Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Zdecydowanie jednak najłatwiej w domu pasywnym zadbać o uzysk energetyczny zapraszając znajomych lub sąsiadów. W sumie można by to zorganizować wg jakiegoś schematu, np każda rodzina deleguje jednego członka (bez żartów proszę) do odwiedzin w ciągu tygodnia. Przy 6 domach godzina dziennie pobytu 6 osób (godzinę chyba da się wytrzymać) powinna dostarczyć wystarczającą dla domu pasywnego ilość ciepła. Można by to zintensyfikować poprzez ruch. Da się ten uzysk wyliczyć, jak wszystko np wg wzoru: 2m2 (uśredniona powierzchnia skóry)/h x 5hPa x WQ (wskaźnik wqurwienia).

 

Albo delegować swojego członka do roboty i po prostu powiększyć rodzinę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie chcę grzać wody w drugiej taryfie, bo to bez sensu. Chcę grzać wodę z instalacji PV lub w drugiej taryfie w ciągu dnia (od 13-15). Moc jaką będę miał zainstalowaną na połaci dachu wystarczy to napędzenia całego domu. W lecie, w dzień roboczy jak nikogo nie będzie w domu, będę miał nadmiar energii i tutaj zastanawiam się nad akumulacją w baterie. A może do tej pory pojawi się OZE. W zimie wystarczy do zasilenia PC, WM, lodówki, klimatyzatora w funkcji grzania, pralki, zmywarki, pompy w POŚ'u, systemu alarmowego, monitoringu itp.

Badaliśmy to ( PV + akumulatory ) do zasilania w WITI ( http://www.witi.wroc.pl/instytut/kierownictwo-instytutu ) chodziło o wykorzystanie PV do autonomicznego zasilania punktów dowodzenia w wojsku... I już mogę Panu powiedzieć, że się to ( Moc jaką będę miał zainstalowaną na połaci dachu wystarczy to napędzenia całego domu ) Panu nie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badaliśmy to ( PV + akumulatory ) do zasilania w WITI ( http://www.witi.wroc.pl/instytut/kierownictwo-instytutu ) chodziło o wykorzystanie PV do autonomicznego zasilania punktów dowodzenia w wojsku... I już mogę Panu powiedzieć, że się to ( Moc jaką będę miał zainstalowaną na połaci dachu wystarczy to napędzenia całego domu ) Panu nie uda.

 

Szacuję zainstalować ok 6-8kWp mocy. W zimie wystarczy na sprzęty które napisałem powyżej. W okresach przejściowych i w lecie wystarczy w 100%, ale z bateriami. Pozostaje przeliczyć, czy warto zakupić baterie przy cenie prądu z drugiej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacuję zainstalować ok 6-8kWp mocy. W zimie wystarczy na sprzęty które napisałem powyżej. W okresach przejściowych i w lecie wystarczy w 100%, ale z bateriami. Pozostaje przeliczyć, czy warto zakupić baterie przy cenie prądu z drugiej taryfy.
Tu nie chodzi o ogniwa, tylko akumulatory. Przy takiej eksploatacji najlepsze wytrzymują jeden sezon - czyli 2400 zł na akumulatory... to 200 zł miesięcznie! Tyle Panu wyjdzie ogrzewanie i reszta w domu pasywnym .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o ogniwa, tylko akumulatory. Przy takiej eksploatacji najlepsze wytrzymują jeden sezon - czyli 2400 zł na akumulatory... to 200 zł miesięcznie! Tyle Panu wyjdzie ogrzewanie i reszta w domu pasywnym .

 

Akurat z akumulatorami mam duże doświadczenia, i to co piszesz jest nieprawdą. Od 3 lat testuję różne aku, włącznie z kwasowymi. Do dnia dzisiejszego żaden z nich nie "zdechł". Co więcej, ich pojemność nie spadła poniżej 80% wartości początkowej, a są w ciągłej eksploatacji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat z akumulatorami mam duże doświadczenia, i to co piszesz jest nieprawdą. Od 3 lat testuję różne aku, włącznie z kwasowymi. Do dnia dzisiejszego żaden z nich nie "zdechł". Co więcej, ich pojemność nie spadła poniżej 80% wartości początkowej, a są w ciągłej eksploatacji!
Mam inne doświadczenia, przy codziennym rozładowywaniu prawie do zera - leciały te najlepsze do 50% po 2/3 roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że doświadczenia z akumulatorami w instalacjch PV to Ty nie posiadasz wogóle ...
w ogóle a nie wogóle - ma Pan rację - WITI - również się myli ... i mieszczące się 100m ode mnie ZAP w Piastowie - też nie znają się na akumulatorach.

Wiem - u Pana non stop świeci słońce a 6kW poboru to dla akumulatora pikuś, który go nie rozładuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem maila od Szanownego Pana Krzysztof Lisa

Dążąc do zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku tak naprawdę mamy tylko dwie drogi, które możemy wybrać. Pierwszą z nich jest docieplenie budynku w taki sposób, aby zużywał on jak najmniej ciepła. Drugą z nich jest zastosowanie takiego źródła ciepła, które będzie tanie w eksploatacji, pomimo zużywania dużych ilości ciepła przez budynek.

 

Czasem opłaca się skorzystać z obydwu rozwiązań naraz. Tylko czasem, bo nie ma sensu montować pompy ciepła w domu pasywnym, tam raczej opłaca się ogrzewanie elektryczne.

Może więc skończyć z tematem "magazynowanie ciepła w domach izolowanych" -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacuję zainstalować ok 6-8kWp mocy. W zimie wystarczy na sprzęty które napisałem powyżej. W okresach przejściowych i w lecie wystarczy w 100%, ale z bateriami. Pozostaje przeliczyć, czy warto zakupić baterie przy cenie prądu z drugiej taryfy.

 

W zimie nie wystarczy, w pochmurny grudniowy dzien mozemy uzyskac jedynie ok 10% mocy znamionowej, czyli jezeli 8-9 kWp to wyjdzie nam ok 800-900 W, na wszystkie sprzęty plus pralke to za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co dyskutować bo to bez sensu.

W takich domach jedyny sens to PV i tylko on-grid ale poczekajmy na doświadczenia Barth3z-a.

dr Stanisław Maleczek z WITI we Wrocławiu to mój kolega z WAT. Badania nad wykorzystaniem PV do zapewniania autonomii jednostek dowodzenia - nie przyniosły zadowalających efektów ze względu na akumulatory. Może coś w tym względzie przyniesie grafen? Panu Barth3z - źle nie życzę, ale jak czytałem, co dla Niego jest za drogie... to starałem się przekonać, że kasę na PV można dziś lepiej ulokować! - I tu się chyba Pan ze mną zgodzi.

Nie ulega dla mnie kwestii, że PV + akumulatory bedą coraz tańsze i lepsze a jak dom ma naprawdę małe potrzeby - to i za parę lat PV dołożę - i to malutkie - jak potrzeby!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą chałupę projektowałem pracując jeszcze we Włoszech i Niemczech i wtedy jeszcze liczyłem na to, że może już w trakcie budowy PV będzie u nas na takiej zasadzie jak tam więc przyłącza, instalacje, dach, jego kąt itp., wszystko jest gotowe na PV.

Jednak w takim układzie jaki mamy dzisiaj nie pakuję się w to absolutnie bo off-grid nie ma wg mnie sensu - będę inwestował w baterie i cały czas kombinował co zrobić z tą energią i co robić jak jej nie ma? To niewola!

Dlatego komfort termiczny i psychiczny zapewniają precyzyjne termostaty i podłogówka elektryczna - chłodzenie i dogrzewanie powietrza pompą ciepła z bezposrednim parowaniem i skraplaniem - można zrobić na PV jako "autonomiczną" - zawsze to gadżet na przyszłe podatki od braku OZE w domu, oraz spokój w razie awarii zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłodzenie i dogrzewanie powietrza pompą ciepła z bezposrednim parowaniem i skraplaniem - można zrobić na PV jako "autonomiczną" - zawsze to gadżet na przyszłe podatki od braku OZE w domu, oraz spokój w razie awarii zasilania.

 

Prędzej niż nam się wydaje rządzący i unia wprowadzą podatek od nie posiadania OZE, bo przecież wolą brać niż dawać np.ulgi za posiadanie.

ps. Panie Tomaszu może Pan odebrać priv?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP=nieskończoność może być tylko z lecie. W okresie grzewczym ta woda za darmo Ci się nie podgrzeje.

 

Ale nawet w zimie nie musisz tego ciepła pompować, więc COP=nieskończoność :D

 

Wiem, że lepiej zamontować za reku, ale jak ktoś chce w domu, to lepiej za odstojnikiem, albo chociaż dać kilka metrów rury wodnej w pom. technicznym.

 

(...)można zrobić na PV jako "autonomiczną" - zawsze to gadżet na przyszłe podatki od braku OZE w domu, oraz spokój w razie awarii zasilania.

 

Prędzej niż nam się wydaje rządzący i unia wprowadzą podatek od nie posiadania OZE, bo przecież wolą brać niż dawać np.ulgi za posiadanie.

ps.

 

A nie lepiej zamiast gadżetu mieć kociołek na drewno? Tanio wychodzi i bez prądu śmiga...

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...