Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ups... pojawił się, choć to odgrzewany kotlet, twardy orzech do zgryzienia dla co poniektórych teoretyków? Każdy kombinuje jak to przekuć w swoją rację?:D
- Tylko dlaczego na wątku o domach przyzwoicie izolowanych? Przecież Szanowny nydar doskonale wie, że na 20 cm styropianu od gruntu, nie da się wybudować domu izolowanego ( zużycie do 30kWh/m2 ) a co dopiero dwa razy lepszego! Wiedzą to też wszyscy, którzy nie mają izolacji w podłodze (dla jasności - izolacja w podłodze zaczyna się od 0. 1W/m2 x K)

 

Ja tymczasem dopytam kol. TB - czy jednostki wew. obecnych klim grzejących (PPCi) wymagają odprowadzenia grawitacyjnego skroplin? Wiem, że kiedyś stosowano pompki ale były cholernie upierdliwie burczące.

Pompki są cały czas - i są dość ciche, ale... PPCi z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem z jednostkami wewnętrznymi w pomieszczeniach ma sporo wad, które ujawniły się w domach izolowanych, a nie stanowiły takiego problemu w starym* budownictwie (*nie chodzi o datę a technologię)

1- bardzo słaba automatyka - zwłaszcza przy ogrzewaniu - wahania temperatury są ( jak na moje standardy ) nie do przyjęcia

2- instalacja taka jest dość droga a więc "zabiera" kasę z izolacji

3- nie da się ukryć, że jest słyszalna - czy to przeszkadza, to kwestia indywidualna - na pewno mniej przeszkadza jak inwestor buduje sam dom - gdy robi to firma "przeszkadzalność" znacznie wzrasta - zwłaszcza przy rozliczeniu.

4- estetyka tych urządzeń poprawiła się, ale o gustach trudno dyskutować, więc lepiej splitów, czy klimakonwektorów, czy ... nie będzie.

 

Robiąc rachunek ekonomiczny i mają komfort na względzie - Utrzymanie stałej temperatury pozostawiam ogrzewaniu podłogowemu z termostatem podłogowym w każdym pomieszczeniu ogrzewanym a ppci zasilam kanałówke i rozprowadzam bardzo delikatny nawiew ( porównywalny z wentylacyjnym ) na ściany ( 40-90cm od podłogi) zakończony (np.) czymś takim nawiew.jpg Na lato wylot jest do góry zimą do dołu .

Odprowadzanie kondensatu nie stanowi wtedy problemu. Wywiew powietrza (wejście na kanałówkę) jest z głównego holu, czy korytarza. Gdyby wentylator w kanałówce był zbyt słaby (opory instalacji ) można na wywiewie dołożyć wentylator kanałowy.

Dziś uruchamiamy taka instalację na ppci Mitsubishi - jak podeślą mi zdjęcia to umieszczę . Instalacja jest dość spora bo 10kW pobory mocy. Ale i dom pasywny 1000m2! poza tym chodząc na 20-30% będzie najciszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie ryzyko powodziowe - daję 30cm, choć zastanawiam się nad 20cm w środku i 40cm w strefach brzegowych
Sugeruje Pan, ze zimno wchodzi? Pan zobaczy jak zbudowany jest termos. Nie ma cieniej grubiej. Co do suchości piasku... Daje się keramzyt - "suchość" jest jego wizytówka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jaki sens ma pisanie z kimś kto wie, że GWC nie używam zimą a mimo to bredzi, że GWC powoduje straty?
Nawet, gby Pan używał gwc zimą to strumień powietrza jest wtedy 90-130m3/h - średnia temperatura zimą w Polsce około 0 st.C temperatura w w gwc niech będzie nawet +5 st.C - co daje nam moc chłodniczą - 0.15 - 0,2 kW!!!!

Jak czytam, że 200W wychłodzi mi grunt pod domem i...a, szkoda nawet się znęcać nad kimś takim .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce mi sie pisać ale widze że niedługo będzie tu sekta która będzie wciskać że mniej izolacji= cieplej. zeby nie bylo takich jaj w obliczeniach nalezy uwzględnić współczynnik przejmowania ciepła.

założenia na oko zeby sie dobrze liczyło:

temp wewnętrzna 20 stopni

temp gruntu 10 stopni

wspołczynnik przejmowania z powietrza do przegrody 0,5

wspolczynnik przejmowania z przegrody do gruntu 0,5

wspolczynnik oporu przegrody

dla przykładu 1 = 1

dla przykladu 2 = 4

W pierwszym przykładzie tem wew. sciany wyniesie 17,5 stopni, natomiast zewnętrzna 12,5

w drugim przykładzie temp wew. sciany wyniesie 19, natomiast zewnetrzna 11

wniosek.: w obu przypadkach temp gruntu wynosila 10 stopni, temp mierzona bezpośrednio pod przegrodą będzie się tym bardziej różnić od temp guntu im gorsza jest izolacja. błedem w obliczeniach kolegi jest to że zamiast brać temp gruntu przyjmuje temp zbliżoną do temp. powierzchni przegrody

 

U=1/R gdzie R jest sumą wszystkich oporów czyli 2xprzejmowaia i przenikania przez przegrodę

Edytowane przez BrodowskiG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ciensza izolacja=wyższa temp. od spodu ale nie gruntu tylko powierzchni przegrody. tak samo jak powierzchnia wewnetrzna ściany ma mniej stopni niż powietrze wewnątrz pomieszczenia. nie rozumiesz ze w obu przypadkach masz taką samą temp. gruntu? a różnica w pomiarach wynika z oddziaływania powierzchni przegrody. w swoich obliczeniach uwzglednij opór przejmowania i dostaniesz identyczną temp. gruntu. poszukaj sobie wykresy na necie. współczynniki przejmowania uwzględnione są w "U" a temp. gruntu nie zmieniasz przy obliczeniach, bo smienia się tylko przebieg temperatury(rozkład) a nie temp gruntu. chyba nie myślisz ze domkiem mozesz zmienic temperaturę ziemi poza malym obszarem lokalnym. i co za roznica jaki przyjme wpolczynnik przejmowania przegroda-gunt jeżeli jest on bardzo zmienny Edytowane przez BrodowskiG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny nydar doskonale wie, że na 20 cm styropianu od gruntu, nie da się wybudować domu izolowanego."

 

 

Szanowny Przemek dzięki przenikliwemu wzrokowi ,dostrzegł literkę,,k" w materiale dostarczonym przez Pana ,na którym to materiale zbudował Pan niefortunną teorię o rzekomych większych stratach do gruntu.a że to waty a nie kilowaty ,to wyszło jakby śmiesznie. Pan jednak nadal brnie w absurdalną teorię. Niemniej może być Pan zadowolony bo choć teoria absurdalna, to wyznawców głoszących dobrą nowinę znalazła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenia na oko żeby dobrze się liczyło. Co ty .Sekciarz jakiś jesteś?

Nie na oko . Konkretne dane . 30cm izolacji ,21oC posadzka,9oC chudziak i drugi przypadek, 18cm izolacji ,21oC posadzka ,15,5 chudziak.

Teraz licz a nie na oko żeby dobrze się liczyło.

Czy może mi Pan podać - w jakim czasie, gdy przestaniemy grzać grunt pod domem ( temperatura wyjściowa +15,5 st. C poza domem na tej samej gł. +3 st. Temperatura gruntu pod domem spadnie o 10 st. 8h może 24h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ciensza izolacja=wyższa temp. od spodu ale nie gruntu tylko powierzchni przegrody. tak samo jak powierzchnia wewnetrzna ściany ma mniej stopni niż powietrze wewnątrz pomieszczenia

 

Drogi kolego .To jest temp. piasku pod chudziakiem ,mierzona na podstawie pomiaru temp. wody w wężownicy umieszczonej tuż pod chudziakiem .

Licz. Widać żeś fachowiec.Uświadom błądzącego . 9oC to z kolei temp. piasku pod izolacją 30cm i chudziakiem ..Kombinuj dlaczego tak śmiesznie wychodzi.Podpowiem .Weź pod uwagę zawartość wody w piachu jednego i drugiego przypadku porównaj ich lambdy a więc możliwość rozpraszania energii dostarczanej od styropianu. Zresztą co ja ci będę tłumaczył .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny nydar doskonale wie, że na 20 cm styropianu od gruntu, nie da się wybudować domu izolowanego."

 

 

Szanowny Przemek dzięki przenikliwemu wzrokowi ,dostrzegł literkę,,k" w materiale dostarczonym przez Pana ,na którym to materiale zbudował Pan niefortunną teorię o rzekomych większych stratach do gruntu.a że to waty a nie kilowaty ,to wyszło jakby śmiesznie. Pan jednak nadal brnie w absurdalną teorię. Niemniej może być Pan zadowolony bo choć teoria absurdalna, to wyznawców głoszących dobrą nowinę znalazła.

 

Jeszcze raz napiszę - wg moich pomiarów i badań - wyszło więcej niż 400kWh/m3 - chodzi o podgrzanie m3 piachu o 1 st, i utrzymanie tego stanu przez sezon grzewczy. Mało tego - podgrzanie o drugi stopień i utrzymanie tego staniu przez sezon - wymaga jeszcze więcej kWh niż przy pierwszym st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi Pan podać - w jakim czasie, gdy przestaniemy grzać grunt pod domem ( temperatura wyjściowa +15,5 st. C poza domem na tej samej gł. +3 st. Temperatura gruntu pod domem spadnie o 10 st. 8h może 24h ?

 

Oczywiście ,że mogę. Na utrzymanie temp. 15,5oC zużywam +/- 0,140kWh.Wciągu 24h 3,36kWh. Taki ubytek energii obniży o 1oC 13,5tony suchego piachu w ciągu doby. .

A mam tych ton 10-ęć razy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego .To jest temp. piasku pod chudziakiem ,mierzona na podstawie pomiaru temp. wody w wężownicy umieszczonej tuż pod chudziakiem .

Licz. Widać żeś fachowiec.Uświadom błądzącego . 9oC to z kolei temp. piasku pod izolacją 30cm i chudziakiem ..Kombinuj dlaczego tak śmiesznie wychodzi.Podpowiem .Weź pod uwagę zawartość wody w piachu jednego i drugiego przypadku porównaj ich lambdy a więc możliwość rozpraszania energii dostarczanej od styropianu. Zresztą co ja ci będę tłumaczył .

kolejnośc warstw nie wpływa na wielkość strumienia ciepła, które przepływa przez przegrodę, jedynie na przebieg temperatur.

jeśli wysuszysz piasek to bedzie cieplej, tylko ze należy zmienić "U" a nie temp. gruntu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,To było tłumaczone naście razy ale kol. sekciarz ma taki styl, że omija niewygodne odpowiedzi, sam nie udziela odp. na niewygodne pytania itd. bo tak przyjemniej się żyje w sekcie."

 

Obawiam się,że jak zwykle nie rozumiesz w czym problem .Tłumaczę.

Kolega myśli,że wartość temp. podawana jest z chudziaka,a nie z piachu pod chudziakiem.Szczerze namawiam ,podręcznik z IIIkl jakiejś szkoły technicznej a neurony będą sprawniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejnośc warstw nie wpływa na wielkość strumienia ciepła, które przepływa przez przegrodę, jedynie na przebieg temperatur.

jeśli wysuszysz piasek to bedzie cieplej, tylko ze należy zmienić "U" a nie temp. gruntu

 

Kolega chyba nie rozumie. Co mam zmieniać? 15,5oC to jest aktualna temperatura na styku piach -chudziak .Mam GWC tam wsadzić żeby obniżyć temp. czy o co chodzi? Nie liczę teoretycznej sytuacji a podaję faktyczne dane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator który się tylko ładuje - należy zutylizować.

 

Panie Tomaszu.Ja już nie wiem jak do Pana dotrzeć . Jakby nie zaizolować to i tak będą jakieś straty. Na ścianie idą w siną dal . Pod domem są wartością,bo podnoszą temp. pod izolacją.Suchy grunt nieporównywalnie mniej rozprasza ciepło jak powietrze.Suchy grunt jest IZOLACJĄ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o moją szkołe się nie martw, miałem podstawy termodynamiki. masz tu przebieg temp w scianie http://www.inzynierbudownictwa.pl/drukuj,6607 na rysunku 1 przy powierzchni przegrody przebieg temp idzie po łuku. twój pomiar znajduje się gdzieć na łuku. inna jest temp powietrza a inna powierzchni sciany, dla powietrza ta warstwa przejsciowa ma grubosc mierzona w milimetrach ze wzgledu na ruch powietrza a dla zemi ta warstwa bedzie miala wieksza grubość. to co mierzysz to jest temp. gdzieś w tej warstwie pośredniej (na łuku). analogicznie sciana, w pomieszczeniu bedziesz mial 20 stopni a sciana nieocieplona tak jak na przkładzie bedzie miala 12,1 stopnia, ustawisz termometr milimetr od sciany i wyjdzie ci ze powietrze ma np. 16 stopni a ma 20 w pomieszczeniu i do obliczen przyjmiesz 16 zamiast 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź ty się raz a porządnie puknij w ten łeb. Najpierw byłem wrogiem izolacji ,potem nędznym handlarzem celulozy,teraz sekciarzem . No i chałupę mam pożerającą dwa razy tyle energii niż twoja,mimo,że mam 30cm izolacji w ścianach ,54cm w dachu i mniejsze straty przez grunt przy 18cm jak ty przy 30cm .

Może to da radę leczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o moją szkołe się nie martw, miałem podstawy termodynamiki. masz tu przebieg temp w scianie http://www.inzynierbudownictwa.pl/drukuj,6607 na rysunku 1 przy powierzchni przegrody przebieg temp idzie po łuku. twój pomiar znajduje się gdzieć na łuku. inna jest temp powietrza a inna powierzchni sciany, dla powietrza ta warstwa przejsciowa ma grubosc mierzona w milimetrach ze wzgledu na ruch powietrza a dla zemi ta warstwa bedzie miala wieksza grubość. to co mierzysz to jest temp. gdzieś w tej warstwie pośredniej (na łuku). analogicznie sciana, w pomieszczeniu bedziesz mial 20 stopni a sciana nieocieplona tak jak na przkładzie bedzie miala 12,1 stopnia, ustawisz termometr milimetr od sciany i wyjdzie ci ze powietrze ma np. 16 stopni a ma 20 w pomieszczeniu i do obliczen przyjmiesz 16 zamiast 20

 

Widzę linię prostą a nie po łuku,co zgadzało by się z przebiegiem temp. w materiale jednorodnym. Mniejsza z tym .My tu sprzeczamy się o straty ciepła do gruntu przez izolację na chudziaku a nie o ściany. W sprawie ścian panuje jednomyślność .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grubsza izolacja = wiekszy opór= mniejszy przeplyw ciepła

zrób sobie szkielet owin steczem i bedziesz mial dom pasywny, prawie zerowa różnica temp= prawie zerowe straty ciepła

zanim zaczniesz kazac komus sie pukać najpierw naucz sie liczyć

 

PS w przykładzie B przy powierzchni zewnętrznej ładnie widać mały łuczek

Edytowane przez BrodowskiG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...