Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Pan też jest konstruktorem?

 

I Pan też ?! :p

 

A na poważnie, to chodzi mi o to, że nie można wszystkiego mierzyć jedną miarą. Dom domowi nie równy. EPS100 nie wciśniesz praktycznie nigdzie, oprócz małych lekkich domków drewnianych krytych gontem lub blachodachówką. Nie wszyscy tak chcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Piszę tylko o kosztach ogrzewania, pozostałe sprzęty tak czy inaczej, nawet latem, prąd zużywają:)

 

No właśnie, tym bardziej w lecie dwutaryfowe rozliczanie jest mało opłacalne. Chyba, że za dnia energia z paneli PV ;)

 

CWU to w ogóle jest jakaś parodia u mnie - bojler działa 13-15 oraz 22-23 do 50stC i wody jeszcze nigdy nie zabrakło (zużycie dzienne max 5-6kWh tylko w II taryfie). Tę pompę Aristona "liczyłem" na wszystkie możliwe strony i się przy jej parametrach (lichych bądź co bądź) nie kalkuluje. Jak się ociepli i ogarnę się z podwórkiem to rozważę naścienne solary na grawitacji - w obliczeniach wychodzi taniej przede wszystkim w eksploatacji.

 

A jaki zasobnik ? I na ile osób ? bo ja się obawiam, że te 110L nawet z syfonem jaśkowym będzie za mały na rodzine 2+2... Ale może z perlatorami ...

Opcją jest sam zasobnik grzany grzałką zasilaną z paneli PV, ale 3,5k to tyle wyjdzie mi za dobry zasobnik 300L z grzałką ...

 

Nigdy i nigdzie nie zrobię sobie za zaoszczędzone kilkaset zł krzywdy z centralnym nawiewem a dobry rekuperator hand-made tani nie będzie. Ceny ich spadają i wolałbym kupić gotowca.

 

E tam odrazu krzywda :) Nie wszystko co nydar wymyślił jest złe. U mnie ma rację bytu.

Co do reku, to ceny są poronione ! Hand-made póki co się opłaca.

 

Ej Barthez! Ja mam dom jak bunkierek (>100ton) a posadzkę na 30cm EPS100... bo ona jest sama sobie a cała reszta stoi na ławach a nie posadzce:)

 

Ja jednak jestem za płytą fundamentową.

Właśnie, a co z akwarium u ciebie ? :) Będzie ? Posadzka udźwignie ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było aby co poniektórzy to zrozumieli... Nie mówię o krytyce bzdur bo ta jest jak najbardziej pożądana ale o chamskim obrażaniu osoby, przeważnie jak kończą się argumenty. Co innego jest powiedzieć, że ktoś gada głupoty a co innego, że jest głupkiem.

 

Myslisz, że TB jest taki święty ? przykład - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6176230&viewfull=1#post6176230

Ja za samo zacytatowanie tego słowa co napisał TB dostałem ostrzeżenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak chłopaki z e stratami do gruntu? Można liczyć przepływ energii przez styropian na podstawie różnicy temperatur pod i nad styropianem i jego lambdy czy raczej koniecznie uwzględniać abstrakcyjną wartość oporu gruntu, nie znając jego lambdy grubości i temp. na spodzie tej warstwy. A może przyjąć 4m. Na 4-ech metrach jest w miarę stała temp. od października do kwietnia ok.9,5oC a od maja do września 9,4oC . Tylko co z tą lambdą ? Jaką przyjąć? Z czapy czy coś założyć żeby coś udowodnić.Choćby że 40cm w posadzce jest dwa razy lepszy od 20cm. A może jednak strata przez posadzkę to lambda przez grubość razy gradient. Wydaje się oczywiste a sprawia opory w pojęciu przepływu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisane to może i tak ,ale nie wyjaśnione. Chociażby jaką warstwę gruntu przyjąć skoro musi być przyjęty do liczenia strat przez posadzkę. Jaką lambdę przyjąć . Znalazłem w różnych opracowaniach od 0,25 do 2W/mK. No i jaką temperaturę przyjąć.

Skoro ściana dwuwarstwowa z czystego styropianu 2 x 20cm ma takie samo R jak połowa tej ściany czyli jedna warstwa 20cm, To dlaczego ta zasada omija posadzkę. Skoro styropian o jakiejś różnicy temp.ma R = X ,to druga część izolacji z gruntu też ma R= x .W myśl reguły Rt = (Ra + Rb)/2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie należy uwzględniać gruntu, bo grzeje się sam. Najlepiej nie robić posadzki wcale, a jak już to bez styropianu - łatwiej będzie miał grunt chałupkę nagrzać w zimie.

Do tego ściany zewnętrzne trójwarstwowe, ze szczeliną między "okładkami". W tą szczelinę trzeba wpuszczać zużyte powietrze i nie przejmować się stratami, ze względu na praktycznie zerowy gradient.

Taki dom staje się prawie zeroenergetyczny!

Jak wiadomo nie ma nic za darmo i taka zeroenergetycznosć musi zużywać całkiem sporo energii, która najlepiej jak jest za darmo - wtedy wcale nie trzeba jej liczyć. Ale tu wystarczy codziennie koszyk drewna w kominku spalić i już można tańczyć i śpiewać z radości.

 

Ty tak nie masz, bo trochę błędów popełniłeś - ta celuloza w ścianach na przykład, ale i tak jest nieźle.

 

p.s. Sorry nydar za wczoraj, bo się ostro czepiłem, że nie masz racji skoro ja ją mam, ale może obydwaj możemy mieć swoją rację - każdy inną!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar ma rację w kwestii strat w danej chwili Tylko, że na jej podstawie nie jest w stanie określić jakie będą straty do gruntu w całym okresie grzewczym. Moim zdaniem należy przyjąć do obliczeń taką warstwę piachu, która gwarantuje stabilność warunków. Gdybam, że będzie to 1 m. Żeby to potwierdzić, musiałby ktoś ulokować czujnik temp. i wilgoci na tej głębokości i rejestrować wartości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest kapitalny pomysł! Że też na to wcześniej nie wpadłem:)

Jeszcze podłoga na legarach z pustką pod spodem i już będzie dom nie prawie a całkiem zero!:D

 

Zero to będzie jak nie będzie tych okładek ani legarów i podłogi, ale to już następny krok. Zresztą już to pisałem - tylko paroizolacja (tam gdzie nie ma być okien, to pomalować ją na czarno) i materace z Tesco na podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar ma rację w kwestii strat w danej chwili Tylko, że na jej podstawie nie jest w stanie określić jakie będą straty do gruntu w całym okresie grzewczym. Moim zdaniem należy przyjąć do obliczeń taką warstwę piachu, która gwarantuje stabilność warunków. Gdybam, że będzie to 1 m. Żeby to potwierdzić, musiałby ktoś ulokować czujnik temp. i wilgoci na tej głębokości i rejestrować wartości.

 

Rt = ( Ra + Rb)/2

Wyobraź sobie, choć to brzmi idiotycznie, że R 20 cm styropianu w ścianie jest takie samo jak R 15mm tynku .Mogą być minimalne odchyłki ale wynikające z zaokrągleń i niedoskonałości programu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie? U ciebie, u mnie? U kogo? Znajomym zarwała się po kilku latach posadzka, sprawa sądowa, gwarancja, badania i okazało się, że na teoretycznie suchym gruncie pojawił się taki ciek, który rozmył podłoże. Suchy grunt i lambda 0,0_NIC... koń by się uśmiał:D

 

 

 

Gdzie? Zwidy nie opuściły?:D

 

A mojemu znajomemu zarwała się posadzka bo teściowa zanadto przytyła.

Widzisz takie nieszczęścia chodzą po ludziach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie? U ciebie, u mnie? U kogo? Znajomym zarwała się po kilku latach posadzka, sprawa sądowa, gwarancja, badania i okazało się, że na teoretycznie suchym gruncie pojawił się taki ciek, który rozmył podłoże. Suchy grunt i lambda 0,0_NIC... koń by się uśmiał:D

 

Tak. U mnie u ciebie.

A ten ciek, jeśli się pojawi u ciebie to nici z GWC ;)

ale chyba My nie o tym ?

 

 

Rt = ( Ra + Rb)/2

Wyobraź sobie, choć to brzmi idiotycznie, że R 20 cm styropianu w ścianie jest takie samo jak R 15mm tynku .Mogą być minimalne odchyłki ale wynikające z zaokrągleń i niedoskonałości programu :D

 

nydar, a policz U przegrody jaką jest 1mm styro i 1mm grafenu. Podać lambdy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było aby co poniektórzy to zrozumieli... Nie mówię o krytyce bzdur bo ta jest jak najbardziej pożądana ale o chamskim obrażaniu osoby, przeważnie jak kończą się argumenty. Co innego jest powiedzieć, że ktoś gada głupoty a co innego, że jest głupkiem.
Jak nazwać człowieka który uparcie, bez oglądania się na argumenty głupoty wypisuje? Jest głupkiem i niczym więcej. Brzęczkowskiemu tysiąc razy udowodniono, że nie ma zielonego pojęcia o tym o czym pisze. Zrobili to ludzie którzy mają i wykształcenie budowlane i doświadczenie. Brzęczkowskiemu to co oni pisali lata i powiewa. Pisze bzdury od dziesięciu bez mała lat. Uważasz, że jest normalny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie? U ciebie, u mnie? U kogo? Znajomym zarwała się po kilku latach posadzka, sprawa sądowa, gwarancja, badania i okazało się, że na teoretycznie suchym gruncie pojawił się taki ciek, który rozmył podłoże. Suchy grunt i lambda 0,0_NIC... koń by się uśmiał:D

...

Taaa. Posadzka się zarwała ale fundament i dom nie ruszony. Taki wybiórczy ciek był.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nazwać człowieka który uparcie, bez oglądania się na argumenty głupoty wypisuje? Jest głupkiem i niczym więcej. Brzęczkowskiemu tysiąc razy udowodniono, że nie ma zielonego pojęcia o tym o czym pisze. Zrobili to ludzie którzy mają i wykształcenie budowlane i doświadczenie. Brzęczkowskiemu to co oni pisali lata i powiewa. Pisze bzdury od dziesięciu bez mała lat. Uważasz, że jest normalny?

 

On się ćwiczy w erystyce i to jego pisanie niczemu innemu nie służy. Polecam tu:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Erystyka

 

Pod spodem jest podręcznik jego argumentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...