Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

doszłam do podobnych wniosków, ale robiąc obliczenia będąc laikiem, i bez liczenia zysków słonecznych i wszelkich strat. Nie opłaca się przy domu ok. 190m2 ~15kWh/m2*rok inwestować w c.o (czas zwrotu instalacji wodnej podłogówki pędzonej powietrzną pompą ciepła to 15 lat)., ale opłaca się inwestycja w małą pompę ciepła do cwu. Taka pompa zwróci się w 9 lat (do 8900zł, czyli tańsza niż wymieniony aristonek), a jeśli wynegocjujemy dobrze albo zastosujemy coś tańszego, to mój typ:

http://http://www.ulrich.com.pl/pl/oferta-urzadzenia-urzadzenia_grzewcze-pompy_ciepla_powietrzewoda-pompa_ciepla_hpw_do_cwu-1480,1,17.html

to zwrot kosztów może nastąpić po 6 latach.

 

Twój link mi nie działa.

 

http://www.ulrich.com.pl/uploads/urzadzenia/hpw/ulotka%20HPW.pdf

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=ulrich+pompa+ciep%C5%82a&sourceid=Mozilla-search

 

To pompa powietrze - woda. Ciekawe co zrobisz z tą wodą bez podłogówki?... to 300 litrów!

Nie wiadomo ile to cudo zużywa powietrza, które musi mieć -5C albo +5C (raczej to - bo zależy który link się otworzy:D), więc trzeba ją zamontować za reku i GWC, które musi być oooogroooooomneeeeee!

Rozważam użycie tego w moim układzie buforowym zamiast kotła - za bardzo elektryczne, skomplikowane i wymagające ciepłego powietrza. Ale jest podobne cenowo do kotła+komina i tylko troszkę droższe w eksploatacji... jak ktoś ma miękką dupkę to można myśleć - tylko potrzebna druga (albo i trzecia) nitka GWC.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

doszłam do podobnych wniosków, ale robiąc obliczenia będąc laikiem, i bez liczenia zysków słonecznych i wszelkich strat. Nie opłaca się przy domu ok. 190m2 ~15kWh/m2*rok inwestować w c.o (czas zwrotu instalacji wodnej podłogówki pędzonej powietrzną pompą ciepła to 15 lat)., ale opłaca się inwestycja w małą pompę ciepła do cwu. Taka pompa zwróci się w 9 lat (do 8900zł, czyli tańsza niż wymieniony aristonek), a jeśli wynegocjujemy dobrze albo zastosujemy coś tańszego, to mój typ:

http://http://www.ulrich.com.pl/pl/oferta-urzadzenia-urzadzenia_grzewcze-pompy_ciepla_powietrzewoda-pompa_ciepla_hpw_do_cwu-1480,1,17.html

to zwrot kosztów może nastąpić po 6 latach.

 

My o takim aristonku:

http://www.ariston.com/pl/NUOS_EVO_80_110

więc to chyba nie ta bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał: Nie myśl, tylko rób. How hard could it be?

Krzyhu: Jak zrobisz wybieraną czerpnię do reku, to będzie ona od razu wybieraną czerpnią do PC. Średnia temp. powietrza w okresie grzewczym to jednak 0C. Z GWC poleci normalnie 5C a tak więcej. W sumie może lepiej to ciepło po prostu wyjebać. Mało w mieście Ferdka Kiepskiego się opłaca...

 

Robić tego nie będę, dlatego bo chcę mieć RSŚ izolowany i rurę od RSŚ do rekuperatora też.

Izolowanie całej długości rury tam gdzie będzie syfon się nie kalkuluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opłaca się przy domu ok. 190m2 ~15kWh/m2*rok inwestować w c.o .

 

Zakłdam, że położenie kabli grzewczych to koszt 5000zł w takim domku.

 

Wprost:

15*190*0,55= 1567,50zł rocznie

 

CO gazowe

- robi firma za dodatkowe 10 tyś. ---> 15*190*0,25= 712,50zł + ~300zł abonamentu = ~1000 zł rocznie, różnica 570zł rocznie, zwrot po 17 latach(*), nie opłaca się

- robi mąż za dodatkowe 5 tyś ---> zwrot po 8 latach(*), można myśleć

 

Należy uwzględnić dwufunkcyjność kotła gazowego CO - okres zwrotu ulegnie skróceniu.

 

CO z buforem i II taryfa

- robi firma za doatkowe 10 tyś. ---> 15*190*0,35= ~1000 zł rocznie, różnica 570zł rocznie, zwrot po 17 latach(*), nie opłaca się

- robi mąż za dodatkowe 5tyś ---> zwrot po 8 latach(*), można myśleć

 

Należy uwzględnić dwufunkcyjność takiego rozwiązania - okres zwrotu ulegnie skróceniu.

CO z buforem i kotłem stałopalnym

- robi firma za dodatkowe 12 tyś. ---> 15*190*0,1= ~300 zł rocznie, różnica ~1250 zł rocznie, zwrot po 10 latach(*), prawie się opłaca

- robi mąż za dodatkowe 7 tyś ---> zwrot po 6 latach(*), opłaca się

 

Należy uwzględnić dwufunkcyjność takiego rozwiązania - okres zwrotu ulegnie skróceniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o tym samym- Ulrich też służy do podgrzania cwu; może być z zasobnikiem 300l, ale może być bez, i wtedy dobiera się oddzielnie zasobnik o pożądanej pojemności. W moim przypadku 300l to tak akurat.

Ariston to "podgrzewacz z pompą", ten konkretny model ma małą pojemność zasobnika- dla mnie, tj mojej 4 osobowej rodziny to za mało, dla mniejszej będzie ok. Nie czepiam się Aristona, bo ma bardzo dobrą opinię, ale przy podejściu do dofinansowania odpada, ma za niskie COP, może przy dogrzaniu wody poza sezonem grzewczym sprawdza się najlepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robić tego nie będę, dlatego bo chcę mieć RSŚ izolowany i rurę od RSŚ do rekuperatora też.

Izolowanie całej długości rury tam gdzie będzie syfon się nie kalkuluje.

 

Do rekuperatora przecież to podłączasz bez problemu - temu to służy. Gdzieś znajdziesz schemat

Izolować tego nie trzeba, bo mały gradient z powietrza do gruntu - już o tym pisałem.

 

Poniżej całość.

calosc.jpg

 

W moim przypadku 300l to tak akurat.

Ariston to "podgrzewacz z pompą", ten konkretny model ma małą pojemność zasobnika- dla mnie, tj mojej 4 osobowej rodziny to za mało, dla mniejszej będzie ok.

 

Moja 3 osobowa rodzina zużywa dziennie 250 l wody. Ile w tym ciepłej to nie wiem, ale chyba nie więcej jak połowa. Przy 4 osobach 200 L zasobnik powinien być aż zbyt duży.

 

Nie czepiam się Aristona, bo ma bardzo dobrą opinię, ale przy podejściu do dofinansowania odpada, ma za niskie COP, może przy dogrzaniu wody poza sezonem grzewczym sprawdza się najlepiej?

 

Życzę Ci, żebyś to dofinansowanie dostała, ale realnie jest to ok. 30-35 tyś, przy znacznie większych kosztach budowy. Opłacalność jest pod znakiem zapytania.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rekuperatora przecież to podłączasz bez problemu - temu to służy. Gdzieś znajdziesz schemat

Izolować tego nie trzeba, bo mały gradient z powietrza do gruntu - już o tym pisałem.

 

Poniżej całość.

[ATTACH=CONFIG]244292[/ATTACH]

 

Ciepło będzie tak samo odbierane jak oddawane, wszystko przez powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, ja liczyłam dużo wyższe koszty wykonania c.o., przy założeniu że to robi firma. Uwzględniam koszty "warszawskie", i tak wyszło mi przy 190m2:

- koszt położenia kabli grzejnych w posadzce z materiałami: 11 165zł (do negocjacji jakieś 10-15% w dół), kable policzone na całych powierzchniach posadzek oprócz stref wanien, przysznicy, itp.

- koszt położenia wodnej podłogówki z materiałem: 16 000zł (do negocjacji, finalnie może jakieś 3 tys mniej)

- pompa ciepła do c.w.u : liczę 8850zł lub jeśli np. Ulrich się nada: 6000zł

- pompa ciepła do c.o. i cwu: 15500zł

- bojler z 300l zasobnikiem: 3000zł

W takich wyliczeniach pompa do cwu zwraca się po 9 latach ( a po 8 z planowaną dotacją), a jeśli będzie tańsza- to po ok 6 latach.

Pompa do co i cwu zwraca się po 15 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O gazowe

- robi firma za dodatkowe 10 tyś. ---> 15*190*0,25= 712,50zł + ~300zł abonamentu = ~1000 zł rocznie, różnica 570zł rocznie, zwrot po 17 latach(*), nie opłaca się

- robi mąż za dodatkowe 5 tyś ---> zwrot po 8 latach(*), można myśleć

 

Należy uwzględnić dwufunkcyjność kotła gazowego CO - okres zwrotu ulegnie skróceniu.

 

 

 

Nie robi się instalacji na stalowych przewodach - nawet producent renowentu to wyklucza - nie mogli sobie sprawdzic u nich na stronie?

Nie da się mieszkac w domu zaizolowanym z pośrednim ogrzewaniem. Przecież taki system "nie potrafi" tak mało produkowac!

Popatrzcie na dom "pasywny" Lipinskich - 137m2 16000kWh na wszystko - kolektory i pompy ciepła ... i 30 cm izolacji nie pomogło.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszmarniejszej fantastyki, delikatnie mówiąc, dawno nie czytałem. Taki brak dla takiego obszaru to gorzej niż wojna! Nie patrz przez pryzmat swojej chałupki tylko rozejrzyj się po mieście - poczynając od infrastruktury (woda, ścieki, sygnalizacja) przez administrację (urzędy, instytucje) na głupiej konsumpcji (sklepy, banki) kończąc wszystko przestaje istnieć.

A Putin to chyba nie analityk a polityk straszący zakręceniem gazu więc... nie fantazjuj:)

Szczerze ... Prąd musi byc, bez niego i gaz i olej nie chodzi - dlatego dom robi się by był na prąd - doprowadzanie gazu to generowanie kosztów, zabieranie kasy z izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło będzie tak samo odbierane jak oddawane, wszystko przez powietrze.

 

dT z wody do powietrza to jakieś 20K

dt z powietrza do gruntu to jakieś 0,5-2K.

 

koszt położenia kabli grzejnych w posadzce z materiałami: 11 165zł (do negocjacji jakieś 10-15% w dół), kable policzone na całych powierzchniach posadzek oprócz stref wanien, przysznicy, itp.

 

Pogadaj z Kszhu - założe się, że za te pieniądze to przejedzie się nawet do Warszawy:D

 

koszt położenia wodnej podłogówki z materiałem: 16 000zł (do negocjacji, finalnie może jakieś 3 tys mniej).

 

Rozumiem, że to bez żródła ciepła. Podaj namiary, w poniedziałek zaczynam jeśli tak płacisz. :D

 

Zwrot po 6-8 latach w przypadku domu to nie jest zły okres.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym, na logikę biorę że strata jakaś będzie, styk rury z gruntem będzie większy niż syfonu z powietrzem. Chcę zaizolować RSŚ i rurę do rekuperatora aby nic nie stracić.

 

Jeśli dT będzie 20x mniejsze, a powierzchnia 4x większa, to straty będą na poziomie 20%. Czyli wywalisz jakieś 10zł miesięcznie (50zł rocznie), nie robiąc izolacji za kilka stów. Do przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze ... Prąd musi byc, bez niego i gaz i olej nie chodzi - dlatego dom robi się by był na prąd - doprowadzanie gazu to generowanie kosztów, zabieranie kasy z izolacji.

 

 

Hmmm czytam i czytam ten wątek nie udzielając się ale to jest naciąganie, tylko na swoje widzi mi się. Wcale nie musi być na prąd. można się obyć bez gazu i oleju. Można zrobić tak jak Przemek pisze, bufor by Adam_Mk i mieć kilka możliwości do wykorzystania, spokojnie przy takim rozwiązaniu obejdzie się bez prądu, no trzeba spełnić jeden podstawowy warunek, CO na grawitacji, a bardzo często bez problemu da się to spokojnie zrobić. Jeszcze jedno pisanie że w domu energooszczędnym CO nie ma racji bytu bo nie jest się w stanie wyprodukować tak mało energii też jest jak dla mnie naciągane, kocioł spala na max, energia idzie w bufor ,straty nie są jakieś masakryczne jak się go mądrze opatuli, a z bufora poprzez zawór 3D lecimy na dom do tego sterowanie np. termostatami po pokojach i nie ma problemu. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm czytam i czytam ten wątek nie udzielając się ale to jest naciąganie, tylko na swoje widzi mi się. Wcale nie musi być na prąd. można się obyć bez gazu i oleju. Można zrobić tak jak Przemek pisze, bufor by Adam_Mk i mieć kilka możliwości do wykorzystania, spokojnie przy takim rozwiązaniu obejdzie się bez prądu, no trzeba spełnić jeden podstawowy warunek, CO na grawitacji, a bardzo często bez problemu da się to spokojnie zrobić. Jeszcze jedno pisanie że w domu energooszczędnym CO nie ma racji bytu bo nie jest się w stanie wyprodukować tak mało energii też jest jak dla mnie naciągane, kocioł spala na max, energia idzie w bufor ,straty nie są jakieś masakryczne jak się go mądrze opatuli, a z bufora poprzez zawór 3D lecimy na dom do tego sterowanie np. termostatami po pokojach i nie ma problemu. Pozdro
Nie wziąłeś pod uwagę siły wyższej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm czytam i czytam ten wątek nie udzielając się ale to jest naciąganie, tylko na swoje widzi mi się. Wcale nie musi być na prąd. można się obyć bez gazu i oleju. Można zrobić tak jak Przemek pisze, bufor by Adam_Mk i mieć kilka możliwości do wykorzystania, spokojnie przy takim rozwiązaniu obejdzie się bez prądu, no trzeba spełnić jeden podstawowy warunek, CO na grawitacji, a bardzo często bez problemu da się to spokojnie zrobić. Jeszcze jedno pisanie że w domu energooszczędnym CO nie ma racji bytu bo nie jest się w stanie wyprodukować tak mało energii też jest jak dla mnie naciągane, kocioł spala na max, energia idzie w bufor ,straty nie są jakieś masakryczne jak się go mądrze opatuli, a z bufora poprzez zawór 3D lecimy na dom do tego sterowanie np. termostatami po pokojach i nie ma problemu. Pozdro

 

Uuuuuuuuuu.. ON Ci tego nie daruje! U ciebie działa bez prądu.........uuuuuuuuuuuu. Co ty możesz wiedzieć jako praktyk?

 

Dygresja:

Czy ktoś by się tego spodziewał:

https://www.google.pl/search?q=astana&client=firefox-a&hs=v4w&rls=org.mozilla:pl:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=jKMHU4WPDISRtQb944CoCA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1536&bih=719

 

https://www.google.pl/search?q=washington+pentagram&client=firefox-a&hs=g7w&rls=org.mozilla:pl:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=N6QHU8HXOMGWtQbmhYD4Cg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1536&bih=719

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...