Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Pod domem jest taka sama geotermia jak obok domu.

Ale po co się Pan ze mną kłóci? Ja daję 30cm, więc proszę zachować siły na innych. Napisałem odrobinę, a potem pisałem, że różnicę robi postawienie domu. Bo to dom grzeje i jednocześnie nieco izoluje - blokuje najłatwiejszą drogę dla ciepła - czyli w górę.

Jak dla mnie cała sprawa z tym akumulatorem jest, najbardziej życzliwie mówiąc, zbyt mocno kontrowersyjna, żeby to stosować w domku za 200-250 tysięcy, który ma służyć do mieszkania, a nie jako poligon doświadczalny.

Szanowny Panie Przemku... by skończyć temat geotermii pod domem i domu jako izolatora w/w geotermii:

Średni gradient termiczny pod powierzchnią kuli ziemskiej to około 30 oC/km, w przeliczeniu na stopień geotermiczny daje to około 33 m/oC. Wielkość strumienia energii termicznej płynącej z głębi

33m w głąb 1 st.!!! A powierzchnia domu jest 5 bilionów razy mniejsza od powierzchni Ziemi

O temperaturze od 0 do 2m decyduje Słońce nie geotermia! tak więc styropian na Ziemi powoduje, ze pod nim jest chłodniej i mokro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak latem ziemia dostaje ciepło, to je zimą oddaje - jak jest dom i styropian to gorzej, więc będzie nieco cieplejsza i bez grzania (zimą). Niech będzie Pana na wierzchu, bo nie mówi Pan źle - robiłem symulacje dla rurowego GWC i danie PRÓŻIOWEJ izolacji 10mx10cm (poziomo) na głębokości 1m podnosi temperaturę pod spodem o 2K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzi Pan,że to jest niekorzystne .Mam na myśli chłodno i mokro.Nie sądzi Pan ,że korzystniejszym stanem będzie sucho i ciepło.

Z tego co pamiętam,to udowadniał Pan ,że styropian na elewacji po latach waży więcej niż ten z fabryki. Ten styropian pod budynkiem będzie miał inną wilgotność od tego z elewacji? O ile elewację w ostateczności można wymienić,o tyle pod budynkiem nie za bardzo,no i przez czas życia budynku tam będzie.

Tak trochę rosyjska ruletka z upieraniem się,że ma być zimno i wilgotno. Z obliczaniem strat przez izolację do ciepłego i przez izolację do zimnego ,nie będę pisał, bo Pan w obliczenia nie wierzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś prześledzi poniższy wywód i napisze czy i gdzie popełniłem błąd w rozumowaniu:

1. Przyjmuje się, że straty ciepła przez podłogę to około 10% całości strat budynku. (taki udział procentowy będą miały np w budynku o całkowitym zużyciu, dla uproszczenia 15kWh/m2, [podaje się z reguły 5% ale weźmy pod uwagę bardzo skuteczny system rekuperacji])

2. Dla domu o takim zużyciu energii zalecana wartość współczynnika U dla podłogi na gruncie lub płyty to 0,12.

3. Taką wartość ma podłoga - płytki/ 20cm beton/ EPS o lambdzie 0,035 grubości 28 cm

4. Zwiększenie lub zmniejszenie wartości U o połowę daje w przybliżeniu o połowę większe straty lub zyski energii.

5. Zmniejszenie grubości izolacji w podłodze z 27 cm do 20 cm zwiększa wartość U do 0,16.

6. Spowoduje to straty, w przybliżeniu o połowę większe.

7 10% z 15 kWh/m2 to 1,5kWh/m2

8. O połowę większe to 2,3 kWh/m2 czyli różnica wynosi 0,7 kWh/m2 rocznie

9. Zmniejszenie izolacji z 27 cm do 20 cm w tym domu o rocznym zużyciu 15 kWh/m2 daje wzrost do około 16 kW/m2.

 

Zabawmy się:

- załóżmy straty ciepła przez podłogę to 50% (dom o takim samym zużyciu energii)

- Rocznie przez podłogę zwiewa 7,5 kWh/m2

- Zmniejszamy grubość izolacji pod podłogą podobnie jak poprzednio

- straty przez podłogę wzrastają o połowę czyli o 4 kWh/m2

- zużycie całkowite wzrasta do 19 kWh/m2

 

Dobre nie?

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musi wynikać z dokładnych obliczeń ... może okazać się iż będzie to 30%... dopiero zliczenie każdej straty zapisanie co ile w W/K

na przenikanie ... plus wentylację i dzielisz ... przeciętnie w chupach mostki termiczne to 40 % strat przez przenikanie ..

plus wentylacja .. w tedy można powiedzieć ile ... w pasywnym ... np wedle mnie wentylacja bez reku to straty ponad 100% ...

lub inaczej x więcej razy niż na przenikanie ... stąd reku w domu pasywnym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd w rozumowaniu jak zresztą od kilkudziesięciu stron tego wątku ,jest w przyjmowaniu U jako najważniejszego elementu wyznaczającego straty.

U ściany w Suwałkach czy Wrocławiu,będzie oznaczał zupełnie inne straty w W/m2

U posadzki o mniejszej grubości izolacji ,nie oznacza większych strat.Straty wyznacza oprócz U również T1 - T2 a to jest w rozumowaniu pomijane z niewiadomych powodów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznałeś, co nawet Przemek ładnie wyliczył, że zużywasz 8MWh/sezon. Ja nie zużyłem jeszcze dwóch.

Gdybyś znał i raczył się podzielić PRAWDZIWYM zużyciem to nie byłoby domysłów. Ale rozumiem, że mówiąc raz tak a raz siak łatwiej się kłamie i mataczy.

 

A o swoich watach przez posadzkę pisałem wiele razy - poszukaj i rób notatki jak masz sklerozę bo nie ma sensu wszystkich w kółko męczyć tymi bredniami.

 

Widać do niektórych komentarzy trzeba w nawiasie dopisać sarkazm, coby czytelniej było i bez nadinterpretacji.

O te twoje waciki do gruntu chyba się nie doproszę .Trudno .Przyjmuję za tym że 1,36.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystniej będzie jak będzie ciepło i sucho ale to kosztuje ciągłe straty no i ta rosyjska ruletka - będzie sucho i ciepło albo nie będzie jak coś się wydarzy.

Dlatego mniejszym kosztem będzie lepsze ocieplenie i jego przewidywalność.

 

Widzę że robimy postępy. Uznajesz że korzystniej będzie jak będzie sucho i ciepło.

Musimy jedynie powalczyć z kosztami.Zakładam ,że styropian puszcza tyle ciepła ile pozwala lambda i gradient. Skąd zatem teza,że aby było ciepło to wymaga dodatkowego kosztu w postaci ciepła.Wychodzi raczej że mniej tego ciepła potrzeba ,tak o 0,3W/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musi wynikać z dokładnych obliczeń ... może okazać się iż będzie to 30%... dopiero zliczenie każdej straty zapisanie co ile w W/K

na przenikanie ... plus wentylację i dzielisz ... przeciętnie w chupach mostki termiczne to 40 % strat przez przenikanie ..

plus wentylacja .. w tedy można powiedzieć ile ... w pasywnym ... np wedle mnie wentylacja bez reku to straty ponad 100% ...

lub inaczej x więcej razy niż na przenikanie ... stąd reku w domu pasywnym .

No ale założyłem tę , trochę absurdalną sytuację, że dom zużywający 15 kWh/m2 połowę tego traci przez podłogę (reszta jest super docieplona, rekuperacja 100%). Zmniejszenie grubości izolacji pod podłogą do 20 cm zwiększa straty do 20kWh/m2. Gdzie ta Brzęczkowskiego konieczność minimum 30 cm dla domu o zużyciu 30 kWh/m2?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś prześledzi poniższy wywód i napisze czy i gdzie popełniłem błąd w rozumowaniu:

1. Przyjmuje się, że straty ciepła przez podłogę to około 10% całości strat budynku. (taki udział procentowy będą miały np w budynku o całkowitym zużyciu, dla uproszczenia 15kWh/m2, [podaje się z reguły 5% ale weźmy pod uwagę bardzo skuteczny system rekuperacji])

2. Dla domu o takim zużyciu energii zalecana wartość współczynnika U dla podłogi na gruncie lub płyty to 0,12.

3. Taką wartość ma podłoga - płytki/ 20cm beton/ EPS o lambdzie 0,035 grubości 28 cm

4. Zwiększenie lub zmniejszenie wartości U o połowę daje w przybliżeniu o połowę większe straty lub zyski energii.

5. Zmniejszenie grubości izolacji w podłodze z 27 cm do 20 cm zwiększa wartość U do 0,16.

6. Spowoduje to straty, w przybliżeniu o połowę większe.

7 10% z 15 kWh/m2 to 1,5kWh/m2

8. O połowę większe to 2,3 kWh/m2 czyli różnica wynosi 0,7 kWh/m2 rocznie

9. Zmniejszenie izolacji z 27 cm do 20 cm w tym domu o rocznym zużyciu 15 kWh/m2 daje wzrost do około 16 kW/m2.

 

Zabawmy się:

- załóżmy straty ciepła przez podłogę to 50% (dom o takim samym zużyciu energii)

- Rocznie przez podłogę zwiewa 7,5 kWh/m2

- Zmniejszamy grubość izolacji pod podłogą podobnie jak poprzednio

- straty przez podłogę wzrastają o połowę czyli o 4 kWh/m2

- zużycie całkowite wzrasta do 19 kWh/m2

 

Dobre nie?

 

W koncu jakis konretny opst w tym watku :p

 

No wiec wynika z tego jasno, ze potrzeba lat aby te straty przy 15-18 cm styro dostarczyly pod dom tyle ciepla, ze mamy tam ostatecznie 15-16 stopni.

 

Wynika tez z tego, iz jest to marginalna sprawa w porownaniu z izolacyjnoscia 1 wiekszego okna tarasowego, te nieotwierane to moga byc gole pakiety szybowe, ale te otwierane to juz tylko od poludnia wypada miec:)

 

Poza tym pamietajmy (co Nydar nizej przypomnial) iz dane U przegrody bedzie powodowac inne straty dla innych warunkow zewnetrznych (gradient).

 

Jak dla mnie powoli zaczyna byc jasne, iz po 4-5 latach uzytkowania ten co ma 30 cm i ten co 15 styro pod posadzka beda miec takie same straty (tak samo pomijalne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej pewności brakuje:D. Brakuje danych z domu o izolacji 30cm pod posadzką. To czym dysponujemy to 30cm pod posadzką i 9oC ale z GWC ceramicznym lub żwirowym. Co przy okazji udowadnia,że GWC pod domem pasione jest jego ciepłem.Powinno być znacznie więcej niż 9oC a nie jest.

 

A pomijalne straty bym nie ignorował, bo w domu pasywnym nawet przysłowiowa dziurka od klucza ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzi Pan,że to jest niekorzystne .Mam na myśli chłodno i mokro.Nie sądzi Pan ,że korzystniejszym stanem będzie sucho i ciepło.

Z tego co pamiętam,to udowadniał Pan ,że styropian na elewacji po latach waży więcej niż ten z fabryki. Ten styropian pod budynkiem będzie miał inną wilgotność od tego z elewacji? O ile elewację w ostateczności można wymienić,o tyle pod budynkiem nie za bardzo,no i przez czas życia budynku tam będzie.

Tak trochę rosyjska ruletka z upieraniem się,że ma być zimno i wilgotno. Z obliczaniem strat przez izolację do ciepłego i przez izolację do zimnego ,nie będę pisał, bo Pan w obliczenia nie wierzy.

Szkoda, że Pan tych procesów nie rozumie - ale postaram się wytłumaczyć jeszcze jaśniej:

Co do styropianu na elewacji... jako przyczynę jego ciężary 7g/100cm3 podałem zawilgocenie, jako przyczynę zawilgocenie podałem kondensację dyfuzji pary z powietrza wewnętrznego. Dlatego tyle pisałem o paroizolacji. W podłodze jest paroizolacja od wewnątrz. Mało tego - temperatura styropianu "idąc" od gruntu ROŚNIE, nie może więc być mowy o kondensacji!!! z dyfuzji pary powietrza zewnętrznego ( tego z piasku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie komentuj tylko podaj jak liczysz zużycie w W/m2*rok? ~140 czy ~130m2? Bo to tak ~8% różnicy było nie było...

 

A z tym:

 

 

 

to jak jest? Zgadzasz się w końcu czy nie? Jesteś za a nawet przeciw? Określ się a nie matacz bo później, w zależności od potrzeb, piszesz: "przecież się zgadzam" albo "przecież pisałem, że nie zgadzam się":D

 

O ile pamiętam to chodziło o DOBRZE zrobione GWC.

Wiesz co kszchu, zrobie ci psikusa i zainstaluję licznik energii cieplne. Majatku nie kosztuje na aledrogo można dostać prawie nówkę po regeneracji .

Musisz zacząć kombinować jak zakwestionować odczyty:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W koncu jakis konretny opst w tym watku :p

 

No wiec wynika z tego jasno, ze potrzeba lat aby te straty przy 15-18 cm styro dostarczyly pod dom tyle ciepla, ze mamy tam ostatecznie 15-16 stopni.

 

Wynika tez z tego, iz jest to marginalna sprawa w porownaniu z izolacyjnoscia 1 wiekszego okna tarasowego, te nieotwierane to moga byc gole pakiety szybowe, ale te otwierane to juz tylko od poludnia wypada miec:)

 

Poza tym pamietajmy (co Nydar nizej przypomnial) iz dane U przegrody bedzie powodowac inne straty dla innych warunkow zewnetrznych (gradient).

 

Jak dla mnie powoli zaczyna byc jasne, iz po 4-5 latach uzytkowania ten co ma 30 cm i ten co 15 styro pod posadzka beda miec takie same straty (tak samo pomijalne).

Przepraszam, ale tylko osoba nie znająca matematyki ( dział statystyka ) i fizyki, może podawać straty ciepła w %. Zrobi Pan lepszą izolację ścian i dachu, dołoży reku i dalej będzie 10% do podłogi? Po co Pan czyta takich "matematyków"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że Pan tych procesów nie rozumie - ale postaram się wytłumaczyć jeszcze jaśniej:

Co do styropianu na elewacji... jako przyczynę jego ciężary 7g/100cm3 podałem zawilgocenie, jako przyczynę zawilgocenie podałem kondensację dyfuzji pary z powietrza wewnętrznego. Dlatego tyle pisałem o paroizolacji. W podłodze jest paroizolacja od wewnątrz. Mało tego - temperatura styropianu "idąc" od gruntu ROŚNIE, nie może więc być mowy o kondensacji!!! z dyfuzji pary powietrza zewnętrznego ( tego z piasku)

 

Rozważamy plytę,czy tradycyjny fundament na ławach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja pytam po raz n-ty co znaczy dobrze a co nie dobrze?

Odpowiesz może tym razem?

 

 

 

Zrozum, że ja nie kombinuję bo nie muszę. Tak samo nie wierzę w to co piszesz bo raz jest tak, raz siak, te wszystkie dane, które podajesz można miedzy bajki włożyć delikatnie mówiąc.

 

Obawiam się że musisz, bo musisz coś światu udowodnić .Ostatnio dowiedziałem się,że w odpowietrzeniu kanalizacji jest cug jak w porządnym kominie.

Nie wiedziałem tego a teraz wiem.

Dobrze zrobione GWC nie może zakłócać stosunków wodnych pod domem . Latem skraplasz tam część pary wodnej z powietrza,podnosząc wilgotność gruntu,a wilgotny grunt to dobry przewodnik.Zimą obniżasz temp.pod fundamentem poprzez zwykłe podniesienie temperatury powietrza ale i nawilżenie.Tak mniej więcej wyjmujesz dwa razy tyle energii niż wynikało by to z samego podgrzania powietrza.Ale skoro jesteś zadowolony to najważniejsze.Tyle żeby tego nie propagować bo to pasienie świeżego powietrza ciepłem domu poprzez większe straty od gradientu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Piszesz, że j-j ma ok a ja oczywiście mam źle więc powiedz w końcu dlaczego!"

 

Znowu wymyślasz.Nigdzie nie pisałem ,że j-j ma ok..

Dla czego ? Przecież napisałem a ty przeczytałeś skoro przytaczasz wyjaśnienie i zadajesz pytanie.

Coby ci się raźniej zrobiło,to właśńie dostałem bure za swoje poglądy od j-j:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...