Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To by było o wiele lepsze i bezpieczniejsze, zwłaszcza dla niezorientowanych inwestorów, niż słuchanie oszołomionego kaznodzieji.

Ja poznałem tych Panów i konsultowałem wszystko co robiliśmy. Teraz mogę pisać o sprawdzonych sprawach. Poza tym, podejrzewam, że:

- na spotkanie mało kto by przyjechał - bo jest Pan, Panie kszu na tyle inteligentny, by widzieć, że niektórzy nie chcą za wszelką cenę pewnych rzeczy wiedzieć.

- na spotkanie, by przyjechali i po spotkaniu w/w osoby przestałyby być autorytetami. Z dość prozaicznego powodu!!! Nie są Politechnik gdzie są jeszcze ITC!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile taki kolektor pracuje h w ciągu roku?
Może pracować 12h na dobę.

 

Tabela 2 Wskaźniki kosztów pozyskania energii cieplnej z akumulatora

Stosunek energii uzyskanej z pompy ciepla do energii włożonej 2,61

Łącznie energia zużyta na ogrzanie na 1m2 powierzchni (220 m2) 144 kWh

Łącznie energia zużyta na 1m3 kubatury (670 m3) 47,5 kWh

Koszt energii na ogrzanie 1 m2 powierzchni 16,12 zł

Koszt energii na ogrzanie 1 m3 kubatury 5,29 zł

Koszt uzyskania 1kWh 0,17 zł

 

http://www.solis.pl/index.php/content/download/347/1196/file/magazyn_energii_102.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan zada powyzsze pytania dotyczace pana stwierdzen i zobaczymy co odpowiedza... Autorytetami:D

 

Kiedy w PL powstal dom pasywny?

Ile jest domow pasywnych w PL?

Ile budynkow wielorzodzinnych, pasywnych? W tym kraju inowacji...

Wiele razy rozmawiałem - ja znam odpowiedzi na te pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poznałem tych Panów i konsultowałem wszystko co robiliśmy. Teraz mogę pisać o sprawdzonych sprawach. Poza tym, podejrzewam, że:

- na spotkanie mało kto by przyjechał - bo jest Pan, Panie kszu na tyle inteligentny, by widzieć, że niektórzy nie chcą za wszelką cenę pewnych rzeczy wiedzieć.

- na spotkanie, by przyjechali i po spotkaniu w/w osoby przestałyby być autorytetami. Z dość prozaicznego powodu!!! Nie są Politechnik gdzie są jeszcze ITC!

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Erystyka

 

Ten wpis sponsoruje punkt numer 24:

 

Argumentum ad verecundiam: Używać zamiast argumentów odwołań do autorytetów, szczególnie tych, które są powszechnie szanowane, w razie potrzeby przekręcając lub fałszując cytaty. Słabość: Jeśli przeciwnik jest dobrze zorientowany, może to wykazać lub podać inny autorytet mający inne zdanie w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było że nie ma - już jest!:

 

- uważam, że TB nie jest głupi i rozumie na ogół co robi,

- uważam, że TB jest uparty jak osioł i przez to zamknięty na wszelką argumentację.

 

Można go zatem słuchać ale konstruktywna krytyka jest wskazana. Np. miał rację co do kanałów niskośrednicowych do WM - kilka lat temu dziwactwo, a teraz wszyscy tak robią, ale zarzeka się, że kable grzejne są tańsze w eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ten artykuł z którego wyraźnie jednak widać, że koszty takiej inwestycji muszą być kosmiczne a odzysk (2,61) jakiś szalony nie jest.

Inwestycje w ocieplenie coraz bardziej wydają się sensowniejsze niż cudaczenie.

Jeżeli dom bez pomp ciepła zużyłby 400kWh/m2 - to wszelkie inwestycje w kolektory, pompy ciepła, gruntowe wymienniki itp mają szansę się zwrócić . Inna kwestia, że za mniej można uzyskać więcej. ALE PRZY TAK DUŻYM ZAPOTRZEBOWANIU - MA TO JAKIEŚ UZASADNIENIE EKONOMICZNE.

Podobnie jak odzysk ciepła ze ścieków - by miał sens - muszę zużywać mnóstwo wody ( ogrzanie m3 wody 8 zł m3 ścieków 12.90zł )

Na tym polega właśnie schizofrenia w tym temacie - by inwestycja w modne OZE i inne wynalazki miała sens - dom nie może być izolowany a wody trzeba zużywać ponad 3 x tyle co przeciętny europejczyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- uważam, że TB jest uparty jak osioł i przez to zamknięty na wszelką argumentację
Jaki ma sens w temacie : komfortowe domy do 20kWh/m2 rocznie - argumentacja, że takie domy powinny zużywać minimum 2 x tyle?

Tu piszę o rozwiązaniach stosowanych, w tym wątku jest wyznaczona pewna granica. A argumentacja, że lepiej jest mieć 3 cm czy 0 i pompę ciepłą - bo się wtedy ona szybciej zwróci. Czy, że lepiej lać cwu na okrągło, bo wtedy ogrzeję nią dom, to jakieś qui pro quo. Przecież tu większość piszących nie jest zainteresowana domami do 20kWh/m2 a tylko ich zwalczaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dom bez pomp ciepła zużyłby 400kWh/m2 - to wszelkie inwestycje w kolektory, pompy ciepła, gruntowe wymienniki itp mają szansę się zwrócić . Inna kwestia, że za mniej można uzyskać więcej. ALE PRZY TAK DUŻYM ZAPOTRZEBOWANIU - MA TO JAKIEŚ UZASADNIENIE EKONOMICZNE.

Podobnie jak odzysk ciepła ze ścieków - by miał sens - muszę zużywać mnóstwo wody ( ogrzanie m3 wody 8 zł m3 ścieków 12.90zł )

Na tym polega właśnie schizofrenia w tym temacie - by inwestycja w modne OZE i inne wynalazki miała sens - dom nie może być izolowany a wody trzeba zużywać ponad 3 x tyle co przeciętny europejczyk.

 

Czyli RSŚ w domu pasywnym się nie opłaca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś takiego bossa zza oceanu co po naszemu słabo mu szło więc mailował do nas:

"Curva huopy END!"

 

Zejdźcie z ludzi a wejdźcie na tematy plz:)

 

EDIT:

 

Właśnie - krytyka pomysłów, rozwiązań, tematów i też po ich jasnym opisaniu i zrozumieniu a nie w stylu "nie bo nie i już bo moje jest najmojsze"!

Oj, kszhu, dajesz się omamić Brzęczkowskiemu. Z nim nikt nie będzie gadał. On takie propozycje spotkań składa przez 10 lat. Jakoś jeszcze się nie udało, z prostego powodu. Brzęczkowskiego wszyscy, łącznie z naukowcami z politechnik uważają za, w najlepszym razie dziwaka. Niektórzy podejmowali z nim dyskusję, ze skutkiem wiadomym. Nie zauważał Brzęczkowski wyliczeń, lekceważył argumenty, proszony o uzasadnienie swoich idiotycznych teorii zamieszczał linki do zupełnie innych tematów albo rysunki które sam preparował. Cały czas wszystkich z innym zdaniem traktował jak ciepłowników , którzy się zmówili. Nic się w tym zakresie nie zmieniło. Brzęczkowski pajacuje i jest to jedyna rzecz której można od niego oczekiwać. Uważasz, że ma rację z tymi stratami do gruntu? Niech ci policzy różnicę w zużyciu energii dla domu z 30 cm styropianu i 40 cm styropianu. Nie same wyniki tylko wyliczenie krok po kroku. Niech przyjmie dla uproszczenia, że grunt pod spodem to jest miedź. Wiesz co ci odpowie? Że on nie liczy tylko mierzy. Robił tak już ze 100 razy. To pajac, nikt więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki ma sens w temacie : komfortowe domy do 20kWh/m2 rocznie - argumentacja, że takie domy powinny zużywać minimum 2 x tyle?

Tu piszę o rozwiązaniach stosowanych, w tym wątku jest wyznaczona pewna granica. A argumentacja, że lepiej jest mieć 3 cm czy 0 i pompę ciepłą - bo się wtedy ona szybciej zwróci. Czy, że lepiej lać cwu na okrągło, bo wtedy ogrzeję nią dom, to jakieś qui pro quo. Przecież tu większość piszących nie jest zainteresowana domami do 20kWh/m2 a tylko ich zwalczaniem.

 

Nie ma żadnego sensu - podobnie jak pisanie nieprawdy. Przecież to wychodzi. Nydarowi wychodzi więcej niż 40 kWh/m2*rok, krzysiek_BB podał dane, z których wychodzi jeszcze więcej. 10, czy nawet 18cm styropianu w posadzce nie rozwiązuje problemu, chociaż z tym nydarem to trudno wyrokować, skoro wywala +18st C powietrze na zewnątrz.

 

Ja jestem zainteresowany domem "izolowanym", podobnie jak wiele innych osób, ale jeśli ma to sens ekonomiczny.

Przedstawił Pan kosztorys, z którego wynika, że mój domek w stanie surowym+tynki+izolacja będzie kosztował 226 tyś zł i to nie wiem czy nie przypadkiem netto! Jak to się ma do normalnego życia, gdzie pieniądze do towar deficytowy i nie można sobie pozwolić na zrobienie domu niskoenergetycznego za wszelką cenę - to nie jest hobby!

Powołuje się Pan na doktora, który ma jakąś TEORETYCZNĄ wizję, ale w praktyce nikt tego nie wybudował. Nie wiadomo za ile by mógł to zrobić - można tylko mieć na coś nadzieję i coś policzyć. Czy tylko on może liczyć - bo znajomy? Czy dlatego, że Pan sprawdził poprawność jego wyliczeń, choć nie miał Pan możłiwości, czy dlatego, że jemu Pan ufa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli RSŚ w domu pasywnym się nie opłaca?

Wolę, od każdemu co innego mówiących nazw (tu pasywne - gdzie IBP dopuszcza całkowite zużycie 120kWh/m2) liczby. Akurat w przypadku wody, dom ma niewiele wspólnego - bo ja będę jej zużywał w każdym domu tyle samo.

Co innego się opłaca przy zużyciu do 40litrów cwu/osobę dziennie co innego przy 100litrach co innego przy 1000 litrach dziennie na osobę.

UE podaje, że przeciętny jej obywatel zużywa dziennie 35l cwu - teraz proste pytanie - jakie Pan planuje zużycie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzysiek_BB podał dane, z których wychodzi jeszcze więcej. 10, czy nawet 18cm styropianu w posadzce nie rozwiązuje problemu, chociaż z tym nydarem to trudno wyrokować, skoro wywala +18st C powietrze na zewnątrz.
Nie da się zbudować domu izolowanego ( zużycie do 30kWh/m2 ) bez 30 cm styro w podłodze . Specjalnie podałem 30 cm styropianu nie 0.1W/m2 xK - bo tu są tacy co uważają, że 5 m piachu to też 01W/m2 x K więc po co styropian ( choć tego Pan za oszukiwanie nie uważa!)

Przepraszam, ale będę twierdził, że 30 cm styropianu to izolacja a 5m piachu to nie izolacja choć jedno i drugie dla niektórych ma 0.1W/m2xK w liczeniu - to to samo - w liczniku -ogromna różnica!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...