Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Przecież to tak, jakbyś mieszkał na piętrze i cieszył się, że nie masz strat przez podłogę, bo pod spodem ciepło, ale piętro niżej jest podpięte do twojego kotła.

 

Przemek, nie mieszaj. Jeśli mowa o stratach do gruntu to mówmy o nich.

Straty przez dach w wykonaniu nydara to całkiem co innego. W tym przypadku nydar niweluje straty przez sufit wyrzucając zużyte powietrze nad strop, ale to nie nieweluje strat przez dach całkowicie. Ilość energii dostarczana na poddasze nieużytkowe jest zbyt mała aby pokryć całkowicie straty. Ale w bilansie energetycznym dużo na tym zyskuje.

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, gdy nydar ładuje ciepło pod podłogę. Tutaj ciężko coś policzyć. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobrze.

Tylko, że w danej chwili. To, że teraz na styku z piachem masz 19oC nie oznacza, że tak się liczy straty dla całego sezonu, bo to głupoty wyjdą.

 

Muszę się uspokoić. Drogi Barth a dostrzegasz możliwość wysupłania jakiejś średniej z sezonu grzewczego i liczenie tą średnią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwładność zależy od akumulacji a nie od typu domu (pasywny czy nie).

 

 

 

Dom z akumulacją nie ma reagować a powinien podejmować odp. akcje z wyprzedzeniem. Bez akumulacji może mieć problemy z wykorzystaniem 2 taryf więc TB słusznie radzi, że nie wszędzie ma ona sens.

 

 

 

Jeśli sądzisz, że ma sens zabawa z całą tą hydrauliką aby w małym domu przenosić energię tylko z podłogi w inne miejsca to powiem, że grubo się mylisz bo to w większości niestety nie podłoga akumuluje.

 

 

 

Poszukaj w necie, to nie wiedza tajemna; 3 kable 2,7kW po >700zł szt. plus NTC-e i potrójny sterownik.

 

 

 

A kto każe grzać kable na max i non-stop?

 

 

 

Taka instalacja to tylko kanałowa PC p-p, nie droga i bardzo dynamiczna, nie tak jak podłogówka. Może być też klima grzejąca itp. a nawet w domu energooszczędnym mały piecyk na biopaliwo (pellet, alkohol) ustawiony centralnie da komfort więc nie uprawiaj czarnowidztwa:)

 

 

 

Kable w jakiejkolwiek płaszczyźnie, z możliwością akumulacji, przy ich koszcie w relacji do całej inwestycji, aż się proszą aby były. Są, jeść nie wołają, nie szkodzą, serwisu nie wymagają a jak trzeba (awaria innego sys. grzewczego, brak wydajności przy ekstremalnych mrozach) to grzeją i na hotel iść nie trzeba:)

 

 

 

Jakbym siebie czytał... ech, widać ludzie wyciągają o naszym mieszaczu takie same wnioski... szkoda:/

 

Fajnie że wpadłeś .To was jest dwóch? Post 7982. Może tobie uda się policzyć ? Czy też beletrystyką nadrobisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrwa chłopie ogarnij się nie pisz beletrystyki tylko podaj stratę dal konkretnego przypadku .Podłoga 140m2 .Temp.posadzki 21oC,temp. pod chudziakiem 19,5oC izolacja EPS 0,035 gr. 18cm.Proste jak drut masz dane licz a nie ściemniaj o sąsiadach.

 

Proszę:

 

U=0,035/0,18=0,194

dT1=1,5K (różnica temperatur na styropianie)

dT2= 14,5K (temperatura o jaką został podgrzany piasek)

h=1m (głębokość ogrzewania gruntu)

A=140m2 (około - bo widzę z tym u Ciebie różnie)

D=160 (długość sezonu grzewczego)

Cpp=800J/kg*K (ciepło właściwe piasku)

qp=1,6 kg/dm3 - gęstość piasku

 

 

E1=0,194*1,5*140*24*160/1000=156,44kWh (strata przez styropian w sezonie grzewczym)

E2= 800*140*1*1000*1,6*14,5=2 598 400 000J= 721 kWH (tyle trzeba, żeby zagrzać piasek pod domem)

 

E=E1+E2=877 kWh

 

A teraz policzę po mojemu:

dT=16K

U= 0,13 (z piaskiem)

Epm=0,13*16*140*24*160/1000=1118 kWh

 

877/1118= 0,78

 

Różnica jest 22%. To może wynikać z niedokładności Twojego pomiaru temperatury, jak i z czegokolwiek innego.

 

Czyś rad?

 

Nie masz pojęcia ile zużywasz energii, nie wiesz jak działają w praktyce twoje rozwiązania, trzymasz się swoich wyobrażeń, których boisz się weryfikować i się tu wypowiadasz o domach energooszczędnych! Co Ty o nich wiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

kszhu, podajesz sprzeczne informacje.

Jeśli zaletą kabli grzejnych jest szybki czas reakcji to muszą w krótkim czasie podać dużą moc. Jeśli duża moc, to fotowoltaika do takiego c.o. nie jest opłacalna. Szybki czas reakcji to grzanie tu i teraz, czyli druga taryfa też odpada. Szybki czas reakcji to mała akumulacja.

Pozostaje u ciebie tylko cena, ale też dużo pracy samodzielnej.

 

Jeśli natomiast mówisz, że jest to ogrzewanie backupowe to cały system c.o. i cwu już wcale taki tani nie wychodzi. W takiej sytuacji mogę powiedzieć, że u mnie backupowo będą działać farelki za 300zł.

 

A wszystko sprowadza się do sloganu TB - "Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania." który twierdzę dalej, że jest bzdurą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że rad. Próbę chociaż podjąłeś.

Błąd logiczny . Grunt podgrzewasz tylko raz i to nie zawsze ( w zależności od okresu ukończenia budowy),do stanu równowagi między domem a gruntem.

W lecie też grzejesz grunt z powodu różnicy temp. w domu 24-26oC a 15-19oC pod domem(intensywniej na początku lata niż zimą).

Wybacz ale twoje liczenie jest absurdalne, a wynika choćby z tego ,że nie masz pojęcia o jakiej objętości mówisz i o jakim U. ). 0,13 to z lewej czapy czy z prawej?Nie wiesz jakie jest U bo nie wiesz jakiej grubości dotyczy. Nie znasz lambdy gruntu bo nie znasz wilgotności w przekroju .Jedyne co wiesz to parametry styropianu ,lambdę i grubość,oraz różnicę temperatur.

Wybacz ale ściemniasz. Liczysz coś czego nie jesteś w stanie określić w parametrach.

Styropian puszcza taką ilość energii na jaką pozwala lambda i gradient.

Czy to są wyobrażenia? Raczej bezwzględna matematyka.

Wyznacz U gruntu przy nast. parametrach . Grubość x, wilgotność x temperatura na głębokości x ,temp. na warstwie wierzchniej 16,5oC.

Zastanów się co powypisywałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, co zatem masz na myśli mówiąc sterowalność ? Chodzi Ci o możliwość zaprogramowania własnego układu PLC, w którym możesz uzależnić temp. w pokoju od np. temp. wody w kiblu (sorry za kolokwialne porównanie) ? Wszystko co potrzebne mają układy wodnej podłogówki - sterowanie pogodynką.

 

Czy ty nie czujesz, że "Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania." jest bzdurą ? bo chyba nie masz na myśli sterowanie temp. w każdym pokoju osobno, bo to można zrobić zarówno w wodnej podłogówce jak i w kanałowej pc p-p. Nie wspominając już o WM w "typowym" układzie ... No i przede wszystkim o jakiej ekonomi mówimy ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam II taryfę - to wiem.

A straty bufora i rurek nie są proporcjonalne do zużycia - dlatego nie należy ich podawać w procentach.

Bardzo często "ciepłownicy" nie znają podstaw statystyki. W pseudopodrecznikach są rysunki domów z % strat itp. Nic wiec dziwnego, że potem styropian za murem przyklejają itp.

 

jeszcze raz - Szanowny Panie - nigdy nie podaje się strat ciepła w % lepiej w kWh. bo inaczej będzie Pan tyle wiedział o " izolowaniu' co np. Szanowny asolt!

 

Nie założy Pan rurkowego ogrzewania w domu izolowanym - i się Pan o tym przekona!

 

Powtórnie zapytam, czy o tym ze strat się nie podaje w % wie juz dr Duda. Jemu zdarza sie tak przedstawiac straty, czy on jest tez z ciepłowników?

Straty w % zawsze sie powinno odnosić w stosunku do całosci strat podanych w kWh. Zresztą jak by je przedstawił to nigdy one nie będą z zgodne z Pana wyobraznią (6x szybciej wysysający energię grunt, niczym czarna dziura, przeszacowanie strat na wentylacji, itd).

A propo statystyki nie wiedziałem ze i tej dziedzinie jest Pan specjalistą, zbyt mało przedstawił swoich twierdzen z tej dziedziny, ale mysle ze sie doczekamy.

Wracając do pseudopodręczników to gdzie mozna nabyc podreczniki panskiego autorstwa, zawsze nie zaszkodzi rozszerzenie wiedzy, a polaczone z dawka humoru będzie lekturą przy której mozna wesoło spedzic czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie daję cyrkulacji, a zbiornik dobrej firmy ma 75mm izolacji. U mnie ma być 400mm.

 

Ty wiesz ile taki bufor kosztuje?

 

Straty beda zawsze wieksze, trzeba miec na niego miejsce i zuzywac na pchanie tej wody iles tam KWh, za to mozna latwo podpiac ogniwa czy solary.

 

Tylko jak to sie ma do upraszczania instalacji CO? No troche slabo...

 

Zapraszam gosci, wychwalam swojego pasywniaka, prowadze do kotlowki (fu..., kotlownia w pasywniaku? o co chodzi?) a tam baniak na m3 z niezlym zestawem hydrauliki na scianie, mina gosci bezcenna :p

 

Jeszcze tylko kominek z PW i calwies tanczy i spiewa.

 

Jesli juz ktos chce bufor to taki "Tymi recami", inaczej to sa niemale pieniazki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Z tą ceną mojego ogrzewania przesadziłem trochę, sprawdziłem i kable po zwrocie VAT to 1.940zł, 3 NTC-e to 45zł, przetwornik opór->0-10V (części bo poskładałem sam) to 52zł i PLC staro-użyteczny (na alledrogo <100zł); w 2.400 bez tej mojej elektroniki byłyby 3 proste sterowniki (nic więcej nie potrzeba); praca własna.

 

to nie dla każdego

 

jak w innym temacie - poprosimy o cenę systemu takiego przez firmę montowanego nie sobie samemu robionego

 

wiesz, że nie kazdy oblatany w temacie elektroniki i oprogramowania zwłaszcza PLC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie daję cyrkulacji, a zbiornik dobrej firmy ma 75mm izolacji. U mnie ma być 400mm.

Ech.. tu też już czuję obrzęk palców i krew w piach...

 

Wszyscy macie rację: nydar grzeje grunt za darmo i nie liczy tego w bilansie, a TB nie jest w stanie niczego policzyć - potrafi tylko precyzyjnie jeb-nąć z bani!

Wskazania miernika to pokazanie, że "liczenie" jest do bani. a jak jest rurka to jest cyrkulacja. Różnica miedzy wyliczonymi a faktycznymi stratami jest kilkukrotna. Wykazałem też, ze podając straty stałe w procentach strat całościowych ( zmiennych) to Pan nie umie liczyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty wiesz ile taki bufor kosztuje?

 

Straty beda zawsze wieksze, trzeba miec na niego miejsce i zuzywac na pchanie tej wody iles tam KWh, za to mozna latwo podpiac ogniwa czy solary.

 

Tylko jak to sie ma do upraszczania instalacji CO? No troche slabo...

 

Zapraszam gosci, wychwalam swojego pasywniaka, prowadze do kotlowki (fu..., kotlownia w pasywniaku? o co chodzi?) a tam baniak na m3 z niezlym zestawem hydrauliki na scianie, mina gosci bezcenna :p

 

Jeszcze tylko kominek z PW i calwies tanczy i spiewa.

 

Jesli juz ktos chce bufor to taki "Tymi recami", inaczej to sa niemale pieniazki.

 

Materiały do wykonania takiego buforka to jakieś 2,5-3K. Robota (jeśli nie moja) około 1K.

Taka instalacja jest prosta. Może się zepsuć grzałka, pompka lub regulator.

Taka instalacja jest bardzo elastyczna.

Nie buduję domu dla sąsiadów.

Kominek nie służy do ogrzewania domu.

 

Poza tym zużyłeś 920*9,7=8900kWh

Nie wiem jaką masz dużą rodzinę - liczę 4 osoby, czyli 200L cieplej wody na dzień.

Do CWU zużyłeś jakieś 2900 kWh, na CO zostaje 6000.

Do daje 60 kWh/m2*rok.

Ja celuję w niższe zużycie.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazania miernika to pokazanie, że "liczenie" jest do bani. a jak jest rurka to jest cyrkulacja. Różnica miedzy wyliczonymi a faktycznymi stratami jest kilkukrotna. Wykazałem też, ze podając straty stałe w procentach strat całościowych ( zmiennych) to Pan nie umie liczyć .

 

Pan nic nie umie liczyć. Więc skąd Pan wie ilukrotna jest różnica między zuzyciem wyliczonym a rzeczywistym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan nic nie umie liczyć. Więc skąd Pan wie ilukrotna jest różnica między zuzyciem wyliczonym a rzeczywistym?

Myli Pan pojęcia. Jak ktoś podaje, że straty na zasobniku i rurkach stanowią 10% z nie np. 1000kWh - to nie umie liczyć, bo te 1000kWh może stanowić 10% ale tylko w domu zużywającym - około 10 000kWh.

Jeżeli Pan uważa, że podstawianie katalogowych danych U, ze nie uwzględnianie odbiornika, ruchu powietrza zawilgocenia,, założenia, że ciepło płynie prostopadle i proporcjonalnie ( czyli to co robi Szanowny asolt - to "liczenie" to ja nawet nie chcę liczyć. Budownictwo kończy się na 30kWh/m2 rocznie - i proszę tych, co na izolowaniu się nie znają i liczą coś co fizyka liczyć wyklucza - za przykład nie podawać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja kable plus półkowe sterowniki to ten max jaki podałem. Ułożenie tego wszystkiego i podłączenie to może max pół dnia.

Bardzo rzadko się zdarza, by systemy ogrzewania w domach izolowanych wykonywała firma. To jest tak proste, że elektryk na ogół załatwia z instalacją. dom 200m to maksymalnie jedna dniówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myli Pan pojęcia. Jak ktoś podaje, że straty na zasobniku i rurkach stanowią 10% z nie np. 1000kWh - to nie umie liczyć, bo te 1000kWh może stanowić 10% ale tylko w domu zużywającym - około 10 000kWh.

Jeżeli Pan uważa, że podstawianie katalogowych danych U, ze nie uwzględnianie odbiornika, ruchu powietrza zawilgocenia,, założenia, że ciepło płynie prostopadle i proporcjonalnie ( czyli to co robi Szanowny asolt - to "liczenie" to ja nawet nie chcę liczyć. Budownictwo kończy się na 30kWh/m2 rocznie - i proszę tych, co na izolowaniu się nie znają i liczą coś co fizyka liczyć wyklucza - za przykład nie podawać!

Nie wymyślaj misiu powodów. Nie potrafisz policzyć najprostszych rzeczy. Pierniczą ci się pojęcia więc się podpierasz tymi śmiesznymi teoriami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myli Pan pojęcia. Jak ktoś podaje, że straty na zasobniku i rurkach stanowią 10% z nie np. 1000kWh - to nie umie liczyć, bo te 1000kWh może stanowić 10% ale tylko w domu zużywającym - około 10 000kWh.

Jeżeli Pan uważa, że podstawianie katalogowych danych U, ze nie uwzględnianie odbiornika, ruchu powietrza zawilgocenia,, założenia, że ciepło płynie prostopadle i proporcjonalnie ( czyli to co robi Szanowny asolt - to "liczenie" to ja nawet nie chcę liczyć. Budownictwo kończy się na 30kWh/m2 rocznie - i proszę tych, co na izolowaniu się nie znają i liczą coś co fizyka liczyć wyklucza - za przykład nie podawać!

 

Pan nawet czytać nie potrafi. Ja wyliczyłem "straty" i podałem jaki to procent całości.

Dla Pana nie ważne jest jaki zbiornik, jak zaizolowany, czy stoi w pomieszczeniu ogrzewanym, czy nie, ile jest rurek rozprowadzających ciepłą wodę, ile z tych rurek to celowe grzejniki, jaka jest temperatura wody w tym zbiorniku - nic nie jest ważne.

Pan robi tak: bufor -> sprawdzić w tabelce, bo liczyć się nie da-> 1000kWh straty. Aksjomat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...