Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ciekawy pomysł z tą ścianą ale czy realny... Przypomina mi się niestety pomysł HenoKa z prostej konstrukcji solarem czyli pod dachówkami wężyk z wodą. Nie działało krótko mówiąc. Mimo iż temperatura pod dachówkami była wysoka to do nagrzania wody nie wystarczyła.

Kluczowa w tym wypadku jest powierzchnia wymiany pomiędzy rurką i powietrzem oraz opór cieplny samej rurki.

U siebie zastosowałem rurki pex-alu-pex o średnicy zewnętrznej 16mm. Z tego co pamiętam było to 5 rurek po 70m każda. Daje to powierzchnię wymiany ok. 17m2. Nie jest to mało, ale tę powierzchnie omywa powietrze z bardzo mała prędkością.

Prawidłowe moim zdaniem rozwiązanie może wyglądać tak jak tutaj :

.

Profile aluminiowe w tym rozwiązaniu wielokrotnie zwiększają powierzchnię wymiany. Kolektor jest umieszczony w górnej części połaci dachowej, gdzie powietrze jest najcieplejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To może lepiej zrobić elewację z alu gr. 1mm od południa malowaną na czarno, a z przerwą od ściany ~2-3cm? Pisałem o tym kilka stron temu. Przymierzam się do wykonania prototypu - społecznie, ku pożytkowi wielu... mam możliwość, bo w robocie wycinam i gniotę blachy. Chciałbym sprawdzić konstrukcję TB konta moją - mam jakieś stare szyby w garażu to je pomierzę i zrobię na nich kolektor i drugi po mojemu - z malowanej blachy i sprawdzę je w takich samych warunkach. Tylko muszę wentylatory kupić. Pomoże ktoś? Wesprze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież przed sezonem - inwestor przestraszony wpisami - napisał do HenoKa ( jest to w tym wątku, bo HenoK wrzucił to) - gdyby się nie sprawdziło - napisał, by ponownie.

Sezon się jeszcze nie skończył.

Było o tym tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6155943&viewfull=1#post6155943 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast zapewniam Pana, że gdyby ktoś był niezadowolony - to by na 100% napisał. Mniej więcej w środku wątku - inwestor przestraszony przez "fachowców" napisał na pw do HenoK i (chyba) asolt - czy to prawda co o mnie wypisują... I się Panowie wycofali.

Przypomnę, że chodziło o 20 letni dom - rachunki za gaz 1000zł miesięcznie w sezonie grzewczym - zadanie - zmniejszenie 3x rachunków i poprawa komfortu. Kasa przeznaczona na ten cel - 24 000zł .

To, że nie pisałem ostatnio na Forum, nie znaczy, że się wycofałem.

Wątpię, czy temu inwestorowi będzie chciało się jeszcze pisać na Forum. Na razie oprócz dwóch informacji na PW żadnego posta nie napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może lepiej zrobić elewację z alu gr. 1mm od południa malowaną na czarno, a z przerwą od ściany ~2-3cm? Pisałem o tym kilka stron temu. Przymierzam się do wykonania prototypu - społecznie, ku pożytkowi wielu... mam możliwość, bo w robocie wycinam i gniotę blachy. Chciałbym sprawdzić konstrukcję TB konta moją - mam jakieś stare szyby w garażu to je pomierzę i zrobię na nich kolektor i drugi po mojemu - z malowanej blachy i sprawdzę je w takich samych warunkach. Tylko muszę wentylatory kupić. Pomoże ktoś? Wesprze?
Koszt samego materiału będzie ogromny. Zyski latem spore, praktycznie nie do wykorzystania, a wtedy, gdy potrzeba ciepła do grzania niewielkie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 koła na szybkie grzejniki? Już o tym słyszałem, ale mi się w pale nie mieści. Zacny człek z Warszawy, co biznes własny ma... niedobrze... a myślałem, że wystarczy od niego termosu nie kupić... tyle niegodziwości!

 

Amelinium jest w podobnej cenie do czarnucha - tanie. Tylko nie zrobię testu w ujemnych temp. tej zimy. Jak ktoś chce, to pisać - zrobię w dobrej cenie - mogę i potrafię.

 

Dobranoc!

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki problem sprawdzic?

Jest konkretny obiekt ogrzewany elektrycznie z WM z odzyskiem ciepła i bardzo precyzyjnie ustawioną temperaturą + 20 st.C .

- Przy +10 st.C 2.3kWh / 24h

- przy 0 st.C 6,2 kWh/24h

- przy -10 st.C 19.9kWh/24h

 

Nie bardzo rozumiem?

czyli jeśli przyjmiemy, że średnia temperatura zewnętrzna w sezonie grzewczym to 0stC, a sezon maks 90 dni - bo dom izolowany, a innymi się Pan nie zajmuje przecież, to otrzymamy zużycie w sezonie

6,2kWhx90=558kWh

teraz skoro dom izolowany:

1. 30kWh/m2*rok - 558/30=18,6m2 - izolowany

2. 20kWh/m2*rok - 558/20=27,9m2 - jeszcze bardziej izolowany

3. 10kWh/m2*rok - 558/10=55,8m2 - jeszcze bardziej-bardziej izolowany

4. 0kWh/m2*rok - 558/0=???m2 - jeszcze bardziej-bardziej-najbardziej izolowany

 

te "domy" z pkt 1-3 to chyba jakiś żart

a ten z 4. to już czysta Pana fantazja pisarska

 

PAJACUJESZ PAN :bash: :rotfl:

 

aż sie robi :sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 koła na szybkie grzejniki? Już o tym słyszałem, ale mi się w pale nie mieści. Zacny człek z Warszawy, co biznes własny ma... niedobrze... a myślałem, że wystarczy od niego termosu nie kupić... tyle niegodziwości!
Zauważ, że ideał sięgnął bruku ... TB zaczął zajmować się domami nieizolowanymi :(.

No i na każdym kroku sprzeczność :

Coś takiego stosuję, ale w domach izolowanych!!!

Izolacja zaczyna się od 30cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co w tym nowatorskiego. Przecież u nas już od dawna realizuje się podobne habitaty. Wprawdzie sąsiadów się jeszcze nie wybiera ale w polskim społeczeństwie nie ma to wielkiego znaczenia.

Deweloperzy już dawno wpadli na sposób 200% wykorzystania działek którymi dysponują:

osiedle.jpg

z7372932X,Tak-bedzie-wygladalo-osiedle-Angel-Wawel.jpg

 

Nie jest to jeszcze najbardziej zagęszczona zabudowa. Jest w Szczecinie miniosiedle w którym odległości między równolegle postawionymi 4 kondygnacyjnymi blokami wynoszą około 10 m. Wspaniała wspólnota, habitat w czystej postaci. Strach puścić bąka. Nikt jeszcze deweloperom nie podpowiedział by używali nazwy habitat ale pewnie sami na to wpadną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 koła na szybkie grzejniki? Już o tym słyszałem, ale mi się w pale nie mieści. Zacny człek z Warszawy, co biznes własny ma... niedobrze... a myślałem, że wystarczy od niego termosu nie kupić... tyle niegodziwości!

 

Amelinium jest w podobnej cenie do czarnucha - tanie. Tylko nie zrobię testu w ujemnych temp. tej zimy. Jak ktoś chce, to pisać - zrobię w dobrej cenie - mogę i potrafię.

 

Dobranoc!

No i Brzęczkowski kasiorkę trzepie korzystając w forum muratora. A nawet nie ma płatnego profilu. Warto wypisywać idiotyzmy? Warto!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co w tym nowatorskiego. Przecież u nas już od dawna realizuje się podobne habitaty. Wprawdzie sąsiadów się jeszcze nie wybiera ale w polskim społeczeństwie nie ma to wielkiego znaczenia.

Deweloperzy już dawno wpadli na sposób 200% wykorzystania działek którymi dysponują:

[ATTACH=CONFIG]243013[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]243014[/ATTACH]

 

Nie jest to jeszcze najbardziej zagęszczona zabudowa. Jest w Szczecinie miniosiedle w którym odległości między równolegle postawionymi 4 kondygnacyjnymi blokami wynoszą około 10 m. Wspaniała wspólnota, habitat w czystej postaci. Strach puścić bąka. Nikt jeszcze deweloperom nie podpowiedział by używali nazwy habitat ale pewnie sami na to wpadną.

Jednak to co pokazujesz zdecydowanie różni się od idei habitatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam! A jak to nazwiesz? :)

 

Tak przy okazji, jak już się pojawiłeś, co sądzisz o pomyśle kszhu na solar ścienny z wykorzystaniem kanałów w cegle silikatowej ściany bez ocieplenia?

Teoretycznie można by wykorzystać do tego celu np. bloczki systemu Silka E : http://www.izobud.infowm.pl/docs/53/silka_ulotka.pdf . Mają one gotowe kanały. Jednak zapewnienie drożności tych kanałów podczas budowy wymagałoby bardzo dużej staranności. Poza tym te kanały mają małą średnice, co przy kanałach o długości kilku metrów (wysokość kondygnacji) stwarzałoby spore opory dla przetłaczanego powietrza. Ilość przetłaczanego powietrza nie byłaby mała. Zakładając sprawność takiego kolektora 20% z jednego metra kwadratowego mamy do odebrania ok. 200W. Przy kondygnacji o wysokości 3m mamy już 600W. Przy różnicy temperatur 10K daje to przepływ powietrza ok. 180m3/h na 1m długości ściany. Na tym metrze będzie 6 takich kanałów, więc przez każdy musi przepłynąć 30m3/h. Przy średnicy kanałów 3cm, daje to prędkość przepływu ok. 12m/s (przy wentylacji nie przekracza się 5m/s).

Można oczywiście użyć innych bloczków, np. wentylacyjnych (kanały o średnicy 16cm), ale i tak do odebrania takiej ilości ciepła potrzeba dużych przepływów powietrza (duże średnice kanałów i spore wentylatory).

Do przekazywania ciepła dużo lepsze są woda i glikole.

Można by też wykorzystać takie pustaki : http://www.roosens.pl/pustak+szalunkowy+fuga.php . W kanałach zabetonować rurki np. pex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można by wykorzystać do tego celu np. bloczki systemu Silka E : http://www.izobud.infowm.pl/docs/53/silka_ulotka.pdf . Mają one gotowe kanały. Jednak zapewnienie drożności tych kanałów podczas budowy wymagałoby bardzo dużej staranności. Poza tym te kanały mają małą średnice, co przy kanałach o długości kilku metrów (wysokość kondygnacji) stwarzałoby spore opory dla przetłaczanego powietrza. Ilość przetłaczanego powietrza nie byłaby mała. Zakładając sprawność takiego kolektora 20% z jednego metra kwadratowego mamy do odebrania ok. 200W. Przy kondygnacji o wysokości 3m mamy już 600W. Przy różnicy temperatur 10K daje to przepływ powietrza ok. 180m3/h na 1m długości ściany. Na tym metrze będzie 6 takich kanałów, więc przez każdy musi przepłynąć 30m3/h. Przy średnicy kanałów 3cm, daje to prędkość przepływu ok. 12m/s (przy wentylacji nie przekracza się 5m/s).

Można oczywiście użyć innych bloczków, np. wentylacyjnych (kanały o średnicy 16cm), ale i tak do odebrania takiej ilości ciepła potrzeba dużych przepływów powietrza (duże średnice kanałów i spore wentylatory).

Do przekazywania ciepła dużo lepsze są woda i glikole.

Można by też wykorzystać takie pustaki : http://www.roosens.pl/pustak+szalunkowy+fuga.php . W kanałach zabetonować rurki np. pex.

!2 m/s to trochę dużo. Opory zbyt duże. Moim zdaniem wentylatory i wymuszenie przepływu intensywnego to trochę zaprzeczenie idei, no ale niech się kszhu wypowie. A przy tych wentylacyjnych nie będzie przepływu grawitacyjnego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy tych wentylacyjnych nie będzie przepływu grawitacyjnego?
To zależy co będzie odbiornikiem ciepła.

Jeżeli podłączysz to bezpośrednio do pomieszczenia za ścianą to grawitacja wystarczy. Trzeba tylko zabezpieczyć się przez odwrotnym działaniem (w zimie będzie to skutecznie chłodziło pomieszczenie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukajcie sobie czegoś takiego: Transpired solar collector.

 

Nie ma w tym rozwiązaniu szkła - a szkło "solarowe" to 150zł/m2. Nawet zwykłe nie jest tanie, a się łatwo tłucze.

No to, moim zdaniem ściana z pustaków wentylacyjnych ma przewagę. Jest "w cenie" - ściana i tak musi być (rozwiązanie kszhu). Nie jest wrażliwa na podmuchy wiatru. Ma akumulację co przy zmienności nasłonecznienia jest istotne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...