Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

[ATTACH=CONFIG]242327[/ATTACH]

 

Ten wykres ma jakiś feler.

Suchusieńki piasek ma według niego pojemność 350 kWh/m3*K, a nasycony wodą w ilości 0,45 objętości już 850 kWh/m3*K, co oznacza, że 450 litrów wody mieści ponad 500 kWh/K.

Z normalnej nauki wychodzi 0,525 kWh/K, a więc w tym wykresie jest błąd sto tysięcy procent. Proponuje się nim nie posługiwać, żeby uniknąć ośmieszenia. Ktoś tam wpakował niepotrzebnie literkę "k" przed watogodziny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ten wykres ma jakiś feler.

Suchusieńki piasek ma według niego pojemność 350 kWh/m3*K, a nasycony wodą w ilości 0,45 objętości już 850 kWh/m3*K, co oznacza, że 450 litrów wody mieści ponad 500 kWh/K.

Z normalnej nauki wychodzi 0,525 kWh/K, a więc w tym wykresie jest błąd sto tysięcy procent. Proponuje się nim nie posługiwać, żeby uniknąć ośmieszenia. Ktoś tam wpakował niepotrzebnie literkę "k" przed watogodziny...

Pan nie rozumie - to ciepło właściwe magazynu!!! - Tu jest pokazane ile kWh potrzeba by podgrzać 1 m3 o jeden stopień i utrzymać ten stan przez sezon! To jest wykorzystywane do liczenia GWC

Tak wyjaśniam -

żeby uniknąć ośmieszenia.
Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisanie głupot poprawia ego Szanownego Pana?

 

Zapytaj o to siebie.

 

Gówno ci do tego co mi się podoba i kogo chętnie czytam.

 

Uważasz że pisanie komuś że upadł na głowę za to że czyta ten wątek jest subtelne? Wszystko ci się kojarzy z TB? Odpuść , wystarczy już takiego pisania, to nudne.

 

Gówno mnie obchodzi kogo lubisz i kogo czytasz. Twój wybór. Ja nie o tym pisałem. Wróć i poczytaj do czego się odniosłem. Poza tym wypowiedź moja była ironiczna (stąd ten emotikon na końcu), ale tak jak (chyba) nydar pisał jednak trzeba w nawiasie pisać, żeby co niektórzy nie musieli się wysilać z myśleniem.

 

Popatrz na nasze NF15 w kontekście stref.

U Niemców mają jeszcze wyższa stałą temp. gruntu więc i większe U;)

 

Ale dlaczego tylko grunt ? Reszta jest dalej 0,1

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan nie rozumie - to ciepło właściwe magazynu!!! - Tu jest pokazane ile kWh potrzeba by podgrzać 1 m3 o jeden stopień i utrzymać ten stan przez sezon! To jest wykorzystywane do liczenia GWC

Tak wyjaśniam -

 

Jest oś wartości opisana "ciepło właściwe" i wszystko, jakby nie ta literka by się zgadzało - włącznie ze standardową pojemnością cieplną dla wilgotności ok. 30-40%, oraz zależnością lambdy od nasycenia wodą.

Tutaj mógł Pan powiedzieć coś w stylu: aaaa już nie te oczy, faktycznie niepotrzebne to "k"... no teraz to można liczyć i ma to sens.

Ale poszedł Pan w zapartę... Szkoda!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z bardziej nielubiących mnie na forach jest Szanowny Bachus - zajmuje się kolektorami, nic więc dziwnego, że nie przepada za mną.

Dla tych co chcą ładować ciepło w grunt : schematy opis i wnioski spod domu Szanownego Bachusa.

http://forum.budujemydom.pl/Akumulator-ciepla-cieplo-and8222na-potemand8221-t11396.html&st=50&start=50

Otóż jak wcześniej pisałem to ładowanie gruntu może okazać się pomyłką i tak jest w istocie.
Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest oś wartości opisana "ciepło właściwe" i wszystko, jakby nie ta literka by się zgadzało - włącznie ze standardową pojemnością cieplną dla wilgotności ok. 30-40%, oraz zależnością lambdy od nasycenia wodą.

Tutaj mógł Pan powiedzieć coś w stylu: aaaa już nie te oczy, faktycznie niepotrzebne to "k"... no teraz to można liczyć i ma to sens.

Ale poszedł Pan w zapartę... Szkoda!

Przecież tu mowa o magazynowaniu ciepła !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest oś wartości opisana "ciepło właściwe" i wszystko, jakby nie ta literka by się zgadzało - włącznie ze standardową pojemnością cieplną dla wilgotności ok. 30-40%, oraz zależnością lambdy od nasycenia wodą.

Tutaj mógł Pan powiedzieć coś w stylu: aaaa już nie te oczy, faktycznie niepotrzebne to "k"... no teraz to można liczyć i ma to sens.

Ale poszedł Pan w zapartę... Szkoda!

Wg Brzęczkowskiego grunt ma dużo większą pojemność cieplną od wody. Cuda, panie cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu.Niby czeski błąd a w ruinie cała teoria w pi...u. Skoro 1m3 piachu można podgrzać o 1oC przy pomocy o,35okWh to może spojrzy Pan łagodniejszym okiem na energię 1W/m2 .Daje to w roku 8,76kWh .Może jednak utrzymanie w tych warunkach pod chudziakiem 15,5oC nie jest z udziałem szatana?

 

ps.Przemek .Niechętnie ale gratuluję spostrzegawczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli błąd, ok! to może Pan poda prawidłową wartość - ile kWh potrzeba na podgrzanie i utrzymanie tego stanu przez sezon !

 

Nawet chętnie się zgodzę by to przebadać - z bardzo prostego powodu - wychodzi mi więcej niż 400kWh/m3/sezon .

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli błąd, ok! to może Pan poda prawidłową wartość - ile kWh potrzeba na podgrzanie i utrzymanie tego stanu przez sezon !

 

Pan poda potrzebne dane:

- nasycenie gruntu wodą,

- grubość pokrywy śnieżnej,

- grubość izolacji styropianowej,

- wymiary fundamentów (do obliczenia odległości od stref brzegowych),

- temperaturę otoczenia,

- informacje o źródłach geotermalnych,

- poziom wód gruntowych.

- strefę klimatyczną,

 

A że się z gruntu nie da zrobić akumulatora to można policzyć darmowym, wieszającym się softem. Można też dom wybudować i sprawdzić...

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli błąd, ok! to może Pan poda prawidłową wartość - ile kWh potrzeba na podgrzanie i utrzymanie tego stanu przez sezon !

 

Nawet chętnie się zgodzę by to przebadać - z bardzo prostego powodu - wychodzi mi więcej niż 400kWh/m3/sezon .

 

Proszę zatem pokazać,dzięki jakim obliczeniom tak Panu ,,wychodzi"

Bo z mojego doświadczenia wynika,że do podtrzymania temp.15,5oC pod chudziakiem potrzeba 1W/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast się tak przechwalać lepiej podaj Pan wyniki badania geologicznego gruntu w okolicach tego budynku - wtedy przynajmniej uniknie Pan pytań dlaczego rześta to wyrywali
Po co ? Może Pan takie wiaderko z 5 W grzałka postawić na każdym gruncie - nawet na torfie i nie podgrzeje Pan tych 10l piasku - Nawet jak takich wiaderek będzie 10 000.

 

 

 

wtedy wiedziałbyś Pan dlaczego, a tak to pieprzenie głupot i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego na plusie? I dlaczego sporo? Przecież jak śniegu nie ma, to ziemia przemarza głębiej. To nie jest dlatego, że "wchodzi zimno", tylko "wychodzi ciepło". Co tu trzeba tłumaczyć?

 

daj sobie spokój, on tego nie pojmuje

 

Głowa TB jest jak czarna dziura - wsysa wszystko, nic nie wychodzi, czasem coś wypromieniuje - jakieś resztki, on z tych resztek próbuje coś sklecić i bzdury na ogół wychodzą :bash:

 

czasami jak piszesz i jemu trafi się ziarno - to podebrane chomikowi-gruntowi :lol:

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni się z tobą kszhu zgadzam . Izoluj i jeszcze raz izoluj. Ale żeby to dobrze zrobić trzeba mieć choćby odrobinę podstawowej wiedzy.

Czyli dużo w dachu ,mniej w ścianach a jeszcze mniej od gruntu,bo jak dasz dużo do gruntu to będziesz miał tak jak teraz, w obecnym domu, większe straty jak ktoś kto da 10cm.No i nie dawaj GWC ceramicznego pod budynkiem .Oszukujesz sam siebie.Takie GWC pasie się ciepłem domu,tyle,że ty nie jesteś w stanie tego pojąć.

 

Co do GMC i czy to jest g.... warte,to szkoda dyskutować z kompletnym ignorantem z zawyżonym ego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejszy dom Krzyśka_BB, 10cm, straty >8MWh/r.; u mnie 30cm, straty teraz ~2MWh, niech będzie nawet 4MWh/rok.

4>8... ot matematyka!

No ale jak się nie ma kompletnie żadnych argumentów to można i matematykę naginać:D

 

 

 

Przekonaj tych co na tym zęby zjedli i się "przejechali":D

 

Dom to okna,ściany,dach,wentylacja,podłoga.A zużycie to suma strat przez przegrody.Wiem,że jesteś bystrzacha to pewnie sobie poradzisz z policzeniem 30cm i gradiencie 11oC oraz 10cm i gradiencie 4oC.Dasz radę.

 

A iluż to sobie osób zęby zjadło na GMC niskotemperaturowym?Może źle szukam ale nie znalazłem .Oświeć w błądzeniu:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się przyjmuje raczej dla minimalnej temp. Dla takiej więc chyba liczy się max straty i wydajność ogrzewania. A temp. gruntu to średnioroczna powietrza więc wyższa niż u nas.

Poza tym to widziałem dla posadzki 0,1 więc nie wiem skąd masz 0,15?

 

0,14. Widziałem to gdzieś na prezentacji Guntera Szlagowskiego.

tu http://www.waze.pl/prezentacje-forum

lub tu http://www.waze.pl/forum4_prezentacje.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups... pojawił się, choć to odgrzewany kotlet, twardy orzech do zgryzienia dla co poniektórych teoretyków? Każdy kombinuje jak to przekuć w swoją rację?:D

...

To wszystko jest dosyć oczywiste ale jeżeli chodzi o gruntowy akumulator ciepła. Czymś trochę innym jest wykorzystanie efektu akumulacji do skalkulowania grubości izolacji pod domem.

Przedstawiłem wcześniej taki prosty, ale oddający realia wywód dotyczący grubości izolacji pod domem.

Wynika z niego, że dom o zużyciu 20 kWh/m2, co jest pewnie marzeniem olbrzymiej większości inwestorów można mieć dając w najbardziej niekorzystnych warunkach 20 cm izolacji od gruntu. Pokazuje to, że zajmujemy się pierdołami tj ucieczką ciepła do gruntu mającymi znikomy wpływ na rachunki. Fundament ocieplony od zewnątrz z 10 cm izolacją pod podłogą pozwala na uzyskanie wyniku 30 kWh/m2! Dodajmy do tego mały, co prawda efekt akumulacji i to zużycie jeszcze bardziej spadnie! Jak to się ma do "nie ograniczonego odbiornika" czyli teorii Brzęczkowskiego już nie będę pisał bo nie chce się znęcać. Ile osób choćby tu jest przekonanych, że te 30 cm to minimum choć reszcie domu daleko do standardu pasywnego? A co mówić o tych którzy planują 40 cm bo ciepło ucieknie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto się zastanowić nad suchością tego piasku. U mnie ryzyko powodziowe - daję 30cm, choć zastanawiam się nad 20cm w środku i 40cm w strefach brzegowych. U kogoś, kto ma mieć podłogę 30cm nad poziomem gruntu też tego suchego piasku pod spodem może nie być wcale. Nierzadko wody gruntowe podchodzą 10cm pod trawnik - fajnie to w studni wygląda jak można zaczerpnąć wodę wiadrem trzymanym w ręce. Piasek podciągnie na 15 cm na pewno - i będzie jak mokra wata.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...