Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zakładając temperaturę z reku na nawiewie 18st przechodzącą przez wymiennik mogący osiągnąć 60st i osiągającym 90%sprawności przy przepływie powietrza 100m3 ile uzyskam kWh na dobę dla "typowych warunków pokojowych"?

 

A bo ja wiem? Jakieś 30 kWh dziennie - teoretycznie. Nie wiem jak to działa w praktyce, a kilka godzin temu zacząłem rozważać pomysł użycia tego cuda w tym wydaniu jako "sensowny". Choć moje stare rozwiązanie ma dla mnie więcej zalet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo ja wiem? Jakieś 30 kWh dziennie - teoretycznie. Nie wiem jak to działa w praktyce, a kilka godzin temu zacząłem rozważać pomysł użycia tego cuda w tym wydaniu jako "sensowny". Choć moje stare rozwiązanie ma dla mnie więcej zalet.

 

W takim razie teoretycznie przy -20 powinno dać radę, praktycznie opierając się na doświadczeniach w "ciężkich warunkach" też wychodzi pozytywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może 3 TB :D (Terabajty...:D)

 

 

 

Jak piszesz Gruntowy Magazyn Ciepła, to powinien magazynować. A tu jest tak, jakbyś wlewał do miednicy 200 L wody i za pół roku próbował jej użyć.

Lepiej pisz Gruntowy Wpierdalacz Ciepła, albo Gruntowy Utylizator Ciepła, żeby uniknąć wulgaryzmów i kolizji nazw.

 

Ty idziesz śladem myślowym Kszhu i TB. Skoro obok domu temp gruntu jest x ,a pod domem x +10oC ,to jest to gruntowy magazyn a nie wypierdalacz.

Niby proste a nie do pojęcia. Qrwa czy to tak ciężko pojąć ,że gradient i lambda izolacji daje nam straty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie teoretycznie przy -20 powinno dać radę, praktycznie opierając się na doświadczeniach w "ciężkich warunkach" też wychodzi pozytywnie.

 

Ty się tego gostka spytaj w jakim domu mieszka.a potem pytaj o rozwiązania.Można umoczyć pytając teoretyków-dowcipnisiów-speców .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie teoretycznie przy -20 powinno dać radę, praktycznie opierając się na doświadczeniach w "ciężkich warunkach" też wychodzi pozytywnie.

 

Tylko pytanie czy da się klimatyzatorem nagrzać powietrze do 55-60 stopni. Ja myślę, że nie i górna granica to będzie max 35st. Wtedy mamy dt= 17K, więc możemy przenieść ~15kWh na dobę przy sensownym strumieniu powietrza. Mało! Trzeba mieć pasywny dom.

Ale jak grzejesz w kanale nawiewnym jaką nagrzewnicą wodną, to się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty się tego gostka spytaj w jakim domu mieszka.a potem pytaj o rozwiązania.Można umoczyć pytając teoretyków-dowcipnisiów-speców .

 

Możesz obliczyć to co napisałem?

Zakładając temperaturę z reku na nawiewie 18st przechodzącą przez wymiennik mogący osiągnąć 60st i osiągającym 90%sprawności przy przepływie powietrza 100m3 ile uzyskam kWh na dobę dla "typowych warunków pokojowych"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie czy da się klimatyzatorem nagrzać powietrze do 55-60 stopni. Ja myślę, że nie i górna granica to będzie max 35st. Wtedy mamy dt= 17K, więc możemy przenieść ~15kWh na dobę przy sensownym strumieniu powietrza. Mało! Trzeba mieć pasywny dom.

Ale jak grzejesz w kanale nawiewnym jaką nagrzewnicą wodną, to się uda.

 

to nie klimatyzator tylko wymiennik wodno-powietrzny w którym woda ma temp. 60st a powietrze przepływające przez niego 18st i przepływ 100m3/h szacowana wydajność wymiennika to 90%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 30kWh dostaniesz.Tyle że nadmuch 60oC to nie jest chyba komfortowy.Jak jadę samochodem zimową porą,to mi się papa marszczy od suchego ciepłego powietrza. Chyba że to jaka przypadłość.

 

Ciecz w samochodzie to około 90st

...jestem mechanikiem samochodowym;)

Edytowane przez rafał2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie klimatyzator tylko wymiennik wodno-powietrzny w którym woda ma temp. 60st a powietrze przepływające przez niego 18st i przepływ 100m3/h szacowana wydajność wymiennika to 90%

 

Właśnie - tak to może działać. Ja też myślałem o nagrzewnicy kanałowej zamiast podłogówki, ale wtedy będę miał zimne płytki, a tego nie lubię. Dziś na przykład jestem w domu cały dzień, spaliłem koszyk drewna w kominku od południa, temperatura w domu to 23st i sucho, chodzę w majtkach, a płytki zimne - i mnie szlag trafia.

 

Czyli:

- PC G-W i W-W odpada bo za drogie,

- PC P-P odpada, bo nie ogrzeję tym całego domu, albo musiałbym osobne kanały robić,

- PC P-W na razie odpada bo trochę drogo, ale zostawię sobie miejsce w buforze i najwyżej zamiast solarów kiedyś podepnę jeśli stanieją.

 

Jeszcze raz to napiszę - z DGP leci żar, a termostat w aparacie nawiewnym mam ustawiony na 60st. Poniżej tej temp. nawet szkoda dmuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest taki magazyn jak za komuny - do magazynu ciągle dowożono i choć nie wywożono to w nim nigdy więcej nie było;)

 

Zmieńmy temat, o tym co się u mnie ciepłego zrzuca w kanał.

 

Dwa odbiorniki - wanna i prysznic/deszczownia; pomiar ad hoc wylatującej z kranu lub prysznica, pomiar ciągły w odpływie prysznica, pomiar ciągły w kratce ściekowej w posadzce (przelotowa ze ściekami z prysznica wcześniej), pomiar ciągły w rewizji kanalizy zaraz po opuszczeniu budynku; prysznic to 4 ściany i podłoga na wylewce w kaflach, szklane drzwi, na podłodze kratka/podest z drewna egzot.

 

Pomiary (zarejestrowane temp. max):

- młody pod bieżącą ale z zakorkowaną wanną (czasami tak lubi), ~30l (z zębami ale to <1l) policzone na podstawie zmiany poziomu wody w zbiorniku; mieszanka z kranu ~38stC; pomiar na zewnątrz jednorazowo zrzucanej ~28stC;

- kobitka pod prysznicem wodę leje więc wylała ~25l na wszystko (głowa, zęby); z deszczowni ~39stC; w kratce pod prysznicem ~31stC; w kratce w posadzce ~29stC; na zewnątrz ~24stC.

Ja jeszcze nie.

 

Pod prysznicem woda leci bardzo rozproszona i oddaje dużo energii do powietrza, z kratki/desek ledwo skapuje na zimną posadzkę, tam oddaje również dużo, dalej słabym strumieniem kanalizą wewnętrzną w wylewce znów oddaje i trafia pod chudziak do kanalizy fi160 gdzie znów oddaje albo raczej podgrzewa pospółkę i posadzkę od dołu minimalizując straty;)

 

Z kąpieli młodego do wody (na wejściu mam ~9stC) przy 100% sprawności mógłbym odzyskać 0,66kWh (0,20zł) a z kąpieli kobitki 0,44kWh (0,13zł). Dorzucę jeszcze swoje z 10gr., może jeszcze kolejne 20gr. za całą resztę (bo tam przy małym jednostkowym zużyciu mało co na zewnątrz dopłynie ciepłego) i w sumie z 63 grosze na dobę uzbierałoby się gdyby nie sprawność <50%.

 

Czyli mogę marzyć o max 115zł/rok bo reszta podgrzała mi chałupę inaczej. Można by ocieplać kanalizę, rozdzielać na dwie, kombinować tylko z odzyskiem samej ciepłej (trójnik termostatyczny) itp. itd. ale to nie ma sensu przy racjonalnym zużyciu. Nie mówiąc już o tym, że dla wentylacji to jest kompletne nic.

 

Niech będzie po najmniejszej linii oporu 240kWh/rok bez izolacji rur. Dla zaizolowanego RSŚ i izolowanych rur do samego rekuperatora wyjdzie minimum 300kWh/rok wiec tak jak pisałem, mi się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno, na podłogę w naszym klimacie tylko to, nie mieszkasz w Italii czy Grecji aby chodzić po kamieniu.

 

Albo goły Leon...:D Płytki tę zaletę mają, że się tak nie zasyfiają. Ale w nowym domku na pewno nie zrobię tego samego błędu i w korytarzu płytek nie dam. Zostaje kuchnia, łazienka, WC, kotłownia/ pom. techniczne i może wiatrołap.

 

Czyli mogę marzyć o max 115zł/rok bo reszta podgrzała mi chałupę inaczej. Można by ocieplać kanalizę (...)

 

Mi wyszło tego odzysku więcej - jak kto ma dać 30cm styro w podłodze, to ocieplenie kanalizacji to nie problem, a odzysk z 7m3 wody miesięcznie (moje dane z ostatnich 2 lat, odliczając kibel), o temperaturze ~20st (CWU w bojlerze ma przecież 55st), do temp. ~5st, ze sprawnością 70% (bo tak!), daje 85 kWh miesięcznie, czyli jakieś 350 kWh rocznie. Jak jakieś ustrojstwo tanio wyjdzie, to może to mieć sens.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie potrzebujesz tego cały rok a tylko wtedy gdy T_GWC < T_odzyskana.

W układzie Barth3z-a to przydaje się za to cały rok bo zawsze zużywasz CWU i na wejściu więcej niż te 12-15stC nie będziesz mieć (choć dla tych temp. sprawność spada).

 

Jak byś niem kombinował to 4-5kWh/dobę.W sezonie to z 1000kWh uzbirasz. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...