Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ja użyłem do doświadczenia samoregulujących kabli grzewczych - ich rdzeń utrzymuje stała temperaturę - niezależnie od temperatury otoczenia - im większy odbiór ciepła, tym większy pobór mocy a nie spadek temperatury!. Kable są tej samej długości z jednej szpuli . Rdzeń jest w trzech warstwach izolacji PE, teflon...

Bez problemów można zostawić na zewnątrz wiadro z piachem z wodą - poczekać noc aż się temperatura wyrówna. Jeden przewód ( w powietrzu) włączyć przez podlicznik i drugi. Ten drugi można zakopać w piachu, czy włożyć do wody - od razu widać jak pobór mocy wzrasta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Weźcie sobie z wykresu entalpie ... a nie ciepło parowania wody itp .. bo bzdury wychodzą ...

nie mam siły na to teraz bo mnie to nie jest potrzebne ...

 

Ja użyłem do doświadczenia samoregulujących kabli grzewczych - ich rdzeń utrzymuje stała temperaturę - niezależnie od temperatury otoczenia - im większy odbiór ciepła, tym większy pobór mocy a nie spadek temperatury!.
misiu misiasty ...

no tak .. bo żeby napompować pomieszczenie pierwsze trzeba ruszyć beton ... ale o tym zapominasz misu ...

 

Fu sciana.jpg izotermy ... ściany 15cm EPS - ił (1,5 W/mK)300cm ESP 15cm

Fu sciana 2.jpg

Fu sciana 3.jpg

Fu sciana 4.jpg

 

jak by ktoś miał problemy z czytaniem w poziomie to mu na pion zamieniłem :p

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najśmieszniejsze w promowaniu 30cm styropianu jest to ,że straty przy tej grubości są porównywalne do strat przez 10cm ,a większe od izolacji 20cm.

Panowie kszhu i TB chcieli na pewno dobrze tyle,że wyszło jak wyszło.Trochę strasznie,trochę śmiesznie.

Gdybyście Panowie zaczęli od razu z wyższej półki ,tak z 50cm ,to nikt by złego słowa nie powiedział, bo faktycznie przy tej grubości straty są mniejsze od 20-10cm o jakiś ułamek wata.A czy warto 50cm dawać? Nie wiem,nie znam się .Ekonomistą nie jestem.Ale jak powiedziałem żonie ile zaoszczędzę a ile będę musiał wydać,to...... .Nie powtórzę bo to niecenzuralne było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najśmieszniejsze w promowaniu 30cm styropianu jest to ,że straty przy tej grubości są porównywalne do strat przez 10cm ,a większe od izolacji 20cm.

...

Nie można tak powiedzieć. W pewnych warunkach tak, w pewnych nie. W domu na płycie straty przez, niech będzie 20 cm styro będą zauważalnie większe niż przez 30 cm. Zobacz na tym ostatnim wykresie merkavy gdzie ciepło ucieka. Bez opasek ta ucieczka będzie miała znaczenie w bilansie energetycznym. Wystarczy jednak dać opaski lub izolację ściany fundamentowej od zewnątrz i sytuacja się zmienia. Utrudniamy odpływ ciepła przez strefy brzegowe i temperatura pod domem zaczyna się podnosić. Pod środkiem domu jest strefa, praktycznie bez przepływu energii. W takiej sytuacji możliwa jest sytuacja, że zwiększanie grubości izolacji nie ma większego sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładałem,że nie budujemy na bagnie,bo wtedy faktycznie 30cm ,to lepsza izolacja od 20 .W normalnych jednak warunkach z wodą gruntową na 2-2,5m,przykład KrzyśkaBB jest oczywisty. 10cm i 19oC . J-J przy 30-tu i więcej ma średnią 11,jak sam pisze po 4-ech latach( styczeń -luty to 8-9oC)

Nie wyobrażam sobie domu energooszczędnego bez opasek ,najlepiej pionowych przy płycie ,czy izolacji na fundamencie . I wbrew temu co próbują co niektórzy wmówić ,że zwalczam izolację,uważam ,że minimalna izolacja fundamentu czy opaski pionowej ,to 20cm ,a nie 10cm jak się na ogół robi.

Wyższa wtedy będzie temp. strefy brzegowej a i droga ucieczki ciepła przy pionowych izolacjach to 2,5- 3m.

Przez ostatnie 11dni, zmiana temp. gruntu na 50cm, poza fundamentem, w wilgotnym gruncie, wyniosła 0,2oC a na głębokości 100cm ,0,3oC.Z tym,że ciekawostką jest wzrost temp. na 50cm a spadek na 100cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tylko w części przegrody. Gdybyś zechciał popatrzeć na przykłady Przemka, Merkavy itp. to zrozumiałbyś, że to nie cała przegroda. Niestety w dalszej jej części jest już znacznie gorzej co pokazują wyniki Krzyśka_BB - wyraźne wychładzanie się gruntu. Przyjmij temp. stałą gruntu bo te ~15stC to nie jest ta temp. a efekt grzania własnymi, nadmiernymi stratami.

 

O ile przyjmiemy że straty 1,069W/m2 to nadmierne straty do gruntu. To masz specyficzną rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbyś.

Ja z dużą dokładnością wiem ile tracę.

Ty nawet nie chcesz się przyznać ale szacunki mówią o tym, że ja nawet nie połowę tego co ty.

 

Bardzo cię proszę. Policz jakie są straty przy 30cm EPS 0,035 i delcie 20oC -9oC a jakie przy 18cmEPS 0,035 i delcie 20oC-15,5oC.

Może faktycznie robię jakiś błąd.Wygląda na to że nikt mnie z błędu nie chce wyprowadzić . Może ty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cię proszę. Policz jakie są straty przy 30cm EPS 0,035 i delcie 20oC -9oC a jakie przy 18cmEPS 0,035 i delcie 20oC-15,5oC.

Może faktycznie robię jakiś błąd.Wygląda na to że nikt mnie z błędu nie chce wyprowadzić . Może ty?

Nie robisz błędu ale te 5 st różnicy nie jest za darmo, poza tym, traktując grunt jak warstwę o określonym U podnosząc temperaturę na górze tej warstwy zwiększasz deltę co zwiększa przepływ ciepła przez warstwę gruntu. Do tego dochodzi inna delta w strefach brzegowych nawet z opaską. W sumie to nie jest łatwo wyliczyć w którym momencie nastąpi zrównoważenie takiego układu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej bo założenia inne. Poza tym wolę antherm-a bo ten pokazuje zmiany w przeciągu roku a nie w wybranym momencie co jest niewystarczające.
Jakby nie było widać wyraźnie, że pod domem tworzy się "bańka" ciepła co dowodzi, że opór cieplny gruntu jest wystarczający by brać go pod uwagę przy kalkulacjach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...