Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Mam zagadkę jeśli za oknem na parapecie topi się śnieg to znaczy iż jest mniejsza delta t i straty są mniejsze ?

bo coś ciągle to powraca.

Panowie liczy się ładunek jaki przejdzie przez taką ścianę, fundament.

to że jest cieplej to znaczy iż tracimy cenne waty.

Porządna szyba będzie w tedy gdy na powierzchni zewnętrznej pojawi się szron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam zagadkę jeśli za oknem na parapecie topi się śnieg to znaczy iż jest mniejsza delta t i straty są mniejsze ?

bo coś ciągle to powraca.

Panowie liczy się ładunek jaki przejdzie przez taką ścianę, fundament.

to że jest cieplej to znaczy iż tracimy cenne waty.

Porządna szyba będzie w tedy gdy na powierzchni zewnętrznej pojawi się szron

 

To że jest cieplej to tracimy cenne waty.Fakt. Można to przecież policzyć ile. Ale jak jest zimno to też tracimy cenne waty, tyle że więcej.W końcu gradient to bardzo ważny element przy liczeniu strat. Należy traktować to co pod posadzką jako izolacja dwuwarstwowa .Styropian + piach .Na ścianie zewnętrznej jak jest 0oC na zewnątrz a wewnątrz 20oC i masz izolację 2x 10cm ,to w środku takiej przegrody będzie 10oC .To samo jest pod posadzką. Temperatura pod izolacją styropianową ,świadczy o jakości izolacji piaskowej. Czym wyższa temp .tym lepsze parametry izolacji piaskowej i a czym niższa tym gorsze właściwości izolacyjne piachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar

Ocieplają w ten sposób .Na zewnątrz płyty ok 3m *1,3 zewnątrz blacha a póżniej ok 15 cm dobrze sprasowanej wełny.Góra i dół takiej płyty są odpowiednio ukształtowane aby płyty były szczelnie z sobą połączone. Dalej beton ,grubości nie mierzyłem Na betonie warstwa wełny 5-7 cm ,na to folia i regips,

[perm/B] Ja orientuje się ,że poprawne wykonanie takiej izolacji z foli jest trudne ,dlatego pytam.Pracuje w Niemczech od ponad 2 lat jako elektryk i widziałem ich robotę,montowałem też w foli puszki .Zapewniam Cię że mimo ,że mają odpowiednie taśmy do uszczelnień,puszki to samo wykonanie jest bardzo dalekie od poprawnego.Ja boję się też tego wykonania.Musiałbym wszystko robić sam .. Taśmy do uszczelniania mają dobre i nie miałbym problemu z ich kupnem ,ale puszki pod gniazdko takiej niby dedykowanej nie założyłbym ,gdybym miał je za darmo. Mój dom ma mieć ok 110m2 ,będzie na płycie ,20 -30 cm styropianu pod płytą .Ściana z suporexu 18 cm , izolowana 30 cm styropianu zewnątrz lub 20-25 zewnątrz i 5-10 cm wełny od środka .Dochodzi jeszcze zewnętrzna ścianka klinkierowa. Poddasze nieużytkowe /małe pomieszczenie na bufor rekuperator/ Dom bez ścian szczytowych by dało się bezpośrednio połączyć ocieplenie ścian i stropu /strop podwieszany -mała wylewka betonowa pod bufor /Na tym etapie mogę jeszcze wszystko .Mogę zaplanować wybudowanie ścian zewnętrznych /nośnych /i ich ocieplenie od środka ,pokrycie folią i dopiero stawianie ścianek działowych.Izolacja ma być ciągła styropian pod płytą łączy się z styropianem ścian a ten ze styropianem lub wełną poddasza.

Czy zyski z ułożenia warstwy izolacji od środka ,są na tyle duże ,że opłaca w to się bawić i czy w ogóle są jakieś plusy takiego rozwiązania.

Miłego dnia J.Korona

Edytowane przez jerzyka51
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres jest okrutny dla twoich teorii. Lambda 0,25 przy stanie suchym, który jest do osiągnięcia tylko po wyprażeniu. W warunkach naturalnych nie do osiągnięcia. Nigdy nie badałeś wilgotności gruntu a wypowiadasz się jakbyś wszystkie rozumy zjadł.

 

 

 

Ty to wiesz, ja to wiem i wielu, wielu innych ale są typy, którym to nie pasuje bo zrobili w swoim domu wielka kupę i teraz trzeba znaleźć jakieś jej pozytywy:D

 

Merytoryczne to nie było z tą kupą, ale jak to mówią jaki wróż takie wróżby.

O lambdzie 0,25 nie marzę,ale muszę ci powiedzieć ,że porównywałem przepływ ciepła przez taką samą grubą warstwę styropianu i suchego ( w sensie sypki) piachu .Przepływ ciepła z góry do dołu próbek. No i muszę ci powiedzieć że 0,4W/mK to bardzo zawyżona ilość.:D.

A o ile ? Nie powiem. Sprawdź sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dają 15cm od zewnątrz a 5 od wewnątrz, to pkt rosy będzie w warstwie 15-to cm. Skoro jest blacha na elewacji ,to latem zrobi się takie piekiełko ,że to co skondensuje zimą, latem odparuje. O samej paroizolacji od środka co pisać .Sam widziałeś jak to jest robione i na ile może spełniać funkcje. Na twoim miejscu zrezygnował bym z BK na rzecz silki ,a całość od zewnątrz pomazał szkłem wodnym tuż przed założeniem izolacji zewnętrznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar Tak też ,myślałem ,że tylko dać ocieplenie od zewnątrz ,wykonanie tej izolacji z foli dobrze, to chyba w praktyce bardzo trudna sprawa i kosztowna.Byłem na kilku budowach gdzie to robili i nigdzie nie było dobrze ,a robiły to miejscowe firmy, z niby dużym doświadczeniem. Ten pomysł ze szkłem wodnym jest chyba przedni .

Mam jeszcze pytanie co sądzicie o takich założeniach ,odnośnie mojego pomysłu na dom ,co dało by się jeszcze zmienić ,aby dom był lepszy ,Ja wyszedłem z założenia ,że teraz mnie stać na takie rozwiązanie ,tyle ocieplenia ,nawet gdybym musiał go budować rok -dwa dłużej .Póżniej ,na emeryturze nie będę się martwił skąd brać na jego utrzymanie.Dużo planuje zrobić sam.

Chciałem dowiedzieć się więcej czytając ten temat ,ale doszedłem do 134 strony i dalej nie mam wytrwałości. Jedno co się dowiedziałem ,że będę budował dom nieizolowany ,bo będę miał ogrzewanie wodne w płycie.Myślałem o grzaniu kablami ,ale nie jestem takim ryzykantem aby uzależniać się tylko od jednego żródła ciepła .Planuje grzanie prądem ,kominkiem z PW /zawsze chciałem mieć kominek / solarem typ Jasiek a w przyszłości może pompą ciepła,Jak mi cena prądu wzrośnie kilka razy, to nie pójdę z torbami ,drzewo zawsze będę miał tanie./ a przy obecnej tendencji do lansowania bardzo drogiej energii z wiatru ,jeszcze droższej z solarów wszystko może być/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Czy zyski z ułożenia warstwy izolacji od środka ,są na tyle duże ,że opłaca w to się bawić i czy w ogóle są jakieś plusy takiego rozwiązania.

Miłego dnia J.Korona

Jakie zyski? Czy dasz 20 cm wewnątrz czy z zewnątrz wyjdzie na jedno.Wiesz jak planuje kszhu? U niego izolacja od zewnątrz byłaby trochę pozbawiona sensu. Ma jednak lekkie ścianki działowe dochodzące tylko do warstwy izolacji wewnętrznej i taki strop. Podłoga na tanim EPS też tylko do warstwy izolacji plus wylewka. Ma ciągłość izolacji i mur na zewnątrz. Cokolwiek tu zmienisz to izolacja od środka będzie stanowiła problem. Albo rób jak kszhu (to, moim zdaniem niezłe i tanie rozwiązanie problemu pasywności ale z kilkoma ograniczeniami) albo rób szkieleciora albo daruj sobie izolację od środka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm

Domy z drzewa zawsze mi się podobały.Kupiłem chyba pierwszą książkę na ten temat w dalekich latach 70 .Boję się tylko ,że jeszcze nie dorośliśmy do takich konstrukcji,może się mylę . Wilgotność drzewa,izolacja ,to mnie odstrasza. Dlatego zamiast konstrukcji z drzewa najcieńsza ścianka nośna 18 cm ,a dalej tak samo jak w drewnianym ,lekki dach ,podwieszany strop .Mój dom ma być lekki i ciepły , bunkier mam jeszcze po Niemcach.

Miłego dnia J.Korona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm

Domy z drzewa zawsze mi się podobały.Kupiłem chyba pierwszą książkę na ten temat w dalekich latach 70 .Boję się tylko ,że jeszcze nie dorośliśmy do takich konstrukcji,może się mylę . Wilgotność drzewa,izolacja ,to mnie odstrasza. Dlatego zamiast konstrukcji z drzewa najcieńsza ścianka nośna 18 cm ,a dalej tak samo jak w drewnianym ,lekki dach ,podwieszany strop .Mój dom ma być lekki i ciepły , bunkier mam jeszcze po Niemcach.

Miłego dnia J.Korona

Może taki :) http://domyhbe.pl/ Samo drewno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu gdzie teraz robię , murują ścianki z jakiś białych silikatów ,jakby szlifowanych ,to ładnie wygląda, są białe ,lśniące. Zastanawiam się czy takie ścianki nie mogły by zostać bez tynkowania ,ewentualnie czymś zabezpieczyć aby się nie brudziły. To byłaby duża oszczędność na tynkowaniu. Co o tym myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już postanowiłem i nic nie będę zmieniał ,cienka ścianka nośna 18 cm i ocieplenie na zewnątrz 30 cm styropianu, zabezpieczone cienką ścianką z połówki klinkierowej. Widziałem takie wykończenie w okolicach Oldenburga i bardzo mi się to podobało.Wprawdzie będzie trochę małych mostków cieplnych przez drutu między ścianami ,ale z tym trzeba będzie żyć .Wykonanie takiej ścianki droższe, ale na całe wieki spokój z jej malowaniem ,konserwacją ,wróblami ,myszami odpadającym tynkiem. Z tą izolacją w środku to tylko chciałem się upewnić na 100% ,że dobrze zrobiłem rezygnując z niej. Te ściany w Niemczech ,które teraz widziałem trochę zasiały mi wątpliwości czy dobrze zrobiłem rezygnując z ocieplenia od środka. Okazuje się ,że dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu

Co do szyb to opisz chociaż swoje przemyślenia w montowaniu samych pakietów szybowych.

Co do silikatów czym dobrze je uszczelnić ,masz jakiś pomysł .Od środka budynku chyba trudno ,bo popsuje się wygląd . Zostaje styk ściana- styropian ,tu może szkło wodne byłoby dobre ,jak proponowano wyżej ,będzie to dobrze?

Musze dużo pytać ,nie jestem budowlańcem ,a tych ,których znam zatrzymali się w latach chyba 80.

Edytowane przez jerzyka51
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Jeśli w termosie mamy gorącą herbatę (~90stC) a na zewnątrz ma on 20stC (temp. otoczenia) to lepiej czy gorzej niżby na zewnątrz miał powiedzmy... 60stC?"

 

 

Jeżeli to co nabazgrałeś jest na poważnie, to świadczy o kompletnym braku podstawowej wiedzy.Mając takie pojęcie o izolowaniu jakie reprezentujesz nie dziwota,że chcesz pod chałupą schładzać.

Ostatni raz ci tłumaczę. Jak pod chałupą piach ma 9oC to oznacza ,że jest wilgotny i ma lambdę 2W/mK - jest przewodnikiem.Ma możliwość rozproszyć więcej ciepła niż dostarczy styropian .Dla tego jego temp. nie rośnie.

Jak pod chałupą piach ma 15,5oC ,to oznacza,że jest suchy i ma lambdę w pobliżu o,4W/mK-jest izolatorem . Dla tego jego temp .pod chudziakiem to 15,5oC. Temp. 15,5oC to temp. w środku izolacji styropianowo piaskowej.

Czy to naprawdę tak trudno zrozumieć?

W środku 30cm izolacji ze styropianu na ścianie też masz temp równą T1+T2 / 2. To jest oczywiste,sprawdź na ulubionym programie,a pod posadzką ma być inaczej .

W mordę, jak te uczelnie uczą i komu dyplomy dają to jakaś zgroza,no chyba,że glazurnik to sory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres jest okrutny dla twoich teorii. Lambda 0,25 przy stanie suchym, który jest do osiągnięcia tylko po wyprażeniu. W warunkach naturalnych nie do osiągnięcia. Nigdy nie badałeś wilgotności gruntu a wypowiadasz się jakbyś wszystkie rozumy zjadł.

 

cyt. z opracowania które wkleił perm: "Przewodnictwo cieplne gleby rośnie z wilgotnością gleby, a wzrost ten jest większy (intensywniejszy) dla gleby o wyższym zagęszczeniu."

 

Ślicznie to wygląda i też o czymś takim myślę, elewacji nie wymaga bo z silikatów buduje się właśnie też ściany zewnętrzne ale wymaga od wewnątrz dobrej wiatroizolacji bo przez taki silikat to można spokojnie oddychać:)

 

A co myślisz, żeby pomazać wewnętrzną stronę silki szkłem wodnym. To może być bardzo dobre rozwiązanie dla domu pasywnego (superszczelność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie grzejesz gruntu pod domem specjalnie - za darmo, albo jakimiś nadwyżkami, to powinien dzięki styropianowej izolacji mieć temp. jak najbliższą naturalnej.

 

Takie jest ogólnobudowlanofachowcowe mniemanie i w konsekwencji 30+ skutkujące większymi stratami niż przy 18cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet, jeśli ten grunt będzie miał lambdę 0,3-0,4 to i tak będzie ona o rząd wielkości większa niż dla styropianu, co oznacza, że jak masz ~20cm styro i metr piasku, to i tak 2/3 spadku temperatury powinno być w styropianie. Licząc 22stC do ~6stC, wyjdzie na granicy warstw ok. 11stC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek powiem Wam ze ogrzewanie wyłączone od 6:00 dnia 08-02-2014 czyli 37 godzin (temp zew na to pozwoliła od +7*C do +11*C) w domu +21,5*C podłogi juz odczuwalnie chłodne +20,7*C temp na -50cm pod domem 15,1*C a było 15,3*C czyli za 37h !!! spadło tylko 0,2*C (szkoda że program nie pokazuje 100-tnych części *C )dziś o 21:00 włączam ogrzewanie. Czujka zewnetrzna odpięta.

pomiar_09-02-2014.JPG

pomiar_09-02-2014.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet, jeśli ten grunt będzie miał lambdę 0,3-0,4 to i tak będzie ona o rząd wielkości większa niż dla styropianu, co oznacza, że jak masz ~20cm styro i metr piasku, to i tak 2/3 spadku temperatury powinno być w styropianie. Licząc 22stC do ~6stC, wyjdzie na granicy warstw ok. 11stC.

 

Nie bardzo wiem co chcesz udowodnić i komu . Przeczytaj i przeanalizuj co napisał Krzysiek BB .

Program ma to do siebie że czym go napasiesz tym wypluje.

Skąd ten metr piasku ? Z czapy czy innego powodu .Odnoszę wrażenie że pod chałupą jest więcej tych metrów.Dla czego coś wymyślasz ,skoro podawane są dane rzeczywiste a nie wydumane. Temp. na 4m jest stała w roku i wynosi 9oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...