Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Przeczytałe. Ale czy ty uważasz że przy 40cm styropianu 4W/m2 to dobrze a przy 20- tu cm w warstwie 40-to cm to źle?

Nie bardzo rozumiem po co to liczyłeś.

 

Przy ścianie nie zagrzejesz powietrza na zewnątrz, a przy podłodze grunt tak. Dlatego ma on wyższą temperaturę, niż by mógł, gdybyś dodał izolację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Analogicznie jest w warstwie 40cm styropianu ,jeżeli mierzysz temp. w środku na 20-tym cm. Warstwa pierwszych 20-tu cm traci 4W/m2 bo tam jest nie -20oC a OoC.

Identyczna sytuacja jest z gruntem . Masz dwie warstwy izolacji o różnych lambdach. Jedna to styropian,druga piach.Temperatura jaka panuje na styku tych dwóch warstw wynika z lambdy styropianu i piachu oraz temp nad styropianem i w piachu na jakiejś głębokości.O ile dane charakterystyczne piachu są nieznane,o tyle styropianu znane. Włąśnie temp.chudziaka określa faktyczne straty przez styropian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jest tańsza w eksploatacji - nie jest możliwe, żeby kable zużyły 40% mniej energii niż taki układ.

Czy uważa Pan, że II taryfa jest 40% tańsza?

Czy wie Pan lub jak Pan uważa - jaka będzie różnica w % miedzy bezpośrednim ogrzewaniem a buforowym pośrednim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uważa Pan, że II taryfa jest 40% tańsza?

Czy wie Pan lub jak Pan uważa - jaka będzie różnica w % miedzy bezpośrednim ogrzewaniem a buforowym pośrednim.

 

Tak. 0,35zł/kWh w II taryfie 0,59zł/kWh w I taryfie 0,35/0,59= 59%

Nie wiem. Z buforem będzie 10% większe zużycie?

A jak Pan uważa? Że z buforem wyjdzie drożej w II taryfie niż kablami w I-szej? I to wliczając w to CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włąśnie temp.chudziaka określa faktyczne straty przez styropian.

 

Która temperatura ? Ta po przykładowo dwóch dniach grzania chudziaka, czy ta temp. jaką osiągnąłby chudziak bez grzania ?

 

Czy uważa Pan, że II taryfa jest 40% tańsza?

Czy wie Pan lub jak Pan uważa - jaka będzie różnica w % miedzy bezpośrednim ogrzewaniem a buforowym pośrednim.

 

No dawaj, jaka będzie ta różnica w domu pasywnym ?

Uprzedzając odpowiedź napisz odrazu gdzie te kWh wynikające z różnicy znikają, bo chyba nie przez 30cm izolacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty ciepła przez izolację wynikają z różnicy temp. Grzejesz w domu ,generujesz straty. Wielkość tych strat wynika z lambdy,grubości i różnicy temperatur.

Masz Barth inny pomysł jak to policzyć?

 

Nie bierzesz tylko pod uwagę, że oprócz strat przez styropian do ciepłego gruntu (które według Ciebie są małe), musisz doliczyć koszt ogrzewania tego gruntu. Tak samo jak musisz ogrzewać twoje poddasze, żeby nie mieć do niego strat. A skąd to ciepełko na poddaszu i w gruncie? Uważasz, że za darmo? Uważasz też, że jak raz zagrzejesz grunt, to to ciepło będzie tam forever? Przecież się qrna rozejdzie na boki!

 

Ty robisz tak:

1) zaczynasz sezon grzewczy - masz duże straty do gruntu, które go rozgrzewają, ale tego nie mierzysz,

2) w środku sezonu grzewczego masz małe straty do gruntu, który już sobie wcześniej radośnie rozgrzałeś,

3) po zakończeniu sezonu ciepełko z gruntu gdzieś sobie idzie. Jak myślisz, gdzie będzie mu łatwiej - na boki, czy przez styropian do środka?

 

Teraz ile kosztuje ten ciepły grunt?

- ciepło właściwe piachu jakieś 800J/kg*K

- zakładamy że grzejesz jaką warstwę? 1m wgłąb? Dlaczego nie?

- dT masz 10K (w stosunku do 5stC w zimie),

- zakłądam domek 12x12=144m2

- masz 12x12x1=144m3= 230 ton piachu

- to daje E=800*230000*10=1 840 000 000 J= 511 kWh

 

W praktyce grunt jest mokry - będzie jeszcze drożej, ale warstwa może być płytsza - będzie taniej.

Co Ty na to?

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To inaczej . Wczoraj kolega podawał temperatury dla 10cm styropianu.

Zaokrąglijmy te cyfry . Lambda 0,04 ,temp posadzki 23oC , temp piasku pod chudziakiem 19oC .

Według mnie jego straty to 0,04/0,1 x (23-19) = 1,6Wh/m2.

Ustalmy czy to jest prawidłowe liczenie czy błędne ( bez dodatkowych wsp. dla uproszczenia)

I przy okazji pytanie, czy strata ciepła w tym konkretnym przypadku zależy od różnicy temp. czy od czegoś innego.Gdyby chudziak leżał na blasze aluminiowej było by inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. 0,35zł/kWh w II taryfie 0,59zł/kWh w I taryfie 0,35/0,59= 59%

Nie wiem. Z buforem będzie 10% większe zużycie?

A jak Pan uważa? Że z buforem wyjdzie drożej w II taryfie niż kablami w I-szej? I to wliczając w to CWU?

Specjalnie spytałem o procenty. Mamy dom nieizolowany 100m2 x 100 kWh/m2 = 10000kWh - róznica ( strata na zasobniku i cyrkulacji ) 1000kWh.

I teraz dom izolowany 100m2 x 10kWh ... a straty na buforze i rurkach te same - 1000kWh

II 35 gr I 59... ale jak jest jedna to mam 51 gr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie spytałem o procenty. Mamy dom nieizolowany 100m2 x 100 kWh/m2 = 10000kWh - róznica ( strata na zasobniku i cyrkulacji ) 1000kWh.

I teraz dom izolowany 100m2 x 10kWh ... a straty na buforze i rurkach te same - 1000kWh.

 

Jeśli zużyje Pan 1000kWh, to gdzie chce Pan stracić drugie tyle? Przecież bufor i rurki to grzejniki. To tak, jakby Pan miał chodzić po domu w kurtce puchowej, bo wchodząc do pokoju podwyższa temperaturę i generuje straty...chore.

 

II 35 gr I 59... ale jak jest jedna to mam 51 gr.

 

Ja mam tak:

- jedna taryfa 0,59zł

- dwie taryfy 0,35 i 0,62.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierzesz tylko pod uwagę, że oprócz strat przez styropian do ciepłego gruntu (które według Ciebie są małe), musisz doliczyć koszt ogrzewania tego gruntu. Tak samo jak musisz ogrzewać twoje poddasze, żeby nie mieć do niego strat. A skąd to ciepełko na poddaszu i w gruncie? Uważasz, że za darmo? Uważasz też, że jak raz zagrzejesz grunt, to to ciepło będzie tam forever? Przecież się qrna rozejdzie na boki!

 

Ty robisz tak:

1) zaczynasz sezon grzewczy - masz duże straty do gruntu, które go rozgrzewają, ale tego nie mierzysz,

2) w środku sezonu grzewczego masz małe straty do gruntu, który już sobie wcześniej radośnie rozgrzałeś,

3) po zakończeniu sezonu ciepełko z gruntu gdzieś sobie idzie. Jak myślisz, gdzie będzie mu łatwiej - na boki, czy przez styropian do środka?

 

Teraz ile kosztuje ten ciepły grunt?

- ciepło właściwe piachu jakieś 800J/kg*K

- zakładamy że grzejesz jaką warstwę? 1m wgłąb? Dlaczego nie?

- dT masz 10K (w stosunku do 5stC w zimie),

- zakłądam domek 12x12=144m2

- masz 12x12x1=144m3= 230 ton piachu

- to daje E=800*230000*10=1 840 000 000 J= 511 kWh

 

W praktyce grunt jest mokry - będzie jeszcze drożej, ale warstwa może być płytsza - będzie taniej.

Co Ty na to?

 

Weź nie zciemniaj, TB wielokrotnie podawał

 

"1m3 podgrzanie o 1stC i utrzymanie w sezonie to 400kWh" :jawdrop:

:lol2:

:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty ciepła przez izolację wynikają z różnicy temp. Grzejesz w domu ,generujesz straty. Wielkość tych strat wynika z lambdy,grubości i różnicy temperatur.

Masz Barth inny pomysł jak to policzyć?

 

Jeśli uznajesz piach jako izolator to musisz go ująć w obliczeniach strat przez przegrodę. Oszacuj jaką masz temp. na głębokości 1 metra w piachu pod podłogą, bo tam będzie to w miarę stabilnie i licz straty przez przegrodę wliczając w to 1m piachu o lambda np. 0,6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie spytałem o procenty. Mamy dom nieizolowany 100m2 x 100 kWh/m2 = 10000kWh - róznica ( strata na zasobniku i cyrkulacji ) 1000kWh.

I teraz dom izolowany 100m2 x 10kWh ... a straty na buforze i rurkach te same - 1000kWh

II 35 gr I 59... ale jak jest jedna to mam 51 gr.

 

:D Straty 1000kWh to ochłodzić wodę od 42oC do 22oC w ilości 42,86m3 . Tak mniej więcej wychodzi 3,5 kubika/m-c.

A jakby urealnić wielkość tych strat to może zostaną w domu jako źródło niekontrolowane ciepłą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uznajesz piach jako izolator to musisz go ująć w obliczeniach strat przez przegrodę. Oszacuj jaką masz temp. na głębokości 1 metra w piachu pod podłogą, bo tam będzie to w miarę stabilnie i licz straty przez przegrodę wliczając w to 1m piachu o lambda np. 0,6.

 

Na przykład drogi Barth to my się możemy jak się spotkamy nażłopać gorzały.Styropian puszcza tyle ile pozwala piach i nie interesują mnie jego parametry z wyjątkiem temp. pod chudziakiem . Ona determinuje przepływ ciepła przez styropian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zużyje Pan 1000kWh, to gdzie chce Pan stracić drugie tyle? Przecież bufor i rurki to grzejniki. To tak, jakby Pan miał chodzić po domu w kurtce puchowej, bo wchodząc do pokoju podwyższa temperaturę i generuje straty...chore.

Mam II taryfę - to wiem.

A straty bufora i rurek nie są proporcjonalne do zużycia - dlatego nie należy ich podawać w procentach.

Bardzo często "ciepłownicy" nie znają podstaw statystyki. W pseudopodrecznikach są rysunki domów z % strat itp. Nic wiec dziwnego, że potem styropian za murem przyklejają itp.

 

jeszcze raz - Szanowny Panie - nigdy nie podaje się strat ciepła w % lepiej w kWh. bo inaczej będzie Pan tyle wiedział o " izolowaniu' co np. Szanowny asolt!

 

Nie założy Pan rurkowego ogrzewania w domu izolowanym - i się Pan o tym przekona!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...