Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jeszcze raz napiszę - wg moich pomiarów i badań - wyszło więcej niż 400kWh/m3 - chodzi o podgrzanie m3 piachu o 1 st, i utrzymanie tego stanu przez sezon grzewczy. Mało tego - podgrzanie o drugi stopień i utrzymanie tego staniu przez sezon - wymaga jeszcze więcej kWh niż przy pierwszym st.

 

Panie Tomaszu błąd w pana pomiarach wynika z metodyki wiadrowej . Dom to inna skala inne rozmiary,masa, akumulacja itd.Pan chce watami podgrzać wiadro z piachem i udowadnia że się nie da. No bo się nie da. Bo materiał wiadra to duży radiator mający kontakt z powietrzem które zeźre wszystko co mu podać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

grubsza izolacja = wiekszy opór= mniejszy przeplyw ciepła

zrób sobie szkielet owin steczem i bedziesz mial dom pasywny, prawie zerowa różnica temp= prawie zerowe straty ciepła

zanim zaczniesz kazac komus sie pukać najpierw naucz sie liczyć

 

ps w przykładzie b przy powierzchni zewnętrznej ładnie widać mały łuczek

 

 

rt = (r1+ r2)/ 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ,że mogę. Na utrzymanie temp. 15,5oC zużywam +/- 0,140kWh.Wciągu 24h 3,36kWh. Taki ubytek energii obniży o 1oC 13,5tony suchego piachu w ciągu doby. .

A mam tych ton 10-ęć razy więcej.

Nijak mi tyle w praktyce nie wychodzi. Coś Pan ma odbiorniki tego ciepła niedoszacowane. Może dlatego, że współczynniki przewodzenia ciepła i odbioru ciepła dla materiałów sypkich - może podawać tylko ten kto nie rozumie zagadnienia. Stąd są one podawane i 0.2 i 2 a i 4 spotkałem. W materiałach w których jest dość swobodny ruch powietrza, pary, w których jest różna granulacja, wilgotność - obliczenia - nie mają najmniejszego sensu. Robiąc kiedyś (do 1990) GWC i chcąc moc chłodniczą (długość na gł.) dobrać do strumienia powietrza - ( za krótki i za długi gwc są błędem) - robiłem kablem grzewczym test gruntu.

 

Czyli ile kWh idzie Panu na ogrzanie domu?

I jako konkluzje przypomnę - nie da się zbudować domu izolowanego na 20 cm styropianie od gruntu, a co dopiero "jak w temacie" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta ... i Nydar "sprzedam" Ci jedną rzecz ... suszysz piasek ? spada przewodność ... ale i mocno też spada pojemność cieplna.

Niestety ale woda ma sporą pojemność ... stąd piach "przymrozi" się 2x głębiej jak glina wypchana wodą ...

piach będzie miał 3% wody glina 30... trzeba oddzielić wodę luźną od wody związanej ... woda związana ... w betonie komórkowym zamarza dopiero w -100 st !!! luźna ... ciut niżej niż 0 ... ze względu na śmieci .... tak jak woda morska ... niby do 3% zasolenia ... ale osiągnie w stanie płynnym nawet -3 ...

 

 

Kolejna sprawa ... przestawiałem ścianę 15cm -300cm iłu ...15cm izolacji ... pod izolacją ostatnią też było 15 st ...

 

rt = (r1+ r2)/ 2
co to za stwór ...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu błąd w pana pomiarach wynika z metodyki wiadrowej . Dom to inna skala inne rozmiary,masa, akumulacja itd.Pan chce watami podgrzać wiadro z piachem i udowadnia że się nie da. No bo się nie da. Bo materiał wiadra to duży radiator mający kontakt z powietrzem które zeźre wszystko co mu podać .

Dlaczego przy 10 litrach piachu i grzałce 5 W ma być inna fizyka niż przy 100m3 piachu i grzałce 50 000W??? Przecież w obu przypadkach odbiorniki - grunt i powietrze są tak duże, że można przyjąć - nieskończoność! W którym miejscu jest błąd i jak duży?

Dlaczego, skoro grzałką 5 W nie mogę zagrzać 10 litrów piachu nawet i stopień, to gdy powiększę wiadro i grzałkę 10 000 razy mam zagrzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efektu co do którego tylko domniemuje się, że może występować i tylko w określonych warunkach ale nikt nawet w pseudonaukowy sposób tego nie sprawdził?

...

Wykazano jego istnienie w sposób jednoznaczny w pracy o ocieplaniu podłogi w hali. W domu też wystąpi po spełnieniu pewnych warunków, może być mniejszy ale przy korzystnych warunkach gruntowych można go brać pod uwagę przy kalkulowaniu grubości izolacji. jest to możliwe bo straty do gruntu są nieznaczne więc zmniejszenie czy to delty T czy to U, całej, łącznie z podbudową przegrody daje znaczące procentowo wyniki. Procentowo, bo generalnie te straty są nawet dla domów energooszczędnych małe. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że współczynniki przewodzenia ciepła i odbioru ciepła dla materiałów sypkich - może podawać tylko ten kto nie rozumie zagadnienia.
Boże miłości Twej ..

 

wspóczynnik odbioru ciepła ... tylko Pan Tomasz ma takie bujne wyobrażenia.

 

Dlaczego przy 10 litrach piachu i grzałce 5 W ma być inna fizyka niż przy 100m3 piachu i grzałce 50 000W??? P
to owiń Pan to wiadro izolacją ...

a drugie bez ...

I nagrzej Pan to do 30st ... jedno i drugie ... i czas start ... który piach szybciej się schłodzi .tj odda ciepło do otoczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grubsza izolacja = wiekszy opór= mniejszy przeplyw ciepła

zrób sobie szkielet owin steczem i bedziesz mial dom pasywny, prawie zerowa różnica temp= prawie zerowe straty ciepła

zanim zaczniesz kazac komus sie pukać najpierw naucz sie liczyć

 

PS w przykładzie B przy powierzchni zewnętrznej ładnie widać mały łuczek

Nikt nie twierdzi, że jest inaczej. Efekt akumulacji, choć nieznaczny przy tak małych stratach jak przez podłogę ma już znaczenie o ile komuś chce się w to bawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nijak mi tyle w praktyce nie wychodzi. Coś Pan ma odbiorniki tego ciepła niedoszacowane. Może dlatego, że współczynniki przewodzenia ciepła i odbioru ciepła dla materiałów sypkich - może podawać tylko ten kto nie rozumie zagadnienia. Stąd są one podawane i 0.2 i 2 a i 4 spotkałem. W materiałach w których jest dość swobodny ruch powietrza, pary, w których jest różna granulacja, wilgotność - obliczenia - nie mają najmniejszego sensu. Robiąc kiedyś (do 1990) GWC i chcąc moc chłodniczą (długość na gł.) dobrać do strumienia powietrza - ( za krótki i za długi gwc są błędem) - robiłem kablem grzewczym test gruntu.

 

Czyli ile kWh idzie Panu na ogrzanie domu?

 

I jako konkluzje przypomnę - nie da się zbudować domu izolowanego na 20 cm styropianie od gruntu, a co dopiero "jak w temacie" .

 

Dziad swoje,baba swoje.Nie liczę oporu gruntu bo nie znam jego lambdy,grubości i temperatur krańcowych . Natomiast faktem jest,że grunt przyjmuje tyle energii ile ,,puszcza" styropian 18cm z lambdą 0,035 i gradientem 5,5oC .

Zużywam ok 15kWh/m2

Można to zweryfikować na podstawie grubości izolacji jakie już podałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam ze w obliczeniach wg normy przyjmuje sie grunt 8 stopni i nie zmienia sie w zalezności od ocieplenia.

do postu nydara wyżej, dlatego jest coś co się nazywa wspołczynnikiem przejmowania i ze wzgledu na to ze nie wiesz jak sie rozklada temp w gruncie mierzenie jego temp w poblizu przegrody jest bez sensu bo powoduje blad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruje Pan, ze zimno wchodzi? Pan zobaczy jak zbudowany jest termos. Nie ma cieniej grubiej. Co do suchości piasku... Daje się keramzyt - "suchość" jest jego wizytówka.
Co za bzdura! Keramzyt niestety wysycha bardzo powoli i nasiąka do 10%. Jest za to, dla równowagi bardzo drogi. Misiu znowu puścił bąka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. I z tej pracy widać wyraźnie jak grunt się zachowuje i w jakim miejscu więc można na zasadzie porównawczej rozważać co będzie działo się pod domem. A nie będzie tak jak pod halą więc jak będziesz miał dom o wymiarach hali to pogadamy bo dziś rozmawiamy o domach z podłogą naście x naście m albo i mniej jak piętrowy.
Napisałem, że będzie mniejszy a w pewnych warunkach nie będzie go wcale. Przy tak małych stratach przez podłogę nawet ta bardzo mała akumulacja ma znaczenie, dając procentowo znaczące wyniki. To w skali strat całego domu pierdułka ale pierdułkami się tu zajmujemy dzięki jednemu gieniuszowi który wymyślił teorię o nieograniczonym odbiorniku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczę oporu gruntu bo nie znam jego lambdy,grubości i temperatur krańcowych
nie potrzeba żadnych temperatur końcowych ... wyliczyć trzeba sobie na 1st różnicy ... U ściany podaje się w domyśle iż jest to ...

np 0,1 wata na metr kwadratowy przy jednym stopniu różnicy ...

przecież zapodałem ile da oporu 15-300 -15 cm jaki da to opór ... weź sobie Psi therma... zrób swoje warstwy ... i wyjdzie Ci ładunek Q...

przy danej delcie ... i będzie to całościowo ... w raz z powietrzem zewnętrznym.

ale najlepiej podać Q w 1na 1 st ..

 

dodam ze w obliczeniach wg normy przyjmuje sie grunt 8 stopni i nie zmienia sie w zalezności od ocieplenia.
liczy się U ekwiwalentne .. takiej przegrody .. odnosi się do stopnio dni ...

 

 

dlatego jest coś co się nazywa wspołczynnikiem przejmowania i ze wzgledu na to ze nie wiesz jak sie rozklada temp w gruncie mierzenie jego temp w poblizu przegrody jest bez sensu bo powoduje blad
opory przejmowania ciepła dolicza się na styku powietrze - materiał stały ...

inaczej bzdury by wyszły przy jednej szybie czy garażu blaszanym ...

 

przy kolejnych warstwach gruntu ... nie dolicza się żadnych oporów ... przejmowania pochłaniania itp ...

czyste przewodzenie między jednym a drugim materiałem ...

Może nie czyste ... jeśli liczyć np wełnę mineralną czy styropian...

stąd powstał szary .. ze względu na podczerwień ...

ale to są gronie ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta ... i Nydar "sprzedam" Ci jedną rzecz ... suszysz piasek ? spada przewodność ... ale i mocno też spada pojemność cieplna.

Niestety ale woda ma sporą pojemność ... stąd piach "przymrozi" się 2x głębiej jak glina wypchana wodą ...

piach będzie miał 3% wody glina 30... trzeba oddzielić wodę luźną od wody związanej ... woda związana ... w betonie komórkowym zamarza dopiero w -100 st !!! luźna ... ciut niżej niż 0 ... ze względu na śmieci .... tak jak woda morska ... niby do 3% zasolenia ... ale osiągnie w stanie płynnym nawet -3 ...

 

 

Kolejna sprawa ... przestawiałem ścianę 15cm -300cm iłu ...15cm izolacji ... pod izolacją ostatnią też było 15 st ...

 

co to za stwór ...?

 

To mówisz że było 15st. Oj chyba podpadasz wróżowi:D

 

Całkowity opór cieplny RT przegrody budowlanej składającej się z warstw termicznie

jednorodnych i niejednorodnych równoległych do powierzchni oblicza się jako średnią

arytmetyczną górnego i dolnego kresu całkowitego oporu cieplnego według wzoru: RT = (R1+R2)/2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcesz odp. na pytania to nie, takiś typ i gitara!:D

 

Co do weryfikacji zużycia to weryfikacja nie polega na obliczeniach a pomiarze!:) Tego nie dość, że nikt nie robi to widać też, że nie chcesz pojąć.

 

Mogę określić zużycie na podstawie zużycia wody grzewczej i jej spadku temp.Co już podałem.(nie grzeję prądem ,eko dusza:P)

Tak jak ci powiedziałem kupię licznik ciepła,cobyś spał spokojnie a może skutek będzie odwrotny.Nie wiadomo.

Co do pytań. Zadaj jakie z sensem to odpowiem .

Moje pytanie brzmiało: jakie masz obliczeniowe straty przez posadzkę. Niby sens w tym pytaniu jest a odpowiedzi nie ma. Nie wstydź się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

135 ton piasku pod domem 'utrzymuje" Pan w temperaturze 15,5 st, 3.36 kWh/dobę - to jakieś 90m3 czyli 40W na 10 000lirów piachu czyli na wiaderko 10l. piachu i 0.04W - Takiej "grzałki" nie ma. wezmę więc 150 x większą 6W!!!

Wstawię ją do wiadra w sklepie +22 st. C . Zobaczę ile podgrzeje do 17 - tej . następnie ustawie na noc w sklepie + 17 i rano zobaczę jaką temperaturę będzie miał piach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...