Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widzę, że czołgista rozjeżdża mostki, to pozwolę sobie skorzystać i podsyłam to, co ustaliłem ze swoim konstruktorem. Wymiary chyba są czytelne.

 

Bez tytułu.jpg

 

Zastanawiam się nad sensem tego styropianu od środka (na niebiesko), który miałby być na każdej ścianie fundamentowej - również tych wewnętrznych. Standardowo ma go nie być, ale może warto dołożyć? Merkava - nie musi być obrazka, ale byłoby miło, tylko powiedz co o tym sądzisz. Co ten psitherm wyliczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że czołgista rozjeżdża mostki, to pozwolę sobie skorzystać i podsyłam to, co ustaliłem ze swoim konstruktorem. Wymiary chyba są czytelne.

 

[ATTACH=CONFIG]240433[/ATTACH]

 

Zastanawiam się nad sensem tego styropianu od środka (na niebiesko), który miałby być na każdej ścianie fundamentowej - również tych wewnętrznych. Standardowo ma go nie być, ale może warto dołożyć? Merkava - nie musi być obrazka, ale byłoby miło, tylko powiedz co o tym sądzisz. Co ten psitherm wyliczy?

 

Nie są to wielkie wartości ale dołozyc mozna, mozna to dokladnie obliczyć a jest to uzaleznione od od grubosci styro, lambdy i głebokosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jakie temperatury pod posadzką przewiduje program czy raczej do jakich został dostosowany?

Przemek .Bez względu na to czy wierzysz ,czy nie to zastanów się, czy nie lepiej ten wewnętrzny styropian dać jednak na zewnątrz fundamentu .Temp. na styku ściany fundament nie będzie z 50cm a z pod chudziaka minus coś tam oC bo strefa brzegowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema taka odwalona chała na fundament papa i dalej gooowniany porotherm podłoge mam +22cm powyzej fundamentu ale spoko a temp wylewki ~ 23-24*C
Wiesz wróżką nie jestem to nie wiem co dokładnie tam masz... miałem info o izolacji jak i gdzie ... ale nic o temp...

zresztą nie są ważne .... ponieważ jaką byś nie założył, to i tak wartość W/K w odniesieniu na stopień się nie zmieni ...

Oczywiście większa dlta będzie zwiększać stratę ... w watach .. jednak podstawa się nie zmienia ...

 

Ciekawi mnie jakie temperatury pod posadzką przewiduje program czy raczej do jakich został dostosowany?

Przemek .Bez względu na to czy wierzysz ,czy nie to zastanów się, czy nie lepiej ten wewnętrzny styropian dać jednak na zewnątrz fundamentu .Temp. na styku ściany fundament nie będzie z 50cm a z pod chudziaka minus coś tam oC bo strefa brzegowa.

grubsza warstwa gruntu tj 10 m pod domem.

 

Może być 100 st ... nie jest to takie istotne ... ponieważ z tego trzeba wyciągnąć jedną wartość Wartość strat na 1st niestety An-therm nie jest tak przyjazną demówką ... co tylko broni się przed zapisem, resztę można robić.

W nim można symulować zmienność temperatury w czasie.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt,że 10m to więcej od 0,5ciu .Ale dużo dzieje się w przedziale 0-3m . Dalej to nuda bo stała.Pytam czy program przewiduje rozkład izoterm pod chudziakiem .Ciekawe co podaje pod samym chudziakiem a ile 100cm niżej.Dla np .18cm izolacji. Ciekawe by było porównać do rzeczywistości.

Wiem ile jest w strefie centralnej pod chudziakiem i ile jest na 70cm pod i 10cm od ściany fundamentowej ogaconej 10cm styro .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie szyby, to ramki miedzy nimi, zawsze to słaby punkt dlatego planuję montaż samych pakietów i wtedy te ramki w ociepleniu.

Oczywiscie źle to ująłem dokładnie chodzi o ramki międzyszybowe bo konstrukcja / szkielet okna wykonany jest włókna szklanego wypełnionego pianką.

Ale drzwi tarasowe do modernizacji brak możliwości regulacji zewnętrznych środków skrzydeł .... znajde fotke to dokleje.

_EDIT_ temp zew. -15*C (wewnatrz palone w kominku) środkiem okien niema żadnych regulacji jedynie przekręcenie zamków w inne miejsce.

OOOOO kurde tam jeszcze mam regulacje jutro je dociągne :) i bedzie gitara :)

taras_05.jpg

zamek_05.JPG

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się tym Psithermem i wyszło tak jak mówił nydar i mój konstruktor - styropian daje się od zewnątrz ścian fundamentowych.

Wklejam zrzuty dla różnych grubości.

 

psitherm.jpg

 

Rysunek jest w skali, ściana 24cm, poziom posadzki 0,95m nad gruntem. Temperatura zewn. -20C, wewnętrzna +20C, dla rozwiania wątpliwości wstawiłem stabilne +8C na głębokości 3m. Dobrze widać rozkład izoterm, bo temperatury średnio.

Od wewnętrznej strony fundamentu dodałem pionowo 10cm styro 0,5m wgłąb (tak jak zaznaczałem wcześniej na niebiesko), grubość 10cm i... prawie wcale go nie widać na obrazie rozkładu temperatur. Wpływ ledwie dostrzegalny - lepiej przykleić od zewnątrz.

Poniżej jeszcze wstawiam układ modelowy:

 

model.jpg

 

Mi to coś rozjaśniło - może komuś pomoże.

Aha - lambda gruntu 1,4 (wartość standardowa w programie dla "soils:natural moisture, sands, gravel).

Dobranoc!

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek Kardyś a pod gruntem co zapodałeś ? tam powinno być free bonduary condition ... czy jak tam .baseplate ...5 st ... a bo wy macie psi terma 2014.stąd widzę inne kolory.

Dziwne brak ciągłości w izolacji powoduje iż zamiast temp 19,3 jest 17 ... to już jest dużo

Obcięta jest znacznie wersja 2014 do 2012 ... tylko free input ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nawiązując do głównego tematu chciałbym podejść do budowy od drugiej strony. Założenia są takie że dom ma być bezobsługowy czyli ogrzewanie podłogowe elektryczne bez akumulacji + klimatyzator z f. grzania np. LG H09AK lub podobny w kuchniosalonie. Went mechaniczna oczywiście i chciałbym płacić za en elektr do 1000zł rocznie i do tych wymogów dostosować resztę. Czy tak się da? Zazwyczaj się projektuje dom oblicza OZC i dopasowuje system ogrzewania a ja spróbuję odwrotnie. Dom mały 80m2 bo jest nas tylko 2 osoby , parterowy, technologia dowolna . Miejsce – okolice Wrocławia czyli ciepło. Duże okna salonu od południa ,północ bez okien 10 m od lasu Chciałbym jakoś wykorzystać ciepło ze strychu. Mieszkam teraz w domu z nieużytkowym poddaszem i w słoneczne dni zawsze jest tam ciepło już w marcu a latem bardzo gorąco, dach blaszany, i jest mi żal tego ciepła które się marnuje. Mam wysoki poziom wody gr. Dlatego płyta fundamentowa i żadnej akumulacji pod budynkiem nie zrobię. Macie tu tyle ciekawych pomysłów może coś się da wykorzystać . Czytałem oczywiście dużo ale wszystkiego się nie wyczyta a już na pewno nie zapamięta. Wysłałem zapytanie do Izodom 2000 ale to chyba obecnie najdroższa technologia. Jest jeszcze Eco Pass House U ściany -0,08 ceny podobne ale coś mi się nie podoba. Może coś podpowiecie.

wq e32t1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nawiązując do głównego tematu chciałbym podejść do budowy od drugiej strony. Założenia są takie że dom ma być bezobsługowy czyli ogrzewanie podłogowe elektryczne bez akumulacji + klimatyzator z f. grzania np. LG H09AK lub podobny w kuchniosalonie. Went mechaniczna oczywiście i chciałbym płacić za en elektr do 1000zł rocznie i do tych wymogów dostosować resztę. Czy tak się da? Zazwyczaj się projektuje dom oblicza OZC i dopasowuje system ogrzewania a ja spróbuję odwrotnie. Dom mały 80m2 bo jest nas tylko 2 osoby , parterowy, technologia dowolna . Miejsce – okolice Wrocławia czyli ciepło. Duże okna salonu od południa ,północ bez okien 10 m od lasu Chciałbym jakoś wykorzystać ciepło ze strychu. Mieszkam teraz w domu z nieużytkowym poddaszem i w słoneczne dni zawsze jest tam ciepło już w marcu a latem bardzo gorąco, dach blaszany, i jest mi żal tego ciepła które się marnuje. Mam wysoki poziom wody gr. Dlatego płyta fundamentowa i żadnej akumulacji pod budynkiem nie zrobię. Macie tu tyle ciekawych pomysłów może coś się da wykorzystać . Czytałem oczywiście dużo ale wszystkiego się nie wyczyta a już na pewno nie zapamięta. Wysłałem zapytanie do Izodom 2000 ale to chyba obecnie najdroższa technologia. Jest jeszcze Eco Pass House U ściany -0,08 ceny podobne ale coś mi się nie podoba. Może coś podpowiecie.

wq e32t1

Klimatyzator z funkcja grzania to bardzo kiepski pomysł. Wbrew pozorom, nie bardzo da się tym precyzyjnie sterować. Będziesz miał raz za gorąco, raz za zimno. Chyba, że bawi cię ustawianie tego ręcznie w zależności od temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zauważyłeś ale ten soft ma defaultowo przyjęte dla piasku pod chałupą 2,1W/(m*K).

Cholera... Niemcy nawet przyjmują o 0,1 więcej niż ITB i PN!

To musi być jak nic zmowa producentów styropianu:D

Tak bezpieczniej, choć w większości warunków nie odpowiada to prawdzie. Efektu akumulacji też ten program nie uwzględnia. Jakby nie było, widać wyraźnie, że że z U = 0,2 pod podłogą straty będą niewielkie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nawiązując do głównego tematu chciałbym podejść do budowy od drugiej strony. Założenia są takie że dom ma być bezobsługowy czyli ogrzewanie podłogowe elektryczne bez akumulacji + klimatyzator z f. grzania np. LG H09AK lub podobny w kuchniosalonie. Went mechaniczna oczywiście i chciałbym płacić za en elektr do 1000zł rocznie i do tych wymogów dostosować resztę. Czy tak się da? Zazwyczaj się projektuje dom oblicza OZC i dopasowuje system ogrzewania a ja spróbuję odwrotnie. Dom mały 80m2 bo jest nas tylko 2 osoby , parterowy, technologia dowolna . Miejsce – okolice Wrocławia czyli ciepło. Duże okna salonu od południa ,północ bez okien 10 m od lasu Chciałbym jakoś wykorzystać ciepło ze strychu. Mieszkam teraz w domu z nieużytkowym poddaszem i w słoneczne dni zawsze jest tam ciepło już w marcu a latem bardzo gorąco, dach blaszany, i jest mi żal tego ciepła które się marnuje. Mam wysoki poziom wody gr. Dlatego płyta fundamentowa i żadnej akumulacji pod budynkiem nie zrobię. Macie tu tyle ciekawych pomysłów może coś się da wykorzystać . Czytałem oczywiście dużo ale wszystkiego się nie wyczyta a już na pewno nie zapamięta. Wysłałem zapytanie do Izodom 2000 ale to chyba obecnie najdroższa technologia. Jest jeszcze Eco Pass House U ściany -0,08 ceny podobne ale coś mi się nie podoba. Może coś podpowiecie.

wq e32t1

Nie chce tu uprawiać reklamy ale gdybym kolejny raz budował były by to płyty magnezowe MGO

"firma LS Tech Homes prezentowała ścianę z paneli do domów pasywnych o współczynniku 0,08 W/(m2K)......"

http://www.muratorplus.pl/technika/konstrukcje/sciany-do-domow-pasywnych-panele-z-plyt-magnezowych-do-budowy-domow-pasywnych_79607.html

http://lstechhomes.com/produkty/panele-kompozytowe/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nawiązując do głównego tematu chciałbym podejść do budowy od drugiej strony. Założenia są takie że dom ma być bezobsługowy czyli ogrzewanie podłogowe elektryczne bez akumulacji + klimatyzator z f. grzania np. LG H09AK lub podobny w kuchniosalonie. Went mechaniczna oczywiście i chciałbym płacić za en elektr do 1000zł rocznie i do tych wymogów dostosować resztę. Czy tak się da? Zazwyczaj się projektuje dom oblicza OZC i dopasowuje system ogrzewania a ja spróbuję odwrotnie. Dom mały 80m2 bo jest nas tylko 2 osoby , parterowy, technologia dowolna . Miejsce – okolice Wrocławia czyli ciepło. Duże okna salonu od południa ,północ bez okien 10 m od lasu Chciałbym jakoś wykorzystać ciepło ze strychu. Mieszkam teraz w domu z nieużytkowym poddaszem i w słoneczne dni zawsze jest tam ciepło już w marcu a latem bardzo gorąco, dach blaszany, i jest mi żal tego ciepła które się marnuje. Mam wysoki poziom wody gr. Dlatego płyta fundamentowa i żadnej akumulacji pod budynkiem nie zrobię. Macie tu tyle ciekawych pomysłów może coś się da wykorzystać . Czytałem oczywiście dużo ale wszystkiego się nie wyczyta a już na pewno nie zapamięta. Wysłałem zapytanie do Izodom 2000 ale to chyba obecnie najdroższa technologia. Jest jeszcze Eco Pass House U ściany -0,08 ceny podobne ale coś mi się nie podoba. Może coś podpowiecie.

wq e32t1

 

Co do wykorzystania ciepla z poddasza, poczytaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?203309-ja%C5%9Bkowe-quot-wynalazki-quot

inny watek godny uwagi ( albo niegodny wg. co niektorych :p ) w temacie alternatywnego podejscia to energii:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209140-Wentylacja-hybrydowa-WMG

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...