Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Proszę bardzo:

 

Dane:

-Średnia roczna temperatura powietrza i gruntu: 8stC,

-długość sezonu grzewczego: D=360dni,

-Temperatura w domu: 22stC

-powierzchnia domu: Ap=130m2

-powierzchnia przegród zewnętrznych /dom parterowy 12x12m/ - Az=432m2

-straty: E=20kWh/m2*rok

-dla uproszczenia przyjąć, że okna i drzwi mają zerowy bilans energetyczny,

-dla uproszczenia przyjąć odzysk ciepła wentylacji 100%

 

Szukane:

U=?

 

E=(U*dT*Az*24*D)/(1000*Ap)

 

U=(E*1000*Ap)/(dT*Az*24*D)

 

U=0,05 - przy założeniu idealnej izolacji, zerowego bilansu drzwi, okien i rekuperatora, oraz elewacji z doskonałych luster i braku mostków termicznych.

 

Sorry że sie wtrące ale mam założony czujnik na chudziaku pod izolacja, izolacja to 2*5 styro = 10cm i temperatura na chudziaku jest bardzo stabilna wyłaczonym ogrewaniem ~ 9h wynosi +18,8 a podczas ogrzewania podłogowego do 24-25*C chudziak osiąga +19,6*C byc może źle coś liczę ale tak mi wychodzi

PS a temp podana dla gruntu jest raczej na zewnatrz a nie pod budynkiem.

straty_podoga.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli oficjalne dane wskazują na to, że średnia roczna temp. powietrza to 8stC, to dlaczego mam z tym się nie zgadzać?

Źle coś liczysz.

To idąc tym tokiem oficjalnych danych w podłoge powinno mi uciekac ~ 16kWh / dobę, a gdzie ściany, dach okna i inne przegrody ?

Całe ogrzewanie na dobę bierze aktualnie ~ 55kWh ..... jak to tłumaczyć ?

 

Dodam tylko że czujnik jest na środku domu na chudziaku obrzeża pewnie są chłodniejsze ale tam niemam pomiaru

pod_izolacja.jpg

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To idąc tym tokiem oficjalnych danych w podłoge powinno mi uciekac ~ 16kWh / dobę, a gdzie ściany, dach okna i inne przegrody ?

Całe ogrzewanie na bobę bierze aktualnie ~ 55kWh ..... jak to tłumaczyć ?

 

To ile masz innych przegród? 300m2

 

Zakładam U=0,2 (średnio 20cm izolacji), dT=27K

Zatem 0,2*27*300*24/1000=39kWh

Dodam do tego 16kWh przez podłogę i co - wychodzi 55 jak nic. Masz straty przez okna, ale i zyski słoneczne, bytowe, oraz od sprzętów AGD i RTV.

BTW: na poddaszu też masz 22st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile masz innych przegród? 300m2

 

Zakładam U=0,2 (średnio 20cm izolacji), dT=27K

Zatem 0,2*27*300*24/1000=39kWh

Dodam do tego 16kWh przez podłogę i co - wychodzi 55 jak nic. Masz straty przez okna, ale i zyski słoneczne, bytowe, oraz od sprzętów AGD i RTV.

BTW: na poddaszu też masz 22st?

Raczej U=0,25 izolacja 15cm L 0,044 czyli lipny dom w podstawie 14,4m x 9m + 3,5 x 6 garaż na dole 100m2 to tylko parter, poddasze narazie puste i tam +10*C z moich obliczen wychodzi inaczej i pokrywaja sie z rzeczywistością

ogrzewanie pracowało od 13:30 - 15:00 a załaczy sie o 21:00 - 22:00

aktualnie_temp.JPG

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej U=0,25 izolacja 15cm L 0,044 czyli lipny dom w podstawie 14,4m x 9m + 3,5 x 6 garaż na dole 100m2 to tylko parter, poddasze narazie puste i tam +10*C z moich obliczen wychodzi inaczej i pokrywaja sie z rzeczywistością

 

Nie rozumiem, co chcesz mi przekazać. Że inaczej liczysz i wychodzi Ci dobrze? A mi wyszło źle?

Skoro masz niższą temperaturę niż założyłem (w garażu i na piętrze), to tylko oznacza, że masz większe straty, co zresztą sam piszesz opisując wskaźnik U swoich ścian. Co jest nie tak z moim sposobem liczenia? Że się zgadza z rzeczywistością?

 

Zakładam, że garaż masz nie ogrzewany. Średnia temperatura na przegrodzie zewnętrznej będzie jakieś 17st, dT=22K. Daję pow. zewn. 380m2 z dachem.

Masz 0,25*17*380*24/1000= 39kWh + 16przez podłogę daje 55.

 

Widzisz jakiś błąd? Jaką masz w końcu pow. przegród zewnętrznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, co chcesz mi przekazać. Że inaczej liczysz i wychodzi Ci dobrze? A mi wyszło źle?

Skoro masz niższą temperaturę niż założyłem (w garażu i na piętrze), to tylko oznacza, że masz większe straty, co zresztą sam piszesz opisując wskaźnik U swoich ścian. Co jest nie tak z moim sposobem liczenia? Że się zgadza z rzeczywistością?

 

Zakładam, że garaż masz nie ogrzewany. Średnia temperatura na przegrodzie zewnętrznej będzie jakieś 17st, dT=22K. Daję pow. zewn. 380m2 z dachem.

Masz 0,25*17*380*24/1000= 39kWh + 16przez podłogę daje 55.

 

Widzisz jakiś błąd? Jaką masz w końcu pow. przegród zewnętrznych?

Dobrze liczysz ale to sa wyliczenia czysto teoretyczne, a w praktyce pod izolacją na chudziaku mam +19*C wiem że cześć ciepła przenika przez ta licha izolacje i ogrzewa chudziak ale po 9h bez ogrzewania i teoretycznej średniej temp gruntu +8*C chudziak miałby dużo niższa temperature niż ma na fotce sa odczyty z przed 18 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

widzę, że tu nadal liczą :lol2:

Przemek moja koleżanka forumowa czytała i nie wiedziała że w jej sąsiedztwie taki dowcipny chłopak mieszka:yes:

 

Nic nie wiem o tym dowcipie - niektórzy twierdzą, że jestem nudny, albo nawet monotematyczny.

Ogólnie jak mówię o czymkolwiek, to i tak innym się wydaję, że ja tylko o jednym. Na przykład wzbudzenie, grzanie, potencjał, napięcie - od razu skojarzenie; kocioł, młyn, izolacja - to samo. Jak mówię o wilgoci, gorącu - zgadnij jak jest... nie mogę powiedzieć nawet o redukcji strat przez rozchylone drzwi, a ociekające wilgocią okna to już dla niektórych perwersja - to beznadziejne:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooooooooo jejku!

Przemek - izolacja, ogrzewanie. wilgoć, kable czy nawet drzwi i okna to zdecydowanie nie moja branżą.

Podtekstu się nie doszukuję:lol2: ale perwersja? hmm

 

od koleżanki: jednak jesteś dowcipny bo znów się uśmiała i te jwoje przykłady rozumie zupełnie inaczej :)

 

może się znacie?:p

 

/czuję się jak pośrednik:P/

Edytowane przez Magda_lena85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooooooooo jejku!

Przemek - izolacja, ogrzewanie. wilgoć, kable czy nawet drzwi i okna to zdecydowanie nie moja branżą.

Podtekstu się nie doszukuję:lol2: ale perwersja? hmm

 

od koleżanki: jednak jesteś dowcipny bo znów się uśmiała i te jwoje przykłady rozumie zupełnie inaczej :)

 

może się znacie?:p

 

/czuję się jak pośrednik:P/

 

Dobra - może ja już tak mam. Nie wiem czy się znamy, bo nie wiem z kim, ale poznać się z energetyczną osobą to potencjalnie sama przyjemność.

Najlepiej już przestanę się odzywać, bo coś jeszcze spieprzę...

Żegnam wszystkich - już się dzisiaj ostukałem.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę uważasz, że na tym rys.:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=238348&d=1390937009

 

widać stabilną temp. chudziaka? Wahania o ~0,5stC/6h to jest normalne?

Grzejesz ten chudziak aż miło a on pięknie oddaje to wszystko do gruntu.

Zastanów się nad tym co by się działo, gdybyś nie ogrzewał przez kilka dni posadzki, jak długo by te "stabilne" temp. chudziaka się utrzymały?

 

Wedle nydarowych bajek, piasek powinien być tam suchy jak wiór i mieć przecudną lambdę, tak, że żadnych wahań być nie powinno.

 

 

 

A ty się czarusiu tak nie jaraj tym swoim przysłowiowym gwoździem do trumny tylko może w końcu opowiesz coś o swojej chałupce, vel http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6338976&viewfull=1#post6338976

 

Dlaczego ma się nie wahać skoro nie grzeje ciągle a okresowo.Grzał by w sposób ciągły, wahania by były niezauważalne w skali dnia czy dwóch.Uzależnione od temp gruntu obok chałupy. A że dał 10cm Epsa to przy tym gradiencie pasie ten grunt z intensywnością 1,76Wh/m2.Rozumiem,że nadal obowiązuje lambda/grubość x gradient a nie że x6.

Co do obliczeń to no cóż .Są .:lol2:

Nie dostrzegasz absurdu? Domy pasywne mają takie grubości izolacji i są pasywne. Ale nie, miszczu kszhu wie lepiej.Ośmieszasz się tą paranoją.

 

ps. poczekamy na kogoś kto ma czujnik temp. przy 30cm izolacji pod posadzką? Będzie ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich amatorów ciepłego chudziaka. Rozważcie taką sytuację.

1) Ściana zewnętrzna ze styropianu 20cm - i nic więcej:

dT=40K, U=0,04/0,2=0,2, strata 40*0,2=8W/m2

2) Ściana zewnętrzna ze styropianu 40cm - i nic więcej:

dT=40K, U=0,04/0,4=0,1, strata 40*0,1=4W/m2

3) Ściana zewnętrzna ze styropianu 2x20cm, a temperaturę mierzymy pod pierwszą warstwą:

dT=20K, U=0,04/0,2=0,2, strata 20*0,2=4W/m2

4) Ściana zewnętrzna ze styropianu 20cm, i BK 20cm (lambda 0,16) a temperaturę mierzymy pod pierwszą warstwą. Spadek temp. w pierwszej warstwie wyniesie 80% - 32K, a w drugiej 8K (co na to OZC - nie wiem - palnąłem na czuja)

Bierzemy dT=32K, U (styro)=0,2 i liczymy stratę 32*0,2=6,4W

A teraz dla całej ściany: U1=0,2 R1=5, U2=0,8, R2=1,25 R=6,25, U= 0,16

dt=40K , strata 40*0,16=6,4W

Teraz tak. Jeśli powietrze zewn. ma -20st, to niezależnie od izolacyjności ścian się go nie podgrzeje i różnica zostaje.

Ale jeśli jest za mało styropianu od gruntu, to on się nagrzewa i spada dT, a więc i straty (???)

Czy wynika z tego wniosek, że wcale nie należy dawać styropianu od gruntu? Czy może tylko troszkę? Jak się grunt nagrzeje to dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To idąc tym tokiem oficjalnych danych w podłoge powinno mi uciekac ~ 16kWh / dobę, a gdzie ściany, dach okna i inne przegrody ?

Całe ogrzewanie na dobę bierze aktualnie ~ 55kWh ..... jak to tłumaczyć ?

 

Dodam tylko że czujnik jest na środku domu na chudziaku obrzeża pewnie są chłodniejsze ale tam niemam pomiaru

Mnie zastanawia fakt, że czasowo zmiany temperatury chudziaka następują w tym samym momencie a nawet wcześniej niż zmiany temperatury powietrza. 10 cm EPS jakiś tam opór cieplny stawia, powinno być lekkie opóźnienie. Nie grzejesz przypadkiem czujnika kabelkiem? Ten wykres dobrze ilustruje tezę o oporze cieplnym gruntu. Gdyby teoria o "nieograniczonej ucieczce ciepła do gruntu" była prawdziwa skoki temperatury pod podłogą byłyby dużo większe. Tak przy okazji, jak długo stoi dom?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich amatorów ciepłego chudziaka. Rozważcie taką sytuację.

1) Ściana zewnętrzna ze styropianu 20cm - i nic więcej:

dT=40K, U=0,04/0,2=0,2, strata 40*0,2=8W/m2

2) Ściana zewnętrzna ze styropianu 40cm - i nic więcej:

dT=40K, U=0,04/0,4=0,1, strata 40*0,1=4W/m2

3) Ściana zewnętrzna ze styropianu 2x20cm, a temperaturę mierzymy pod pierwszą warstwą:

dT=20K, U=0,04/0,2=0,2, strata 20*0,2=4W/m2

4) Ściana zewnętrzna ze styropianu 20cm, i BK 20cm (lambda 0,16) a temperaturę mierzymy pod pierwszą warstwą. Spadek temp. w pierwszej warstwie wyniesie 80% - 32K, a w drugiej 8K (co na to OZC - nie wiem - palnąłem na czuja)

Bierzemy dT=32K, U (styro)=0,2 i liczymy stratę 32*0,2=6,4W

A teraz dla całej ściany: U1=0,2 R1=5, U2=0,8, R2=1,25 R=6,25, U= 0,16

dt=40K , strata 40*0,16=6,4W

Teraz tak. Jeśli powietrze zewn. ma -20st, to niezależnie od izolacyjności ścian się go nie podgrzeje i różnica zostaje.

Ale jeśli jest za mało styropianu od gruntu, to on się nagrzewa i spada dT, a więc i straty (???)

Czy wynika z tego wniosek, że wcale nie należy dawać styropianu od gruntu? Czy może tylko troszkę? Jak się grunt nagrzeje to dobrze?

Dokładnie tak się dzieje. Z czasem pod podłogą zmienia się różnica temperatur więc i przepływ ciepła spada. Nie dawanie izolacji pod podłogą jest jednak loterią. To jest środowisko którego właściwości do końca przewidzieć się nie da. Są zmienne taki jak poziom wody gruntowej, wilgotność, rodzaj gleby itp, które mają wpływ na parametry i to duży. Do tego, że względu na słabą lambdę trzeba brać pod uwagę stosunkowo grubą warstwę co jeszcze bardziej utrudnia wyliczenia. Nie mniej, prawdziwą jest teza, że tradycyjne ławy zaizolowane od zewnątrz i zasypane np 1 m warstwą piasku dają możliwość postawienia domu energooszczędnego. Ja byłem tym bardzo zaskoczony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...