Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jeżeli ktoś koniecznie musi mieć rekuperator to RSŚ ma sens tylko w przypadku chęci wykorzystania zużytego powietrza do pędzenia PC.

 

RSŚ to swietny pomysł i zawsze ma sens. Marnotrastwo enegii zużytej CWU jest nielogiczne i jeżeli prostymi metodami można temu zapobiec trzeba próbować. Nydar masz rację co udowodniłeś praktycznie sam sobie i nie wierze że wypisujesz głupoty żeby się lansować na FM. Trzeba pamiętać że tysiąc złotych składa się z tysiąca pojedyńczych złotówek i każdą warto obejrzeć z dwóch stron zanim się ją wyda a tym bardzie j zanim się ją zmarnuje.Też zamierzam wykonać RRŚ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

,,Dla temp. zewn 0stC i wentylacji na poziomie 90m3/h potrzebujesz 15-16kWh/dobę aby podgrzać powietrze do temp. 21stC. Ten odzysk stanowi zatem 14% całego zapotrzebowania. Gdyby to było oprocentowanie lokaty to dużo ale do wentylacji jednak g... więc requ jest o wiele rozsądniejszym rozwiązaniem."

 

Jak zwykle mataczysz i przeinaczysz. Nie 90 a 75m3/h,Nie OoC a znacznie więcej bo RSŚ poprzedza 20mb GWC .Nie nawiew 21oC a 18oC .Gdyby było 21 to by pod sufit od razu poleciało. Spytaj się TB on ci wytłumaczy dlaczego nawiew musi być chłodniejszy.

 

,,Taki odzysk tylko czasami bo nie odessasz więcej niż temp. powietrza (dziś u mnie >13stC). I to ma być do PC, która sobie świetnie poradzi i bez tego?"

Znowu nic nie kumasz.To co że masz 13oC. Skoro grunt na 100cm ma 3-4oC.Od października do kwietnia temp. gruntu na 100cm to średnio 4-5oC.U mnie trochę więcej .Zgaduj dla czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem na by-passie. Chyba, że i latem chcesz się grzać:)

 

Latem, przy 30oC na zewn. w domu będę miał załóżmy że ok. 25oC. A na poddaszu nieużytkowym z którego będą ściągał powietrze do wyrzutni pewnie ze 28oC. Chyba nie ma sensu bawić się przełączanie dla takich różnic temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RSŚ to swietny pomysł i zawsze ma sens. Marnotrastwo enegii zużytej CWU jest nielogiczne i jeżeli prostymi metodami można temu zapobiec trzeba próbować. Nydar masz rację co udowodniłeś praktycznie sam sobie i nie wierze że wypisujesz głupoty żeby się lansować na FM. Trzeba pamiętać że tysiąc złotych składa się z tysiąca pojedyńczych złotówek i każdą warto obejrzeć z dwóch stron zanim się ją wyda a tym bardzie j zanim się ją zmarnuje.Też zamierzam wykonać RRŚ.

 

Przecież RSŚ to nie jest mój wynalazek . To się robi komercyjnie. Ja tylko postanowiłem nie zbierać z jednego prysznica a z całego domu,bo tylko wtedy ma to sens energetyczny moim zdaniem.Licząc nawet skromnie WM z reku na 12-14kPLN, to za ułamek tej kwoty masz WW,RSŚ i GWC. A co dalej zrobisz ze zużytym ciepłym i wilgotnym powietrzem ,to zależy od fantazji. Ja stawiam na PC.Co nie znaczy że jest to jedyny pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RSŚ to swietny pomysł i zawsze ma sens. Marnotrastwo enegii zużytej CWU jest nielogiczne i jeżeli prostymi metodami można temu zapobiec trzeba próbować. Nydar masz rację co udowodniłeś praktycznie sam sobie i nie wierze że wypisujesz głupoty żeby się lansować na FM. Trzeba pamiętać że tysiąc złotych składa się z tysiąca pojedyńczych złotówek i każdą warto obejrzeć z dwóch stron zanim się ją wyda a tym bardzie j zanim się ją zmarnuje.Też zamierzam wykonać RRŚ.

 

RSŚ to nie jest tak piękny wynalazek jak się wszystkim wydaje.

Po pierwsze, nydar osiąga taką temp. dla przepływu 75m3/h

Po drugie, kąpie się w wannie.

Po trzecie, do RSŚ'a musi być GMC. Takie GMC ładowane jest też ciepłem z budynku.

Po czwarte, nydar osiąga 18oC nawiewu po przepuszeniu powietrza przez działającą kotłownie. Kiedyś pisał, że dzięki temu podbija temp. o 2-3oC.

Po piąte, układ wspomagany jest kolektorem dachowym.

 

Wystarczy policzyć sobie ile i o jakiej temperaturze trafi tej ciepłej wody do RSŚ'a. Nie ma szans, żeby ciepła woda zrzutowa z prysznica wpadająca do RSŚ miala wyższą temp. niż 25oC.

Ile to zatem trzeba się kąpać, aby utrzymać stabilne 18oC na nawiewie ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licząc nawet skromnie WM z reku na 12-14kPLN, to za ułamek tej kwoty masz WW,RSŚ i GWC. A co dalej zrobisz ze zużytym ciepłym i wilgotnym powietrzem ,to zależy od fantazji. Ja stawiam na PC.Co nie znaczy że jest to jedyny pomysł.

 

nydar, WM musisz mieć w jednym i drugim przypadku, więc porównuj tylko reku vs RSŚ, a tutaj wygrywa reku "tymi recami" bo do RSŚ'a musisz mieć GMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane:

http://www.ariston.com/pl/NUOS_EVO_80_110

 

Cena prądu w taryfie płaskiej 0,55zł

Cena prądu w taryfie dziennej 0,60zł

Cena prądu w taryfie nocnej 0,40zł

 

COP przy pracy w domu równy 3,4 moc 850W

COP tej pompki w warunkach pracy na wywiewie reku równy 2,6, czyli moc 650W

 

Zakładamy, że mamy 4 os. europejską rodzinę i potrzeba nam 140L wody na dobę. W drugiej taryfie mamy dostępne 10 godzin, a:

 

140L*4200J*50st/3600000 = 8,17 kWh.

 

Pracując w domu, pompka potrzebuje 9,61 godz. , z czego wszystko w II taryfie, czyli 0,96zł. Z domu zostanie odessane 8,17 kWh w cenie... no właśnie... jakiej? Założywszy 0,25zł/kWh wychodzi 2,04zł, co razem daje 3,00zł

Pracując za reku, pompka potrzebuje 12,57 godz, z czego 10 godzin w II taryfie za 1,00zł i 1,67 kWh, czyli 1,00 zł w I taryfie, co razem daje 2,00zł.

 

1 zł oszczędności dziennie, czyli 150 zł rocznie.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to jest Coca-Cola:)

A poza tym to koszt odzysku musi być niższy niż ten odzysk aby to się opłacało.

 

 

 

Dla np. 6stC za GWC i 18stC na nawiewie wentylacji i 75m3/h nadal potrzebujesz >7kWh/dobę. Jakbyś nie naciągał to nie da rady:)

 

 

 

A to do wentylacji ochładzasz powietrze w gruncie, żeby je potem podgrzewać w pomyj-odzyskiwaczu aby mieć tam jak największą sprawność??? Zacne bardzo i uczciwe podejście do tematu!

ps. dlaczego piszemy razem, jak wrócisz do podstawówki to podciągnij również j. polski;)

 

A teraz to http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6375865&viewfull=1#post6375865 nie uciekaj od kolejnego niewygodnego tematu.

 

 

 

Napisał ci j-j kilkakrotnie abyś nie truł więc nie truj http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/112.gif

 

Akurat kol.j-j zainteresowany jest gromadzeniem ciepła na potem .Rozumiesz. Nie zimna pod chałupą jak ty , a ciepła.

O reszcie z tobą gadać nie ma co bo pojęcia specjalnego nie masz,a uparty ,to i sensu nie widzę. Wpadnij na Ćwiartki 3/4 to może wyjaśnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RSŚ to nie jest tak piękny wynalazek jak się wszystkim wydaje.

Po pierwsze, nydar osiąga taką temp. dla przepływu 75m3/h

Po drugie, kąpie się w wannie.

Po trzecie, do RSŚ'a musi być GMC. Takie GMC ładowane jest też ciepłem z budynku.

Po czwarte, nydar osiąga 18oC nawiewu po przepuszeniu powietrza przez działającą kotłownie. Kiedyś pisał, że dzięki temu podbija temp. o 2-3oC.

Po piąte, układ wspomagany jest kolektorem dachowym.

 

Wystarczy policzyć sobie ile i o jakiej temperaturze trafi ciepłej wody do RSŚ'a. Nie ma szans, żeby ciepła woda zrzutowa z prysznica wpadająca do RSŚ miala wyższą temp. niż 25oC.

Ile to trzeba się kąpać, aby utrzymać stabilne 18oC na nawiewie ?

 

Ja w wannie nie bo nie lubię .Co do reszty to zgoda.

Z tym że dla mnie dom pasywny to system systemów po to aby A/V mieć w doopie.Aby okien mieć tyle ile mi pasuje a nie procent z powierzchni podłogi

I to tyle w skrócie. Bez takich kombinacji pasywnego dla ludzi nie zbudujesz. Dla ludzi w sensie,że parterowy z dużą ilością okien .Widny i przestronny.

Teraz to już na pewno dobrej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I vice versa "na dole" kombinacja którą proponujesz będzie kosztowniejsza niż sporadyczne zadziałanie na grzałce.

 

Co masz na myśli z tą kombinacją ? Jeśli w te największe mrozy, część powietrza zostanie dociągnięta z zewn. i będzie musiał załaczyć się defrost, to chyba nic strasznego ?

 

Moim zdaniem powinieneś "dogadać" się z tą PPCi aby miała stały przepływ równy tym 130m3/h które chcesz mieć non stop z requ

 

W dokumentacji tej PC piszą, że ona pracuję na przeplywach powietrza 100-200m3/h. Tam nie ma informacji o stałej wartości 200m3/h, więc myślę, że się z nią dogadam ;)

 

oraz aby pracowała dłużej (rozumiem, że taryfa płaska bo PV).

 

Nie ! Absolutnie! Przy panelach PV musi być abonament dwutaryfowy. Zyskujesz dużo, bo w pierwszej - tej droższej - pracują panele PV,a wtedy kiedy nie pracują, czyli w nocy masz drugą/tańsza taryfę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że ci co budują pasywne nie czytają takich bredni bo by jeszcze uwierzyli, że dom tani i komfortowy musi być napakowany systemami, które na końcu i tak są droższe niż ich efekty:)

 

Błądzisz jak zwykle .Te systemy to ułamek kosztu WM z rekuperatorem.

 

ps. GWC nie reaguje na zmianę temp . zwłaszcza na nocne jej obniżenie.Potrzeba dni by zareagowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie jednak najłatwiej w domu pasywnym zadbać o uzysk energetyczny zapraszając znajomych lub sąsiadów. W sumie można by to zorganizować wg jakiegoś schematu, np każda rodzina deleguje jednego członka (bez żartów proszę) do odwiedzin w ciągu tygodnia. Przy 6 domach godzina dziennie pobytu 6 osób (godzinę chyba da się wytrzymać) powinna dostarczyć wystarczającą dla domu pasywnego ilość ciepła. Można by to zintensyfikować poprzez ruch. Da się ten uzysk wyliczyć, jak wszystko np wg wzoru: 2m2 (uśredniona powierzchnia skóry)/h x 5hPa x WQ (wskaźnik wqurwienia).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem post i poprawiłem co nieco:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6377356&viewfull=1#post6377356

W pierwszej wersji pomyliłem moc grzewczą ze zużyciem energii. Mea culpa. Teraz jest dobrze i niewiele to zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane:

http://www.ariston.com/pl/NUOS_EVO_80_110

 

Cena prądu w taryfie płaskiej 0,55zł

Cena prądu w taryfie dziennej 0,60zł

Cena prądu w taryfie nocnej 0,40zł

 

COP przy pracy w domu równy 3,4 moc 850W

COP tej pompki w warunkach pracy na wywiewie reku równy 2,6, czyli moc 650W

 

Zakładamy, że mamy 4 os. europejską rodzinę i potrzeba nam 140L wody na dobę. W drugiej taryfie mamy dostępne 10 godzin, a:

 

140L*4200J*50st/3600000 = 8,17 kWh.

 

Pracując w domu, pompka potrzebuje 9,61 godz. , z czego wszystko w II taryfie, czyli 0,96zł. Z domu zostanie odessane 8,17 kWh w cenie... no właśnie... jakiej? Założywszy 0,25zł/kWh wychodzi 2,04zł, co razem daje 3,00zł

Pracując za reku, pompka potrzebuje 12,57 godz, z czego 10 godzin w II taryfie za 1,00zł i 1,67 kWh, czyli 1,00 zł w I taryfie, co razem daje 2,00zł.

 

1 zł oszczędności dziennie, czyli 150 zł rocznie.

 

140l ciepłej czy ogolnie bo mi umknelo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat kol.j-j zainteresowany jest gromadzeniem ciepła na potem .Rozumiesz. Nie zimna pod chałupą jak ty , a ciepła.
Gromadzenie ciepła przy ogrzewaniu podłogowym, wiąże się z potem a nie na potem. Gromadzenie ciepła przy takim ogrzewaniu, natychmiast podnosi temperaturę ( nie potem) co skutkuje kroplami słonej wody (potem ) .

Nie da się pogodzić akumulacji ciepła z pasywnością. Akumulacja ma sens, gdy występuje nadmiar ciepła - a to świadczy o złym systemie ogrzewania.

A OZE w małej skali domu... do wykorzystania tylko PV jak potanieje... akumulacja do PV.

Mogą Panowie wywarzać otwarte drzwi, wielu próbowało i nikomu się nie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale grzanie wody w nocy chcesz zrobić? To musisz ten baniak 110l do wysokich temp. podgrzewać aby na cały dzień starczyło a poza tym w nocy masz chłodniej to i z GWC, zwłaszcza zimą, poleci też chłodniejsze.

 

ps. co w dzień roboczy te PV będą napędzać jak domownicy poza domem?

 

Nie chcę grzać wody w drugiej taryfie, bo to bez sensu. Chcę grzać wodę z instalacji PV lub w drugiej taryfie w ciągu dnia (od 13-15). Moc jaką będę miał zainstalowaną na połaci dachu wystarczy to napędzenia całego domu. W lecie, w dzień roboczy jak nikogo nie będzie w domu, będę miał nadmiar energii i tutaj zastanawiam się nad akumulacją w baterie. A może do tej pory pojawi się OZE. W zimie wystarczy do zasilenia PC, WM, lodówki, klimatyzatora w funkcji grzania, pralki, zmywarki, pompy w POŚ'u, systemu alarmowego, monitoringu itp.

 

tutaj rwxw pokazuje jaką ma efektywność taki układ:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13313771&sid=ffbeb72f3ac96e053ebafd02b85f412c#13313771

tylko zapomniał w czas załączyć klimę ;)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...