Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

A dlaczego nie WM?
Ach skrótu myślowego użyłem. Chodzi o to iż.

Iż w zimie- czy w lecie kiedy mamy extremalne temperatury wm jest bardzo pomocna.

Chodzi o okres kwiecień maj - wrzesień październiki z wyłączeniem najcieplejszych dni.

Prąd do wentylatorów .. które tylko tłoczą powietrze. Choć teraz mnie skleroza dopadła

Przecież trzeba mieć by-pass aby nie tłoczyć przez wymiennik.

Jednak i tak prąd leci a nie potrzebnie.

Kwestia chrap przy podłodze i klapa w dachu lub okno dachowe.

lub klapka w drzwiach. Chodzi aby to ruszyło samo.

 

Jak się zrobi z głową to wymiana takiego pakietu jest łatwiejsza niż wymiana okna.
Oczywiście że tak ! ponieważ nikt nie zabroni mi zrobić małej dylatacji i jak przyjdzie czas to tamtędy nastąpi cięcie.

Po 24 latach użytkowania domu dwie szyby zwykłe były do wymiany, raz jak drzwi balkonowe uderzyły od wiatru o futrynę.

Kolejne jak kamień z kosy mech trafił w okno na poziomie gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Będę pamiętał przy koszeniu ale chyba w osłoniętej kosiarce wózkowej problemu nie będzie?
mechaniczną taką 2,9 km profi nie jakimś chinolem złapało i trach.

 

A jak nie chce ruszać samo to ludzie robią tzw hybrydową
właśnie aby nie było klasycznego komina

http://www.e-sciany.pl/a/5974,modernizacja-domu-jednorodzinnego/0/3,wymiana-powietrza-nastepuje-dzieki-wykorzystaniu-sil-natury-naplyw-swiezego-powietrza-jest-najskuteczniejszy-przy-jednoczesnym-otwarciu-wiekszej-ilosci-okien-pionowych-i-polaciowych-naturalna-wentylacja-zapewnia-przyjemna-temperature-w-pomieszczeniach-o coś takiego.

własnie aby nie było kominów, tylko jakieś okno właz itp to co jest się w stanie dobrze odciąć kiedy nie potrzeba.

w fazie projektu bynajmniej do rozważenia.

Nikogo nie namawiam na kominy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator odzyskuje energię z powietrza wentylacyjnego wywiewanego z domu

To wiem doskonale ;)

Dlaczego nie ma co odzyskiwać?

ogrzewania jeszcze nie ma, w głowie coś się rysuje ale konkretu nie mam.

Przyznam, że nie rozumiem o czym piszesz

Sam czasami nie rozumiem:)

Nie masz zamiaru wentylować domu i panujesz chodzić w masce przeciwgazowej czy o co chodzi?

Planowana wymiana to 125m3/h przy pomocy reku z dodatkiem jakiegoś wihajstra który da mi ciepłą wodę i ogrzeje chałupę a co najważniejsze zmieści się w zużyciu 1368,3kWh na rok.

Edytowane przez rafał2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być ten requ czy nie? Jak chcesz najpierw z tego powietrza wyssać energię do CWU to requ faktycznie nie będzie miał co odzyskiwać więc na co on? Ale wtedy będziesz się wentylował też zimnym w zimne dni. I skąd taka dokładna fiksacja na zużycie?

 

Nie bardzo rozumiem Twoje myśli...

Ja widzę coś takiego: zrobić jakieś ustrojstwo które będzie podgrzewało CWU w środku kanał powietrzny, pod to podpięte reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto powiedział że podgrzewać powietrzem wentylacyjnym?

To ustrojstwo na razie myślę nad tym... ale zbiornik z grzałką nie wiem z 200/300l w środku kanał z np. chłodnic samochodowych... reku przed tym dziwactwem... regulacja temperatury w tym czymś przez zasłonięcie części chłodnic, przepust duuuży aby nie było strat na przepływie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto powiedział że podgrzewać powietrzem wentylacyjnym?

To ustrojstwo na razie myślę nad tym... ale zbiornik z grzałką nie wiem z 200/300l w środku kanał z np. chłodnic samochodowych... reku przed tym dziwactwem... regulacja temperatury w tym czymś przez zasłonięcie części chłodnic, przepust duuuży aby nie było strat na przepływie

 

Rafał. Przepis sprawdzony. Świeże powietrze podgrzewasz w GWC i RSŚ do 18,2oC( na dzień dzisiejszy odczyt) .Do zużytego powietrza kupujesz tanią pompę ciepła powietrze woda i masz CO i CWU. Proste i skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał. Przepis sprawdzony. Świeże powietrze podgrzewasz w GWC i RSŚ do 18,2oC( na dzień dzisiejszy odczyt) .Do zużytego powietrza kupujesz tanią pompę ciepła powietrze woda i masz CO i CWU. Proste i skuteczne.

 

Myślałem nad małą pompą ale nie wiem czy huruganu w chałupie mi taka pompka nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar- ja tez tego nie rozumiem. Ogrzewasz powietrze o temp. -10C w GWC i ściekami, a od tego powietrza odbierasz energię do zrobienia ścieków (CWU) i jeszcze podgrzania domu (CO). To oznacza, że do CO zostaje energia z GWC i ewentualnie zysków słonecznych i bytowych.

Masz dom zeroenergetyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zero energetyczny. 15kWh /m2 + energia na CWU pokrywa straty przegród( posadzka 20cm.ściany 30cm ,dach z sufitem 56cm).Odpadem jest zużyte powietrze niosące ze sobą ok.24kWh/dobę i zyski bytowe. Brakuje jedynie w największe mrozy,ale jest kominek.

 

A z tego co napisałeś wynika:

a) ciepło do CWU odbierasz w RSŚ i się to "redukuje" - no i są straty jakieś,

b) ciepło do CO odbierasz ze zużytego powietrza

więc skąd zużyte powietrze ma to ciepło? Z GWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tego co napisałeś wynika:

a) ciepło do CWU odbierasz w RSŚ i się to "redukuje" - no i są straty jakieś,

b) ciepło do CO odbierasz ze zużytego powietrza

więc skąd zużyte powietrze ma to ciepło? Z GWC?

 

Nie tak.

Ciepło dla świeżego powietrza dostarcza GWC i RSŚ (na dzisiaj 18,1oC)

Ciepło do CO dostarcza bufor ciepła ( dzisiaj przy średniej -7oC, zużyłem 500L/8h wody zmniejszając jej temp. o 6oC temp posadzki grzanej podłogówką ,21oC).

Powietrzem zużyte kieruję na poddasze nieużytkowe ,dobrze zaizolowane,przez co tam jest 18oC a więc straty przez sufit żadne.

Proszę policz entalpię 100kg/h powietrza przy wilg.40% i temp.18oC i na co ta energia starczy.

Nie mam jeszcze PC .Czekam aż znudzi mi się kominek,ale potencjał drzemiący w zużytym powietrzu jest wystarczający dla CO i CWU w zimę taką jak dzisiaj.

Edytowane przez nydar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...