Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Dlaczego porównujesz ograniczoną grubość EPS z nieograniczoną piasku? Weź zatem nieograniczoną przegrodę z EPS, piasku czy innej skały - U będzie nieskończenie małe. Ale jaki w tym sens?
O czym ty piszesz? 20 cm styropian zakopany w piachu przepuści tyle samo ciepła co 4 metrowa warstwa tego piachu. Nie ma znaczenia co jest poza warstwą styropianu i co jest poza warstwa piasku. Dom stoi na 20 cm styro. Straty ciepła są na poziomie x. Zamiast styro dajesz pod dom 4 metry piachu. Straty ciepła są na poziomie x. TAKIM SAMYM! Wyjątkiem; strefy brzegowe i wysoki i zmieniający się dosyć szybko poziom wody gruntowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oj trochę namieszał.Ale mamy dane wyjściowe dla 30cm i 18cm no i adamus .

 

Kszhu dla30cm ,twierdzi że ma śr. 10oC .Ja mam 16oC przy 18cm. No i wychodzi że mam cieniej izolacji styropianowej a straty mniejsze.

0,04/0,30 x 12 = 1,6W/m2. 0,04/0,18 x 6 =1,33W/m2. Cuda? Nie kszhu uzupełnia cały czas ciepło gruntu ,które chce być w równowadze z energią dostarczaną z posadzki domu. Pytanie,czy też dojdzie do 16oC, czy będzie trochę mniej. Uważam że mniej ale w pewnym momencie straty będziemy mieli identyczne, lub co najmniej podobne,choćby z powodu podobnej głębokości posadowienia i podobnej temp. otaczającego gruntu u niego i u mnie i z faktu ,że bywają mrozy .

 

To nie do końca tak. Grunt odbiera KAŻDĄ ilość ciepła - ale powoli.

Jak dasz mało izolacji, to lokalnie temperatura gruntu wzrośnie (nie spadnie w stosunku do temp. wewnętrznej), co zwiększy gradient i odbiór ciepła sie zwiększy, doprowadzając do równowagi - dalej CAŁE 1,68W/m2 będzie odbierane, ale przy wyższej temp. powierzchni gruntu.

Jeśli dasz więcej izolacji, to ta energia będzie odbierana powolutku w CAŁEJ OBJĘTOŚCI IZOLACJI - i na samej pow. gruntu temp. będzie niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest olajdakach i nieukach... i o 30cm styropianu jako minimum.

Nie wiem tylko czy to nachylenie dachu jest wystarczajaco dynamiczne aby ograniczyc straty do gruntu gdyby nasze zmiany klimatu sprawily ze huragan dom wywroci do gory nogami.

 

Zawsze mozna tak... nie bedzie dyskusji x6

http://4.bp.blogspot.com/-bmjqHgFBOzc/TVqZqtZhy6I/AAAAAAAAARw/uJeSSXC7_Dg/s1600/6a00e553756ca888330120a66974be970c-800wi.jpg

 

 

Można by dać kilka linek i śledzi zawsze stabilniej będzie:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca tak. Grunt odbiera KAŻDĄ ilość ciepła - ale powoli.

Jak dasz mało izolacji, to lokalnie temperatura gruntu wzrośnie (nie spadnie w stosunku do temp. wewnętrznej), co zwiększy gradient i odbiór ciepła sie zwiększy, doprowadzając do równowagi - dalej CAŁE 1,68W/m2 będzie odbierane, ale przy wyższej temp. powierzchni gruntu.

Jeśli dasz więcej izolacji, to ta energia będzie odbierana powolutku w CAŁEJ OBJĘTOŚCI IZOLACJI - i na samej pow. gruntu temp. będzie niższa.

 

Jeżeli dam mniej izolacji to fakt ,temp. gruntu wzrośnie, ale faktem też jest że czym mniejsza różnica temp nad i pod izolacją,tym przepływ energii cieplnej przez nią będzie mniejszy. I nie wzrośnie od razu a w przeciągu dłuższego okresu . W tym dłuższym okresie będą straty duże po czym zmaleją adekwatnie do różnicy temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca tak. Grunt odbiera KAŻDĄ ilość ciepła - ale powoli.

Jak dasz mało izolacji, to lokalnie temperatura gruntu wzrośnie (nie spadnie w stosunku do temp. wewnętrznej), co zwiększy gradient i odbiór ciepła sie zwiększy, doprowadzając do równowagi - dalej CAŁE 1,68W/m2 będzie odbierane, ale przy wyższej temp. powierzchni gruntu.

Jeśli dasz więcej izolacji, to ta energia będzie odbierana powolutku w CAŁEJ OBJĘTOŚCI IZOLACJI - i na samej pow. gruntu temp. będzie niższa.

Nie można napisać, że każdą choć, de-facto tak jest ale to nadinterpretacja. Grunt odbierze tyle ile przepuści warstwa oddzielająca go od domu. Tyle samo odbierze przy 4 metrach piachu jak przy 20 cm styro. To co opisujesz to warunki wstępne. Po jakimś czasie przepływ ciepła będzie taki sam dla styro i piachu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dam mniej izolacji to fakt ,temp. gruntu wzrośnie, ale faktem też jest że czym mniejsza różnica temp nad i pod izolacją,tym przepływ energii cieplnej przez nią będzie mniejszy. I nie wzrośnie od razu a w przeciągu dłuższego okresu . W tym dłuższym okresie będą straty duże po czym zmaleją adekwatnie do różnicy temperatur.

 

Można zmniejszyć izolację do ZERA. Wtedy masz te delta T 3K (może 5 - nie wiem, ale raczej jakbyś na piachu postawił garaż bez wylewki i w tym garażu ciągle utrzymywał 28st C, to piach na górze też zagrzejesz - z tym że nie do 28st, tylko TROSZKĘ niżej.To się liczy tak jak temp. powierzchni wewnętrznych ścian zewnętrznych - da się)

Wtedy masz straty 1,68W/m2. Jeśli to delta T to 5K to nawet 2,8W/m2.

I teraz dokładanie izolacji wygląda tak jakbyś próbował wycieki z durszlaka umieszczonego nad zlewem łatać pończochą. Jak dasz jedną warstwę - to absolutnie nic to nie da, pomimo że sama pończocha coś tam zatrzymuje. Dokładasz drugą warstwę - żadnej różnicy. Dalej dokładasz warstwy i w pewnym momencie przeciek zaczyna się zmniejszać. Wtedy zaczyna się izolacja. Dokładanie warstw ją poprawia. Zlew to tutaj grunt - odbierze wszystko, chyba że go zalejesz i woda wyjdzie bokiem.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło właściwe styropianu jest wyższe od piachu,ale w m3 styropianu polistyrenu jest 15-20kg. Piach ma niższe ciepło właściwe ale w m3 1600-1800kg ziaren skały. Jeżeli pobudujesz bez izolacji na gołej ziemi ,to nie będziesz miał różnicy 3oC między powietrzem budynku a gruntem ,tylko zdecydowanie więcej . Czasu potrzeba i energii by te m3 podgrzać aby powstała możliwie niska różnica. Nie jest raczej możliwe aby kiedykolwiek bez izolacji wynosiła 3oC,ponieważ efektywnie grunt wykorzystasz jako izolację do gł.1,5 ,może 2m. Przy założeniu,że wody gruntowe są niżej. Potencjalną grubszą warstwę gruntowej izolacji zniszczą opady atmosferyczne. Dom to mała powierzchnia,więc wrażliwy na zmiany skrajni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię o warunkach ustabilizowanych.

 

Ale nie jest tak źle. To nie jest tak, że przez styropian przenika strumień ciepła lambda*delta T/grubość, tylko delta t jest zależna od grubości, więc będzie to zależność opisana całką. Może nawet podwójną (od temp. i grubości), ale nie wiem - matematyka wyższa mnie przeraża.

Te warstwy pończoch jednak ograniczają przeciek od samego początku, ponieważ zmniejszają różnicę ciśnień, która napędza przepływ wody.

 

Dla naszej izolacji od gruntu oznacza to, że każda grubość styropianu coś daje - chociaż małe grubości baaaaaardzo niewiele.

W praktyce sprowadza się to do ogólnie znanej wiedzy, w której wykres przenikalności cieplnej dla ściany wygląda tak jak prawa strona wykresu:

 

https://www.google.pl/search?q=f%28x%29%3D1/x&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&ei=XQbgUvHVOMXFtQaL8oGoBA

 

Chyba, że nie mam racji - to tylko hipoteza.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to policz ile wyjdzie na powierzchni. Myślę że coś koło 25st.

 

Założenia:

- piach o λ=0,4W/mK,

- temp. na głębokości 1 metra = 8oC

- temp. powietrza wewn. 28oC

 

Wynik: temperatura powierzchni piachu wynosi 26,7oC

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hipoteza

 

Stawianie i testowanie hipotez to jeden z podstawowych procesów twórczego myślenia oraz fundamentalny element procesu tworzenia nauki.

 

Tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27,4oC i Wynik: temperatura powierzchni piachu wynosi 26,7oC

 

Czyli jak masz 1m stabilnego 8st, to strata jest 1,3x0,4=0,52 W/m2, czyli 75W dla sporego domu parterowego, czyli 75x24x150*0,6/1000=162zł rocznie, przy najdroższym sposobie ogrzewania, bez ŻADNEGO ocieplenia. WOW! To się nie opłaca wcale izolować podłogi. Dobrze piach ubić i można konia w domu trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...