Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

W domu do 30kWh/m2 po założeniu centralnego gazowego zużycie wynosi koło 80-90kWh/m2 . Przy małych potrzebach drastycznie spada sprawność takich systemów.

 

Ja mam u siebie centralne gazowe i faktycznie takie zużycie, przy 12cm styro na ścianach, 10 na stropie (5W+5S) i oknach U=1,3. Gdybym miał częściej wyższą temperaturę, czyli niższe straty, to kocioł włączałby się rzadziej. Sprawdzam to za każdym razem paląc w kominku. System CO może mógłby dać mniej... tylko zapotrzebowanie jest akurat takie.

 

A centralne elektryczne?

Nawet bym się skusił na pompę ciepła, ale taką, która:

- pracuje efektywnie do -15C

- grzeje CO podłogowe i CWU,

- kosztuje max 10 tyś.,

- będzie z dużym prawdopodobieństwem działać bezawaryjnie przez 20 lat.

 

Jest coś takiego? Już pisałem, że podłogówka MUSI u mnie być. Nada się coś?

 

Jak ktoś lubi mieć otwarte okna to nie kupuje projektu domu izolowanego, nie idzie służyć w lotnictwie czy łodziach podwodnych.

 

Celne! :D

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

- Chodzi o termos 0.1W/m2xK

 

Jeśli dom o przegordzie 0,1W/m2K ma zużycie blisko 30kWh/m2/rok to jest coś nie tak, np. ma wentylację grawitacyjną ;) Jeśli już chcesz snuć swoje tezy to bądź zbieżny w każdej swojej wypowiedzi. Wystarczyło powiedzieć, że wg ciebie izolacja kończy się na 20kWh/m2/rok i to mogłoby być bliższe temu co głosisz.

Edytowane przez Barth3z
błedy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A centralne elektryczne?

Nawet bym się skusił na pompę ciepła, ale taką, która:

- pracuje efektywnie do -15C

- grzeje CO podłogowe i CWU,

- kosztuje max 10 tyś.,

- będzie z dużym prawdopodobieństwem działać bezawaryjnie przez 20 lat.

 

Jest. Panas Aquarea powietrze-woda 3,2kW (w przeliczeniu na złotówki 10 500zł netto) lub 5kW (w przeliczeniu na złotówki 11 500zł netto). Niestety, są to urządzenia sprzedawane na rynku brytyjskim, czyli inne zasilanie. Nie wiem dlaczego, ale u nas cena jest o 50% wyższa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest. Panas Aquarea powietrze-woda 3,2kW (w przeliczeniu na złotówki 10 500zł netto) lub 5kW (w przeliczeniu na złotówki 11 500zł netto). Niestety, są to urządzenia sprzedawane na rynku brytyjskim, czyli inne zasilanie. Nie wiem dlaczego, ale u nas cena jest o 50% wyższa ...

 

A gdzie to dają? W UK mają chyba takie same fazy... tylko wtyczki inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpada każde ogrzewanie pośrednie ( hydrauliczne)

- zużyje zawsze więcej niż potrzeba

-przy tak małych potrzebach - automatyka pokojowa jest do niczego.

 

A automatyka pokojowa dla kabli zatopionych w 8cm wylewce jest bardziej precyzyjna ? :) Daj spokój ...

Poza tym grzanie kablami w taryfie płastkiej .. ja dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu o jakich domach piszemy?

 

Niby o domach tanich i komfortowych. Tylko, że takie domy nie są tańsze od domów 30-40kWh/m2.

 

Dom pasywny to dom z izolacją min. 30cm dookoła, kablami w posadzce, ppci kanałową, termami tokalnymi, kranami bezdotykowymi itp.

 

Dom najbardziej ekonomiczny to dom ok. 30kWh/m2/rok, bo izolacja będzie kosztowała nas mniej (20cm w podłodze, 25 na ściany i dach), źródło ciepła (PC Panasa Aquarea 5kW) również. Eksploatacja CWU i CO będzie również tańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem - pompa z allegretto za 14 tyś brutto z montażem tam kosztuje Ł2400, czyli 12tyś i to chyba netto.

Katalogowe to nie ceny - gdzie to tak tanio dają.

 

No jak nie katalogowe jak katalogowe :)

Oficjalna cena za wersję 3,2kW to 2072 funty. Na polskie, nieco ponad 10k. A jakbyś pogooglał po brytyjskich sklepach to kupisz taniej.

 

Skoro LG Prestige 3kW kosztuje 3,5tys. zł brutto, to dlaczego pompa ciepła powietrze - woda ma kosztować 4x tyle ? Czym to się różni ? Jedynie jednostką wewnętrzną, która nie jest aż tak droga. Pompy ciepła muszą być tańsze i to jest tylko kwestia czasu.

 

EDIT: Tu masz 2499euro brutto ;) - http://geoplanete.fr/pac-air-eau-bi-bloc-monophase-panasonic-aquarea-chauffage-seul-sdf-3kw-kit-wf03ce5.html

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpada każde ogrzewanie pośrednie ( hydrauliczne)

- zużyje zawsze więcej niż potrzeba

-przy tak małych potrzebach - automatyka pokojowa jest do niczego.

 

Szanowny Pan ma specyficzny problem z pojmowaniem rzeczywistości. Otóż neurony nie przekazują informacji,że jak ustawi się w ogrzewaniu hydraulicznym temp. zasilania na 22oC,to choćby Szanowny Pan się zesrał, to wyższej temp. podłogówka nie osiągnie.Wniosek? Nie będzie zużycie większe jak potrzeba.

Co do automatyki. Pełna zgoda. W domu pasywnym nie ma sensu żadna automatyka.Ma być wszędzie ciepło za prawie fri,więc koszt automatyki przekracza znacznie koszt energii.

Prywatnie uważam że Szanowny Pan lobbuje na rzecz bliżej nie sprecyzowanej organizacji pozarządowej,której statutowym celem jest ogłupianie ludzi.

Normalny facet,budujący dom (z wyjątkiem Szanownego Pana i kszhu)mający rodzinę ,w tym małe dziecko nie oprze swojego zimowego bytu tylko i wyłącznie na prądzie,bo to po prostu niebezpieczne dla jego najbliższych.Nawet durne państwo chce się zabezpieczyć od jednego dostawcy poprzez budowę czegoś tam w Świnoujściu.Szanowny Pan jak ta ćma do świecy i 220V.

Szanowny Pan jesteś po prostu bezwzględny sklepikarz ( gorszej obelgi nie znalazłem),który coś tam słyszał ,gdzieś coś zobaczył i próbuje zwiększyć sprzedaż. I muszę to przyznać robi to z bezwzględną stanowczością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli Pan uznaje izolowane budownictwo - to też już się Pan przekonał, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jedynym nadajacym się do takiego domu jak w temacie. Hydrauliczne wyjdzie drożej w montażu i eksploatacji ( o czym się przekonali "Lipińscy" i przekona "Green power" i każdy kto założy pompę do centralnego .
no Panie Tomaszu tłumaczę Panu iż ogrzewanie ! to przeżytek !

Ewentualnie niskotemparaturowe ogrzewanie powietrzne może być elektryczne lub z pompy ciepła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...