Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Mnie Pan krytykuje bo liczyć nie potrafię, sam nie widzi sensu w liczeniu i uważa, że to jest "do bani", a doktora Dudę Pan wychwala pod niebiosa i non stop się na niego powołuje, pomimo że tamten cały swój modelowy dom policzył, bo na oczy nie widział i nie wie nawet ile będzie kosztował. Przecież to są jaja!

Tak, jak napisałem - beczysz Pan jak owca, leziesz Pan jak leming za przywódcą, powtarzasz Pan bez zrozumienia, a może i bez sensu i przy tym czujesz się Pan na miejscu udzielać rad!

Proszę posłuchać jednej: jak chce Pan gadać prawdę to proszę poprzestać na truizmach, a jak Pan chce mówić i pisać z sensem to trzeba zacząć myśleć samodzielnie!

To, że Pan nie rozumie - to można zrozumieć. Ale że Pan obraża - i pisze o mnie nie temacie, to takie prymitywne. Nic dziwnego, że Pan nie rozumie, a wtedy nic dziwnego, że to co napisałem jawi się Szanownemu Panu "bez sensu" - Trudno, ale ja staram się pisać i wyjaśniać osobom myślącym. Po to założyłem taki wątek Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pan sie nie denerwuje. W koncu audytor domow izolowanych okreslil sie jasno na zadane pytanie ( w przeciwienstwie do pana )

i podal 2.4kWh/m2.

Pan musi to zaakceptowac. Nie ma co sie denerwowac. W innym wypadku moze pan kwestionowac kazdy inny autorytet budownictwa.

Wtedy mozna sie spytac za kogo sie pan ma?

 

Takze 240kWh/m2 dla domu 100m2. Z tego wynika ze bez problemu wyjdzie dom izolowany z 20cm styropianu nie wspominajac o 25 lub 28cm.

Nie musi byc 30.

Pora to zaakceprowac.

 

A i ile domkow pasywnych jest w PL? Orjetuje sie pan tak namietnie sie zajmujac.

Czym mam się denerwować - przecież ja się z tym zgadzam, że straty poza sezonem grzewczym są do gruntu niewielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan uważa, że można liczyć straty bez delta T?

Temperatura gruntu + 8 posadzki +16 - to jaka jest delta T?

 

Przeciez pan nie liczy... to o co chodzi?

To jest dynamiczne. dr Duda to ogarnol... 2.4kWh/m2. Wiedza jest ponoc wymierna... to sa dane audytora domow pasywnych.

Pan lepszych danych nie przedstawil ani nie podeprze sie pan czymkolwiek bedac tylko handlarzem reku, kabli czy tam styropianu.

Dlaczego "nie liczę" - napisałem tylko, że wiarygodniejszy od liczenia jest licznik! i podtrzymuję to. Napisałem też, by liczyć należy stworzyć przegrody umożliwiające liczenie - np. brak paroizolacji przy bk uniemożliwia liczenie - Pan muli pojęcia "nie można policzyć" "nie umie policzyć" .

A handlarz... każdy coś sprzedaje i najlepiej jest się znać na tym co się robi. Dom nieizolowany ( zużycie 30 i więcej kWh/m2 ) to obciach i wstyd - nie uważa Pan?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że Pan nie rozumie - to można zrozumieć. Ale że Pan obraża - i pisze o mnie nie temacie, to takie prymitywne. Nic dziwnego, że Pan nie rozumie, a wtedy nic dziwnego, że to co napisałem jawi się Szanownemu Panu "bez sensu" - Trudno, ale ja staram się pisać i wyjaśniać osobom myślącym. Po to założyłem taki wątek Pozdrawiam .

 

Bez sensu, to jest mówić ile dom "izolowany" będzie kosztował, jak się nie ma o tym pojęcia - bo niby skąd?

Osobom myślącym tłumaczy się tak, żeby mogły to zrozumieć, a nie jak dzieciom - jest tak bo tak mówi mama, tata, ksiądz w kościele i pani w przedszkolu.

Pan według mnie szuka naiwnych coby Pańską wiedzę podziwiali.

A jak mnie pan "cytuje" to proszę ściśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to równanie jest bardzo jasne i proste - przy średnim U~0,1 dla chałupy kończy się sens inwestowania w izolację. A przy takich parametrach ogrzewanie to szczegół.

 

O ile 0,1 dla ścian można jeszcze wykonać o tyle dla płyty fundamentowej należy to rozsądnie przeliczyć. Tutaj ciężko uzasadnić 0,1... Stąd te rozważania o stratach do gruntu.

 

Nie, o takich http://allegro.pl/kabel-grzejny-przewod-grzewczy-do-domu-2700w-170m-i3845505893.html tylko nie via aledrogo a od producenta bezpośrednio.

 

930 to nie 700 ;) Różnica mała, ale na całości już znaczna. Ale rzeczywiście - jako backup - warte rozważenia. Tylko z tą ceną powalczyć.

 

Oczywiście, że są NAJDROŻSZE w eksploatacji ale czy te 2000 a nawet 4000kWh/rok to jest taka straszna cena za komfort i niski koszt inwestycji?

 

4000 x 0,55zł = 2000zł rocznie za samo CO. 20 tys. po 10 latach. Przy takim zużyciu nie warto kabli ...

 

To jest oczywiste ale właśnie cały widz polega na tym, żeby znaleźć optimum w relacji do późniejszych kosztów eksploatacji. Jasne, że big-bufor plus kociołek do niego na wszystko i zabawa w palacza raz na jakiś czas może być najtańsza pomimo strat ale dla mnie to żaden komfort.

 

PC P-W za 10tys.zł i nie ma nic lepszego ;) Po tyle chodzi AQUAREA 5kW w Anglii. U nas doliczają 50% marży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile 0,1 dla ścian można jeszcze wykonać o tyle dla płyty fundamentowej należy to rozsądnie przeliczyć. Tutaj ciężko uzasadnić 0,1... Stąd te rozważania o stratach do gruntu.

Dom zaprojektowano w technologii szkieletu drewnianego systemu panelowego (istotą jest nasze krajowe rozwiązanie formatyzownego styropianu w panelach drewnianych . Posadowienie na płycie fundamentowej w g projektu konstrukcyjnego: płyta betonowa grubości 20 cm (beton B 20) zbrojona prętami żebrowanymi fi 12 mm oraz siatka stalową fi 6mm oczko 15cm

Płyta posadowiona na gruncie nasypowym (pospółka zagęszczona) izolowana termicznie od gruntu EPS 100gr 40 cm, obwodowo płyta izolowana styropianem EPS 100 grubości 12 cm. 300zł/m2

Ściana zewnętrzna grubości 33,2 cm izolacja termiczna styropian 27 cm + paroizolacja + 5 cm wełna mineralna

Na zewnątrz tynk mineralny grubości 6mm od wewnątrz płyta gk 310 zł/m2 pięrto 330zł/m2

Ściany wewnętrzne konstrukcja drewniana wełna mineralna akustyczna i obustronnie płyta gk

Strop między parterem a poddaszem użytkowym – obwodowo ocielenie 1 m o grubości 20 cm Reszta przestrzeni wełna mineralna akustyczna . Ścianki konstrukcyjne 130zł /m2 nie konstrukcyjne 110złm2

Strop nad parterem 253 zł/m2

Strop nad piętrem 233zł/m2

Połać dachowa – konstrukcja dachu – krokwiowo jętkowa panelowa o stałym rozstawie krokwi i jętek 53cm. Drewno klasy C30 o wymiarach 4.8x 20 cm

Przestrzeń między krokwiami – wypełnia styropian EPS 70 grubości 20cm . Zewnętrznie połać oklejona styropianem EPS 70 grubości 10 cm. Zewnętrznie przyklejona jest płyta OSB grubości 1.2cm następnie łaty, kontrłaty – i dachówka bitumiczna – 353zł/m2

Od wewnątrz Paroizolacja wełna mineralna 5cm + płyta GK

A tu płyta nie ma 0,1? Przecież to z kosztorysu domów od dawna budowanych!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu płyta nie ma 0,1? Przecież to z kosztorysu domów od dawna budowanych!

 

A czemu ty mi każesz budować taki sam dom ? Ja mam inne upodobania i wolę, żeby obciążenia policzył mi konstruktor a nie samozwaniec budowlany.

 

PPci - LG 2kW ogrzewa 20 letni dom 280m2 - Dom tylko został uszczelniony i dostał dobre reku. I nie kosztowała 10 000!

 

Ta PC za 10k zagrzeje mi też wodę, a ta twoja pppci LG potrzebuje kanałów. Całość wtedy już oscyluje ok. 10k.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak mam, jak czytam twoje wypowiedzi. :)

O ile chiński potrafię sobie przetłumaczyć o tyle twoje teorie niestety nie.

 

PS. Powiesz mi skąd wziąłeś tą delta T = 8oC ?

Poprosiłem o to wyliczenie - +8 temperatura piachu +16 wylewki - wg mnie delta T wynosi 8 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu ty mi każesz budować taki sam dom ? Ja mam inne upodobania i wolę, żeby obciążenia policzył mi konstruktor a nie samozwaniec budowlany.
Skąd Pan wie, że projektant powyższego jest samozwańcem budowlanym? Jakim cudem dostałby pozwolenia i budował ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie 350W i dlaczego pan klamal ze zsjmuje sie domami izolowanymi. Ten nie byl.
W tym wątku - staram się zajmować domami izolowanymi !!! Taki to wątek! Nic nie kłamałem. To Pan raczej namawia by nie izolować!

W innym wątku doradzam "Sam robię wentylację". Robię też inne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku litości!

 

Z tego kosztorysu mój domek parterowy 13x13m będzie kosztował:

 

1) Fundament 13x13x300zł=50700zł

2) Ściana zewnętrzna 13*4*2,6*310=41910zł

3) Ścianki konstrukcyjne 2x12*2,6*130=8112zł

4) Ścianki nie konstrukcyjne 2x12x2,6x110=6864zł

5) Strop nad parterem 13*13*233=39377zł

6) Dach 220x353zł=77660zł

 

Razem 224623 zł za stan surowy otwarty? 1560zł/m2 w stanie surowym otwartym?

 

To jest z oknami czy bez? I netto czy brutto?

Ja za mniej więcej tyle brutto liczę wybudować dom na gotowo.

 

Sobie odpuszczam Pana mądrości. Za zaoszczędzone 100tyś złotych mogę mój nieizolowany dom ogrzewać przez 75 lat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było aby co poniektórzy to zrozumieli... Nie mówię o krytyce bzdur bo ta jest jak najbardziej pożądana ale o chamskim obrażaniu osoby, przeważnie jak kończą się argumenty. Co innego jest powiedzieć, że ktoś gada głupoty a co innego, że jest głupkiem.

Argumentum ad personam ładnie opisał Artur Schopenhauer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-4MWh przy 0,4zł/kWh w II taryfie (np. u mnie tylko tak działa) to 8.000-16.000 przez 10 lat. Zamiast droższej i bardziej skomplikowanej PC p-w i hydrauliki, które zmniejszą te rach. średnio o połowę, lepiej chyba zastosować prostą PC p-p.

 

Dolicz do tego, że pozostały sprzęt RTV/AGD w tym płyta indukcyjna leci w pierwszej taryfie. Dolicz do tego sprzęt do grzania CWU i już masz niezłą kwotę.

 

Ale nie chcę do końca podważać tego co napisałeś, bo jest szansa zrobić z tego najbardziej ekonomiczne ogrzewanie co i cwu jakie jest dostępne na rynku. Mianowicie:

- najnowsza ppci LG o mocy grzewczej 3kW za 3,5tys. zł z SCOP=5 (ale bez kanałówki!) ulokowana w centralnym miejscu domu

- podłogówka - kable elektryczne za 2,5k jako backup

- mała pc do CWU z zasobnikiem 110L (i z grzałką) zasilana powietrzem wywiewanym z reku za 3,5k

- reku własnej roboty z systemem wentylacji wywiewnej z centralnym nawiewem za 2k

Całość 11,5k. Czy to ma racje bytu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumentum ad personam ładnie opisał Artur Schopenhauer.

 

To było zbyt dosadne: Tak, jak napisałem - beczysz Pan jak owca, leziesz Pan jak leming za przywódcą, powtarzasz Pan bez zrozumienia, a może i bez sensu i przy tym czujesz się Pan na miejscu udzielać rad! . Nie napisałem kim Pan jest, tylko jak Pan się zachowuje.

Powinno być tak: Tak jak napisałem - powtarza Pan to co ktoś mądrzejszy za Pana wymyślił pomimo tego, że często sam Pan tego nie rozumie, a czuje się Pan na miejscu udzielać rad.

 

Czy według Pana pisanie "Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem", jest lepsze od moich kolokwialnych porównań?

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...