Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Południowe przeszklenia dać pod kątem 25st.

Zrobić je duże.

Zamiast okien użyć pakietów szybowych.

Pomyśleć o mądrym zadaszeniu, co to w zimie wpuści światło, a w lecie zacieni.

Myć okna od zewnątrz, bo będą się bardziej brudzić, albo zamontować zraszacze. :rolleyes:

Ciepło wpada do środka bardzie niż normalnie.

Podłogę pod oknami zrobić ciemną, a najlepiej z płytek ceramicznych.

Podłogówką na pexach rozprowadzać stamtąd ciepło po domu.

 

ॐ......ॐ.....ॐ.....

 

Dokładnie tak !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Południowe przeszklenia dać pod kątem 25st.

Zrobić je duże.

Zamiast okien użyć pakietów szybowych.

Pomyśleć o mądrym zadaszeniu, co to w zimie wpuści światło, a w lecie zacieni.

Myć okna od zewnątrz, bo będą się bardziej brudzić, albo zamontować zraszacze. :rolleyes:

Ciepło wpada do środka bardzie niż normalnie.

Podłogę pod oknami zrobić ciemną, a najlepiej z płytek ceramicznych.

Podłogówką na pexach rozprowadzać stamtąd ciepło po domu.

 

ॐ......ॐ.....ॐ.....

Zamiast tego robię ogród zimowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Południowe przeszklenia dać pod kątem 25st.
od pionu ma się rozumieć .. tj prostopadle do słońca ?

Podłogę pod oknami zrobić ciemną, a najlepiej z płytek ceramicznych.

Podłogówką na pexach rozprowadzać stamtąd ciepło po domu.

podłoga słabo złapie .. lepiej kawałek jakiegoś progu .mogą być schody .. jeśli ktoś ma taki salon w palnie czy hall .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak to niewykonalne.

Szybę można dać pod kątem max 10st, bo się nie zmieści w ścianie.

Promienie słoneczne idąc w zimie prawie płasko, ogrzewają całe pomieszczenie, więc trzeba zrobić płytki w całym salonie.

Qrwa!

Choć to i tak trochę zwiększy przenikanie... i może poszukać szyb, co nie pochłaniają promieniowania IR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyby odżelazione ... jak do kolektorów.

Polecam łapać na powierzchnię prosto padłą do słońca .. sama szyba ? też ma znaczenie ale nie takie.

Dotykałem płytek w hallu przeszkolonym i te na płasko były zimne ... a każda powierzchnia w okolicach pionowej była ciepła ...

I tak samo jest z nie osłoniętymi powierzchniami. Drzwi garażu nagrzane ... płaskie okolice ... nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony podajesz ile to mocy grzewczej należy zapodać żeby ogrzać 100m2 piachu pod izolacją posadzki a z drugiej chcesz ogrzać wylewkę powietrzem z takich kolektorów ...

Nie ja chcę ,a Szanowny kszu i nie ogrzac a skorzystac z zysków słonecznych . Jedynym akumulatorem w domu jest płyta lub wylewka, więc i to jest najrozsądniejsze miejsce odprowadzenia zysków ze słońca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłoga słabo złapie .. lepiej kawałek jakiegoś progu .mogą być schody .. jeśli ktoś ma taki salon w palnie czy hall .

 

Podłoga złapie tyle ile ma złapać. Wcale nie gorzej niż ściana. To, że będzie chłodniejsza od ściany to dlatego że łapie pod większym kątem, czyli większą powierzchnią - rzadsza energia. Na ścianie energia słoneczna będzie bardziej skupiona. Można skupić energię w punkt wstawiając zamiast okien jakąś soczewkę, ale to nie o to chodzi. Ważne, żeby złapać i zachomikować wewnątrz domu a nie odbić, czyli ciemne powierzchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ... i to jest właśnie odpowiedź na zagadkę.

Stąd uważam iż lepiej zrobią to kolektory próżniowe .. człowiek nie stoi jak widać w miejscu .. tylko różnie schematy się rozpatruje.

Choć wolę jednak więcej światła i przeszklenie ... mnie się to podoba.

 

To mówisz,że przez ścianę zbudowaną z 20cm styropianu i 2cm tynku,ilość energii przechodzącej przez tynk i styropian będzie inna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście .. zapodałem przecież nie wiem na której już stronie, ale wczoraj wieczorem.

Masz podaną wartość w watach na 1m^2 ile sru ... przez tynk 222 waty a przez EPS 7 ...

różnica kolosalna...

 

Ważne, żeby złapać i zachomikować wewnątrz domu a nie odbić, czyli ciemne powierzchnie.
temperatura to jeden z determinantów tych zysków ..

jak posadzka była wyraźnie zimna ... to nic z tego nie będzie ..

a pionowe powierzchnie wyraźnie ciepłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak pokryć południową ścianę blachą?

 

Ściana 12x4m=48m2

Amelinium 1mm w pogiętych panelach to koszt ~50zł/m2, więc pokrycie całej ściany to jakieś 2tyś, bo trzeba odliczyć okna.

Trzeba jeszcze odżałować na wełnę mineralną zamiast styropianu (przynajmniej wierzchnia warstwa), bo styropian psuje się od wysokiej temperatury.

Montujemy takie panele wygięte w takie C, tylko bardziej kanciaste, z odstępem od ściany ze 2cm, malujemy na ciemno, na dole zostawiamy wlot powietrza, a na górze wylot, ewentualnie wentylator i gotowe. Jak ktoś bogaty, to może jeszcze wydać z 25zł/m2 za malowanie proszkowe - półwieczne.

 

Amelinium pomalujesz. Ja mam amelinowe farby.

A ściana Trombe'a wymaga przeszklenia w cenie ~min 150zł/m2.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Mam na myśli powietrzny kolektor słoneczny zrobiony z malowanej na ciemno blachy aluminiowej przymocowanej do wełny mineralnej. Odpada wykończenie elewacji, mamy wiatroszczelność, a całość wychodzi bardzo tanio i działa "pasywnie".

Ciepłe powietrze będzie mieć dość wysoką temp., więc można nim grzać bezpośrednio dom, napędzać pompę ciepła, przedmuchiwać wylewkę, ściany, albo, bufor ciepła, albo użyć do rozmrażania reku zamiast GWC i go nie budować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Mam na myśli powietrzny kolektor słoneczny zrobiony z malowanej na ciemno blachy aluminiowej przymocowanej do wełny mineralnej. Odpada wykończenie elewacji, mamy wiatroszczelność, a całość wychodzi bardzo tanio i działa "pasywnie".

Ciepłe powietrze będzie mieć dość wysoką temp., więc można nim grzać bezpośrednio dom, napędzać pompę ciepła, przedmuchiwać wylewkę, ściany, albo, bufor ciepła, albo użyć do rozmrażania reku zamiast GWC i go nie budować.

słońce nie świeci codziennie w sezonie grzewczym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to obok GWC, a zamiast tynkowania elewacji. Tynkowanie to chyba ~35zł/m2 bez robocizny.

 

Całość (40m2) wyjdzie znacznie taniej od solarów. Ciekawe ile się z tego ciepełka odbierze. Może ze 50W/m2? To daje minimum 1000kWh w sezonie grzewczym. Poza sezonem też działa.

 

Reku zamarznie w nocy na najniższym biegu?

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie w domu problem banalny.

Ogrzewanie wody do łapek większy.

Największy ugotować ziemniaczki na obiad. Tu musi być sztos energii.

W domyśle podając solary ... próżniowe czy z grzejników .. chcę upiec i "ogrzewanie" i mycie łapek.

To są trzy globalne podstawy ...i od nich zaczyna się cała przygoda.

Im więcej uda się za jednym zamachem to nasz zysk.

 

Kszhu słusznie zauważył iż taki dom potrzebuje bardzo mało.

Z założenia ... gdzieś u mnie koło paruset kWh.

Ale do łap woda... to już ciut większy problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...