Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Co ma II taryfa do ilości kWh - poza tym, że zwiększa ich zużycie?

Instalacja o której Pan napisał jest droższa, a więc "zabiera" kasę z izolacji

Ogrzewanie pośrednie zawsze więcej zużywa i jest gorzej sterowalne

Dlatego zapewne nikt takiego ogrzewania jeszcze w domach ( jak w temacie ) nie założył.

Po co Panie Andrzeju - pisać to o historii budownictwa?

 

II taryfa nie ma nic do zuzywanej energii, ale do zapłaty za nią i owszem

A ogrzewanie tego typu jest niecentralne, choc moze nieco mniej precyzyjne, a regulatory mogą byc dokładnie tego samego typu co dla kabelków z wyłaczeniem sterowania mocą kabla.

Podłogówka wodna to nie jest historia budownictwa ale terazniejszość i bynajmniej nie wszyscy ją wybieraja, niektórzy nie moga odejsc od grzejników.

Wiem o kilku budynkach o zapotrzebowaniu ok 20 kWh/m2 wyposażonych w podłogówkę wodną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

II taryfa nie ma nic do zuzywanej energii, ale do zapłaty za nią i owszem

A ogrzewanie tego typu jest niecentralne, choc moze nieco mniej precyzyjne, a regulatory mogą byc dokładnie tego samego typu co dla kabelków z wyłaczeniem sterowania mocą kabla.

Podłogówka wodna to nie jest historia budownictwa ale terazniejszość i bynajmniej nie wszyscy ją wybieraja, niektórzy nie moga odejsc od grzejników.

Wiem o kilku budynkach o zapotrzebowaniu ok 20 kWh/m2 wyposażonych w podłogówkę wodną.

Nie jest to wykonalne ! To raz. A co do zapłaty - magazynowanie ciepła w II taryfie generuje większe straty niż jest zysku z II taryfy. Dlatego w UE w 1995 (lub4) roku wprowadzono drugą taryfę "chwilową" bo tylko chwilowa II taryfa daje faktyczne oszczędności globalne. Ta nasza II taryfa - przestała mieć sens wraz końcem energochłonnego przemysłu epoki Gierka - dziś to relikt! Ponieważ inwestujące w naszą energetykę kraje (Francja i Niemcy ) mają :chwilową II taryfę, to jest tylko kwestia czasu, gdy się pojawi ona u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uzmysłowić problem a nie fiksować się na jednym punkcie twierdząc, że zna się już problem w całej rozciągłości?

 

Takie porównanie, nie uzmysławia lecz fiksuje komuś rozumowanie. Jeśli stwierdzam, że na głębokości 1m mam stabilne warunki, bez wód gruntowych z opaską przeciwysadzinową poziomą lub lepszą - pionową, to czy nie mam prawa brać do obliczeń strat energii do gruntu tego metra piachu ? Przecież jest różnica w odbieraniu energii w przypadku gdy piasek pod domem jest mokry (wysoki poziom wód gruntowych) a gdy woda nigdy tam nie doszła, nawet deszczowa.

Co więcej, ten piach, mając nad sobą stabilne, utrzymywane przez cały rok ponad 20oC z czasem będzie jeszcze lepszy, ponieważ przyjmie i utrzyma część energii (o ile pod tym 1m nie masz wód gruntowych). Może nie będzie tak dobrze jak pod halą, gdzie całkowicie zrezygnowana z izolacji, ale nie zasadne stanie się wrzucanie tam 30cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że zaczynasz brać pod uwagę ten suchy piach jako wartość dodaną. Tyle,że z ekonomią budowy ma to niewiele wspólnego . 140 m2 gr. 10cm poszło się... .Korzystanie z tego piachu pod domem wymaga pewnych przedsięwzięć. Mam na przykład rury spustowe z dachu odprowadzone od budynku na 10-15m i dopiero tam studzienki chłonne. Nie bez znaczenia jest również poziom wody gruntowej .Nie każdy będzie miał korzyść z lambdy gruntu.To chyba oczywiste. Ale jak działka piaszczysta i wody gruntowe nisko ,to należy brać to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o grubości izolacji w posadzce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to wykonalne ! To raz. A co do zapłaty - magazynowanie ciepła w II taryfie generuje większe straty niż jest zysku z II taryfy. Dlatego w UE w 1995 (lub4) roku wprowadzono drugą taryfę "chwilową" bo tylko chwilowa II taryfa daje faktyczne oszczędności globalne. Ta nasza II taryfa - przestała mieć sens wraz końcem energochłonnego przemysłu epoki Gierka - dziś to relikt! Ponieważ inwestujące w naszą energetykę kraje (Francja i Niemcy ) mają :chwilową II taryfę, to jest tylko kwestia czasu, gdy się pojawi ona u nas.

 

I znowu tezy bez pokrycia, ani jednego wyliczenia ani jednego uzasadnienia. Nie bo nie, zdanie TB jest niepodwazalne. To czy II taryfa jest reliktem czy tez nie nikogo nie obchodzi poza Panem oczywiscie. Jak mozna nie skorzystac z takiej taryfy G12w gdzie mamy prawie 60% czasu II taryfy, tylko twierdzic ze II taryfa to zło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony ile odwagi w TB. Budować dom w oparciu o energię elektryczną,tylko i wyłącznie słusznym nośniku. Istny survival.

Elektrownie przestarzałe,linie przesyłowe jakie są dowiadujemy się z wiadomości ,o elektrowniach atomowych cicho sza. Parę dni mrozu a już w niektórych regionach przewody pozrywane.Media donoszą o czekających nas wyłączeniach w niedalekiej przyszłości. Szacun TB za odwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, i nie wiem czy bede chciał mieć taki, ale życie weryfikuje wiele założeń - kominek by się przydał, ale rekreacyjnie, jaki Arkiane Kaphren na ten przykład :), a nie jakiś w płaszczu (czy w piczu - nie wiem ;) ) i wtedy usiąść przy nim ze szklanką pełną - nie do połowy :) Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dodał to tego, że w czasach spadających meteorytów, zmiany klimatu na huraganowy budowa szkieleciora to dopiero hard-core-survival! Meteoryt przebije na wylot przez ściany lub daszek jak wiatr ich nie poobrywa. W zasadzie izolacja od zewnątrz też narażona na "pociski" albo na wiatry, które taki dom szybko "oskórują":D

 

:lol: Współczesna chałupa to w połowie szkieletor. Też masz drewniany dach więc szanse na meteor podobne.Co do reszty jakby też to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wolę tak [ATTACH=CONFIG]236900[/ATTACH]

 

Co tu "woleć", jak nie jesteś budowlańcem i się na tym nie znasz.

 

Masakr ten wątek. Niemniej zgodziłem się z TB i buduję na pustce powietrznej :p

I błąd. Powinieneś na poduszce powietrznej ;)

 

Proszę bardzo - 8-10 zł to Pana robota niech Pan nie wmawia, że pracuje za darmo - Paliwa stałe wykluczam - niedługo bedą zakazane - a doprowadzenie gazu... Po za tym nie da się funkcjonować przy centralnym w domu jak w temacie! I centralne nie potrafi w sezonie zużyć 2000kWh!

 

Wystarczy sprawdzić, że niezależnie od izolacji przy CO gazowym domy zużywają nawet ponad 8000kWh a przy paliwach stałych minimum 15000kWh. W domach izolowanych sprawdza się tak naprawdę tylko ogrzewanie elektryczne - o czym się Panowie na 100% przekonają.

Zgadzam się, że paliwa stałe są be, ale wątpię, żeby zakazano ich użycia.. bo stracisz pracę... z powodu zamknięcia elektrowni.

A kto zabroni zbudować c.o. w domu jak w temacie? Nie włączę, gdy będzie ciepło a to dogrzewanie uzyskuję, np. tańszym gazem. Sterowanie? Przecież mamy XXI wiek- problemu nie ma.

Pan chyba nie rozumie, że izolacja ma służyć oszczędzaniu pieniędzy, a nie kilowatogodzin.

Przecież TB do obniżania rachunków daje... pompę ciepła ;)

 

Budują pasjonaci takie cuda. Front oszklony a reszta to zaizolowana od wilgoci opadowej kupa piachu. Drogie to ale jak kto się uprze to czemu nie.

Zeszliśmy z drzewa i wchodzimy pod ziemię:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam full beton nie izolowany , ogrzewany ... Pradem... Poprzez PC ;)

Wedlug TB idioci go budowali...

Bo lata 80 obfite byly... A 90' juz wrecz przelomowy :)

 

Witam, może być Twój dom betonowy, ale z pewnością ma pustkę powietrzną - jak sądzę - 3 lub 4 cm. Pustka powietrzna ma przenikalność cieplną 0,025 a styropian 0,030-0,032W/mK czyli mniejszą niż najlepszy styropian. Zakładając, że wilgotność jest stała, brak mostków termicznych. (Do obliczeń szczeliny przyjmuje się Rp = ok 0,18m2K/W). Nie wszystko co "kiedyś" ... było złe ...

, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pustka powietrzna ma przenikalność cieplną 0,025 a styropian 0,030-0,032W/mK czyli mniejszą niż najlepszy styropian.

 

Czy w ryflowanym styropianie ,który pan stosuje w budowanych przez siebie domach , pustka powietrzna ryfli też ma tak dobrą niską przenikalność cieplną?

To może ryflowany styropian na ocieplenie ścian domu nie jest takim złym pomysłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w.........

 

Tak, ma i dotyczy tylko i wyłącznie domów drewnianych.

Pan ma dom z pustaka, marną wiedzę i broni Pan swojego chłopaka Andrzeja W. Można też zobaczyć Pańską wiedzę, poziom i obycie tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?102787-Kanadyjczyk-bez-tajemnic&p=6330692#post6330692

co jest wystarczająco żenujące ...

,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalonczylem....... Wiem o czym piszesz. To zaklada jednak ze powietrze jest bez ruchu....

A mostkow mam pewnie mase... I nieszczelne okna ( nie ma za to nawietrznikow ).

 

Witam, sorki ... nie odrobiłem lekcji - nie doczytałem ...

... warunkiem prawidłowego działania było 3 -4 cm ... ale jak to u nas ... zawsze ktoś idzie o krok dalej i myśli ... skoro 3-4cm daje taki "Opór" to 10 cm ... będzie full wypas ... i miało być dobrze a wyszło jak zwykle ... w zbyt szerokiej pustce powietrze zaczyna krążyć powodując wymianę ciepła pomiędzy ściana wewnętrzną i zewnętrzną.

Próżnia pomiędzy ścianami - rozwiązała by problem, ale to raczej niemożliwe.

W tym co napisałem, chodziło mi o to, że nie wszystko co kiedyś wymyślono było złe czy nieprzemyślane ... ograniczała ich tylko technologia ... tamtych czasów :)

,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma pustka w tym temacie ? Pustka nie jest izolacja! A wentylacja izolacji - to zupełna sprzeczność z fizyką budowli.

Jak już pisać nie na temat, to chociaż domach izolowanych! Jak się buduje domy nieizolowane jest od groma "podręczników" i wątków!

Trudno pisać o czymś co nie istnieje. Tak, przy okazji. fajny temat misiu założyłeś. Takich jaj to tu na FM nie było chyba nigdy. Powinno to w zasadzie być w Hyde Cegła Parku ale nie będę się upierał. Tytuł tylko jest mylący bo domu "izolowanego" nikt nigdy nie widział i nie zobaczy. Może lepiej: "Jak pokonać matoła jego własną bronią"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...