Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Na nerwy polecam melisę , na mieszanie i sianie zamętu polecam sen. Jak od kogoś coś chcesz to użyj czarów : słowo ,,proszę'' ma magiczną moc.

 

Tomradider, ależ ja jestem ostatnim człowiekiem na tym forum, który miałby się denerwować :) Tym bardziej w wątku TB. To jest luźny wątek i nie ma co się stresować. A o zamęt to posądziłem Ciebie, nie siebie, więc skorzystaj ze snu.

A co do "proszę" to w jakim kontekście miałem z tego korzystać ? Kogo i o co miałem prosić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem jak policzyć przekroje bo nie wiem czy jest sens.

Chodzi o to, że jak PC się odpali to w kanale dolotowym do requ powstanie duże podciśnienie, z którym requ będzie musiał sobie poradzić bo jak nie to nawiew do domu będzie znacznie mniejszy niż wywiew dodatkowo wspomagany PC. Co podciśnienie spowoduje zimą w domu to osobny temat.

Dlatego powtarzam - to trzeba policzyć całościowo a nie wkładać kij w szprychy:)

Tak dla rozluźnienia - moja ulubiona firma w podobnym temacie - koszty wyliczyła w "W" ! http://www.rekuperatory.pl/dowiedz-sie-wiecej/gdy-wentylacja-grzeje-wode

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już parę lat temu podłączali tak jak Pan raczył napisać i zaniechali tego. A temat co jakiś czas wraca.

 

Skorzystam z rady Tomraidera. Spróbuję raz jeszcze:

Szanowny TB, podaj proszę jakiś link, jakieś info dlaczego zaniechano podłączania Aristona NUOS EVO 110L do wyrzutni reku zasilanego GWC? To nie ironia ani sarkazm ! Bardzo jestem ciekaw takiego doświadczenia. Co złego w takim podłączeniu PC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla rozluźnienia - moja ulubiona firma w podobnym temacie - koszty wyliczyła w "W" ! http://www.rekuperatory.pl/dowiedz-sie-wiecej/gdy-wentylacja-grzeje-wode

 

W pierwszym przypadku brakuje "tylko" rekuperatora.

 

EDYCJA:

 

Aaa.. teraz roumiem! Faktycznie wyliczyli koszty w koreańskich Wonach. Trochę dziwne, ale kto im zabroni?

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem ciekaw ale sam zaniechałem takiego rozwiązania jeszcze przed budową domu bo okazało się zbyt skomplikowane.

A zdajesz sobie sprawę, że te rozwiązanie będzie pracować tylko gdy Tzewn. < Tmieszanki (requ+GWC) czyli musisz mieć gdzieś kolejny dolot zewnętrznego. Tzewn. rozumiem jako np. to spod dachu, które u mnie w mrozy potrafi mieć <20stC nie mówiąc o tym co dzieje się dziś.

trudno mi będzie podać link - jak pisano o tym przed podłączeniem . Potem, następowała cisza.

Zimą gwc reku nie jest potrzebne - więc może Pan śmiało brać wszystko przez gwc jeżeli Pan uważa, ze 20 m rury to za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem ciekaw ale sam zaniechałem takiego rozwiązania jeszcze przed budową domu bo okazało się zbyt skomplikowane.

A zdajesz sobie sprawę, że te rozwiązanie będzie pracować tylko gdy Tzewn. < Tmieszanki (requ+GWC) czyli musisz mieć gdzieś kolejny dolot zewnętrznego. Tzewn. rozumiem jako np. to spod dachu, które u mnie w mrozy potrafi mieć <20stC nie mówiąc o tym co dzieje się dziś.

 

Nie będę nic zmieniał. Ta PC będzie non stop zasilana powietrzem wyrzucanym z reku. Jedynie czym chcę sterować to załączaniem czerpni na GWC i bypass w leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nydar:

 

Na pytanie o RSŚ i cyfry jak zwykle uciekasz od tematu, krytyki i jak temat ucichnie to co jakiś czas wyskakujesz znów z tym odgrzewanym kotletem.

To może rozpatrzymy to na liczbach bo wydaje mi się, że ktoś z nas baaardzo się myli albo czegoś nie rozumie.

 

Olejmy statystyki UE mówiące o 35l CWU/os./dobę i przyjmijmy realnie nawet 50l.

Nie wiem jak u innych więc podam na swoim przykładzie. U mnie po kąpieli najwyższa temp. ścieku opuszczającego budynek to ~30stC bo człowiek znosi do ~38 ale część tej energii w postaci pary rozchodzi się po pomieszczeniu, woda wychładza się na ściankach kabiny/wanny itp. Umywalki/zlewozmywaki to jeszcze gorszy temat, bo mniejszy strumień i szybciej się wychładza. Jest też dużo wody zimnej (płukanie warzyw, pralka 15stC, zmywarka co nie puści wyższej niż otoczenia itp.), która obniża temp. mieszanki w jakimkolwiek wymienniku i ją przed odzyskiem "puszcza w kanał" za wymiennikiem bo nie ma on nieograniczonej pojemności. Olejmy te niuanse.

Niech będzie, że zrzucamy na 3 os. na dobę 150l nieochłodzonej wody i ma ona 30stC. Niech będzie, że na wentylacji chcę mieć tylko tyle ile daje mi rekuperator, czyli 18stC i niech będzie, że obniżenie z 30 do 18 odbywa się ze 100% sprawnością.

Szybko licząc (4,18*150l*12dT/3600) wychodzi, że mogę odzyskać max 2,09kWh/dobę?

Co to ma pomóc wentylacji http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/7.gif

 

to mało dla NF15?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze kszhu klapy na oczach wyrosły,stąd takie liczenie . Faktem jest,że wlatuje do RSŚ ściek o temp. między 32 a 20oC . Faktem również jest że ściek zimą opuszcza RSŚ o temp. ok.6oC . Stąd nie 2,o9kWh/dobę a znacznie więcej. 4-5kWh/dobę w sezonie grzewczym od października do kwietnia .Dla domu energooszczędnego a tym bardziej pasywnego ,800-1000kWh(dla trzech osób).

. Jeżeli to jest nic nie warta ilość energii to może faktycznie kol. kszhu jest ,,wybitnym " specjalistą od domów energooszczędnych a głowy tym nie ma sobie co zawracać.Choć z drugiej strony dla domu 100m2 ma starczyć na CO 1500kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym odzyskiwał jednak ciepło z tych ścieków do strumienia powietrza.

Zalety:

- Tanio i przy okazji. Jak ktoś robi kanalizę i GWC to trzeba to tylko puścić koncentrycznie. Dobra - trzeba dorobić 2 rewizje. Dodatkowe koszty max kilka stówek.

- Teoretyczna sprawność prawie 100% (przy odpowiedniej konstrukcji można odessać prawie wszystko), a nie prawie pół.

- Podnosi się temp. na wejściu i wyjściu reku, a zatem i na wejściu ewentualnej PC, co zawsze podnosi COP i zmniejsza ryzyko zamarznięcia, jeśli takie w ogóle istnieje.

- W takim układzie podłączenia reku i PC jaki pokazałem (dobra - potrzeba jeszcze zawór zwrotny za 35zł) GWC nie musi być wcale duży - wystarczy 200m3/h, co biorąc pod uwagę tę wodę ze ścieków oznacza pewnie ~20mb,

- A wodę z sieci można podgrzewać wstępnie ciepłem domowym, które jest w praktyce niedrogie (zyski słoneczne i bytowe, grzanie kominkiem, może nawet kolektor w oknie :D), a to bardzo podnosi COP i skraca czas nagrzewania, więc grzanie CWU można przenieść w II taryfę. Robimy nieizolowany baniaczek przed PC i tyle. Od bidy można w pom. tech obniżyć temp. do 15C, żeby za dużo nie "tracić". Co przejdzie przez ściany to i tak w domu.

 

Wady:

- To na razie tylko teoria,

- Nie działa w lecie. W ogóle na lato trzeba zmieniać kierunek odpływu szarych ścieków, żeby nie ogrzewać GWC, który ma wtedy chłodzić,

- Zasyfia się ten syfon i możliwe, że trzeba to będzie czasem przepchać,

 

Gdybym miał robić taką instalację z PC i bez kotła, to zrobiłbym ją właśnie tak. Wydaje się, że to ma nawet sens ekonomiczny, choć odzysk nawet 100% ciepła z CWU to nie więcej niż 100 zł miesięcznie, więc orgazmu nie będzie. Ale ekonomiczny sens jest!

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym odzyskiwał jednak ciepło z tych ścieków do strumienia powietrza.

Zalety:

- Tanio i przy okazji. Jak ktoś robi kanalizę i GWC to trzeba to tylko puścić koncentrycznie. Dobra - trzeba dorobić 2 rewizje. Dodatkowe koszty max kilka stówek.

- Teoretyczna sprawność prawie 100% (przy odpowiedniej konstrukcji można odessać prawie wszystko), a nie prawie pół.

- Podnosi się temp. na wejściu i wyjściu reku, a zatem i na wejściu ewentualnej PC, co zawsze podnosi COP i zmniejsza ryzyko zamarznięcia, jeśli takie w ogóle istnieje.

- W takim układzie podłączenia reku i PC jaki pokazałem (dobra - potrzeba jeszcze zawór zwrotny za 35zł) GWC nie musi być wcale duży - wystarczy 200m3/h, co biorąc pod uwagę tę wodę ze ścieków oznacza pewnie ~20mb,

- A wodę z sieci można podgrzewać wstępnie ciepłem domowym, które jest w praktyce niedrogie (zyski słoneczne i bytowe, grzanie kominkiem, może nawet kolektor w oknie :D), a to bardzo podnosi COP i skraca czas nagrzewania, więc grzanie CWU można przenieść w II taryfę. Robimy nieizolowany baniaczek przed PC i tyle. Od bidy można w pom. tech obniżyć temp. do 15C, żeby za dużo nie "tracić". Co przejdzie przez ściany to i tak w domu.

 

Wady:

- To na razie tylko teoria,

- Nie działa w lecie. W ogóle na lato trzeba zmieniać kierunek odpływu szarych ścieków, żeby nie ogrzewać GWC, który ma wtedy chłodzić,

- Zasyfia się ten syfon i możliwe, że trzeba to będzie czasem przepchać,

 

Gdybym miał robić taką instalację z PC i bez kotła, to zrobiłbym ją właśnie tak. Wydaje się, że to ma nawet sens ekonomiczny, choć odzysk nawet 100% ciepła z CWU to nie więcej niż 100 zł miesięcznie, więc orgazmu nie będzie. Ale ekonomiczny sens jest!

 

Myślałem nad takim rozwiązaniem, aby zrobic długi syfon w kanale powietrznym ze studzienką aby co jakiś czas wywalać syf przez rewizję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś koniecznie musi mieć rekuperator to RSŚ ma sens tylko w przypadku chęci wykorzystania zużytego powietrza do pędzenia PC.Jeżeli ktoś wybierze wentylację wyporową,to sens jest tym większy im droższa typowa WM z rekuperatorem .

Mój baniaczek na szare ścieki pracuje drugi rok i czyszczony nie był. Natomiast pokrył się na górnej warstwie cieczy grubą warstwą czegoś co przypomina olej. Myślę że dla POŚ jest zbawienne że to coś jest w RSŚ a nie na złożu filtracyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał: Nie myśl, tylko rób. How hard could it be?

Krzyhu: Jak zrobisz wybieraną czerpnię do reku, to będzie ona od razu wybieraną czerpnią do PC. Średnia temp. powietrza w okresie grzewczym to jednak 0C. Z GWC poleci normalnie 5C a tak więcej. W sumie może lepiej to ciepło po prostu wyjebać. Mało w mieście Ferdka Kiepskiego się opłaca...

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...