zima na gruncie - najwięcej ciepła odda do gruntu! To można łatwo zbadać - i zrozumieć!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa fizyki ? to Pan potrzyma rękę w wodzie +5 i powietrzu - 20... zobaczy Pan jak działa odbiornik a nie tylko delta T!

 

Pomiędzy powietrzem w domu o temp. 20oC i piaskiem jest jeszcze podłoga. Nie wiadomo dlaczego, ty to pomijasz.

 

Sądząc po ilości projektów z 30-40 cm styropianu od gruntu - za rok będą się Panowie ( i Panie) na tym forum - nabijali z kogoś kto napisze --- mam 20 cm ...

 

Oczywiście może tak być. Nie wykluczam. Jeśli cena XPS'a spadnie dwukrotnie lub/i cena energii wzrośnie x2 to dam 30cm, bo będzie się opłacało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Pan nie rozumie zjawisk - na 20 cm styropianu nie zbuduje Pan domu izolowanego - choćby nie wiem jak świetnie zrobił resztę. Co tu rozumieć! Przy identycznych izolacjach - sześcian styropianowy z grzałką utrzymującą +20 stC postawiony zima na gruncie - najwięcej ciepła odda do gruntu! To można łatwo zbadać - i zrozumieć!

 

Jeszcze raz zapytam - skoro w Szwecji powyżej 50cm styropianu zaczyna się absolutny bezsens, to gdzie ustawiłby Pan tę granicę dla Polski?

Uważam, że grunt w Polsce dostaje więcej energii słonecznej, więc temperaturę ma wyższą (oczywiście tylko blisko powierzchni, bo na głębokości kilkunastu metrów wszystko się wyrównuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...