Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli temat strat do gruntu mamy definitywnie zamknięty. Nie widziałem, żeby ktoś nydara poparł definitywnie - zdaje się perm stwierdził, że może mieć, czy ma połowiczną rację. Temat przegłosowany: jakieś 4,5:0,5 na niekorzyść hipotezy nydara - czyli nie ma racji. Vox populi, vox Dei.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vox populi, vox Dei.

Nie uważam, że w fizyce panuje bolszewizm, osobiście wole szkiełko i oko. A od obliczeń rzeczy nieobliczalnych wolę licznik.

- Faktem jest:

- nie ma czegoś takiego jak U piachu - bo pod każdym domem może być inny piach ( ja wolę keramzyt ) - nawet minimalna różnica w granulacji, wilgoci a zwłaszcza kierunku przepływu ciepła - ma ogromne znaczenie. Nawet ci co się w podawaniu U lubują ( definicja U wyklucza podawanie tego parametru dla materiałów sypkich) podają wartości od 0.4 do 2!

- Nikomu na 20 cm styropianu nie udało się postawić domu izolowanego - natomiast na 30 cm tak!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ŚCIANA

1 Od środka maksymalny opór dyfuzyjny i cieplny

2 Na zewnątrz osłona i paroprzepuszczalność.

3 Minimalna akumulacja od wewnątrz - ułatwia sterowanie a ewentualne ciepło zgromadzone w ścianie i tak nie będzie wykorzystane - do akumulowania ewentualnych nadwyżek lepsza jest podłoga .

4 Jeżeli akumulacja w ścianie to od zewnątrz - ciepły mur zmniejsza znacznie i długo po zajściu słońca straty przez izolację.

[ATTACH=CONFIG]242655[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]242656[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica w wiatroizolacyjności pomiedzy dwiema warstwami styropianu po 15cm każda, kładzionymi z przesunięciem w pionie i poziomie, ze szparami uszczelnionymi pianką, a folią? Dużo gorzej wypada taki styropian? Da się przez to dmuchać? Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 Minimalna akumulacja od wewnątrz - ułatwia sterowanie a ewentualne ciepło zgromadzone w ścianie i tak nie będzie wykorzystane - do akumulowania ewentualnych nadwyżek lepsza jest podłoga .
pierwsze postulaty bardzo trafne .. ten błędny ...

W niczym nie przeszkadza akumulacja ... wręcz jest konieczna !! Pan chce powiedzieć iż elektronika jest prymitywna i nie da rady sterować ?

nie wydaje mi się.

Pan sobie to wyobrazi tak ... jako zapas .. w magazynie .. można brać i barć .. w razie braku ogrzewania ... dom będzie się długo studził !!

Tego Pan nie może pojąć ?

 

4 Jeżeli akumulacja w ścianie to od zewnątrz - ciepły mur zmniejsza znacznie i długo po zajściu słońca straty przez izolację.
bez

osłony ze szkła ... jest to placebo !!! istne placebo ... musi to być coś w rodzaju ściany akumulacyjno-kolektorowej.

Pan poczyta ...

 

Jestem zdania iż Nydar niczego nowego nie odkrył ciut pobłądził ...

co widać na zamieszczonych zrzutach

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica w wiatroizolacyjności pomiedzy dwiema warstwami styropianu po 15cm każda, kładzionymi z przesunięciem w pionie i poziomie, ze szparami uszczelnionymi pianką, a folią? Dużo gorzej wypada taki styropian? Da się przez to dmuchać?

Pan założy dwa swetry wełniane pochodzi na zewnątrz, potem jeden zdejmie a założy folie - coś nieprzewiewnego - przekona się Pan co lepiej izoluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niczym nie przeszkadza akumulacja ... wręcz jest konieczna !! Pan chce powiedzieć iż elektronika jest prymitywna i nie da rady sterować ?

nie wydaje mi się.

Jaki sens ma akumulacja z której nigdy nie skorzystamy? Im większa akumulacja tym gorsze sterowanie i mniejszy komfort.

Poza tym - napisałem o akumulacji ścian, a Pan uogólnia - pisząc o akumulacji w ogóle . Podłoga wystarczy!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan założy dwa swetry wełniane pochodzi na zewnątrz, potem jeden zdejmie a założy folie - coś nieprzewiewnego - przekona się Pan co lepiej izoluje.
oczywiście iż połączenie wełny i czegoś nie przewiewnego- a paro przepuszczalnego to ideał.

Jak sobie mykam na rowerze to mam kurteczkę ... materiałowo cieniutką ... niczym spodenki na lato ... ale nie puszcza wiatru ! i to sporego ... bo nie raz pod ..

90 km/h się jedzie to było by czuć ! plus coś co trzyma poduszkę powietrzną i jest bardzo ciepło !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sens ma akumulacja z której nigdy nie skorzystamy? Im większa akumulacja tym gorsze sterowanie i mniejszy komfort.

Poza tym - napisałem o akumulacji ścian, a Pan uogólnia - pisząc o akumulacji w ogóle . Podłoga wystarczy!!

Panie Tomaszu ... Pan poczyta o łapaniu zysków ... ja z gościem co pisze o akumulacji ciepła w ścianach rozprawę doktorską !!

Rozmawiałem i miałem zajęcia ... właściwie tylko o tym ! to wiem iż to co Pan pisze ... nie sprawdzi się ani trochę !

 

Pisze jakie warunki muszą być spełnione np izolacja transparenta .. to tak ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez

osłony ze szkła ... jest to placebo !!! istne placebo ... musi to być coś w rodzaju ściany akumulacyjno-kolektorowej. Pan poczyta ...

Kiedyś na płocie pisało... Wie Pan - opierałem się zimą plecami o nagrzane słońcem mury i naprawdę nie muszę czytać, czy mur nasłoneczniony akumuluje ciepło!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu ... Pan poczyta o łapaniu zysków ...
Zupełnie nie interesuje mnie ten temat - izolacja to termos!! A zyski łapie mur i podłoga przez okna! Ale ciepło z zysków w domach izolowanych to pomijalny margines - jak się ktoś nastawia na łapanie zysków - wybuduje drogi dom i wcale nie izolowany!.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na płocie pisało... Wie Pan - opierałem się zimą plecami o nagrzane słońcem mury i naprawdę nie muszę czytać, czy mur nasłoneczniony akumuluje ciepło!
Ja to doskonale wiem ... że mur się nagrzewa .. ale to jest tylko przy powierzchni ! ... i tylko chwila lub wiatr ...

i nie ma ciepełka ... z tego można uzyskać ile ? 0,5 -1% zależy od grubości ściany ...

A stał Pan za oknem ? w słoneczny dzień zimowy ? prażyło ? https://www.transport.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1787735-p_1.htm proszę sobie zobaczyć wartości promieniowania słonecznego ... na kąt 90st tj pionową powierzchnię czasem więcej jak w lecie ... tyle że krótko.

 

Aby łapać konkretnie i wymiernie zyski na ścianie musi to być z efektem szkarniowym ... co więcej na noc trzeba to okryć roletą jeszcze ...

tak to się robi ...

 

A zyski łapie mur i podłoga przez okna!
tak podłoga ? bardzo słabo ... promienie wręcz muskają podłogę .. co innego powierzchnie pionowe za oknem.

Mur łapie pod warunkiem osłony ze szkła !

 

Ale ciepło z zysków w domach izolowanych to pomijalny margines -
Pała z matmy ... właśnie w takich domach ... jest to główne źródło ciepła ... przynajmniej powinon być ...

widać Pan ma blade pojęcie o budownictwie pasywnym !

Pała z matmy !

jeśli dom zjada z 1000 kWh .. cały to ... bardzo łatwo przedobrzyć z zyskami ...

Ale Pan arbitralnie stwierdza iż jest to margines ... Pan przeczy zdrowej logice ...

 

to stare ceglane chałupy ... które zjadały 6 ton i więcej węgla ... to tam te .. 3-5 MWh ... to margines błędu ... przy super izolacjach ... cały rok może być nadmiar zysków ... liczyłem arkuszem bilans okien ... moich okien wszędzie wychodzi plus ... nawet w grudniu ...

 

Jak mój dom będzie potrzebował 3 W mocy przy -30 ... do ogrzewania ... to każde muśnięcie słońca to niczym palnik gazowy !

A Pan raczy kpić z prostej matematyki

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nieźle, a nawet coraz nieźlej:

 

1) 1000- krotnie przeszacowana pojemność cieplna gruntu - brak wiedzy o gruncie,

2) "próżnia spowodowałaby implozję" - brak wiedzy o termosach,

3) "ciepło z zysków w domach izolowanych to pomijalny margines" - brak wiedzy o zyskach słonecznych,

4) post 10093 - brak umiejętności albo chęci do odpowiedzenia na pytanie,

5) "wolę szkiełko i oko" - to proszę sobie to szkiełko przeczyścić

 

I to jest guru od "domów izolowanych" 0-20 kWh/m2*rok. Dzisiaj Dzień Zakochanych a Tomraider leczy złamane serce...:D. Sorry... nie wytrzymałem :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu piszemy o <20kWh/m2*r. a nie o tym jak zrobić taki z 20cm EPS od gruntu jak by co poniektórzy chcieli:)

...

Nie zaprzeczysz, że da się, wbrew temu co twierdzi Brzęczkowski. Tu jest jeszcze kwestia opłacalności i tu powinniśmy trzymać się norm w których to też zostało z grubsza uwzględnione. 28 cm EPS 0,035 daje nam U=1,2 a więc wystarczające na dom pasywny czyli o zużyciu do 15kWh/m2. Różnica 5 kWh/m2 oznacza, że podłoga domu 20kWh/m2 może mieć U= 1,3, by zachować proporcje wartości U przegród z domu NF15. Podłoga to dla styro - 0,040 28 cm, dla styro - 0,035 to 26 cm. Dom o zużyciu do 20kWh/m2 można mieć z taką grubością izolacji od gruntu. Nawet przy tym słabym EPS nie jest to 30 cm. Uwzględniając wzrost temperatury pod domem przy specyficznych warunkach gruntowych te wartości mogą być nawet mniejsze, Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nieźle, a nawet coraz nieźlej:

 

1) 1000- krotnie przeszacowana pojemność cieplna gruntu - brak wiedzy o gruncie,

2) "próżnia spowodowałaby implozję" - brak wiedzy o termosach,

3) "ciepło z zysków w domach izolowanych to pomijalny margines" - brak wiedzy o zyskach słonecznych,

4) post 10093 - brak umiejętności albo chęci do odpowiedzenia na pytanie,

5) "wolę szkiełko i oko" - to proszę sobie to szkiełko przeczyścić

 

I to jest guru od "domów izolowanych" 0-20 kWh/m2*rok. Dzisiaj Dzień Zakochanych a Tomraider leczy złamane serce...:D. Sorry... nie wytrzymałem :rotfl:

Historia się powtarza. Do podobnych wniosków doszli inni już 10 lat temu. Brzęczkowski za to nic nie pojął. Ma jakiś ogranicznik w głowie, nie może być inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaprzeczysz, że da się, wbrew temu co twierdzi Brzęczkowski. Tu jest jeszcze kwestia opłacalności i tu powinniśmy trzymać się norm w których to też zostało z grubsza uwzględnione. 28 cm EPS 0,035 daje nam U=1,2 a więc wystarczające na dom pasywny czyli o zużyciu do 15kWh/m2. Różnica 5 kWh/m2 oznacza, że podłoga domu 20kWh/m2 może mieć U= 1,3, by zachować proporcje wartości U przegród z domu NF15. Podłoga to dla styro - 0,040 28 cm, dla styro - 0,035 to 26 cm. Dom o zużyciu do 20kWh/m2 można mieć z taką grubością izolacji od gruntu. Nawet przy tym słabym EPS nie jest to 30 cm. Uwzględniając wzrost temperatury pod domem przy specyficznych warunkach gruntowych te wartości mogą być nawet mniejsze,

Perm zostaw tą cudowną darmową akumulację w spokoju :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...