Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nydar jesteś? Wypowiedz się odnośnie tego:

 

 

 

Jesteś w jednej lidze z TB? On gotuje wywar mądrości - poczekam. A Ty? Potrzebujesz soku z gumijagód?

 

Nie wiem w jakiej lidze jestem . Użytkownik domu jestem z temp. pod posadzką 15,5oC przy 18oC . Nic to . Kol Krzysiek BB ma 19oC przy 10cm izolacji

No i co z tego ,że ciut energii wiecej traci. Faktem jest że bełkotanie o 30cm + jest tylko bełkotaniem a ile powinno być tych cm to na razie nikt nie wie. Dla mnie wydaje się logiczne,że cieplej to lepiej a zimniej to gorzej .Cieniej to taniej a grubiej to drożej. A to ideą tego wątku jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Użytkownik domu jestem z temp. pod posadzką 15,5oC przy 18oC . Nic to . Kol Krzysiek BB ma 19oC przy 10cm izolacji
nie to zmartwiło ...

ponieważ to tak jak byś pokrywkę od gara z ciepła wodą odkrył im cieńsza tym cieplej...

No 19 st to by znaczyło iż przez te 10cm nie ucieka ni kwant energii ... sorry ale grunt jest zimniejszy jak by nie było ... pod posadzką niż nad ...

przeczy to całkowicie temu co mówi nauka ... wstawcie sobie w termikę ... sam kloc izolacji dajcie dt 2 st czyli 18 na zewnątrz i 20 wew

1cm styropianu i 50cm ... 1, będzie na powierzchni 18,7 st a na przy 50cm 19,96 ... czyli brakuje tylko 0,04 stopnia do 20 ...

tak że jakieś cuda ..

Im niej izolacji tym cieplej ...

może to dane z Islandii ? pod jakimś wulkanem ?

 

Obraz10.jpg patrząc na to można można się grubo pomylić ... co do interpretacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyśka 8.200kWh/sezon vs 10x mniej j-j-a to "CIUT"???

Dawno mówiłem, że to szmacianka vs ekstraklasa! A zamiast dążyć do ekstraklasy chcesz wszystkich ściągnąć do szmacianki:D

....

Ale ja nigdzie nie napisałem że mam extra ..... mam jak mam i nawet nie jestem w szmaciance :) tylko niżej ... mnie moje zużycie satysfakcjonuje.

Co do temp podałem tylko fakty ... moja powierzchnia zabudowy to ~ 150m2 wylewka w górnej cześci ma (12cm)+23,5*C a w dolnej (+2cm) ma 25*C

kable grzejne sa na 5 lub 6 cm od dołu licząc. Mam jeszcze dwie czujki DS18B20 i do końca tygodnia obiecuje wwiercić jak mi sie uda w chudziaka (tak w połowie) przejde przez garaż, a drugą jakieś 0,5m poniżej chudziaka i bede monitorował temp.

Dom stoi od 2009 roku.

 

EDIT kszhu ale ~ <2K na dobe bez grzania (30 godzin przerwy) to mi tez sie wydaje malutko bo w sezonie ogrzewanie raczej chodzi cały czas.

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały w tym ambaras aby dwoje chciało na raz . Styropian i jego grubość to jedno a piach pod nim i potencjał izolacyjny to drugie. Ci ze szmacianki uważają,że piach-izolacja to nic . Mimo że w funkcji grubości . Wtedy potęga. RT =(Ra + Rb)/2.skoro pod chudziakiem przy 18cm jest 15,5 i jest to wyliczalny opór, to znaczy że to jest Ra a Rb to grunt o nieznanej lambdzie i grubości ale o znanym R = Ra.

Nie podpuszczam czołgisto,ale skoro studiujesz to na twoim miejscu zainteresował bym się tematem poważniej . Jak praca ciekawa może?

Krzysiek BB jak wywierci może dostarczać danych . Ja tylko z centrum chałupy w odległości 2m od ścian fundamentowych i 10cm od ściany fundamentowej na głębokości 70cm.Ojcami chrzestnymi nas zrobisz. Tobie sława :D.Nam radość z pociechy.

No może czasami wakacje w Bieszczadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli uraziłem, nie planowałem!:)

Jestem tylko wdzięczny za to, że podajesz prawdziwe dane i opisujesz fair całą sytuację. To nydar dorabia do tego teorię, że to niewielkie straty i w ogóle uważa, że przy podobnych (a jakich to się nie dowiemy) ma dom pasywny:D

 

A policz o słońce nadwiślańskiej krainy o ile straty są mniejsze u ciebie niż u niego ,Dasz radę,tylko nie manipuluj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatury na poszczególnych warstwach liczy się ... Ti *( ti-te /Rt)* suma oporów doliczają każdy opór przed warstwą.

tj jeśli jest dwie warstwy to tak .. na kraju ściany będzie opór przejmowania ... 0,13

na warstwie miedzy warstwami np styro / mur będzie jeszcze plus opór muru .. i tak liczy się potem sumaryczyny opór przegrody ... i wychodzi temp na kraju powietrze eps... można sobie policzyć jak mocno podgrzeje daną warstwę ładunek z domku ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to tak trudno zrozumieć,że przez 10 czy 18cm przejdzie tyle ciepła ile wynika z lambdy i gradientu .I czy to tak ciężko zrozumieć kszhu,że to determinuje temp. pod izolacją. I czy to tak ciężko zrozumieć że to są małe ilości w porównaniu do 30cm i temp.9oC. Aby to zrozumieć kszhu wystarczą III oddziały szkoły średniej. Ty z uporem i upodobaniem godnym masochisty pogrążasz się w negacji tego co jest oczywiste.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatury na poszczególnych warstwach liczy się ... Ti *( ti-te /Rt)* suma oporów doliczają każdy opór przed warstwą.

tj jeśli jest dwie warstwy to tak .. na kraju ściany będzie opór przejmowania ... 0,13

na warstwie miedzy warstwami np styro / mur będzie jeszcze plus opór muru .. i tak liczy się potem sumaryczyny opór przegrody ... i wychodzi temp na kraju powietrze eps... można sobie policzyć jak mocno podgrzeje daną warstwę ładunek z domku ...

 

Do posadzki jest o,17,ale my to w naszej beletrystyce dla uproszczenia pomijamy.Chodzi o rząd wielkości a nie o wynik pracy mgr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby utrzymać temperaturę np ściany w domu ... jeśli na zewnątrz jest -20 ... to ta ściana musi mieć konkretną izolację .

jeśli tak będzie to ... 20st -(20st -(-20st)/ 5m^2K/W * 0,13 (rsi) ... 20-1,04 czyli temp będzie 18,96 ... st .. teraz sobie policz .... w różne strony :)

bo widzę iż komputerowe programy zrobią z nas tumanów ...

 

Do posadzki jest o,17,ale my to w naszej beletrystyce dla uproszczenia pomijamy.Chodzi o rząd wielkości a nie o wynik pracy mgr.
no no ...

pomiń te rsi 0,13 i rse 0,04 dla ściany stalowej i Ci głupoty wyjdą ...

właśnie ta warstewka powietrza stojącego robi kłopoty ....

to tak jak byś dał niewidzialny styropian od środka ... stąd licząc współ frs zwiększa się ten opór przejmowania ciepła znacznie .... ponieważ blokuje dostęp energii do powierzchni przegrody ... stąd masz pieczarki za szafami .. itp ...

zobacz jak zmieni się wynik jeśli za 0,13 do mojego liczenia dasz 0,3 .. o ile spadnie temp...

jak wstawisz warstwę eps... w formie oporu ... też będziesz miał temp miedzy nim a np gruntem ...

 

 

I czy to tak ciężko zrozumieć że to są małe ilości w porównaniu do 30cm i temp.9oC. Aby to zrozumieć kszhu wystarczą III oddziały szkoły średniej. Ty z uporem i upodobaniem godnym masochisty pogrążasz się w negacji tego co jest oczywiste.

Pytanie zasadnicze skąd utrzymuje się 15,5 stopnia pod 18cm izolacji ....

jeśli przez to jest wstanie przejść aby tam podgrzać coś ..energii ...

I ile i skąd tam napływa iż utrzymuje się to 15,5 st ...

Przecież jeśli jest 15,5st to gdzieś dalej jest 8 st ... i w tym kierunku ucieka ciepło ...

skąd bierze się wróżka dostarczycielka ... to mnie ciekawi ...

aby utrzymać ciągle 15,5 st ,.. nawet przy 30cm izolacji ciut tej energii musi podnieś temp na powierzchni.

 

Przy 18 cm izolacji ... szału z strumieniem ciepła nie ma.

I gdzieś Q zagadkowe ... trzyma grunt w temp 15,5 st ...

 

Jak wam się wydaje czy jeśli jest wiatr i tem powietrza 20st ... to czy ... wiatr jest wstanie ...

ochłodzić ciało człowieka niżej niż 20st ?

Nie ... jeśli wiatr wieje przy temp powietrza ... 20st .. to temperatura nigdy nie będzie niższa ..to gdzieś jakieś czereśniactwo się wzięło ...np szyba samochodowa w czasie jazdy ...

schłodzi się bardziej ... bzdura ...

jeśli jest -20 ... to wiatr nawet 25m/s też ma -20 ... tylko znika warstwa izolacyjna ... co tworzy te z zadka odczuwalne temperatury ... to bierze się właśnie z tego iż nie ma tej warstwy przyściennej ... i skóra przewodzi do powietrza czysto ...

 

Zobaczcie ile jeszcze różnych gusełek ..jest .. a to kreują ludzie ... którym się nie che stanąć obok ... i zobaczyć skąd jak, czemu ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację przy stalowej ścianie to głupoty wyjdą, ale my o normalniejszych warunkach .No i porównujemy te same przegrody tyle że z różnymi grubościami izolacji .Dzisiaj nie ale jutro sprawdzę jakie to 0,17 ma wpływ na % błędu . Może faktycznie warto dokładniej liczyć.

Dobrej nocy wszystkim 30+i tym mniej ortodoksyjnym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejną inszością jest sprawa iż kolega Nydar trafił na x^2 izolacji .

Skok z 0 izolacji tj opór cieplny 0,17 ( 0,04 +0,13) a 2cm jest znaczny ..ale potem coraz ciężej uzyskać efekty ...

opór rośnie liniowo w grubości ...bo 10cm daje 2,5 a 20 cm 5... ale odwrotność oporów ...

ma właśnie to coś szczególnego ... które wytworzyło pewne mity ... np więcej jak 10cm izolacji się nie opłaca ...

 

No jasne iż nie ... ponieważ jak w budynku 50% strat na izolacji to mostki termiczne to dokładanie 30cm izolacji nie zda się na nic...

stąd te wrażania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie bo trzyma.

 

W oknach uszczelek się nie klei, zewnętrzna jest w elemencie ramy a wewnętrzna w listwie przyszybowej wciskanej po włożeniu pakietu. Uszczelki ściskają pakiet, który tylko stoi w ramie. Aluplast wklejał do ramy pakiety (poza uszczelkami oczywiście) ale nie promują tego bo więcej przy montażu szyb trzaskało niż to warte a poza tym takiej szyby nie ma jak wyjąć, trzeba rwać całe okno i wstawiać nowe. To jest dopiero problem a nie jakiś tam pakiecik.

 

Woda z szyby w oknie to mikra ilość i tylko gdy wiatr szybę wygnie tak, że uszczelka odstanie. Problem to woda z wilgoci przedostającej się z domu przez otwory montażowe itp. oraz spływającej przy otwartych/otwieranych oknach. Dlatego rozsądni producenci pytają czy fix-y będą montowane dziurawiąc je czy kleszczone i w tym drugim przypadku nie robi się otworów dla spływającej wody. A woda w ramie plastikowej to dopiero problem jak jej dużo bo mróz może rozsadzić.

Mimo wszystko ja bym odprowadzenie wody dał, nic to nie kosztuje poza zrobieniem rowka i dwóch dziurek, no ale się nie upieram. Generalnie, jeżeli o chodzi o takie samodzieło to jakoś sceptycznie na to patrzę. Być może niepotrzebnie. Nie bardzo wyobrażam sobie jak zamocować te ramy z XPS tak by były w jednej płaszczyźnie i nie były przekoszone. Co do silikonu to część firm daje go pod uszczelki, wiem bo miałem taka szybę wymienianą, w drewnianym oknie. Uszczelka w zbitej szybie była przyklejona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, widzę tutaj zmasowany atak na chcących ocieplać od wewnątrz. Nie jest przy tym ważne czy u siebie, czy kogoś.

Jak TB zaleca komuś i nie podaje dowodów, że będzie dobrze, to jest sprawa do mocnego zastanowienia.

Może Pan nie czyta? Pisałem wiele razy dlaczego lepsza jest izolacja przed murem lub brak muru na płycie fundamentowej.

 

- podłogówka wodna...

Co do pomp ciepła do podłogówki... to jest tak chore, ze tylko ciepłownik może na to wpaść. Drogie, trudne w sterowaniu i nie ma klimy. Poza tym, w razie awarii pompy ciepła mamy nieogrzewany dom. W domach izolowanych - zupełnie się nie sprawdziło. Może dlatego, ktoś kto jeszcze w XXI wieku poleca takie "rozwiązania" - musi zwalczać wszelkie przejawy izolowania domu. Naprawdę jak mało trzeba wiedzieć o pompach ciepła - by polecać je do ogrzewania podłogowego !!! Jest XXI wiek !!! Pompy ciepła grzejące bufor a ten hydraulicznie podłogę to technologie z lat 90-tych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu niech Pan zobaczy do metodologi obliczania świadectw.

Liczy się sprawność układu i wychodzi EK - energia końcowa z wyliczeniem sprawności ....

Prąd ma wszędzie blisko 1... 0,95 itp ..wsio ponad 0,9 ..

Mając Eu = Qhnd /przez powierzchnię =... i teraz mając np Eu 30 kWh... można to zwiększyć 2x słabą sprawnością ...

piec kaloryfery itp ... ciut ponad 0,5 .. i będzie 58 kWh końcowej ...

Pompa ciepła zbije ten wynik do 10 kWh... przez swoją sprawność ... jest spory nacisk właśnie na podawanie sprawności ...

I też na podanie ile tak naprawdę energii się zużyło dostarczonej na skraj budynku czyli EP..

grzanie 30kWh ... prądem kosztuje środowisko 90kWHh energii ... tyle trzeba zmarnować węgla dla grzania prądem .... to jest barbarzyństwo !!!

energię mamy z węgla !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu niech Pan zobaczy do metodologi obliczania świadectw.

Liczy się sprawność układu i wychodzi EK - energia końcowa z wyliczeniem sprawności ....

Prąd ma wszędzie blisko 1... 0,95 itp ..wsio ponad 0,9 ..

Mając Eu = Qhnd /przez powierzchnię =... i teraz mając np Eu 30 kWh... można to zwiększyć 2x słabą sprawnością ...

piec kaloryfery itp ... ciut ponad 0,5 .. i będzie 58 kWh końcowej ...

Pompa ciepła zbije ten wynik do 10 kWh... przez swoją sprawność ... jest spory nacisk właśnie na podawanie sprawności ...

I też na podanie ile tak naprawdę energii się zużyło dostarczonej na skraj budynku czyli EP..

grzanie 30kWh ... prądem kosztuje środowisko 90kWHh energii ... tyle trzeba zmarnować węgla dla grzania prądem .... to jest barbarzyństwo !!!

energię mamy z węgla !!!

 

Ale ja tu nie piszę o metodologii świadectw. Mało tego jestem w 100% przeciwny, by tym się zajmowały uczelnie na których są wydziały ogrzewania. Dla mnie jest szczytem cynizmu coś takiego:

 

http://www.itc.pw.edu.pl/Studia/Studia-podyplomowe/Budownictwo-Energooszczedne-Certyfikacja-Energetyczna-Audyt-Energetyczny-i-Termomodernizacja-Budynkow

Rola izolacji i jest marginalizacja czy nawet marginalizacja - roli ogrzewania. W domach izolowanych nie da się funkcjonować przy ogrzewaniu hydraulicznym - poza tym jest ono drogie - więc środki na taki system - są zabierane z izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale i tak nawet z buforem, bez bufora pompa ciepła jest dużo lepsza niż czysty prąd ! nie wiem jak trzeba już tłumaczyć .

 

Pan naciąga fakty tak iż dając ogrzewanie działające czasowo.

Nazywa Pan to zadaniowością ogrzewania, chce Pan tak pudrować domy które zjadają

sporo ponad 100kWh ... i Przez to iż Pan dostarczy z tego 20kWh kiedy trzeba ... to już czyni taki dom mocno energooszczędny.

To cały czas chce na Pan sprzedać.

Jeśli wychodzi Eu 80 to tego nie da się oszukać ... inaczej jak przez grzanie okresowe.

Pamiętam FB jak Pan pisał iż pomieszczenia nie używane są nie grzane ...

przychodzi kolo i w 10 min ma ciepło ... po to te kW kabli ... aby nagle zagrzać.

I to Pan puszcze ściemę .. jeśli grzać non stop to nie da się oszukać .

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...