Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To inaczej . Wczoraj kolega podawał temperatury dla 10cm styropianu.

Zaokrąglijmy te cyfry . Lambda 0,04 ,temp posadzki 23oC , temp piasku pod chudziakiem 19oC .

Według mnie jego straty to 0,04/0,1 x (23-19) = 1,6Wh/m2.

Ustalmy czy to jest prawidłowe liczenie czy błędne ( bez dodatkowych wsp. dla uproszczenia)

 

To są straty przez część przegrody. To nie są straty ciepła do gruntu.

 

I przy okazji pytanie, czy strata ciepła w tym konkretnym przypadku zależy od różnicy temp. czy od czegoś innego.Gdyby chudziak leżał na blasze aluminiowej było by inaczej?

 

Zapytam inaczej. Jeśli obsypałbym dom warstwą 1 metra piachu, a dalej temp. zewn. -20oC to jak wyliczyłbyś zapotrzebowanie na ciepło dla takiego domku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam II taryfę - to wiem.

A straty bufora i rurek nie są proporcjonalne do zużycia - dlatego nie należy ich podawać w procentach.

Bardzo często "ciepłownicy" nie znają podstaw statystyki. W pseudopodrecznikach są rysunki domów z % strat itp. Nic wiec dziwnego, że potem styropian za murem przyklejają itp.

 

jeszcze raz - Szanowny Panie - nigdy nie podaje się strat ciepła w % lepiej w kWh. bo inaczej będzie Pan tyle wiedział o " izolowaniu' co np. Szanowny asolt!

 

Nie założy Pan rurkowego ogrzewania w domu izolowanym - i się Pan o tym przekona!

 

Dobra - zakładam bufor sześcienny 1000L.

Pow. zewnętrzna 6m2, dT=60K, 40cm izolacji lambda 0,04, U=0,1, strata 0,1*60*6*24/1000=0,86kWh/dobę=130 kWh na sezon grzewczy (150 dniowy!)

Ile stracą rurki? Dajmy na to drugie tyle. Razem 260kWh

Dom 20kWh/m2*rok o mojej powierzchni zużyje 127*20=2540kWh. 260/2540=10,2% Dodatkowo te procenty prawie w całości ogrzewają dom. Prawdziwa strata to automatyka i pompka.

Pasuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierzesz tylko pod uwagę, że oprócz strat przez styropian do ciepłego gruntu (które według Ciebie są małe), musisz doliczyć koszt ogrzewania tego gruntu. Tak samo jak musisz ogrzewać twoje poddasze, żeby nie mieć do niego strat. A skąd to ciepełko na poddaszu i w gruncie? Uważasz, że za darmo? Uważasz też, że jak raz zagrzejesz grunt, to to ciepło będzie tam forever? Przecież się qrna rozejdzie na boki!

 

Ty robisz tak:

1) zaczynasz sezon grzewczy - masz duże straty do gruntu, które go rozgrzewają, ale tego nie mierzysz,

2) w środku sezonu grzewczego masz małe straty do gruntu, który już sobie wcześniej radośnie rozgrzałeś,

3) po zakończeniu sezonu ciepełko z gruntu gdzieś sobie idzie. Jak myślisz, gdzie będzie mu łatwiej - na boki, czy przez styropian do środka?

 

Teraz ile kosztuje ten ciepły grunt?

- ciepło właściwe piachu jakieś 800J/kg*K

- zakładamy że grzejesz jaką warstwę? 1m wgłąb? Dlaczego nie?

- dT masz 10K (w stosunku do 5stC w zimie),

- zakłądam domek 12x12=144m2

- masz 12x12x1=144m3= 230 ton piachu

- to daje E=800*230000*10=1 840 000 000 J= 511 kWh

 

W praktyce grunt jest mokry - będzie jeszcze drożej, ale warstwa może być płytsza - będzie taniej.

Co Ty na to?

 

Co ja na to .Zgadzam się w pełni .

Moja podłoga generuje na każdy m2 w ciągu 1godziny stratę energii cieplnej +/- 1,2Wh,ale przez 360dni w roku od rana do wieczora ,nawet latem i to więcej. Daje to w ciągu roku 1450kWh.

 

Co ty na to?:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są straty przez część przegrody. To nie są straty ciepła do gruntu.

 

 

 

Zapytam inaczej. Jeśli obsypałbym dom warstwą 1 metra piachu, a dalej temp. zewn. -20oC to jak wyliczyłbyś zapotrzebowanie na ciepło dla takiego domku ?

 

Mamy przegrodę ze styropianu o grubości X .Jeżeli w domu masz + 20oC a na zewnątrz -20oC , a na 2-gim cm.styropianu temp.18oC , to oznacza straty przez tą przegrodę w wysokości 4Wh przy założeniu że znamy lambdę . Nie muszę znać grubości by określić stratę.

Przy obsypaniu piachem wyznaczył bym na podstawie temp. na styku piach dom,znając oczywiście strukturę ściany i lambdę jej składników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja na to .Zgadzam się w pełni .

Moja podłoga generuje na każdy m2 w ciągu 1godziny stratę energii cieplnej +/- 1,2Wh,ale przez 360dni w roku od rana do wieczora ,nawet latem i to więcej. Daje to w ciągu roku 1450kWh.

 

Co ty na to?:D

 

Jak Cię to nie obchodzi to Twoja sprawa. Dla mnie strata 20% ciepła w sezonie grzewczym to dużo.

Czyli:

- wywalasz 18stC przez wyrzutnię,

- wywalasz 20% reszty przez podłogę,

- pomimo tego cały czas piszesz, że Twój dom jest energooszczędny (potencjalnie),

- robisz wyliczenia z czapy i się ich trzymasz, ale jak się te wyliczenia wywracają to odskakujesz jak gdyby nigdy nic,

- nie podajesz kompletnych danych jakbyś miał coś do ukrycia.

 

Albo kłamiesz bo lubisz wprowadzać ludzi w błąd, albo jesteś jakimś głąbem, który nic nie rozumie. Doprawdy nie wiem co jest dla Ciebie najmniej obraźliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To inaczej . Wczoraj kolega podawał temperatury dla 10cm styropianu.

Zaokrąglijmy te cyfry . Lambda 0,04 ,temp posadzki 23oC , temp piasku pod chudziakiem 19oC .

Według mnie jego straty to 0,04/0,1 x (23-19) = 1,6Wh/m2.

Ustalmy czy to jest prawidłowe liczenie czy błędne ( bez dodatkowych wsp. dla uproszczenia)

 

Błędne, bo to nie będą Wh (watogodziny)!, które później użyjesz to wyliczenia zapotrzebowania domu na ciepło. Tak to można liczyć Ws (wato sekundy). Aby wyliczyć straty ciepła w sezonie przez taką posadzkę należałoby zainstalować licznik, który liczyłby wartość w każdej sekundzie i sumował.

Albo mierzysz sobie temp. chudziaka i temp. w domu przez cały sezon a później wyliczasz straty ze średniej. Liczenie dla temp. nagrzanego chudziaka jest przekłamaniem. Dla 2cm te przekłamanie w stratach może sięgać nawet 1000% i wiecej.

 

Mamy przegrodę ze styropianu o grubości X .Jeżeli w domu masz + 20oC a na zewnątrz -20oC , a na 2-gim cm.styropianu temp.18oC , to oznacza straty przez tą przegrodę w wysokości 4Wh przy założeniu że znamy lambdę . Nie muszę znać grubości by określić stratę.

 

Tak, ale to są straty w danej chwili. Za 5 min. będą inne. One nic nam nie mówią.

Poza tym są to straty przez przegrodę o jednorodnej strukturze. Jeśli część tej przegrody to styro, część wełna a jeszcze inna część piasek, to nigdy nie obliczysz strat.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Cię to nie obchodzi to Twoja sprawa. Dla mnie strata 20% ciepła w sezonie grzewczym to dużo.

Czyli:

- wywalasz 18stC przez wyrzutnię,

- wywalasz 20% reszty przez podłogę,

- pomimo tego cały czas piszesz, że Twój dom jest energooszczędny (potencjalnie),

- robisz wyliczenia z czapy i się ich trzymasz, ale jak się te wyliczenia wywracają to odskakujesz jak gdyby nigdy nic,

- nie podajesz kompletnych danych jakbyś miał coś do ukrycia.

 

Albo kłamiesz bo lubisz wprowadzać ludzi w błąd, albo jesteś jakimś głąbem, który nic nie rozumie. Doprawdy nie wiem co jest dla Ciebie najmniej obraźliwe.

 

Czy cię porąbało człowieku? Strata przez posadzkę domu 140m2 w wysokości 0,168kWh to dużo?Dla sezonu grzewczego 160dni to 645kWh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra - zakładam bufor sześcienny 1000L.

Pow. zewnętrzna 6m2, dT=60K, 40cm izolacji lambda 0,04, U=0,1, strata 0,1*60*6*24/1000=0,86kWh/dobę=130 kWh na sezon grzewczy (150 dniowy!)

Ile stracą rurki? Dajmy na to drugie tyle. Razem 260kWh

Dom 20kWh/m2*rok o mojej powierzchni zużyje 127*20=2540kWh. 260/2540=10,2% Dodatkowo te procenty prawie w całości ogrzewają dom. Prawdziwa strata to automatyka i pompka.

Pasuje?

Po co Pan to robi? Nie zna Pan matematyki - straty ciepła w % nie zna Pan izolacji - podstawia Pan dane wyssane z palca a właściwie - To nie są rzeczy jednorodne ( izotropowe) wiec nie można tego liczyć z definicji.

Niech Pan podłączy miernik do 75 litrowego zasobnika dobrej firmy i 20 m rurek izolowanych - z cyrkulacją - tylko na 24h - zobaczy Pan zużycie 5-6kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędne, bo to nie będą Wh (watogodziny)!, które później użyjesz to wyliczenia zapotrzebowania domu na ciepło. Tak to można liczyć Ws (wato sekundy). Aby wyliczyć straty ciepła w sezonie przez taką posadzkę należałoby zainstalować licznik, który liczyłby wartość w każdej sekundzie i sumował.

Albo mierzysz sobie temp. chudziaka i temp. w domu przez cały sezon a później wyliczasz straty ze średniej. Liczenie dla temp. nagrzanego chudziaka jest przekłamaniem. Dla 2cm te przekłamanie w stratach może sięgać nawet 1000% i wiecej.

 

 

 

Tak, ale to są straty w danej chwili. Za 5 min. będą inne. One nic nam nie mówią.

Poza tym są to straty przez przegrodę o jednorodnej strukturze. Jeśli część tej przegrody to styro, część wełna a jeszcze inna część piasek, to nigdy nie obliczysz strat.

 

To może ty odpowiesz ,bo jakoś chętnych nie ma ,migają się.

Lambda/grubość x gradient , to qrwa dobrze liczone czy źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Pan to robi? Nie zna Pan matematyki - straty ciepła w % nie zna Pan izolacji - podstawia Pan dane wyssane z palca a właściwie - To nie są rzeczy jednorodne ( izotropowe) wiec nie można tego liczyć z definicji.

Niech Pan podłączy miernik do 75 litrowego zasobnika dobrej firmy i 20 m rurek izolowanych - z cyrkulacją - tylko na 24h - zobaczy Pan zużycie 5-6kWh.

 

Dlatego nie daję cyrkulacji, a zbiornik dobrej firmy ma 75mm izolacji. U mnie ma być 400mm.

Ech.. tu też już czuję obrzęk palców i krew w piach...

 

Wszyscy macie rację: nydar grzeje grunt za darmo i nie liczy tego w bilansie, a TB nie jest w stanie niczego policzyć - potrafi tylko precyzyjnie jeb-nąć z bani!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co ci brak słów ? 4 kWh /dobę strat przez posadzkę to dużo? W lecie jak masz w chałupie 24-26 oC to przepływ do gruntu nie następuje?

Cały rok jest przepływ ciepła pod chałupę. Raz za to płacisz innym razem masz gratis. Pojmujesz to ?

 

To lepiej wcale nie dawać styropianu - więcej stracisz - więcej odzyskasz - mniej zapłacisz za izolację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...