Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Wiesz. To zależy jak liczysz tą opłacalność. Do mnie przyszli Panowie i wyliczyli WM z reku na 12-15kPLn. Mi wyszło to za ułamek tej kwoty. I nie ważne czy 50kWh/m2 czy 15kWh/m2.Tak samo jest z temp. pod chudziakiem czy płytą. Zejście poniżej 50kWh/m2 to dzióbanie z potencjalnych możliwości,które nie musi być obsługowe i drogie. Jestem zwolennikiem odzyskiwania wszystkiego co możliwe z domu i otoczenia i nie są to drogie ani absorbujące technologie.Raczej bezobsługowe. Niby 30+ łatwiej ale na pewno nie taniej :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dokładnie jeszcze nie rozwiązywałem tego problemu, woda woda ... pewnie tak ponieważ mamy czyste przewodzenie ... aby powietrze czysto przewodziło musi być co najmniej 10m/s .

Wyobrażasz sobie taki wiatr ? w ruchach ? nie da się oszukać te 0,04 m^2K/W to jest bardzo złośliwa liczba .. przy 10m/s już jest mniej jak 0,01 ale jeszcze siedzi .. stąd problemy z chłodnicami w korku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solary trzeba zamontować pionowo. W zimie są wydajniejsze, a w lecie nie ma problemu.

 

Poza tym tak trudno o tą energooszczędność? Ja mam dom z '84 i wychodzi mi około 90kWh/m2*rok z częściowym (ok. 40%) wykorzystaniem kominka. Mam 12cm styro w ścianie, 10 na dachu i 5 w podłodze. Okna 1,1 i went. grawitacyjna.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzysk z wody do wody i to jak najtańszy bo zużycie CWU mikre to tak. Inne ustrojstwa tylko do domów wielorodzinnych.

 

Ciepło właściwe wody i powietrza znamy . A z czego do czego energię łatwiej przekazać nasuwa się samo. Mówimy o domach mniej jak 20kWh ,a ciepłe ścieki w ilości kilku m3/mc to ogromny potencjał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale np. j-j bez spinania zrobił pasywniaka i koszty ma takie, że żaden RSŚ nie zwróci się nigdy.

Jak dla mnie odzysk woda-powietrze ma sens tylko do napędu PPCi... choć jeszcze uzasadnienia dla takowej nie widzę.

ale właśnie pisał iż brakowało mu psa ...

takim psem może być właśnie RSŚ .. myślę iż jak by miał dobry RSŚ to prądu używał by od wielkiego dzwonu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale np. j-j bez spinania zrobił pasywniaka i koszty ma takie, że żaden RSŚ nie zwróci się nigdy.

Jak dla mnie odzysk woda-powietrze ma sens tylko do napędu PPCi... choć jeszcze uzasadnienia dla takowej nie widzę.

 

Jeżeli j-j zrobił pasywniaka bez "spinania" to ja nie mam pojęcia o jakimkolwiek budowaniu, moim zdaniem pasywniaka najpierw buduje się w głowie więc bez "spinania" j-j tego nie zrobił, aby wyrobić się w 15tce niestety ale trzeba wytężyć mózgownice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno z tobą rozmawiać kszhu ,bo ty reprezentujesz inne pojmowanie rzeczywistości. Dla ciebie im zimniej pod domem tym cieplej.Dla mnie odwrotnie. Dla ciebie GWC to właściwie nie wiem bo nie używasz (stęchłe powietrze produkujesz),dla mnie to odzysk z letniego słonka. Ty robisz izolację fundamentu od środka,by zwiększyć różnię temp między ścianą a fundamentem .Ja nie mam tego problemu bo mam celulozę, ale Krzysiek BB ma na styku fundament -ściana znacznie wyższą temp. to i straty tą drogą niższe.Obawiam się że jego fundament jest doskonalszy ,po zbilansowaniu strat przez posadzkę i ściany nośne od twojego 30+. Ściany i dach gorsze ma ale ,cóż tak wybrał i nie pisze że celował w energooszczędny. Może też ma opał za fri?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie - o co chodzi, że zwykły panel nie może pracować w pionie. Może jakby go dać pod kątem 20-30 st od pionu, to by było? Zwykłe są tańsze.

 

Jesteś na dobrej drodze.Dla czego pod kątem 20-30st,a nie w pionie i nie w ścianie jako jej integralna część?Bo inni mają inaczej? A może mają źle?

Śnieg,szron i takie tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno z tobą rozmawiać kszhu ,bo ty reprezentujesz inne pojmowanie rzeczywistości. Dla ciebie im zimniej pod domem tym cieplej.Dla mnie odwrotnie. Dla ciebie GWC to właściwie nie wiem bo nie używasz (stęchłe powietrze produkujesz),dla mnie to odzysk z letniego słonka. Ty robisz izolację fundamentu od środka,by zwiększyć różnię temp między ścianą a fundamentem .Ja nie mam tego problemu bo mam celulozę, ale Krzysiek BB ma na styku fundament -ściana znacznie wyższą temp. to i straty tą drogą niższe.Obawiam się że jego fundament jest doskonalszy ,po zbilansowaniu strat przez posadzkę i ściany nośne od twojego 30+. Ściany i dach gorsze ma ale ,cóż tak wybrał i nie pisze że celował w energooszczędny. Może też ma opał za fri?

 

Nydar logiczne jest ze cieplejsze jest lepsze od zimniejszego tylko Ciebie to podgrzanie też kosztuje i sumie wyjdzie mniej korzystnie niż danie większej izolacji i nie ładowanie gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z czego odzyskiwać? J-j ma bojlerek 80l to myślisz, że ile kWh na CWU zużywa? Połowa z tego w naturalny sposób zostanie w domu i co z reszty zrobić?

I nie zapominaj, że taki RSŚ do powietrza ma sens tylko gdy ta energia do ogrzewania jest potrzebna, w pozostałych przypadkach szkodzi - latem chcę się chłodnym z GWC wentylować.

 

Osobiście to jeśli odzysk to tylko a'la jaśkowa rurka bo to i latem ma sens.

 

Bypass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z czego odzyskiwać? J-j ma bojlerek 80l to myślisz, że ile kWh na CWU zużywa? Połowa z tego w naturalny sposób zostanie w domu i co z reszty zrobić?

I nie zapominaj, że taki RSŚ do powietrza ma sens tylko gdy ta energia do ogrzewania jest potrzebna, w pozostałych przypadkach szkodzi - latem chcę się chłodnym z GWC wentylować.

 

Osobiście to jeśli odzysk to tylko a'la jaśkowa rurka bo to i latem ma sens.

 

Piszesz o rzeczach o których pojęcia nie masz. Choć byś się ze..ał to przy pomocy RSŚ latem chałupy nie przegrzejesz, bo tak się dziwnie składa że w kwietniu-maju pod domem najzimniej ,a grunt to bezwładność termiczna o której wróżom się nie śniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar logiczne jest ze cieplejsze jest lepsze od zimniejszego tylko Ciebie to podgrzanie też kosztuje i sumie wyjdzie mniej korzystnie niż danie większej izolacji i nie ładowanie gruntu.

 

Ja nie wiem może jestem normalny inaczej ,ale powtarzam to od (nie wiem kiedy).Pexy wysuszyły grunt jednorazowo i stworzyły z niego izolację .100mb x cj= koszt..Jak grunt suchy to i te nędzne waty z izolacji pozwalają na jego wyższą temperaturę. A o to chodzi aby pod domem było ciepło nie zimno.

Okazało się,że pexy to jednorazowa inwestycja dla jednorazowej operacji wysuszenia piachu. Masz kominek z płaszczem wodnym ,możesz w trakcie imprez domowych ,gdzie kominek jest atrakcją, doładować grunt, bo prawdą jest,że spada jego temp do kwietnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem może jestem normalny inaczej ,ale powtarzam to od (nie wiem kiedy).Pexy wysuszyły grunt jednorazowo i stworzyły z niego izolację .100mb x cj= koszt..Jak grunt suchy to i te nędzne waty z izolacji pozwalają na jego wyższą temperaturę. A o to chodzi aby pod domem było ciepło nie zimno.

Okazało się,że pexy to jednorazowa inwestycja dla jednorazowej operacji wysuszenia piachu. Masz kominek z płaszczem wodnym ,możesz w trakcie imprez domowych ,gdzie kominek jest atrakcją, doładować grunt, bo prawdą jest,że spada jego temp do kwietnia.

 

pisałeś że nie ładowałeś w poprzednie lato gruntu i zużycie masz o wiele większe niż przy ładowaniu,więc jakie to "jednorazowe stworzenie izolacji" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator to urządzenie odzyskujące energię z jednego medium do innego.

Rysunek jest książkową prezentacją absurdu . Piękny mostek miedzy temp. w stopie fundamentowej a ścianą domu .Na wszelki wypadek zaizolowany coby niższy gradient nie był.Bo nie daj Boże jak by temp. wyższa była w okolicach chudziaka:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...