Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Piszesz o podgrzaniu czy odzysku? Po 30k wnioskuję, że bardziej o podgrzewaniu z 10 do 40stC.

No bo zrzucając ~30stC nie ma jak ochłodzić tego do 0:)

 

 

 

7-8m3 o temp. 30stC? Pokaż no na co tyle pójdzie!

Zamiast szukać oszczędności w wydatkach, nabierasz się na marketing punktów lojalnościowych - im więcej wydajesz tym więcej punktów do ciebie wraca... ale one zazwyczaj nie wiele warte:)

 

Może na kilka dni odpuść sobie FM .Dla odpoczynku.

Dom zużywa wody wodociągowej 7-8m3. Jakie 30oC?. Ściek szary z tej całej wody to 5-6m3 o temp. 20-30oC. Rozumiem,że w domu energooszczędnym temp. zimnej wody 20oC to jest oczywistość. No bo chyba nie podgrzewasz zimnej 5oC wody ciepłem domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry chłopaki ale jak się to wszystko czyta to odrzuca od domu pasywnego czy energooszczędnego. Przynudzacie straszliwie.

 

Trzeba pazurami wydzierać żeby był pasywny więc to może i nudne.

Dla uzmysłowienia skali problemu powiem na koniec ,że to co ucieka z domu wraz ze zużytą wodą, to mniej więcej tyle ile ucieka każdej doby przez posadzkę domu energooszczędnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić odstojnik na szare ścieki w jakim betonie opaćkanym abizolem, a doprowadzenie wody puścić przez polietylenową wężownicę w tym betonie. Bedzie!

 

BTW: tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!&p=2526474&viewfull=1#post2526474

adam_mk podaje, że godzina palenia w kominku to 500m3 powietrza. Ja mu wierzę. Wracamy do dmuchania przez kanalizę.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie jak jesteś zmęczony zatem:)

 

 

 

Albo i więcej! Ale mówimy tylko o zrzucanej ciepłej.

 

 

 

Z tej 20stC do wentylacji nic nie odzyskam bo nie chcę się wietrzyć 10stC.

 

Skup się na tej 30stC - ile jej jest i skąd pochodzi?

 

 

 

Mam min 8-9stC cały rok.

 

Nie chce mi się dzisiaj tłumaczyć jak to działa .Ale skoro twierdzisz że z wody 20oC do powietrza nic nie odzyskasz to pewnie wiesz,a wymiennik krzyżowo przeciwprądowy to jakieś cudo na kiju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po włączeniu pompy - wentylacja będzie 350-400m3/h przez klika h - szum i za sucho! Chyba, że zrobi Pan układ wyłączający wentylator nawiewowy, gdy chodzi pompa. Kombinacji jest tyle, że to nie ma sensu, zwłaszcza, że powietrze wyrzucane z reku jest 2 do 5 st. cieplejsze od tego na dworze.

 

Jakie 350-400 ? Ja cały czas o Ariston NUOS EVO 110L. Pocztyaj DTR'kę tego urządzenia.

 

Dla mnie najbardziej interesujące jest to z wykorzystania szarych ścieków,że dysponuję sporą ilością powietrza odpadowego o doskonałych parametrach do napędzania PC. W domu niskoenergetycznym ,jedno urządzenie zapewniające ciepło i CWU.

 

No i co z tym powietrzem zrobisz ? Przy 75m3/h nie napędzisz nawet Aristona do CWU ! a ty chcesz jeszcze do CO ? Jak ?

 

Jakie kombinacje? Wykop może trochę szerszy jak się kanalizę robi. Reku i PC chodzą niezależnie. Pojemność odstojnika na wodę należałoby tak dobrać, żeby zmieściło się wszystko, co zużyjemy wieczorem (bo chyba wieczorem używamy najwięcej).

[ATTACH=CONFIG]243887[/ATTACH]

 

W ogóle nie wiem, czy warto się w to bawić, ale taki układ wydaje mi się najtańszy i możliwie najbardziej sprawny. Nie potrzeba ocieplenia, bardzo mało dodatkowych elementów (przepusty i osobna rura od sraczy), niewiele dodatkowej roboty.

 

Cieżko bedzie na 10m utrzymać tą wewnętrzną rurę w powietrzu. Trzeba by troszkę pokiwać się nad ulepszeniem tego układu. Ale nie bedzie on lepszy U-rurki w domu, bo będzie problem z dostępnością. Co jeśli się zapcha ? Czy to ma być pod płytą fundamentową ? Zbyt duże ryzyko.

 

Liczysz oczywiście tak aby jak zwykle coś udowodnić .Zgadza się,że temp. ścieków z prysznica czy wanny to 30-32oC.

 

Kiedyś mierzyłem u siebie i oscylowały w granicach 33-36 przy temp. wody prysznicowej 38 -42.

 

Po to dałem 20mb. GWC przed,by temp. nie spadła poniżej 5-6oC .

 

20mb rury fi 110 nie gwarantuje 5oC. Nawet 0oC nie gwarantuje...

 

Ta ilość energii na dzień dzisiejszy powoduje ,że razem z GWC dostarcza do domu 90kg/h powietrza o temp. 18oC.

No i pozostaje nadal 90kg powietrza o wyższej temp. i wilgotności .W sam raz dla małej pc do CO i CWU

 

Naciągasz nydar, oj naciągasz :)

 

Chodzi o to, że nawet te 4-5kWh to jest nie wiele na potrzeby wentylacji w tych zimnych dniach, może max 1/3 potrzeb. A co dalej?

Kolejna bzdura, że w izolowanym domu sezon można zamknąć w 120 dniach a potem co z tym powietrzem robić?

Przecież to o wiele lepiej jest zrobić odzysk woda-woda jak kombinujecie i mieć to okrągły rok. Nie dość, że wymiennik tańszy to wykorzystujemy to okrągły rok a nie 1/3.

 

:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to są nudne domy niestety, tylko do wygodnego mieszkania. Dla odmiany pooglądaj np. http://joemonster.org/art/26600/Futurystyczne_wyglady_domow_ktore_zadziwia_kazdego
Gdzieś to już wpadło mi w pole widzenia.

Dom do wygodnego mieszkania to dla mnie taki w którym nie myśli się czy gówna przypadkiem nie przeżarły istotnej rurki albo czy też solar ścienny aby dostarcza cokolwiek bo inaczej po co go robiłem. A myśleliście może o odzyskiwaniu ciepła z obieranych ziemniaków? Albo zapraszaniu sąsiadów by trochę podgrzali swoim jestestwem naszego pasywniaka? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth.Jaki jest sens naciągania faktów,skoro i tak prędzej czy później ktoś taki RSŚ sobie zrobi .

 

Nie mówię nie. Ale jak kszhu pisze, dobre to tylko dla CO, czyli przez 1/3 roku. Choćbym chciał to nie wychodzi.

 

Dla czego twierdzisz,że 20mb GWC nie zapewni OoC? Ile ma twoje GWC metrów i na którym metrze masz OoC .Przecież GWC nie jest w stanie zmienić temp. gruntu.Podobno.

 

OK, dla 75m3/h to rzeczywiście ciężko będzie zejść poniżej 0oC. Ale nie wszyscy tak mają, a raczej nikt tak nie ma. ;)

 

,,Nie dowiesz się bo to jest kolejne pytanie z serii "niewygodnych".

 

A co w tym pytaniu jest niewygodnego ? 75m3/h ciepłego i wilgotnego wsparte drugim tyle z GWC i PC ma co żreć w największe mrozy

 

Z dedykowanego GWC 5oC, z poddasza 22oc (?) Dla 150m3/h wychodzi średnia 13,5oC . Prawie tyle co u mnie z wyrzutni z reku, a jeszcze odzysku z szarej wody nie ruszyłem.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie 350-400 ? Ja cały czas o Ariston NUOS EVO 110L. Pocztyaj DTR'kę tego urządzenia.
Czytałem i będą dwa wentylatory w szeregu - kanał 160mm przy 350m3/h - to niecałe 5m/sek, trudno więc pisac o oporach. Dlaczego przy drugim wentylatorze strumień nie wzrośnie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...