Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Pilkington daje pakiety trzyszybowe po 120zł netto z U=0,5. Pewnie niewiele drożej wyjdą takie z U=0,3. Cała ściana będzie w cenie wersji tradycyjnej (pustaki+okna+ocieplenie), albo taniej.

 

Działówki z rurkami do łapania nadmiarów na potem - jak ktoś ma do czego.

 

Przysłona i tak konieczna żeby nie dostać pierd.lca 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można tak, można tak.

Jak zrobisz przeszklenie po całości, to potem z tym robisz co chcesz. Możesz wstawić łapacze ciepła na potem, możesz też ich nie wstawiać, ale wtedy potrzebna jest żaluzja. Kolektor masz wewnątrz, więc się nie wychładza. Taka przerwa powietrzna będzie wentylować ścianę w lecie.

Co się tyczy mycia, to jest to 2-3 razy w roku nawet znośne do wysokości 2,5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze to ogrzewania podłogówki pompą ciepła do CWU. Kiedyś była o tym mowa, ale została odrzucona ze względu na słabą wydajność. O ile dla domu energooszczędnego taka pompa może być niewystarczająca o tyle dla pasywnego może być OK. Mam cały czas na myśli faworyzowaną pompę ciepła Aristona za 3,5tys. ;) Zauważcie, że taka pompka posiada sprzęgło w postaci zasobnika 110L. Faktem jest, że moc grzewcza tej pompy to tylko 850W, ale w zapasie mamy jeszcze grzałkę 1200W, która może być pomocna przy większych mrozach. Taką pompkę możemy pędzić na powietrzu z GWC, z kolektora powietrznego ściennego lub dachowego, z pionu kanalizacyjnego, POŚ'a, kanalizacji deszczowej/ drenażu czy nawet powietrzem z garażu (tak jak u gosciu01).

Czy to nie jest najtańsze w zakupie i eksploatacji rozwiązanie ? Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np.

 

Ja mówiłem o reku z GWC. Przy temp. z reku na poziomie nawet 0oC i reku o sprawności 80% na wylocie mamy ok. 5oC. W takim układzie przepływ powietrza będzie na poziomie 120-150m3/h. Dla Aristona to wystarczy, ale twoja pompka potrzebuje ze 3x tyle. Stąd pytanie skąd resztę powietrza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC powinno wystarczyć.

...przepływ to 360 - 510 m³/h

 

Czy te GWC ma być współdzielone z wentylacją mechaniczną / reku ? Jeśli tak, to dolicz 150m3/h. Budowa GWC, który przy takich przepływach da temp. gwarantowaną na poziomie +5 oC będzie baaaardzo kosztowny. I to raczej tylko żwirowy, żeby wentylatorek w tej pompie dał radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te GWC ma być współdzielone z wentylacją mechaniczną / reku ? Jeśli tak, to dolicz 150m3/h. Budowa GWC, który przy takich przepływach da temp. gwarantowaną na poziomie +5 oC będzie baaaardzo kosztowny. I to raczej tylko żwirowy, żeby wentylatorek w tej pompie dał radę.

 

Myślę nad dwoma GWC rurowymi +5 być nie musi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze to ogrzewania podłogówki pompą ciepła do CWU. Kiedyś była o tym mowa, ale została odrzucona ze względu na słabą wydajność. O ile dla domu energooszczędnego taka pompa może być niewystarczająca o tyle dla pasywnego może być OK. Mam cały czas na myśli faworyzowaną pompę ciepła Aristona za 3,5tys. ;) Zauważcie, że taka pompka posiada sprzęgło w postaci zasobnika 110L. Faktem jest, że moc grzewcza tej pompy to tylko 850W, ale w zapasie mamy jeszcze grzałkę 1200W, która może być pomocna przy większych mrozach. Taką pompkę możemy pędzić na powietrzu z GWC, z kolektora powietrznego ściennego lub dachowego, z pionu kanalizacyjnego, POŚ'a, kanalizacji deszczowej/ drenażu czy nawet powietrzem z garażu (tak jak u gosciu01).

Czy to nie jest najtańsze w zakupie i eksploatacji rozwiązanie ? Co o tym sądzicie ?

 

Stawiam 10 do jednego że już nie długo uznasz,że Aristona da radę pędzić zużytym powietrzem z domu .A świeże powietrze dostarczy GWC wspomagane szarymi ściekami . Z logicznego punktu widzenia,to aż zęby szczerzy.Tylko dom pasywny bez rekuperatora?Ojoj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się takie szklane ściany podobają, ale usytuowanie mojej działki bardzo utrudniałoby przy takim rozwiązaniu osiągniecie komfortu psychicznego przez moją szanowną małżonkę - po prostu dziewczyna obawia się, że chodząc rano na wpół naga, albo wieczorem prawie całkiem mogłaby przyprawić któregoś dziadka o zbyt szybkie bicie serca, a w konsekwencji przyjemne co prawda, ale jednak przyspieszone zejście. Ubieranie się dla komfortu sąsiadów wykluczam zaś ja, więc w konsekwencji ściana szklana musiałaby mieć jakieś weneckie szyby, co czyniłoby ją całkowicie energetycznie nieefektywną, a przy tym niedorzecznie drogą. Oprócz tego nie wiem, jak taka szyba sprawuje się praktycznie w warunkach klimatycznych południowo-wschodniej Polski i nie posiadam wiedzy jak takową policzyć.

 

A tak bardziej kolokwialnie, to qrde jest to fajne rozwiązanie - tylko trzeba być ekstrowertykiem, albo mieszkać w Beneluxie, bo tam nawet firanek w oknach nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam 10 do jednego że już nie długo uznasz,że Aristona da radę pędzić zużytym powietrzem z domu .A świeże powietrze dostarczy GWC wspomagane szarymi ściekami . Z logicznego punktu widzenia,to aż zęby szczerzy.Tylko dom pasywny bez rekuperatora?Ojoj.

 

nydar, lepiej energetycznie wychodzi reku. Niestety.

Popatrz. Budując RSŚ'a (koszt porównywalny z reku) i pędząc PC Aristona powietrzem o temperaturze pokojowej mam COP'a 3,4. Wstawiając reku zamiast RSŚ'a i pędząc Aristona powietrzem wywiewanym z reku o temp. 7oC mam COP'a 2,6. Różnica w COP'ach tylko 0,8, a w wersji z reku mam dalej ciepło szarych ścieków do zagospodarowania ;)

Robię wtedy syfon jaskowy lub "RSŚ'a" ze zwiniętą wężownicą wewnątrz zbiornika i przepuszczam przez niego zimną wodę wodociągową. To mi daje COP nawet ok. 2 dla CWU i dalszy zrzut wody do POŚ'ka na poziomie kilkunastu stopni. A i to jestem w stanie wykorzystać, podłączając PC do pionu kanalizacyjnego Aristona dla CO ;)

Jedna pompka na wylocie z reku - to niech będzie na CWU.

Druga pompka pod pion kanalizacyjny - CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę o tej pompie Aristona i powietrzu. GWC wydaje się fajny i niedrogi, ale można inaczej (*).

 

1) Zaopatrujemy się w dobrej klasy sztychówkę, wałówkę i wypełniamy piwem lodówkę,

2) Kopiemy rów o szerokości i głębokości 1m i długości 10m, konsumując wałówkę i opróżniając lodówkę, a za każdą godzinę przekładamy sobie z jednej kieszeni do drugiej stówkę,

3) Na dnie wykopanego rowu, po długości robimy małe nasypy, na których kładziemy coś, co stworzy pod spodem kanał, a pozwoli zasypać się ziemią i się nie zapadnie i nie zapominamy o przekładaniu stówek,

4) Na tym etapie robimy wlot i wylot powietrza, zapewniając równomierne obmywanie powstałego kanału, (pamiętamy o stówkach)

5) Zasypujemy "dołek" ciągle pamiętając o odpowiednim operowaniu gotówką,

6) Sprawdzamy działanie naszego dzieła i cieszymy się z efektu,

7) Zarobione pieniądze przeznaczamy na Ketonal, Apap, maść na odciski i jakąś nagrodę za dobrze wykonaną robotę.

 

(*) nie nadaje się na działki, o wysokim poziomie wód gruntowych, ani dla osób normalnych,

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nadaje się na działki, o wysokim poziomie wód gruntowych, ani dla osób normalnych,
nie ma czegoś takiego jak wysoki poziom wód ..

chyba że wannie.

https://www.google.pl/search?q=pompa+z+p%C5%82ywakiem&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=0ccDU9fiK-i_ygPAyYKgAw&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1304&bih=683 widział takie coś ?

 

https://www.google.pl/search?q=kr%C4%99gi+betonowe&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=5ccDU9umKsiBywOvhYHQCg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1304&bih=683 a takie coś widział ?

no to już masz układ ... anty wodny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to woda jest wysoko raczej na wiosnę, a wtedy takich wynalazków nie potrzeba, tylko wprost PC pędzić. A i 1 krąg studzienny za 80 dych + pompa do brudnej wody to też nie jakieś mecyje. Dogadać się z koparkowym, tylko żeby nie był właścicielem koparki, a przykrywki zrobić z lanego samodzielnie betonu, zbrojonego ażurami z wycinania laserowego (dogadać się z jakimi wycinaczami i odkupić w cenie złomu - co im to szkodzi?).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, lepiej energetycznie wychodzi reku. Niestety.

Popatrz. Budując RSŚ'a (koszt porównywalny z reku) i pędząc PC Aristona powietrzem o temperaturze pokojowej mam COP'a 3,4. Wstawiając reku zamiast RSŚ'a i pędząc Aristona powietrzem wywiewanym z reku o temp. 7oC mam COP'a 2,6. Różnica w COP'ach tylko 0,8, a w wersji z reku mam dalej ciepło szarych ścieków do zagospodarowania ;)

Robię wtedy syfon jaskowy lub "RSŚ'a" ze zwiniętą wężownicą wewnątrz zbiornika i przepuszczam przez niego zimną wodę wodociągową. To mi daje COP nawet ok. 2 dla CWU i dalszy zrzut wody do POŚ'ka na poziomie kilkunastu stopni. A i to jestem w stanie wykorzystać, podłączając PC do pionu kanalizacyjnego Aristona dla CO ;)

 

Jedna pompka na wylocie z reku - to niech będzie na CWU.

Druga pompka pod pion kanalizacyjny - CO

W postrzeganiu rzeczywistości niedługo to z pół roku.Wyobraź sobie całe zużyte ,a jak mało to coś z GWC dołożyć .Dosyć,że ciepłe to i wilgotne.A woda to potęga drugie tyle energii co w powietrzu.Na wszystko starczy. Na CO i CWU. Rekuperator jest sprawcą postrzegania takiej a nie innej rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez supportu w postaci kabli? 24h x 1,2kWh to 28,8kWh/dobę - przy kilku dniach ostrych mrozów może nie wydolić, nie mówiąc już o CWU. A poza tym taka PC chyba też do ciągłej pracy nie przystosowana.

 

Tak, bez kabli. A moc tej PC to 850W z pompy + 1200W grzałki. Ta pompka ma funkcję pracy obu elementów grzewczych naraz. Ta praca ciągła może być zagrożeniem.

 

A wiesz co ona potrafi przy takich parametrach? Z tego co o niej piszą to można się domyślić, że COP=1:)

 

Ależ oczywiście, zdaję sobie sprawę, że w momencie, gdy te 850W mocy cieplnej z samej pompy ciepła będzie mało to załączy się grzałka i mamy praktycznie COP=1. Ale to tylko w największe mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W postrzeganiu rzeczywistości niedługo to z pół roku.Wyobraź sobie całe zużyte ,a jak mało to coś z GWC dołożyć .Dosyć,że ciepłe to i wilgotne.A woda to potęga drugie tyle energii co w powietrzu.Na wszystko starczy. Na CO i CWU. Rekuperator jest sprawcą postrzegania takiej a nie innej rzeczywistości.

 

Jak zatem wyssać tą energię z przemiany fazowej ?, bo taki Ariston raczej tego nie zrobi, bo się oblodzi i załączy grzałkę. Póki nie znajdzie się skutecznego sposobu na odzzyskanie tej energii, to układ reku z odzyskiem powietrze - powietrze i syfon woda - woda jest optymalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...