Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Pitu, pitu... a w każdym temacie i o każdej porze tylko ekofiber i ekofiber... ok, fajny jest ale EPS ma lepszy stos./jakość cena więc jak chcesz go zwalczać to znajdź jakieś tęgie argument

 

Styropian o lambdzie 0,035W/mK.:lol:

styropian 10cm , R= 3,07 ,strata do gruntu 0,326 x (23-19) = 1,304W/m2

styropian 18cm, R= 5,35 ,strata do gruntu 0,187x (21-15,5)= 1,028W/m2

styropian 30cm , R= 8,78, strata do gruntu 0,114 x (21-9) = 1,368W/m2

 

Jakby z tymi 30cm to nie zanadto. Ale 40cm to już będzie dobrze:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Fiat Panda hand-made (albo raczej re-made) na prąd jeśli dobrze rozumiem. Przeróbka wbrew pozorom ani nie trudna ani nie droga, kiedyś kalkulowałem. Pędzona prądem z PV bo inaczej no sense. Right Barth3z?

 

Tak, tylko że obecna instalacja PV jest mocno testowa, Taka zbieranina wszystkiego co było "pod ręką" i to nie starcza na ładowanie. Szczególnie w dzień, jak trzeba pojeździć. Ładowanie w dużej mierze w drugiej taryfie.

 

EDIT: już mam! gość od którego kable do grzania kupowałem się tym zajmuje:) znacie się Barth3z?

 

Jest kilkunastu ludzi, którzy w Polsce którzy coś takiego robią. Są też firmy, które robią modyfikacje profesjonalnie (czyt. drogo!). Napęd do autka braliśmy ze śląska. Podaj namiary. Może być na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie policzy Pan strat przez podłogę "po skutkach"? Ilość m3 piachu ogrzanych do temperatury... x 400kWh /sezon na stopień!. Przy ścianie się nie da, ale do gruntu, skoro jest magazyn?

 

Drogi Panie Tomaszu . ( no i wprowadził formę per Pan ech) .Pan zaproponuje jak mam liczyć . Pod posadzką jest 15,5oC . Przy ścianie fundamentowej na 70cm jest 12oC . Na zewnątrz na 100cm jest teraz 2,8oC z tendencją spadkową . Jutro najdalej pojutrze będzie 2,7oC. Tak co trzy cztery dni spada o 0,1oC.

Jakby nie patrzył, przyjmując gradient tylko 10oC, to przy 140m2 wg. Pana teorii wychodzi na podtrzymanie tej temp. w ciągu roku 560.000 kWh:o.

I jak by nie liczył to na m2 wychodzi 4000kWh.

To ja się pytam jak . Jak w mordę przez 18cm styropianu przekazać 560000kWh/rok . Przecież nie mam pod chałupą scalonego CO2.

Skoro ,musi Pan przyznać to niemożliwe to może uznamy jednak że grunt z pospółki to niezły izolator.

ps. To jest 140ton drewna:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za oknem nie jest cieplej bo -5oC. Ale śnieg zwłaszcza puszysty to niezła izolacja. Jak się topi to znaczy że ciepło czerpie z pod spodu - z parapetu. A,że to już ciepło przemiany fazowej to i jego sporo więcej jak zwykłe podgrzanie wody o kilka stopni.

Ja bym ten parapet pisgnoł jakim młotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tak mówię? Nie rozumiesz co jest napisane?

Nie rozumiesz tego, że SAM podgrzewasz SWOJĄ energią zarówno strych jak i grunt?

 

A nie dociera że taką ilością jaka wynika z lambdy i gradientu?

Twierdzisz inaczej .Pokaż, policz . Przecież to jest takie proste a nie ciskanie się .Termometry u mnie i Krzyśka BB też w spisku antystyropianowym ?

Z drugiej strony jak ktoś od lat słyszy że pod chałupą jest 8oC ,to że jest więcej,trudno uwierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele.Ty chyba faktycznie wierzysz w to pitu pitu co wróżysz. Czyli strefy I,II III,IV ,V to jakieś brednie. A założenia do obliczeń cieplnych temp ,w domu 20-21oC to idiotyzmy ,a obliczanie max. zapotrzebowania na energię cieplną na podstawie strefy i temp. w domu to fantazje. A max. straty w moim przypadku to nie są liczone od -18 oC i 20oC w domu,co nazywa się gradientem?Straty to energia która przez przegrodę fruuuu. Przez ścianę i dach czy okna to fruuuu, A przez grunt też ,tyle że go przy okazji w gratisie podgrzeje,stąd tego fruuuuu znacznie mniej

Ale obciach .Takie rzeczy kwestionować co w III kl. szkoły średniej uczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proces jest dwufazowy.Pierwsza faza to odparowanie wilgoci z grunt, I to jest sporo bo na każdy kilogram wody przeszło 0,6kWh. Można to zrobić w sposób sztuczny albo naturalny stratami domu .Z tym,że przy dużych grubościach styropianu nie nastąpi nigdy.Druga faza to podtrzymywanie temp. Wystarcza wtedy taka ilość energii jaką puszcza styropian gr. np. 18cm przy gradiencie 5,5oC.No bo rozumiem,że nie wierzysz w teorię że styropian przepuszcza energię w zależności od odbiornika. a nie swojej lambdy i gradientu.

Brzmi to paradoksalnie,ale czym grubszy styropian pod domem tym większe straty. Dopiero grubość 40cm poprawia sytuację i spadamy ze zużyciem poniżej W/m2.I to nie przy byle jakim styropianie a przy lambdzie poniżej 0,035.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hipoteza bez badań. Wysnuta teoria bez potwierdzenia odczytów czujników, pomiaru temperatury w całym przekroju - nawet nie wiesz w którym dokładnie miejscu mierzysz temperaturę i na tej podstawie liczysz waty po przecinku. Trochę to amatorszczyzna... i to nie brzmi paradoksalnie, tylko fałszywie.

Zakładasz, że grunt wyschnie jak masz mało styro, a jak dużo, to nie wyschnie. Nawet danie 5 metrów styropianu podnosi temperaturę pod domem względem otoczenia, więc grunt powinien wyschnąć tak czy siak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Panie Tomaszu . ( no i wprowadził formę per Pan ech) .Pan zaproponuje jak mam liczyć . Pod posadzką jest 15,5oC . Przy ścianie fundamentowej na 70cm jest 12oC . Na zewnątrz na 100cm jest teraz 2,8oC z tendencją spadkową . Jutro najdalej pojutrze będzie 2,7oC. Tak co trzy cztery dni spada o 0,1oC.

Jakby nie patrzył, przyjmując gradient tylko 10oC, to przy 140m2 wg. Pana teorii wychodzi na podtrzymanie tej temp. w ciągu roku 560.000 kWh:o.

I jak by nie liczył to na m2 wychodzi 4000kWh.

To ja się pytam jak . Jak w mordę przez 18cm styropianu przekazać 560000kWh/rok . Przecież nie mam pod chałupą scalonego CO2.

Skoro ,musi Pan przyznać to niemożliwe to może uznamy jednak że grunt z pospółki to niezły izolator.

ps. To jest 140ton drewna:lol2:

- . ( no i wprowadził formę per Pan ech)
- Widzi Pan... Jest brak kultury i kultura ( coś jak z izolacją ) . Brak kultury bardzo mi przeszkadza w sieci, a że wybrałem taki (przerysowany ) styl pisania, jako rodzaj mojego protestu, czy nawet walki ze zwykłym chamstwem, wynika z tego, że na inny pomysł po prostu nie wpadłem. Pisanie o 60cm styropianu od gruntu - powodowało, że 30-40 cm przestało być jakimś ekstremum. Ważne jest by domy były izolowane!!! CZYLI ZUŻYCIE DO 30 kWh/m2 rocznie.

.Pan zaproponuje jak mam liczyć .
Nie wierzę, że można policzyć straty ciepła do gruntu. Może to nawet nie kwestia wiary a wiedzy!

1 - nie zna Pan danych - zakładanie od 0.2W/m2xK do 2W/m2 xK - t kpina - nie liczenie!

2 - kompletnie nie zna Pan możliwości rozpraszania ciepła - inny grunt czy nawet 10m2 mniejsza powierzchnia domu - mogą mieć ogromny wpływ na obliczenia.

3 Zakłada Pan, proporcjonalność - że np. ( chodzi i ideę nie dane!!!) do ogrzania 100m3 piachu o 1 stopień więcej od układu potrzeba 500kWh, o kolejny stopień 500kWh... o kolejny 500kWh .. itd! Otóż nie każdy następny stopień będzie wymagał nieporównywalnie więcej .

 

Jak więc mierzyć? Prosto - tak jak to najbardziej interesuje inwestora - ile kWh będzie zużywała chałupa.

 

Pan mi napisze - wykładowca audytu dr Duda wyliczył 40mb ( dom 10/10 m) fundamen z obu stron.jpg takiego fundamentu ( izolacja z obu stron) - na 3000kWh w sezonie grzewczym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet danie 5 metrów styropianu podnosi temperaturę pod domem
Styropian nigdy nie podnosi temperatury . Jest na Bartyckiej płyta podłogowa z 20 cm styropianu po wyburzeniu w 1997 sklepu 120m2 - i grunt pod styropianem jest chłodniejszy latem a zimą jest praktycznie to co obok - Gdy było ogrzewane temperatura idąc w dół - spadała a potem rosła. Z tym, że płyta jest na poziomie zero. Nie było wykopu!
więc grunt powinien wyschnąć tak czy siak
Ponieważ para wodna jest lżejsza od powietrza, piach więc pod domem zawsze będzie mokry. Pan, raczy chodząc po lesie podnieść kamień, deskę, blachę - będzie pod nią mokry grunt choćby od miesiąca nie padało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo rozumiem,że nie wierzysz w teorię że styropian przepuszcza energię w zależności od odbiornika. a nie swojej lambdy i gradientu.
To nie teoria - Pan potrzyma garnek z wrzątkiem w powietrzu + 20 i w wodzie +20 . Styropian czy inny materiał nie ma tu nic do rzeczy - jest U i delta T - oraz różne odbiorniki .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...