Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A wiesz ile jest tego X? Może być tak, że bardziej opłaca się te X kWh ładować w grunt. Może to będą Wh?

 

Z WUFI wychodzi mniej wilgoci w styro, jeśli dasz go od środka niż od zewnątrz. Różnica 3,5 kontra 4,3% po kilku latach. Jak dla mnie pomijalna, ale trudniej uniknąć mostków od środka. Jak ktoś się cokolwiek zna na montowaniu docieplenia to potwierdzi. Decyzja Kszhu mnie dziwi, tym bardziej, że to taniej nie wyjdzie. TB pokazuje taki montaż na 30-tm piętrze i pewnie z konieczności.

 

Ty też nie wiesz ile to X i jak bardzo można na nie liczyć.

 

Przy 100m2 i 150zł/m3, izolacja podłogi z U=0,1 kosztuje 6tyś, a z U= 0,15 4 tyś. To chyba nie ma się o co kłócić.

 

A 18cm oznacza U=0,22. Jak ktoś jest mądrzejszy od wszystkich, co robili normy NF15 i inne, to może się zdecydować, ale chyba przy takim poziomie wiedzy potrafiłby wytłumaczyć to innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dać 18cm i ładować X kWh w grunt?

 

Nie X a 0,149kWh dla 140m2.W ciągu doby 3,95kWh. Przy 30cm masz 0,196kWh ,w ciągu doby 4,7 kWh. Przy 10cm 0,245kWh w ciągu doby 5,88kWh.

Liczone dla lambdy 0,035. Do tego należy jeszcze dodać straty przez ściany stykające się z fundamentem.

Dla 50cm bedzie odpowiednio 0,117kWh i 2,8kWh.

Tylko jaki jest sens ekonomiczny dodawać 32cm dla zysku 1,15kWh/dobę .46PLn/rok oszczędności przy inwestycji 8000PLN. 175lat zwrotu,no ale kto bogatemu zabroni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie X a 0,149kWh dla 140m2.W ciągu doby 3,95kWh. Przy 30cm masz 0,196kWh ,w ciągu doby 4,7 kWh. Przy 10cm 0,245kWh w ciągu doby 5,88kWh.

Liczone dla lambdy 0,035. Do tego należy jeszcze dodać straty przez ściany stykające się z fundamentem.

Dla 50cm bedzie odpowiednio 0,117kWh i 2,8kWh.

Tylko jaki jest sens ekonomiczny dodawać 32cm dla zysku 1,15kWh/dobę .46PLn/rok oszczędności przy inwestycji 8000PLN. 175lat zwrotu,no ale kto bogatemu zabroni.

 

Co ma lambda do ładowania gruntu w sezonie letnim?

Napisz ile kWh tracisz aby naładować grunt w lato?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem.

 

WUFI to program, który liczy ilość pary wodnej i wody po kilku latach w przegrodach.

To są wyniki teoretyczne z tego programu. Przestawiłem tylko kolejność - BK24cm i 30cm styro i na odwrót.

 

A pod spodem jest zależność strat do gruntu przez podłogę od grubości izolacji według teorii nydara.

 

teoria_nydara.jpg

 

Dane mam z jego postu - pozbierane po tym wątku forum. Dodałem trend, żeby było lepiej widać. Brakuje danych dla reszty grubości, ale może to i lepiej. Trudno by było taki wielomian dopasować...

Widać wyraźnie, że 18cm to jest to!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, mam to zaprojektowane, rozrysowane i policzone ale zobacz na te bazgraniny dla propozycji 10x10m po podłodze, mam nadzieję, że zakumasz:

 

ociepl.-wew.-rysunek.jpg

 

Oraz proste wyliczenie kosztów SAMEJ ściany:

 

R_-uLMydg74lrg6LC8hiXBe-hQBO-b_qALlU-LPB-w=w640-h142-no

 

Dalej dla całości jest już tylko lepiej na korzyść ocieplenia wewn. bo np.:

- ław więcej o 3m2 więc nieco drożej,

- muru fundamentowego mniej przynajmniej o połowę więc taniej,

- żadnego ocieplenia ław, fundamentów więc dużo taniej,

- tynk zewn. na silikat to połowa tego co wyprawka klejowa, siatka i tynk na styropian więc taniej, o trwałości nie wspominam,

- wewnątrz w klasycznym rozwiązaniu tynk i gładź, przy ociepleniu folia i GK, koszty porównywalne,

- więcej EPS podłogowego pod ociepleniem ścian o max 41,2m2 ale grubość nie musi być taka jak w posadzce.

Wychodzi więc taniej, łatwiej, szybciej i przede wszystkim bez mostka do gruntu. W klasycznym rozwiązaniu pomijam problemy z montowaniem uchwytów do rynien, anten, izolowania wejścia do domu, na taras itp. itd.

Jakoś nie widzę w tej kalkulacji 11m2 więcej podłóg z konstrukcją i robocizną, 11m2 więcej stropu z konstrukcją i robocizną, Większej ilości drewna na więźbę, robocizna też trochę inaczej wyjdzie. Gdzie też są dodatkowe metry ścian wewnętrznych? Poza tym, co ma wspólnego brak ściany fundamentowej z izolacją od wewnątrz?

 

 

 

Zmień tych projektantów, których przytaczasz. Te szkieleciory które znam w okolicy są stawiane "na trawniku", poczytaj np. http://www.geotest.pl/poradnik/jak_gleboko_fundament
Będziesz miał szkieletora?

 

 

 

Symulacje też mam i nawet w tym temacie było ich wiele. Pokazujesz ekstremalny przypadek i to dla wełny ale nawet na nim widać, że prawdopodobieństwo wykroplenia będzie niewielkie.
Jesteś jednak wielkim optymistą, jak chcesz. Opisywałeś tajemniczy wypadek źródełka pod płytą. :) a tu masz tu czarno na białym co może się zdarzyć w sytuacji która przytrafia się kilka razy w roku. Wysoka temperatura plus stosunkowo wysoka wilgotność. Przed każdą burzą masz takie warunki, czasem utrzymują się dzień dwa. Dla styropianu wygląda to identycznie. Tobie się to oczywiście nie przydarzy ale źródełko nagle wybijające pod plytą jak najbardziej :)

 

 

 

Teraz to już wymyślasz na całego! Mam PUR nad głową i nic nie czuję bo to jest oddzielone paroizolacją no i GK ale pogadaj z tymi co mają w stropie EPS:D
PUR niestety również wydziela paskudne związki w czasie pożaru ale EPS bije je na głowę. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu od początku .Ręce opadają. Podałem temp .pod chudziakiem ,potem podał krzysiek i kszhu. Jaka moja teoria?

 

Do kszhu nie może dotrzeć, że te waty co przez izolację uciekają,pozwalają na utrzymanie takiej a nie innej temperatury. Odcinasz te waty ,temp. spada. Przecież to jest oczywiste, tyle,że zaskakujące iż 3,95 kWh wystarcza na utrzymanie temp. 15,5oC pod samym chudziakiem.

Gentonx też napisał o swoich temp. i nie jest to 8 a 16oC.

Po prostu piach a zwłaszcza suchy nie ma 2W/mK a jest znacznie lepszym izolatorem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź nie ośmieszaj gościa! Małpa by takiej funkcji nie wymyśliła:D

Pojechał z chałupą wg maksymy CCC, pożałował na materiałach, ekipa była taka tęga, że zamiast 20cm dała tylko 18cm EPS a inwestor budowę swoją omijał szerokim łukiem bo nie mógł na to patrzeć więc teraz muszą być te CUDA:)

 

Małpa pewnie nie ale Przemek dał radę.Daj 50 ,będziesz zadowolony.Najcieplejszą podłogę będziesz miał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małpa pewnie nie ale Przemek dał radę.Daj 50 ,będziesz zadowolony.Najcieplejszą podłogę będziesz miał

 

A to nie Twój post?

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6346901&viewfull=1#post6346901

 

Policz jeszcze dla gentoonx'a a gwarantuję, że zrobi się jeszcze fajniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłóg nie ma więcej, więcej jest tylko EPS-a, który idzie pod ocieplenie wewn. ale też nie w całości. Podłogi i wykonania jest tyle samo (10x10m). Dach identycznie taki sam tylko murłaty nieco szerzej ale połacie takie same bo niby dlaczego mają być inne? W klasycznym wykonaniu krokwie kończysz na murze przed izolacją?:D
Jeżeli chcesz zachować tę samą powierzchnię użytkową to musisz w środku zapewnić dodatkowe miejsce na izolację. Przy domu 100 m2 to około 11 m2. więcej powierzchni podłóg i stropu. Jak ty to sobie inaczej wyobrażasz? O 30 cm (grubość izolacji) muszą być dłuższe ścianki działowe. Rozstaw murłat zwiększy się o 60 cm co oznacza konieczność zastosowania innych przekrojów krokwi. Taki drobiazg.

Symulacje są różne, ja o wiele bardziej wolę wieloletnie (vel prezentacje Przemka), kompletnie nie ma czego się bać.
Taaa, najważniejszy jest optymizm sterowany. Zamknąć oczy i nie zauważać tego co niewygodne. Możesz pokazać te wieloletnie symulacje?

Nie mam zamiaru tego palić a w razie pożaru obserwować z wnętrza siedząc na kanapie z takiej samej pianki:D
Jak się palić zacznie to wielkiego wpływu na to nie będziesz miał. Niektórzy nie używają styropianu na zewnątrz by nie zatruć się w razie pożaru a ty będziesz miał tego kupę wewnątrz. Co tam jednak, optymizm jest najważniejszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, że uciekają, i pędzą dalej (vel doświadczenie Krzyśka_BB - prawie 2K na dobę) dlatego musisz grzać jak wściekły bo pożałowałeś 10cm izolacji, tj. 14-13m3, (nie wiem ile bo ostatnio chałupa ci się kurczyć zaczęła). Te 2.000zł na ten EPS szybko by się zwróciło gdybyś wentylacyjnego przez pustostan w świat też nie wywalał:)

 

No ale jak się ma kotłownię w salonie z darmowym opałem to rozumiem, że można to olać. Też bym tak zrobił ale nie ściemniałbym wszystkich na około jakie to najlepsze na świecie cudeńko mam i najlepiej jakby tylko takie wszyscy chcieli:D

 

 

 

A ty nawet nie rozumiesz sarkazmu tej sytuacji:D

 

Rozumiem aż za dobrze,bo jesteś zbyt czytelny taki prosty ale swojak.

Krzyśkowi spadała temp. bo wyłączył ogrzewanie. Raczej oczywista sprawa. Może się pochwali ile kosztowało go w kWh przywrócenie stanu poprzedniego .Byłby dowodzik na to ile ten grunt pożera. Rozumiesz. Jak powie że po x godzinach temp.spadła y stopni ,to ilość kWh potrzebna do powrotu stanu początkowego będzie ilością jak ucieka przez grunt. KWh/x dadzą odpowiedź ile na godzinę. Proste jak drut. Usiądź chwile przeczytaj z dwa razy a na pewno dotrze.Nie dotrze,poproś jeszcze raz wytłumaczę.Tylko poco?

Stawiam,że Gentonx mówi o nowym budynku który co? Wysycha kszhu.Wysycha grunt to żre. Wyschnie ,na dietę przejdzie.Przestanie żreć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie Twój post?

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6346901&viewfull=1#post6346901

 

Policz jeszcze dla gentoonx'a a gwarantuję, że zrobi się jeszcze fajniej.

 

Oj oj.Nie przypisuj mi wszystkich zasług .ja tylko w 1/3 .Udziałowcami jest krzysiek i kszhu,choć w dane tego ostatniego to nie do końca wierzę bo zbytnio modeluje rzeczywistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem aż za dobrze,bo jesteś zbyt czytelny taki prosty ale swojak.

Krzyśkowi spadała temp. bo wyłączył ogrzewanie. Raczej oczywista sprawa. Może się pochwali ile kosztowało go w kWh przywrócenie stanu poprzedniego .Byłby dowodzik na to ile ten grunt pożera. ....

Kabel który wyłaczyłem to 1,6kW na pow. ~ 15m2 po załączeniu o 13:00 szedł do ~ 14:30 czyli łyknął jakieś 2,4kWh (przerwy w grzaniu miał dokładnie 30 godzin)

Takie są fakty jak to policzycie to już Wasza sprawa. KOSZT grzania tej jednej części podłogi 2,4 x 0,26PLN = 0,62 PLN

 

PS sorry poprawka nie 15m2 a 13m2

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj oj.Nie przypisuj mi wszystkich zasług .ja tylko w 1/3 .Udziałowcami jest krzysiek i kszhu,choć w dane tego ostatniego to nie do końca wierzę bo zbytnio modeluje rzeczywistość.

 

Ty liczyłeś straty i tylko Twoje dane nie pasują do tego wykresu. I znowu odskakujesz od walącej się teorii - że nie Twoja.

Kończę Ci tłumaczyć, bo wiesz swoje. I gitara! Wychodzi z tego wykresu, że nawet lepiej, że nie masz tych 20cm. Ciesz się ze swoich 18, chociaż 16 byłoby ponoć równie dobre. Najważniejsze, żeś rad, a i ja swoje ucapiłem.

 

A Kszhu przynajmniej nie twierdzi, że jego jest najlepsze, tylko, że jemu tak się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...