Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Gdybyś miał 30cm EPS'a to pod chudziakiem miałbyś 10*C a nie 15,5*C. Z tego wynika, że 5,5*C to Twoja stała strata ciepła do gruntu. Gdybyś miał podłogę bezpośrednio na chudziaku, to miałbyś temperaturę podłogi czyli ok. 20*C.

 

A powiedz mi czy lambda przez grubość w metrach razy delta T , to dobre liczenie czy złe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jaka lambda celulozy i jaka powierzchnia przegród?

 

 

 

 

Odpuść, nie przetłumaczysz...

 

Taki dom generuje 20-40kWh strat na dobę w obecnych warunkach - ile dokładnie się nie dowiesz bo jak zwykle nydar ściemnia z parametrami. To jedna strona bilansu, z drugiej trzeba minimum tę energię skądś dostarczać, dzień po dniu. Nie ważne skąd, czy GWC, odzysk, kominek itd. ale nie ma cudów, żeby wystarczyło 8kWh!

 

Zaraz skoczę do warzywniaka to mi podadzą lambdę celulozy. Reszte danych masz w postach wyżej .Nie idź na łatwiznę .Staraj się.

I nie matacz jak zwykle. Nie 8 a 10,5kWh. Chociaż dało by radę bo mam dwie krótsze ściany bez okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre tylko co to ma wspólnego z niepotrzebnym grzaniem gruntu?

Weź do swojego wzoru podstaw:

- lambda skały ~ 3,

- grubość skały ~30m,

- pod skałą 9stC.

I policz U oraz straty:D

 

Ja nie wierzę że uczelnie kształcą takich miszczów fachowców.No nie wierzę .Żeby takie idiotyzmy wypisywać .Policz do jądra ziemi ,tam jest kilka tysięcy :lol2:

A pytanie było do sunrise.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha... to znowu teraz lambda ocieplenia nie znana i dobierze się ją tak aby pasowała do wyników. Dobry z ciebie inwestor co to instaluje sam nie wiedząc co:D Zawsze tak kręcisz danymi aby pasowały pod wynik?

 

Z przegród wynikają straty do 40kWh/dobę. Niby 10,5kWh/dobę dostarczasz a reszta skąd - rozpisz może ten bilans.

 

Skoro nie znając lambdy celulozy wyliczyłeś 40kWh/dobę to pewnie tak jest.Pochwal się tym liczeniem . Kabarecik będzie . Kszhu twierdzi ,że przy 54 cm w dachu i 30-tu w ścianach,bez mostków cieplnych,bo szkielet, 40kWh/dobę.Dobre. Kszhu nie wie jaka lambda ale wie ile.

 

ps. a zajrzyj do netu tam pisze ile ma celuloza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było na forum to się nie dziw odpowiedzi. Przecież możesz też prywatnie korespondować.

A te idiotyzmy to sam wszystkim wszędzie wciskasz i jeszcze udajesz, że to ma sens. Niestety normy dla budownictwa są zgoła inne:D

 

 

 

Pod gruntem jest jeszcze piasek lambda niby 0,3... 10m takiego piasku, 10 lat wygrzewania i jest sukces. Że to w hydrosferze i wszystko może się zdarzyć dla szalonej teorii nie ma znaczenia.

 

No i dobrze że są normy niech będą. Ale co mam zrobić ? Puścić pod chudziak lodowatą wodę żeby wystudzić piach z 15,5 do 5-8oC.

Barth przytaczał tu kogoś co miał ok. 14oC pod domem. No ale dobrze że są normy które mówią że jest mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mrozach -15stC jak byś chciał to nawet i więcej. Jakbyś nie kłamał i nie wywijał się a podał swoje parametry jak np. ja to byłby punkt zaczepienia no ale się boisz więc dlatego piszę:

 

 

 

Dlatego podaj/policz straty projektowe i

 

A może jeszcze po piwko skoczyć.

Masz wszystkie dane do policzenia +/- 10% .Zrobisz to z taką dokładnością złego słowa nie powiem .Pokaż jak to robisz ,będzie śmiesznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar - przecież pod podłogą mierzysz temperaturę w połowie izolacji.

Zobacz jak jest dla ściany. Jak masz np. w środku +20C, potem styro ile chcesz, potem BK lub cokolwiek, a na zewnątrz -20C, to patrząc od środka, a pod styro będziesz miał np. -5C. Czy to oznacza, że masz straty wynikające z delta T=15K? Pomyśl! Jak zmierzysz temp w połowie styropianu to Ci wyjdzie jeszcze wyższa. Najlepiej pewno zmierzyć w środku i przyjąć delta T=0K - wcale nie trzeba izolować.

A jak przestaniesz wypuszczać te 18C na zewnątrz, to 10,5kWh na dobę wystarczy Ci do CO+CWU (315kWh miesięcznie)? Chłopie - ogarnij się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunrise121 napisał ci, że możesz mieć i 20stC pod posadzką... bez izolacji. Wtedy policz sobie swoją deltę i będziesz miał cudowny wynik strat przez posadzkę:D

A normy nie mówią o temp. tylko o wymaganym U posadzki (0,12 dla str. I-III i 0,1 dla pozostałych), którego z 18cm EPS nie uzyskasz. Nie udawaj, że nawet tego nie pojmujesz.

 

Norma jest wskazówką a nie nakazem.Czy ja jestem jaki milioner żeby robić pod zwrot kasy za dom energooszczędny?

Drogi adwokacie sunrise .Że napisał o 20oC pod posadzką bez izolacji nie świadczy że napisał rozsądnie.

Mam w biurze łazienkę a pod całością pustostan nie ogrzewany. W środku utrzymuję 20-21oC ale temp. posadki w łazience +13oC

W tym pustostanie z 5oC będzie bo woda nie zamarzła.Ty wiesz ile mnie ta pakamera kosztuje za energię cieplną? Chyba zaizoluję od środka podłogę:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar - przecież pod podłogą mierzysz temperaturę w połowie izolacji.

Zobacz jak jest dla ściany. Jak masz np. w środku +20C, potem styro ile chcesz, potem BK lub cokolwiek, a na zewnątrz -20C, to patrząc od środka, a pod styro będziesz miał np. -5C. Czy to oznacza, że masz straty wynikające z delta T=15K? Pomyśl! Jak zmierzysz temp w połowie styropianu to Ci wyjdzie jeszcze wyższa. Najlepiej pewno zmierzyć w środku i przyjąć delta T=0K - wcale nie trzeba izolować.

A jak przestaniesz wypuszczać te 18C na zewnątrz, to 10,5kWh na dobę wystarczy Ci do CO+CWU (315kWh miesięcznie)? Chłopie - ogarnij się!

 

Ogarnąłem się i faktycznie 75m3/h przy 18oC to 10,85 kWh ale suchego powietrza. Jest jeszcze wilgoć no i wiadro skroplin na dobę .A jak skropliny to przemiana fazowa i drugie tyle kWh.

Co do podłogi to qrde mierze ile ucieka mi przez 18cm styropianu bo nad nim jest 21oC a piach pod nim ma 15,5oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych danych nie podałeś nic:

 

 

 

Tak trudno podać kilka cyferek? Czego się boisz? Że znowu wyjdziesz na matacza? Nie pierwszy raz:D

 

Ja się boję że w jakąś psychozę wpadasz:yes:

wszystko masz lambdy i grubości to sobie U policz.Nawet drzwi ci podałem .

Okna olej bo dają bilans dodatni.Traktuj jak ścianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarnąłem się i faktycznie 75m3/h przy 18oC to 10,85 kWh ale suchego powietrza. Jest jeszcze wilgoć no i wiadro skroplin na dobę .A jak skropliny to przemiana fazowa i drugie tyle kWh.

Co do podłogi to qrde mierze ile ucieka mi przez 18cm styropianu bo nad nim jest 21oC a piach pod nim ma 15,5oC.

 

Te też sobie wsadź czujnik w połowę ściany i "zmierz" ile Ci ucieka do połowy ściany, bo dalej masz już cieplej niż na zewnątrz.

Poniżej masz sytuację dla podłogi. W środku +21, 5cm styro i metr suchego piachu. PO drugiej stronie +5C.

dla_nydara.jpg

 

Wychodzi +15,5C pod samiuśkim styropianem. I co z tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te też sobie wsadź czujnik w połowę ściany i "zmierz" ile Ci ucieka do połowy ściany, bo dalej masz już cieplej niż na zewnątrz.

Poniżej masz sytuację dla podłogi. W środku +21, 5cm styro i metr suchego piachu. PO drugiej stronie +5C.

[ATTACH=CONFIG]238284[/ATTACH]

 

Wychodzi +15,5C pod samiuśkim styropianem. I co z tego?

 

No z tego to ,że przez styropian ucieka 3,85Wh/m2. Sporo .

A lambda gruntu wynosi 0,36W/mK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest wg. ciebie? Bo to ciekawe . Ile ciepła ucieka przez te 5cm styropianu? Jeśli błądzę to popraw.

A u mnie jest tak samo jak u wszystkich.Tylko może ty nie trzymaj się tego płotu tak kurczowo.

Zależność między stratami ciepła a lambdą,grubością izolacji i gradientem są niby dla każdego oczywiste ale co niektórzy próbują udowodnić coś innego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, Przemek ma racje ... źle liczysz straty do gruntu. Bardziej realnym będzie liczenie strat ciepła do głębokości 1m, zakładając, że tam jest stała temp. I to też jest bardzo teoretyczne, bo nie dość, że rozkład temp. na całej powierzchni domu nie jest stały to ten metr piasku ma nie tylko straty powierzchni styku z podłogą, ale również po bokach. No chyba, że masz izolację fundamentów z zerową lambdą.

Druga sprawa to straty ciepła przez dach. Przy 75m3/h dostarczanego powietrza o temp. 22oC nad strop, temp. zewn. -7oC i izolacji jaką posiadasz to detla T powinna być wyższa niż 4oC. Obawiam się, że nie uwzględniasz strat z domu przez sufit.

Jeśli zrobiłbyś bilans strat przez przegrody względem ciepła jakie odzyskujesz z RSŚ'a to Ci wyjdzie ile dorzucasz kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo:

 

Dane:

-Średnia roczna temperatura powietrza i gruntu: 8stC,

-długość sezonu grzewczego: D=360dni,

-Temperatura w domu: 22stC

-powierzchnia domu: Ap=130m2

-powierzchnia przegród zewnętrznych /dom parterowy 12x12m/ - Az=432m2

-straty: E=20kWh/m2*rok

-dla uproszczenia przyjąć, że okna i drzwi mają zerowy bilans energetyczny,

-dla uproszczenia przyjąć odzysk ciepła wentylacji 100%

 

Szukane:

U=?

 

E=(U*dT*Az*24*D)/(1000*Ap)

 

U=(E*1000*Ap)/(dT*Az*24*D)

 

U=0,05 - przy założeniu idealnej izolacji, zerowego bilansu drzwi, okien i rekuperatora, oraz elewacji z doskonałych luster i braku mostków termicznych.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...