Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

OK, zrobiłem kolejny odczyt więc cały okres 25.09.13-30.01.14 dla II taryfy to 2.273kWh. W II taryfie działa całe ogrzewanie i CO plus zmywarka każdej nocy oraz wszystko inne co w to wpadnie. Innych mediów poza prądem do domu nie mam doprowadzonych.

Licznik nie okłamuje, nie mataczy, nie wymyśla bzdur, nie unika odpowiedzi - tego bezdusznego urządzenia się nie da oszukać ale pokazuje drogę do energooszczędności.

Do końca sezonu jeszcze trzy miesiące więc na pewno dobijesz do 4000kWh co daje Ci zużycie energii średnio na poziomie 28kWh/m2. A mogło być dużo lepiej, nawet i 15kWh/m2 gdybyś w okna nie wpakował tyle stali. Przez okna ucieka przeciętnie 25% ciepła, a w tak ciepłym domu to teraz i 50%. Przyjdzie krótkie lato to może je poprawisz, bo jest o co walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do końca sezonu jeszcze trzy miesiące więc na pewno dobijesz do 4000kWh co daje Ci zużycie energii średnio na poziomie 28kWh/m2. A mogło być dużo lepiej, nawet i 15kWh/m2 gdybyś w okna nie wpakował tyle stali. Przez okna ucieka przeciętnie 25% ciepła, a w tak ciepłym domu to teraz i 50%. Przyjdzie krótkie lato to może je poprawisz, bo jest o co walczyć.

 

Jak to policzysz po bożemu, to wyjdzie poniżej 20 kWh/m2*rok. Zużycie na CWU i sprzęty trzeba odliczyć sprzedawco okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię jak liczysz bo co wyliczysz to z czapy.Wszystko do CO .Ciekawe. Nawet sprawność kominka znasz. TB jest niczym wobec twoich zdolności poznawczych per domyślam się. Ja bym zapytał się o temp. spalin chociaż. Sprawność by można mniej więcej określić.No i mam odzysk z CWU 100%. Nie podlizuj się.Aż taki dobry w te klocki to nie jestem. A kominek z płaszczem wodnym jak to kominek ma komin a komin to rura ( w moim przypadku ).Tą rurę obowiązują prawa fizyki .Choćby konwekcja z powodu szybra który szczelny nie jest.Wiesz zimne w dół ,ciepłe w górę.Ile nie wiem nie liczę bo opał darmowy :p.Ale. Temp. posadzki przy -5/7 na zewnątrz to 21oC.Z tego policz..

Luzik

Nydar jeżeli nie liczysz bo opał za darmo to na jakiej podstawie piszesz że twój dom ma zużycie 15kWh/m2 rok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz klapki na oczach. Dajesz na ścianę 40 cm styro i na podłogę 40 cm styro. U przegrody takie same, w przybliżeniu 0.1. Co oznacza, że straty, przy takiej samej różnicy temperatur będą takie same dla obu przegród niezaleznie od tego co jest na zewnątrz. Pod podlogą masz stałe 8 st (niech będzie, że nie ma akumulacji co jest bzdurą) za ścianą masz średnio w 3 miesiącach zimowych - 3 st. Straty energii będą takie same? Gdzie sens gdzie logika?

 

Nie można w przypadku tego Pana ustępować i mówić ,, (niech będzie, że nie ma akumulacji co jest bzdurą) " bo będzie dalej pitolił bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blisko 26 godzina bez grzania - pod podłogą na chudziaku +18,3*C (juz nie leci tak liniowo) ale chodzenie bosą stopą po tej podłodze .. juz nieprzyjemne mimo że wylewka ma 20,3*C to juz chłodna w odczuciu.

 

Z jakiej głębokości jest temp.ok 10oC i czy to jest pod ogrzewaną posadzką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przy domu pasywnym nie trzeba wlasnie uwzglednic sprzetow?

Czy nie na tym polega ta pasywnosc ze zyski bytowe maja wystarczyc... a nie masa kW kabli i PC do dogrzewania...

 

To nie wątek o domach pasywnych. Poza tym jak byś w garażu prowadził spawalnie to też byś to wliczał do CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar jeżeli nie liczysz bo opał za darmo to na jakiej podstawie piszesz że twój dom ma zużycie 15kWh/m2 rok ?

 

Coś się uparł na to za darmo? A jak za kasę to co by się zmieniło? Zeszłej zimy przez kilka dni nieobecności bufor zasilany był tylko z grzałki 1,5kW. Wystarczyło licznik odczytać. Można też sprawdzić spadek temp. na buforze przez noc i też wiadomo ile dom zużywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się uparł na to za darmo? A jak za kasę to co by się zmieniło? Zeszłej zimy przez kilka dni nieobecności bufor zasilany był tylko z grzałki 1,5kW. Wystarczyło licznik odczytać. Można też sprawdzić spadek temp. na buforze przez noc i też wiadomo ile dom zużywa.
że za darmo to mnie tyle interere co nic , nie dajesz jasnych cyfr aby obliczyć te 15kWh ile kWh zuzywasz na ladowanie gruntu? Ile spłacasz w kominku przeliczajac na kWh? Ile bierze wentylacja?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,No więc widzisz, że różowo nie jest. Nie masz innego źródła ciepła więc nie będziesz chałupy wychładzał ale pomyśl co by się działo jakby ogrzewanie nie pracowało ze 2 tygodnie. Do takiej temp. powinieneś liczyć straty a nie tak jak teraz jedynie dla części przegrody."

 

 

Czy ty aby czytasz to co piszesz? Najpierw to było i śmiesznie. Teraz robi się strasznie.

Skąd ten durny pomysł aby przyjąć temp jakby nie grzało się 2 tygodnie.Dla czego nie 4 czy 5?Co kogo obchodzi coby było gdyby, skoro dom jest ogrzewany dzień w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest odpowiedź. Ile dałbys na ściany zewnętrzne gdyby temperatura nie spadała poniżej 8 stopni?

 

Tylko małe wtrącenie:

- pod domem temperatura to 8C. Podłogówka. dT=25C-8C=17K

- średnia temp. powietrza w okresie grzewczym to około 0C. Temperatura w domu 21C. dT=21K

 

17/21=0,8, Czyli jak na ściany dajesz 30cm, to proporcjonalnie na podłogę byłoby 24cm. Jak uwzględnisz wychładzanie po obwodzie, to trzeba dodać styro. I wychodzi niewiele mniej niż w ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko małe wtrącenie:

- pod domem temperatura to 8C. Podłogówka. dT=25C-8C=17K

- średnia temp. powietrza w okresie grzewczym to około 0C. Temperatura w domu 21C. dT=21K

 

17/21=0,8, Czyli jak na ściany dajesz 30cm, to proporcjonalnie na podłogę byłoby 24cm. Jak uwzględnisz wychładzanie po obwodzie, to trzeba dodać styro. I wychodzi niewiele mniej niż w ściany.

 

Jeszcze mniejsze sprostowanie .

Pod domem nie jest 8oC a 15/19oC w zależności od grubości izolacji ,odpowiednio 20/10cm

Temp. podłogówki w domu energooszczędnym to 21,w porywach 22oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mniejsze sprostowanie .

Pod domem nie jest 8oC a 15/19oC w zależności od grubości izolacji ,odpowiednio 20/10cm

Temp. podłogówki w domu energooszczędnym to 21,w porywach 22oC

 

No to po co styro w podłodze jak im mniej tym lepiej?

 

Ja się zastanawiam, czy dać 20 czy 30cm, ale u mnie, przy 127m2 to różnica około 2tyś. i raczej mnie nie powala ta kwota. Raczej warto dołożyć, ale jak bym miał brykiety z Castoramy za darmo, to lepiej ten pierścionek kupić. Kobiety kierują się emocjami i nie musisz nic udowadniać!

BTW: Te brykiety to z TIR-a spadły czy ktoś Ci za darmo uszkodzone paczki przynosi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odp. ponieważ "dałbym" odpowiednio tyle ile chciałbym płacić za ogrzewanie. Nie lubię gdybać więc tak na poważnie, to założenie dla temp. gruntu nie jest takie optymistyczne jak proponujesz:

 

http://www.solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci/250-3-pol-PL/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci_large.jpg

 

M.in. też dlatego ktoś myślał nad parametrami przegród przed wprowadzeniem np. takich norm:

 

http://forum.budujemydom.pl/index.php?act=attach&type=post&id=15691

Tabela pokazuje temperaturę gruntu niczym nie osłoniętego. Co do stref brzegowych wystarczy dać opaski lub też izolację zewnętrzną ściany fundamentowej. Na jedno wychodzi. Współczynnik U dla ściany 0,1 dla podłogi 0,12. Nie uwzględnia, z przyczyn o których pisałem akumulacji ale i tak U = 0,12 to około 25 cm dobrego styro, U = 0,1 to koło 30 cm dobrego styro. 25 cm dla standardu pasywnego!!! Już wiesz czemu Brzeczkowski wypisuje głupoty?

Przykład z termosem jest dobry - temperatura na zewnątrz termosu powinna wynosić tyle ile temp. otoczenia a temp. wewnątrz tyle ile zadana. Jak jest inaczej to termos nie jest termosem a termoforem.

Nikt nie wymaga aby budować domy energooszczędne, pasywne itp. i można budować inne. Idiotą jest jednak ten, kto buduje coś innego a wymyśla cuda aby wmówić chyba tylko sobie, że ma lepszy. Cudów nima:D

Przyklad z termosem jest kolejną głupotą wymyśloną przez Brzęczkowskiego a niestety powielaną przez ciebie. Nie ma czegoś takiego jak termos w ten sposób pojmowany. Straty są zawsze. Cała sztuka to dopasować ich ilość do spodziewanych zysków i nakładów. Na twoim miejscu raczej nie mówiłbym o nieracjonalnych wyborach bo sam takich dokonujesz. Dajesz 40 cm izolacji od gruntu. Dajesz 30 cm izolacji na ściany i to od wewnątrz co zawsze jest problematyczne. Nie ma to sensu cokolwiek napiszesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po co styro w podłodze jak im mniej tym lepiej?

 

Ja się zastanawiam, czy dać 20 czy 30cm, ale u mnie, przy 127m2 to różnica około 2tyś. i raczej mnie nie powala ta kwota. Raczej warto dołożyć, ale jak bym miał brykiety z Castoramy za darmo, to lepiej ten pierścionek kupić. Kobiety kierują się emocjami i nie musisz nic udowadniać!

BTW: Te brykiety to z TIR-a spadły czy ktoś Ci za darmo uszkodzone paczki przynosi?

 

Przemysławie Kardysiu. Znowu zaczynasz kopaninę. Po co? chłopaki się smieją.

 

ps. po Castoramie w obszernym płaszczu chdzę,a że silny dziad jestem to wiesz:P

no i nie czym mniej tym lepiej tylko coby sens miało skoro czym grubiej tym gradient większy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli średnia temperatura okresu zimowego 2012/2013 wynosi 2*C, to i gruntu trzeba przyjąć w tej wielkości. .

 

To jest podstawowy błąd w założeniu - patrz; termika gruntu.

W zależności od głębokości panują różne temperatury (dane ze stacji meteo w Sobolewie (gmina Suwałki - czyli najzimniejszy region).

 

rys5b.jpg

 

Przykrycie gleby "budynkiem" powoduje, ze pod posadzka temperatura jest taka jak na głębokości 1m

 

rys6b.jpg

 

Już starożytni o tym wiedzieli i "podnosili" grunt (ziemianki, kopcowanie warzyw, okrywanie gleby matami, agrowłókniny zimowe, itp.) - także dlatego, pod nieogrzewanym budynkiem, średnia temperatura to około + 10 stopni C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...To co ja planuję "dać" wynika wprost np. z NF15 a izolacja od wewnątrz jest bardziej tańsza niż problematyczna więc jeśli nie masz argumentów na obalenie norm i nie potrafisz wyartykułować problemów to wcale nie znaczy, że coś jest bez sensu:D

Niestety argumenty pomijasz milczeniem. Wymyśliłeś sobie coś i bronisz tego jak możesz. Argumentów przeciw izolowaniu od wewnątrz jest na tyle dużo, że najpoważniejsze chyba instytucje czyli instytut Fraunhofera i agenda rządu USA do spraw budownictwa wprost zalecają unikania takiego sposobu izolowania w budynkach murowanych. Z różnych powodów. Zamieścił tam wyżej Bajbaga temperatury gruntu pod budynkiem. Są takie same jak powietrza zewnętrznego? Po co ci U = 0,1 pod podłogą skoro dla standardów pasywnych wystarczy U = 1,12?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dom pasywny to dom zużywający nie więcej jak 15kWh/m2 rok.

Dwie dorosłe osoby i dziecko, na razie +/- 100l

 

 

 

To tez wymogi calkowitej zuzytej energii. Szczelnosc. Wymogi wentylacji itd. Ograniczenia co do max zainstslowanej mocy grzewczej

( moze nie w PL dlatego TB bajtloczy )

To nie samo 15kWh/m2

;)

 

Niewidze tylko jak TB mialby ci pomoc w budowie czegos czego sam nie zbudowal... Ani nawet zaprojektowal...

Wybudujesz cos na podstawie jego "dobrych" rad tu?

Zaoszczedzisz przynajmniej na izolacji scian... Male straty;)

 

Samo nie, ale cel to zmieścić się w 15kWh/m2/rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...