Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Czytałem i będą dwa wentylatory w szeregu - kanał 160mm przy 350m3/h - to niecałe 5m/sek, trudno więc pisac o oporach. Dlaczego przy drugim wentylatorze strumień nie wzrośnie?

 

bo pracują jeden za drugim a nie obok siebie. Suma przepływności nie sumuje sie. Poza tym pompa bedzie pracowała na odnodze od kanału wywiewnego, więc będzie pobierała tyle ile wynika ze specyfikacji urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

,, Z dedykowanego GWC 5oC, z poddasza 22oc (?) Dla 150m3/h wychodzi średnia 13,5oC . Prawie tyle co u mnie z wyrzutni z reku, a jeszcze odzysku z szarej wody nie ruszyłem."

 

Toś mnie teraz załatwił. :D

To ile ten twój rekuperator odzyskuje ,skoro z niego więcej jak 13,5oC leci do nieba zimą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500 m3/godz - tyle trzeba powietrza, żeby palić w piecu stałopalnym.

200 m3/godz - tyle trzeba powietrza, żeby napędzić PC

 

Faktycznie ten pomysł z ciągnięciem przez kanalizę znowu wydaje się dobry.

U-rurka byłaby tania, ale rura z czystą wodą musiałaby być miedziana, i mieć z 25mb. To już spory koszt, a inaczej większość ciepła idzie w kanał. W obecnym kształcie trzeba mieć łazienkę na górze, a ~4mb rury wodnej to raptem 2,5L. Jak zużyjesz więcej - do bojlera leci zimna.

W syfonie przemkowym (SP) utrzymanie koncentryczności to nie problem - wystarczy kawałek drutu nierdzewnego zagiąć w oczko i zrobić dystanse co 0,5-1m.

Nie przesadzajcie z tym zapychaniem - gówien i srajtaśmy tam nie ma, najwyżej to, co przepchniesz przez kratkę zlewozmywaka. Dla bezpieczeństwa można 2 trójniki zrobić z zadeklowanymi wyprowadzeniami i zostawić na stałe wycior na drucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam reku to i dyskutował nie będę o jego faktycznych osiągnięciach.Ale jak się czyta dział o wentylacji ,to o jakimś zamarzaniu piszą, grzałkach, o zimnych nadmuchach czy coś. Zresztą to nie ważne . I tak zrobisz co uznasz za stosowne.

Dla mnie system wentylacji z RSŚ to bezobsługowe i wygodne ustrojstwo. Jak dobrze zrobione to bez wentylatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eureka!

Skoro na wyjściu z reku jest więcej niż na wejściu, to należy podpiąć wyjście do wejścia, co powinno poskutkować dalszym podniesieniem temperatury na wyjściu, aż do osiągnięcia w całym układzie temperatury stałej. Perpetum mobile! Mamy wentylację (co prawda nie sprawną, ale zużywającą prąd - wygląda jakby działała), oraz ciepło w domu.

Można taki wynalazek pokazywać w Teleekspresie i być zaliczonym do ludzi pozytywnie zakręconych... tylko to trzeba szybko, bo istnieje ryzyko uduszenia albo choroby grzybicznej.

W tym kraju - kraju, gdzie samochody jeżdżą na wodę, a zderzaki obalają prawa Newtona to jest pomysł na sławę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U-rurka byłaby tania, ale rura z czystą wodą musiałaby być miedziana, i mieć z 25mb.

 

Może być PEX.

 

To już spory koszt, a inaczej większość ciepła idzie w kanał. W obecnym kształcie trzeba mieć łazienkę na górze, a ~4mb rury wodnej to raptem 2,5L.

 

Dla rury fi 20cm i długości 2m wychodzi mi jakieś 60litrów.

 

Jak zużyjesz więcej - do bojlera leci zimna.

 

???

Przecież to działa jak sprzężenie zwrotne. Zużywasz, odzyskujesz. Cały czas.

 

Nie przesadzajcie z tym zapychaniem - gówien i srajtaśmy tam nie ma, najwyżej to, co przepchniesz przez kratkę zlewozmywaka.

 

Włosy + mydliny i robi się kupa ... Rewizja musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misę ze starej wanny najlepiej i o rewizji nie zapomnij:)

 

Można o włazie pomyśleć... może taki z nieużywanej drogi (do jakiego muzeum abo opery). Wtedy uda się tam wejść, a to już oznacza możliwość innego spożytkowania szarych ścieków.... wanna.... woda.... za darmo.

 

Mi tego wymiennika nie potrzeba - wolę sobie drewna narąbać i przywieźć. To jakieś 10-15 godzin roboty rocznie włączając kominek. A jak wiecie dobrze sobie płacę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być PEX.

No może.

Dla rury fi 20cm i długości 2m wychodzi mi jakieś 60litrów.

Rura wodna fi 20cm?

Przecież to działa jak sprzężenie zwrotne. Zużywasz, odzyskujesz. Cały czas.

Puszczasz 2L ciepłej wody i zakręcasz kran. Ścieki dopływają z opóźnieniem i grzeją nową porcję wody, ale i otoczenie. Jak mają grzać otoczenie, to po co ta rurka wodna w środku?

Włosy + mydliny i robi się kupa ... Rewizja musi być.

Kupę dziecku przebieram i mnie nie cofa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, ty wiesz jak wygląda syfon jaśkowy ? Ja o takim (ten drugi obrazek):

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?203309-ja%C5%9Bkowe-quot-wynalazki-quot&p=5367429&viewfull=1#post5367429

tylko zamiast rurek pionowych wole wężownicę pexową.

Moja koncepcja to coś takiego:

[ATTACH=CONFIG]243952[/ATTACH]

 

No ja myślałem o tym pierwszym... czyli drugim... no w każdym razie nie tym ostatnim... no nie o Twojej koncepcji.

 

Ta wężownica powinna mieć sporą pojemność. Co z tego, że baniak będziesz miał 60L, skoro grzać się tam będzie tylko kilka litrów? Idziesz pod prysznic, puszczasz 15 L, i 15 nowych litrów wpływa do bojlera (czy tam PC). Z tego tylko kilka litrów ogrzanych, a reszta przepłynie przez krótką wężownicę nie podnosząc znacząco swojej temperatury.

Ta wężownica musi mieć średnicę zapewniającą przepływ min. 10L/min, czyli jakieś fi 25 w środku i mieć pojemność chociaż te 10-15 L. To daje 20-30 m wężownicy. Musisz przewidzieć odpowiednią średnicę beczki, żeby to zwinąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majątek! Zoptymalizowałbym tak:

- w proszku od pigeon-a zagrzebana beczka PVC max 35l,

- w środku szpula pex-a wsadzona od góry, żadnych króćców, zaworów, jak się odwidzi to wytniesz i kupisz 2 złączki,

- wylot pomyj na dno, żadnych syfonów, zaworów itp.

 

W realizacji gdzieś tam pojawiła się opcja z beczką z HDPE (taką na kapustę) 60L za ok. 50-70zł. Pasuje idealnie. Tylko, że wstawiać to w domu to troszkę nieładnie, dlatego lepiej rurę kanalizacyjną PVC, którą można obudować płytą GK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wężownica powinna mieć sporą pojemność. Co z tego, że baniak będziesz miał 60L, skoro grzać się tam będzie tylko kilka litrów? Idziesz pod prysznic, puszczasz 15 L, i 15 nowych litrów wpływa do bojlera (czy tam PC). Z tego tylko kilka litrów ogrzanych, a reszta przepłynie przez krótką wężownicę nie podnosząc znacząco swojej temperatury.Ta wężownica musi mieć średnicę zapewniającą przepływ min. 10L/min, czyli jakieś fi 25 w środku i mieć pojemność chociaż te 10-15 L. To daje 20-30 m wężownicy. Musisz przewidzieć odpowiednią średnicę beczki, żeby to zwinąć.

 

Nie wiem skąd te 15L pod prysznicem :) Jesteś bardzo oszczędny. U mnie leci 6L/min. a z 5min. lubię postać pod prysznicem.

Do tego rura PVC fi 20cm o wysokości 2m jest idealna. Do środka rura pex fi 20, tylko nie wiem, czy taki promień zgięcia przyjmie. Jeśli nie to 16'tka. Ten PEX zabierze troszkę miejsca więc będzie z 50 lub mniej litrów. Nie liczyłem ile wejdzie PEX'a w tą rurę, ale sądze, że z 50 metrów.

 

Policz to na kartce, przyjmij realne założenia.

Na wydajność bliską 50% nie możesz liczyć bo to max co możesz osiągnąć z wyrównania temp. pomyj i czystej.

 

Będzie 50% dzięki konwekcji. Ciepłe zawsze u góry! To kilka procent na plus względem równego wyrównania temperatur.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z ciepłem z obieranych ziemniaków?

 

No tym zajmie się kszhu. Wybitny specjalista od niepotrzebnych gadżetów.Jak ktoś potrafi zbudować GWC,którego potem nie używa bo podłoga zamarza,to i z pyrkami da radę. Tylko po kolei. Najpierw ściana Trombea której nie uruchomi bo i po co , potem zaizoluje dokładnie od środka by po dwóch latach zerwać ,i dopiero na końcu zajmie się ciepłem z ziemniaków. Sprawdzi w normach gdzie ile i dla czego, przeliczy,termowizją zerknie bo fachowiec wybitny od termowizyjnych 48kWh/m2 i powstanie cudo na kiju.Chyba że wywróży brak opłacalności ,bo w tym również nieprzeciętna postać.

W międzyczasie opracuje system śmierdzącego PC na bazie odpowietrzenia kanalizy. Twórcza niezwykle postać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wczoraj z Włoch ciekawe i tanie zaworki żelowe - bardzo prosto sterowane temperaturą i bardzo tanie, a przy tym niezawodne i cholernie trwałe.

Chcę je wykorzystać do rozdzielnicy z kanałówki ppci. [ATTACH=CONFIG]244008[/ATTACH] - tak by temperatura w pokojach bardzo precyzyjnie sterowała strumieniem .

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...