Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie tak.

Ciepło dla świeżego powietrza dostarcza GWC i RSŚ (na dzisiaj 18,1oC)

Ciepło do CO dostarcza bufor ciepła ( dzisiaj przy średniej -7oC, zużyłem 500L wody zmniejszając jej temp. o 6oC temp posadzki grzanej podłogówką ,21oC).

Powietrzem zużyte kieruję na poddasze nieużytkowe ,dobrze zaizolowane,przez co tam jest 18oC a więc straty przez sufit żadne.

Proszę policz entalpię 100kg/h powietrza przy wilg.40% i temp.18oC i na co ta energia starczy.

Nie mam jeszcze PC .Czekam aż znudzi mi się kominek,ale potencjał drzemiący w zużytym powietrzu jest wystarczający dla CO i CWU w zimę taką jak dzisiaj.

 

Dobra, poddaje się. Krótko mówiąc masz all-in-one. Fajnie, ale trudno określić z czego masz ile energii, jakie straty, zyski itp. System masz jak dla mnie zbyt trudny nawet do wyobrażenia sobie, a co tu mówić o jakimś liczeniu. Jak dla mnie zbyt dynamiczne. TB to może ogarnie ... ale nie policzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokłady niewyczerpane logiki drzemią natomiast w izolacji 40cm pod posadzką i GWC w tym miejscu.

Książkowy przykład jak wydać dużo i spieprzyć ile się da.

Coraz więcej jest logicznie myślących - nawet w Szwecji http://www.lunduniversity.lu.se/o.o.i.s?id=24965&postid=1693695

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zero energetyczny. 15kWh /m2 + energia na CWU pokrywa straty przegród( posadzka 20cm.ściany 30cm ,dach z sufitem 56cm).Odpadem jest zużyte powietrze niosące ze sobą ok.24kWh/dobę i zyski bytowe. Brakuje jedynie w największe mrozy,ale jest kominek.

Na moje wcześniejsze pytanie:

Ile kWh/m2 Pana dom zużywa ?

Raczył Szanowny Pan odpowiedzieć:

Nie wiem, ogrzewam się kominkiem a drewno mam za darmo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej jest logicznie myślących - nawet w Szwecji http://www.lunduniversity.lu.se/o.o.i.s?id=24965&postid=1693695
Nic tam nowego nie ma. Domy pasywne, a do nich odnosi się to opracowanie musza mieć fundament bez mostków termicznych co nie jest łatwe do osiągnięcia przy ławach na gruncie. Są tam opisane dwa rozwiązania, dwóch różnych firm. Rozwiązania dla domów PASYWNYCH. Nasz misiu ma problem nawet z angielskim. Rozpacz normalnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska to kraj piaszczysty z lambdą suchego piasku o,3W/mK. Szwecja skalista z lambdą skały 3W/mK W pakiecie mają jeszcze zimniej niż u nas.

Podałem specjalnie dla kol. dzisiejsze zużycie na CO z dzisiejszej nocy . 500L x 6oC /8h. Łatwo chyba policzyć. A że paliwo mam za darmo, to nie oznacza,że nie można policzyć ile dom zużywa energii .

 

Policzenie systemu jest chyba proste. Zużycie na CO + energia dla CWU (drugie tyle co CO) a z drugiej strony 2400kg powietrza na dobę o temp.18oC i wilgotności 40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska to kraj piaszczysty z lambdą suchego piasku o,3W/mK. Szwecja skalista z lambdą skały 3W/mK W pakiecie mają jeszcze zimniej niż u nas.

Podałem specjalnie dla kol. dzisiejsze zużycie na CO z dzisiejszej nocy . 500L x 6oC /8h. Łatwo chyba policzyć. A że paliwo mam za darmo, to nie oznacza,że nie można policzyć ile dom zużywa energii .

 

Policzenie systemu jest chyba proste. Zużycie na CO + energia dla CWU (drugie tyle co CO) a z drugiej strony 2400kg powietrza na dobę o temp.18oC i wilgotności 40%

 

Ogrzanie o 1 st. m3 piasku i utrzymanie tego stanu przez sezon to 400kWh.

Jakoś wolę mieć tanio ciepło w domu niż grzać piasek. Na szczęście ma Pan kominek i darmowe drewno.

 

Chce ktoś kabel grzewczy i wiadro piasku by zobaczyć jak kolektor 100m2/ 600W/m2 grzeje piasek pod domem 100m2??? Bo ja już takie instalacje wyrywałem z gruntu ( Wielgolas Duchnowski)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzanie o 1 st. m3 piasku i utrzymanie tego stanu przez sezon to 400kWh.

Jakoś wolę mieć tanio ciepło w domu niż grzać piasek. Na szczęście ma Pan kominek i darmowe drewno.

 

Chce ktoś kabel grzewczy i wiadro piasku by zobaczyć jak kolektor 100m2/ 600W/m2 grzeje piasek pod domem 100m2??? Bo ja już takie instalacje wyrywałem z gruntu ( Wielgolas Duchnowski)

Kogo ty misiu chcesz nabrać? Znowu dane z "geologii"? Z wykresu którego nie rozumiesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. te bzdury to z automatu kopiuj/wklej czy ciągle od nowa formułuje?

500L x 6oC x 4200 / 3600000 =3,5kWh/8h .Na dobę 10,5kWh przy -7oC + zyski bytowe. Tyle na dobę potrzebuje dom ,w tym posadzka z 18cm izolacji EPS.

Pod izolacją posadzki jest 15,5oC. Jakie 400kWh/rok? Mam tych m3 w obrębie fundamentu 140.Bzdury jakieś

Co z tym wszystkim ma wspólnego cena paliwa. Liczymy zużycie i obalamy mity o nieskończonym odbiorniku jakim jest podobno grunt pod domem a nie koszt ogrzania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. te bzdury to z automatu kopiuj/wklej czy ciągle od nowa formułuje?

500L x 6oC x 4200 / 3600000 =3,5kWh/8h .Na dobę 10,5kWh przy -7oC + zyski bytowe. Tyle na dobę potrzebuje dom ,w tym posadzka z 18cm izolacji EPS.

Pod izolacją posadzki jest 15,5oC. Jakie 400kWh/rok? Mam tych m3 w obrębie fundamentu 140.Bzdury jakieś

Co z tym wszystkim ma wspólnego cena paliwa. Liczymy zużycie i obalamy mity o nieskończonym odbiorniku jakim jest podobno grunt pod domem a nie koszt ogrzania domu.

 

Przesuń przecinek.... duże masz zużycie.

Chyba, że masz delta t 6K, wtedy:

- przy pow. 160m2, optymalnym A/V (dwa piętra - dom kostka), wymiary domu musisz mieć 9,5x9,5x6m, powierzchnia przegród zewn 408m2,

- i dalej dajmy delta T (średnio) 25K,

- dajmy U przegród 0,1

 

To daje: 0,1*25K=2,5W/m2, 2,5x408= 1020W na cały dom, czyli 24,5kWh/dobę.

 

Ty piszesz, że masz zużycie 10,5kWh, bo odzyskujesz z CWU? Qrde jestem w szoku!

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

!40m2 a nie 160m2 . A/V beznadziejne bo dom parterowy. Ale przez dach straty żadne bo zużyte powietrze tam jest zasysane przez co na suficie różnica temp. mizerna. A pod domem 15,5oC a nie 5oC.

Poważniejszymi stratami są okna i ściany zewnętrzne.

 

:???::???::???::???::???:... a co ja wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,To daje: 0,1*25K=2,5W/m2, 2,5x408= 1020W na cały dom, czyli 24,5kWh/dobę.''

 

Tak tobie daje .

Mi daje 2,5 x 134=335W na cały dom ,czyli 8,04kWh/dobę

 

Masz 134 m2 powierzchni przegród zewnętrznych? Jeśli tak, to musisz mieć 134/6=22,3 m2 podłogi (maksymalnie).

 

Słuchaj - żeby nie było że się czepiam. Nie twierdzę, że Twoje zużycie jest nierealne, tylko, że nie potrafię sobie tego wyobrazić. A wyliczenia przedstawiasz zupełnie z czapy!

 

Mój błąd. Możesz mieć 36m2 podłogi ;)

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...