Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Dużo tego ciepła nie będzie w pasywniaku - 15 kWh/m2*rok musisz dać ze źródła - nie koniecznie rozpatrywałbym dodatkowo PCi, choć to wszystko zależy od jej ceny.Trzeba całość maksymalnie "uprościć" kosztowo i technicznie, zarówno inwestycyjnie jak i eksploatacyjnie.

Jednak sam ten pomysł ogólnie masz wg mnie ok- - nic dziwnego w tym nie ma.

 

Pzrd

Ma Szanowny Pan rację, tylko wstawiłem ppci (kanałówkę) kanałowy.jpgpompa ciepła dystrybucja.jpg

z kilku powodów:

1- ceny tych urządzeń znacznie spadły .

2- COP znacznie wzrósł

3- mogą pracować do -36st.C

4- było 37st. C a takie wybryki maja być częstsze, więc klima też się przyda

5- do inwertera poniżej 1kW ( zależnie od domu... interesują mnie te od 250 do 950W) dużo łatwiej i taniej dobiorę zestaw PV + wiatrownia ( wystarczy po 500W) w przypadku gdy wejdzie standard "zero" lub gdy kryzys spowoduje przerwy w dostawach energii

6- rozpowszechniły się kanały PE są super skrzynki rozdzielcze - dlaczego, więc tego nie wykorzystać???

 

Nic dziwnego w tym nie ma!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie karmić trolla :) ten człowiek to fenomen !!! można go tłuc słownie ... a ten nadal swoje :p
To nie jest fenomen. To nieszczęśnik który nic w życiu nie osiągnął. Jest pośmiewiskiem dla innych, choć próbuje udawać że go to nie tyka. "Poproszono go by opisał swoje doświadczenia". Trzyma się tego bo prawda jest zbyt bolesna. Znalazła redakcja pajacyka do rozśmieszania innych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozemy mu zawsze przypomniec ze 20 lub 30 cm izolacji to cale 240 kWh/ rok roznicy dla 100m2
Nawet tyle to ogromnie dużo gdy mamy nie przekroczyć 1000kWh - są jeszcze okna, ściany... wentylacja.

Choć różnica jest znacznie większa... i dostosuje się Nie karmić trolla Szanowny T...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet tyle to ogromnie dużo gdy mamy nie przekroczyć 1000kWh - są jeszcze okna, ściany... wentylacja.

Choć różnica jest znacznie większa... i dostosuje się Nie karmić trolla Szanowny T...

 

Tak, ale gdy mamy zapotrzebowanie 1000 kWh to dom jest pasywny, a w takim przypadku nikt nie dyskutuje nad tym czy ma byc 20 cm czy 30 cm bo wiadomo ze wtedy

konieczne jest nie 30 cm a więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie najpierw na własny użytek i dla sobie tylko wiadomych celów stworzył pan klasyfikację która nie ma żadnego odzwierciedlenia w naszych normach, przepisach i co tam jeszcze. Potem zarzucił pan że każdy kto da mniej styropianu niż 30cm pod płytę to nieuk i syn marnotrawny. Podpierał się pan przy tym dr. Dudą. Kiedy się okazało że różnica w stratach poparta przez p. Dudę jest niewielka ( 240kWh czystego prądu to przy pompie z COP 3 będzie 80kWh/rok * 0,5 = 40zł - a przypomnę że dodatkowe 10 cm styropianu na 100m2 to minimum 4500 zł) to stwierdził pan że wszystkie programy obliczeniowe to bujda na kółkach bo bazują na błędnych założeniach. To ja się pytam jak tu żyć panie premierze. Na pewno zaraz wyjdzie że to wina Tuska, Kaczyńskiego albo może byłego prezesa G. Lato. A nie przepraszam winne lobby energetyczne, węglowe i jakie tam jeszcze.:lol2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB, to zaproś do FM chociaż jednego, zadowolonego inwestora który zbudował dom według twojego pomysłu.

Chyba w ciągu ćwierćwiecza twojej działalności był chociaż jeden zadowolony?

Wśród tysięcy chyba znajdziesz tego jednego? W końcu każdy Polak lubi się chwalić że ma coś wspaniałego za niewielkie pieniądze.

Więc nie zasłaniaj się tym że niby na FM to sami frustraci, bo w takim razie kim sam jesteś?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB, to zaproś do FM chociaż jednego, zadowolonego inwestora który zbudował dom według twojego pomysłu.

Chyba w ciągu ćwierćwiecza twojej działalności był chociaż jeden zadowolony?

Wśród tysięcy chyba znajdziesz tego jednego? W końcu każdy Polak lubi się chwalić że ma coś wspaniałego za niewielkie pieniądze.

Więc nie zasłaniaj się tym że niby na FM to sami frustraci, bo w takim razie kim sam jesteś?!

sevi-pajacyk-clown-w-krawacie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy zauważył Pan, że przy 20 cm styroduru C gdy odbiornikiem jest grunt - lambda wynosi 0.046W/m2 xK - Co oznacza: by uzyskać zalecane domach 15kWh/m2 rocznie 0.1W/m2xK należy dać 50 cm styroduru C .
post nr 700

jak ktoś jest nie użyje epitetów ... ale najlepsze i najostrzejsze się cisną na usta !!!

jak można ... lambdę pisać W/m^2*K Jak !!! to jest W/m*K to jest lambda ... a to co podajesz to jest współczynnik przenikania ciepła ...

z takim ... trollem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie TB. Jest tu wielu forumowiczów którzy korzystali z OZC i to robionego przez Asolta lub innych forumowiczów. Ci ludzie piszą tu później że wyniki OZC są zbieżne z faktycznym zużyciem. I liczy się tylko to. Dlatego ja sam zdecydowałem się na OZC nie znając nikogo osobiście kto by takowe posiadał. Nie znalazłem ani jednego forumowicza niezadowolonego z OZC asolta, zalecają OZC firmy montujące drogie systemy grzewcze czyli PC gruntowe, i powietrzne.

Nie ma mowy o błędnych założeniach gdy sprawdzają się w praktyce.

 

Jak mi ktoś napisze dlaczego Pan TB pisze na wszelkich możliwych forach różne dziwactwa i czemu są ludzie którzy z nim chcą dyskutować to stawiam flaszke wiśniówki.

Nie rozumiem czemu redakcje różnych forów tolerują coś takiego. No ale to ich fora i ich święte prawo.

 

Czytam to forum od jakiś trzech lat, pisze rzadko bo prawie każe pytanie i każda odpowiedz tu jest ale jak widzę takich trolli to mnie krew zalewa. Ignorowanie to najlepsza broń.

 

Dobrej nocy.

Edytowane przez byggmol
poprawka slowna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie - ja od 23 lat zajmuję się domami izolowanymi (do 30kWh/m2) a temat wątku, to domy 0-20kWh/m2- a Pan asolt takie domy zwalcza,

Nie ma mowy o błędnych założeniach gdy sprawdzają się w praktyce.
W przypadku domów jak w temacie różnice były nawet 300% Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie - ja od 23 lat zajmuję się domami izolowanymi (do 30kWh/m2) a temat wątku, to domy 0-20kWh/m2- a Pan asolt takie domy zwalcza,

W przypadku domów jak w temacie różnice były nawet 300%

 

 

 

Sęk w tyk, że Twoje domy są jak Yeti - ktoś gada, że go widział, ale w rzeczywistości nie istnieje.

OZC robiome przez asolta pokrywają się z rzeczywistością, czyli algorytny obliczeniowe są dobre.

 

I taka jest różnica - on jest dobry w określaniu obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło, Ty w googlowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie - ja od 23 lat zajmuję się domami izolowanymi (do 30kWh/m2) a temat wątku, to domy 0-20kWh/m2- a Pan asolt takie domy zwalcza,

W przypadku domów jak w temacie różnice były nawet 300%

 

Trzy zdania i w kazdym kłamstwo i nieprawda. Panie Tomaszu przechodzi Pan samego siebie. Zapytam kolokwialnie czy Panu nie "siadło cos na mózg"?

Po pierwsze od 23 lat Pan fantazjuje w dziedzinie domów izolowanych. Jezeli uznamy takie fantazjowanie i urojenia sprzed 20 lat jako "zajmowanie sie" to faktycznie ma Pan taki staż w tej dziedzinie.

Po drugie nie zwalczam ani budownictwa pasywnego ani domów izolowanych ani energooszczędnych. Kazdemu komu doradzam proponuje rozwiązania obnizajace zapotrzebowanie na ciepło dostosowane do mozliwosci technicznych budynku i finansowych inwestora. Moze to potwierdzic kazdy inwestor z którym współpracowałem.

Po trzecie proszę podac przykład moich obliczen dla domów o zapotrzebowaniu do 20 kWh w których byłyby błedy na poziomie 300% faktycznego zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie,

 

Im mniejsze zużycie czyli np do 20kWh/m2 jak Pan pisze, nawet zła uszczelka pod drzwiami lub oknem zwiększy zapotrzebowanie domu na ciepło o kilkadziesiąt procent. Dlatego błędy 300% będą wynikały z błędów wykonawczych a nie obliczeniowych. Domy pasywne należą do najtrudniejszych w wykonaniu, bo sama grubość izolacji nie załatwi tu sprawy i Pan to wie. Decydują detale wykonawcze, dlatego gros inwestorów budujących takie domy elementy decydujące o szczelności domu wykonuje własnoręcznie, itd,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Pan asolt takie domy zwalcza
zwalczał ? trzeba Ci pierwsze uświadomić co to jest współczynnik przewodzenia ciepła

a co współczynnik przenikania ciepła bo widzę że nadal masz z tym kłopoty. I ty chcesz pouczać jak budować domy?

Na razie jedyne co jest fajnego to zdjęcie tej rozdzielni. naprawdę system równoległy jest bardzo dobry i dzięki temu są mniejsze średnice rur ...

może kosztem ilości bo jest ... więcej ale mniejsze.

Po za tym piszesz w koło to samo ... zero przyznania się do błędu. Pytałem skąd takie wnioski ... już prawie się przyznałeś ... a tu lipa ... od nowa...

Nikt Ci głowy nie urwie ... za to że przyznasz że nie wiesz ... przypuszczasz tylko ... itp.

 

dlatego gros inwestorów budujących takie domy elementy decydujące o szczelności domu wykonuje własnoręcznie, itd,
I tego się trzymajmy,

Aby taki dom powstał trzeba się coś o nim dowiedzieć.

Niestety z takich porad jak ma TB ... rzopa będzie boleć ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pokojach powietrze dogrzewane będzie z powietrznej pompy ciepła o mocy 260 do 950W( w zależności od wielkości domu ) DC lub z inverterem - z nagrzewnicą? chłodnicą kanałową. [ATTACH=CONFIG]206392[/ATTACH] Dystrybucja będzie kanałami PE ( jeżeli w izolacji ) lub izolowanymi. [ATTACH=CONFIG]206391[/ATTACH] . Nawiew i wywiew jest w pokojach po przeciwnej stronie na wysokości około 90 cm . System taki jest mało sterowalny - stąd wsparcie podłogowego - ale 1 kWh daje zima 3-4kWh . Umożliwia też chłodzenie latem.

Dogrzewanie i chłodzenie powietrza wsparte ogrzewanie podłogowym, jest niemiernie proste w montażu - co jest ogromnym plusem, dla tych co sami chcą postawić energooszczędny dom (0-20 kWh/m2 rocznie)

Widzę, że w porównaniu z systemem ogrzewania, który proponował Pan kilka miesięcy temu zaszły spore zmiany.

Ten system rzeczywiście można nazwać systemem bezpośredniego ogrzewania i chłodzenia,

Mam tylko wątpliwości co do jego skuteczności. Jak rozumiem założeniem jego stosowania miał być komfort użytkowania domu. System ten ma zapewnić wyrównywanie temperatur w poszczególnych pomieszczeniach. Tylko, że takiej roli nie jest on w stanie zapewnić. Jedne pomieszczenia będą miały nadmiar zysków energetycznych (od słońca, przebywających w nich ludzi, włączonych urządzeń), ale w drugich takich zysków nie będzie. Włączenie w tym momencie dogrzewania lub chłodzenia powietrza w jednych pomieszczeniach zapewni komfortową temperaturę, a w innych spowoduje dyskomfort.

Oczywiście system ze splitami w każdym pomieszczeniu takich wad nie ma, ale jest znacznie droższy pod względem inwestycyjnym.

No i jakby nie patrzeć, proponuje Pan dwa systemy grzewcze (kable lub maty grzewcze + klima), trudno więc mówić o niskich kosztach inwestycyjnych.

Może warto pomyśleć o podobnym systemie ogrzewania i chłodzenia powietrznego, ale umożliwiającego regulację temperatury w każdym pomieszczeniu?

 

Podstawą jednak jest uzyskanie rocznego zużycia energii użytkowej do ogrzewania i chłodzenia rzędu 15kWh/m2 rocznie, a tego przez zastosowanie tylko 30cm (czy nawet 50cm) izolacji od gruntu się nie zapewni. Konieczne jest wykorzystanie większości zaleceń dedykowanych do domów pasywnych (szczelność budynku, wentylacja z odzyskiem ciepła, GWC, usytuowanie przeszkleń względem stron świata, strefy buforowe, itp.).

Można dawać 10 x mniej - lecz wtedy trzymamy stała temperaturę non stop. W dużych domach są praktycznie zawsze strefy czasowo nieużytkowane - salka sportowa, basen, bufet, czy pomieszczenia dla gości - w takim przypadku duża moc na m2 poprawia komfort i zmniejsza zużycie.

W omawianym domu 700m2 jest koło 100kW - dziś to żaden problem.

Nie spotkałem się z domami jednorodzinnymi, do których wykonane byłoby przyłącze o mocy 100kW. Takie przyłącze może być wykonane jako wspólna inwestycja do dużo większego obiektu.

Druga sprawa, to to, że nie ma potrzeby wykonywania takiego przyłącza do domu, który zapotrzebowanie na moc do ogrzewania ma na poziomie kilku kW.

Nawet jeżeli na 700m2 zamontujemy moc grzewczą 100W/m2, to sytuacja, w której załączymy całe ogrzewanie (70kW) praktycznie nie wystąpi. Spokojnie wystarczy tu moc rzędu 20kW + wyłączniki priorytetowe na poszczególne strefy grzewcze. Np. po przyjeździe z urlopu w pierwszej kolejności zagrzejemy salon, w następnej łazienki i sypialnie, a dopiero po ich nagrzaniu włączy się, w zależności od potrzeb ogrzewanie pozostałych pomieszczeń.

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w porównaniu z systemem ogrzewania, który proponował Pan kilka miesięcy temu zaszły spore zmiany.
Nie zmiany... Ten system był pierwszy, potem było płaszczowe podczerwone. Wróciłem do pisania więcej o tym systemie, ze względu na "luki w fizyce" części czytających, ogrzewanie podłogi podczerwienią czyli ogrzewanie sufitowe jest nie do intelektualnego łyknięcia.

Oczywiście, że chłodzenie nie ma automatyki, bo jest to tańsza wersja - w droższej ( dużo) są splity pod sufitem czy przy podłodze. Zimą kable zabezpieczą komfort. Przy chłodzeniu z GWC - brak automatyki jakoś Panu nie przeszkadzał...

No i jakby nie patrzeć, proponuje Pan dwa systemy grzewcze (kable lub maty grzewcze + klima), trudno więc mówić o niskich kosztach inwestycyjnych.
Piszę tu o prostych instalacja do własnego montażu - koszt kabli i automatyki + kanałówki z rozprowadzeniem na 150m2 to 13000 -17000 zł . A dwa systemy... Nie wszyscy kupią inverter Hitachi - ktoś może mieć Sam... Fu.. LG... Jednostka zewnętrzna może się zepsuć - co jest mało komfortowe zimą a zwłaszcza jak wyjedziemy na dwa tygodnie.

Nie spotkałem się z domami jednorodzinnymi, do których wykonane byłoby przyłącze o mocy 100kW. Takie przyłącze może być wykonane jako wspólna inwestycja do dużo większego obiektu.

Dom 700m2 o którym pisaliśmy - ma coś koło tego. Wszystko elektryczne nie CO i rozmrażany parking ( 300W/m2)

 

Jeszcze nowy katalog rockwool

 

http://download.rockwool.dk/media/19431741/den_lille_lune_ROCKWOOL.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i duńczycy chcą w 2015 roku dostosować się do norm brzęczkowskich z roku 1990!

Hmm, niech pomyślę dlaczego firma produkująca wełnę mineralną zaleca zwiększanie grubości ocieplenia z 15cm do 50 cm? Pewnie z troski o klienta, a nie z chęci zwiększenia sprzedaży. Dlatego zachęca do użycia 2x więcej materiału izolującego (25cm) aby zejść z U o 0,04 W/m2K. Przy średnim domku da to 13-15W oszczędności, a jedynie wydamy na to ok. 25-30 tysięcy zł, ale za to mogę zaoszczędzić grzejąc prądem jakieś 500zł rocznie. Zaiste godne propagowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...