Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Moim zdaniem, ale do tego brakuje krzywej sprawności tej PPCi, trzeba policzyć czy gra warta świeczki. Wszystko da się zrobić tylko czasami jest to nieekonomiczne.
Na innym forum ( by nie podawać swoich testów ) Szanowny Pan Bolesław ( montuje centralne ) używa do cwu aristona - i również wyliczył, ze m3 do 55 st. C wyszedł mu 8 zł. U mnie m3 wody kosztuje 12,90 i mają na dniach zrobić 14 zł. ... Jedyną "ekonomią" do tego - może być ogniwo PV jak potanieje . Przy dużych mrozach - jest parę h słońca .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mówmy o realnych rzeczach! Mamy konkretne urządzenie. Odpalałeś kiedyś taką pompkę?, wiesz kiedy wyłącza się wentylator ? wiesz jaka wtedy jest temperatura na lamelach ?

Już parę lat temu podłączali tak jak Pan raczył napisać i zaniechali tego. A temat co jakiś czas wraca.

Nawet jak Pan chce zużywać 800 litrów cwu dziennie ( w co nie wierzę ) - 120 zł / miesiąc. Ale gdyby ograniczył Pan zużycie o połowę... 400 litrów dziennie! to będzie 60zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie krępuj się, podaj dane i wykaż że nie ma szans na zamarzanie, bez problemu zmienię zdanie jeśli się mylę. pozdrawiam.

 

Tomraider, ty serio pytasz, czy tylko po to żeby siać zamęt ?

Wentylator wyłącza się później od sprężarki.

A jeśli nawet, doszłoby w cudowny sposób do zalodowacenia lameli, to dlaczego PC ma niby nie wystartować ? Jeśli PC miałaby załaczyć pracę do dogrzania wody wówczas przed uruchomienie właczy się defrost - grzałka i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomraider, ty serio pytasz, czy tylko po to żeby siać zamęt ?

Wentylator wyłącza się później od sprężarki.

A jeśli nawet, doszłoby w cudowny sposób do zalodowacenia lameli, to dlaczego PC ma niby nie wystartować ? Jeśli PC miałaby załaczyć pracę do dogrzania wody wówczas przed uruchomienie właczy się defrost - grzałka i po sprawie.

I grzałka zużyje więcej niż jest zysków z dmuchania na zimne elementy pompy powietrza +5 st.C i 100%ww. I po zyskach!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak requ będzie pracować na 100 i PC na 200 to PC pociągnie 100 za requ i 100 przed requ. Czyli z domu razem z requ 200 a do domu 100 bo tyle daje requ chyba, że się go odp. zaprogramuje. Tyle, że 200 z chałupy zimą może być za dużo no i potrzebujemy requ, które na jednym kanale będzie mieć odp. wydajność.

 

Jak pompa pracuje to ciągnie 200 - czyli z domu (reku) 100 i z GWC 100. A 100 w domu (i reku) też z GWC, więc trzeba GWC na 200 ciągłe zrobić.

Jak pompa nie pracuje, to regu chodzi sobie na 100, zamyka się zwrotny w górnej nitce, otwiera klapka na bypass pompy i tyle.

 

Jeszcze klapy, jeszcze zawory, jeszcze uszczelnienie i odwodnienie tego wszystkiego no i serwisowanie.

Liczyli po co to? Bo raczej tylko na duże mrozy. Czy nie taniej będzie jak ta pompka w te duże mrozy obniży COP albo nawet załączy grzałkę?

 

http://allegro.pl/przepustnica-zawor-zwrotny-pzn-kom-125-najtaniej-i3801226270.html - zawór zwrotny i klapka. Cena zwala z nóg.

Uszczelnienie i odwodnienia analogicznie jak dla reku, tak?

Serwisowanie klapki? Czy rury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum ( by nie podawać swoich testów ) Szanowny Pan Bolesław ( montuje centralne ) używa do cwu aristona - i również wyliczył, ze m3 do 55 st. C wyszedł mu 8 zł. U mnie m3 wody kosztuje 12,90 i mają na dniach zrobić 14 zł. ... Jedyną "ekonomią" do tego - może być ogniwo PV jak potanieje . Przy dużych mrozach - jest parę h słońca .

 

Nie bardzo już wiem o co Ci chodzi ? Twierdzisz, że nie opłacalna jest PC Aristona ? Czy, że nieopłacalna jest U-rurka ?

Co do wyliczeń p. Bolesława, to są one poprawne przy założeniach, że temp. wody wodociągowej to 15oC, a powietrza 20oC, czyli w układzie z U-rurką i zasilaniu PC ciepłym powietrzem z domu :)

 

Już parę lat temu podłączali tak jak Pan raczył napisać i zaniechali tego. A temat co jakiś czas wraca.

 

Dlaczego zaniechali ?

 

Nawet jak Pan chce zużywać 800 litrów cwu dziennie ( w co nie wierzę ) - 120 zł / miesiąc. Ale gdyby ograniczył Pan zużycie o połowę... 400 litrów dziennie! to będzie 60zł

 

No właśnie, takie duże zużycie a takie małe opłaty. Oznacza to, że opłaca się zakup PC.

60zł/miesiąc, czyli 720zł rocznie to dalej za dużo. Jest o co walczyć. U-rurka powinna kosztowaćdo 500zł. Jeśli obniży rachunki za ciepła wodę o połowę to zwrot w 2 lata. Super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo już wiem o co Ci chodzi ? Twierdzisz, że nie opłacalna jest PC Aristona ? Czy, że nieopłacalna jest U-rurka ?

Co do wyliczeń p. Bolesława, to są one poprawne przy założeniach, że temp. wody wodociągowej to 15oC, a powietrza 20oC, czyli w układzie z U-rurką i zasilaniu PC ciepłym powietrzem z domu :)

 

 

 

Dlaczego zaniechali ?

 

 

 

No właśnie, takie duże zużycie a takie małe opłaty. Oznacza to, że opłaca się zakup PC.

60zł/miesiąc, czyli 720zł rocznie to dalej za dużo. Jest o co walczyć. U-rurka powinna kosztowaćdo 500zł. Jeśli obniży rachunki za ciepła wodę o połowę to zwrot w 2 lata. Super!

 

Szkoda, że Pan nie czyta - gdzie napisałem, że pc do cwu nie opłaca się przy dużym zużyciu? Po co Pan miesza? Jaki cel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie chodzi o to, żeby pokazać, że to będzie źle działać - niech się gawiedź przestraszy i nie kombinuje (vide Modlitwa sprzedawcy drogich nowinek grzewczych).

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6372109#post6372109

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie chodzi o to, żeby pokazać, że to będzie źle działać

 

No to czekamy, aż przedstawi, bo póki co wysnuwa niczym nie poparte własne tezy. Zapytałem, dlaczego zaniechali podłączania PC do wylotu z reku i nie uzyskałem odpowiedzi. Ale u TB tak zawsze, więc nie ma co się dziwić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było pisać, że te +5 w lewym dolnym rogu to GWC:)

 

Wydawało mi się to oczywiste - napisu wyrzutnia też nie ma. Ale racja - powinny być.

 

I tak to jest skomplikowane bo wentylator pompy będzie szkodził wentylatorowi requ bo na krótkim odcinku będzie miał mniejszy spręż.

 

OK...???...niech będzie... to można dać cieńszą rurkę na połączeniu pomiędzy wyjściem reku a wejściem PC. Spręż będzie lepszy (nie wiem po co, ale OK - nie znam się (piszę serio)), a pompa będzie bardziej równomiernie zasysać przez obie nitki.

 

Nie, to będzie działać, niech tylko ktoś policzy co to ma dać? W PLN/rok:)

 

Jak? PC będzie śmigać cały rok jako PC, a nie grzałka.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...