Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli zapotrzebowanie na energię w "pasywnych" 10W/m2 więc przy zapotrzebowaniu 1kWh na godzinę przy metrażu 100m2 wyjdzie 24kWh doba, to jakie mogą być straty budynku?

 

Dokładnie takie! To przy dużych mrozach. Średnio wyjdzie pewnie z 5W/m2, czyli 0,5kW/dom, czyli 12kWh/dobę, czyli jakieś 1440 kWh w sezonie, czyli 14,4 kWh/m2*rok, czyli dom pasywny.

 

Zrobiłbym:

Zasobnik: http://allegro.pl/beczka-na-kapuste-144-litra-spozywcza-nowa-i4001695963.html

weżownica: rura PE, fi 20mm - 50mb za 75zł

do tego elementy rury kanalizacyjnej i wyjdzie 200zł

 

Ale ja tak nie robię. Wolę dwumetrową rurę kanalizacyjną fi 200mm lub 160mm i do tego PEX'a z 50mb. Cenowo nieco drożej, ale nieco lepiej.

Co do wysysania całego ciepła z RSŚ'a to też nie do końca dobre. Woda w POŚ'u powinna mieć temp. 7-12oC dla działania bakterii.

 

Nie jest głupi pomysł wsadzenia takiej beczki w domu pod posadzkę, nawet bez ocieplenia. Robisz taką malutką piwniczkę w pom. tech. i tam to wkładasz szczelnie zadeklowane. Na górę otwierana klapa i tyle.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o maksymalnej mocy grzewczej a to nie wiele ma wspólnego z zapotrzebowaniem czy stratami.

Średnie straty w sezonie grzewczym (150dni) nie powinny dla takiego domu przekroczyć 10kWh/dobę.

A i tak najważniejszy jest projekt, chyba, że zakładasz na 100% pasywny w wykonaniu.

 

Zapotrzebowanie mogę mieć i 4500kWh a przez COP pompy zmieszczę się w obciążeniu 10W/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie mogę mieć i 4500kWh a przez COP pompy zmieszczę się w obciążeniu 10W/m2

No tak pompą ciepła można naciągać ... tylko czy to ma sens ? czy stawiając auto na platformie pociągu TGV można z malucha zrobić pojazd co pędzi 400km/h ? Pasywność, nikt nie powiedział iż jest to temat łatwy i przyjemy.

Ciężko osiągnąć dobry wynik jak spotyka się ludzi co przeczytali coś, ale bez żadnej krytyki co do tej pasywności.

Dom musi być na tyle dobre ocieplony że system CWU uciągnie ogrzewanie ... chyba że jesteśmy morsami.

System CWU i ...nic więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo bo to oznaczałoby, że najcudowniejsza pompa itp. z najgorszego budynku zrobi pasywny a to nie prawda.

Np. W. Feist w "Podstawach budownictwa pasywnego" pisze: Dom pasywny to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Jej innowacyjność przejawia się w tym, że skupia się ona przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku, zamiast wprowadzania dodatkowych rozwiązań. Nazwa budynek pasywny wiąże się z faktem, że budynki takie wykorzystują energię z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli biernie bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych.

 

Zapotrzebowanie na energie cieplną 4500kW to Twoim zdaniem "najgorszy budynek" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak pompą ciepła można naciągać ... tylko czy to ma sens ? czy stawiając auto na platformie pociągu TGV można z malucha zrobić pojazd co pędzi 400km/h ? Pasywność, nikt nie powiedział iż jest to temat łatwy i przyjemy.

Ciężko osiągnąć dobry wynik jak spotyka się ludzi co przeczytali coś, ale bez żadnej krytyki co do tej pasywności.

Dom musi być na tyle dobre ocieplony że system CWU uciągnie ogrzewanie ... chyba że jesteśmy morsami.

System CWU i ...nic więcej

 

Te liczby są bardzo mocno wyśrubowane z takim zużyciem ten system ogrzewania dałby sobie radę ale jak długo by wytrzymał na takich obrotach?

może senon, dwa i cały plan w.......u

 

Przegrody chcę zrobić takie:

grunt U=0,108W/m2K

ścianyU=0,082W/m2K

dach U=0.091W/m2K.

okna min U=0,5W/m2K.

 

Więc powinienem przedłużyć żywotność całej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To se ne da bo jak domownicy na feriach to chałupa się wychłodzi. Coś tam od święta podgrzać trzeba.
Kszhu

Okna Twoje są ok jeśli chodzi o izolację, ale już kuleją jeśli chodzi o łapanie zysków, jest ich za mało i za słabo puszczają energię słoneczną.

Niestety przedłożyłeś komfort nad pasywność stąd nie masz piętrowego domu i to co jest z tyłu domu było by włączone do łapania zysków.

Tego trzeba być świadomym. Plus aby dom utrzymał sam temperaturę potrzeba większej izolacji.

Podawałem to Panu Tomaszowi ile ... 50cm grunt (i tak będzie 2x blisko .) ściany 70cm - dach 90cm .. EPSG .

Lub ekwiwalent innego materiału w grubości ... w odniesieniu do lambdy 0,031 .

Okna ? dużo lepsze niż 0,5 ... i to jest zadanie na samodiełke

CWU zostaje ... albo pompa ciepła albo solary ... prąd nie za bardzo czysty ... choć nie skreślam ..

Małych butelek przy kranach ... zależy od tego kto jak się kompie ... ja biorę 99% prysznic ... to nie potrzeba mi więcej jak 10-15 litrow wody w temp 30-35 st .

 

już zaczynam szukać w sieci szyb
szyby są .. nie trzeba ich szukać ... trzeba czegoś innego poszukać co i jak z nimi ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Podawałem to Panu Tomaszowi ile ... 50cm grunt (i tak będzie 2x blisko .) ściany 70cm - dach 90cm .. EPSG .

Lub ekwiwalent innego materiału w grubości ... w odniesieniu do lambdy 0,031 .

Okna ? dużo lepsze niż 0,5 ... i to jest zadanie na samodiełke

CWU zostaje ... albo pompa ciepła albo solary ... prąd nie za bardzo czysty ... choć nie skreślam ..

...

Coraz mniej rozumiem jaki dom chcesz zbudować. Zero-energetyczny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem niechcący na coś takiego:

http://allegro.pl/listing/listing.php?string=kocio%C5%82+panasonic&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y

 

Dla mocnoenergooszczędnych się nada.

 

To jest taki Panasonic powiedziałbym mocno naciągany. W tych wersjach chińskich pomp montowane są akurat kompresory Panasonica. W mocniejszych modelach są Copelandy.

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=meeting+pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszą być bardzo tanie materiały bo koszty ogrzewania w stos. do pasywnego nie spadają tak bardzo jak drastycznie rosną ceny materiałów.

Do tego, przy takich grubościach pojawia się problem jak to zamocować czy też jak cokolwiek do tego przymocować. Dlatego merkavę pytam. Jakiś pomysł ma tylko ja nie mogę wpaść na to jaki. :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego, przy takich grubościach pojawia się problem jak to zamocować czy też jak cokolwiek do tego przymocować. Dlatego merkavę pytam. Jakiś pomysł ma tylko ja nie mogę wpaść na to jaki. :).

 

Podejrzewam, że to takie bardziej żeby pokazać, że się da. I się da - tylko kto to wypromuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cała rodzinka daje radę w 30-35stC? Bo jeśli tak to nie musiałbyś więcej niż do 40stC grzać i wtedy czy przy PC czy solarach to faktycznie cały rok oblecisz prawie i to bez odzysku bo nie będzie z czego.
30-35 st to już jest po full .

Naprawdę nie raz nie dwa na baniaku było 40-45 st i trzeba jeszcze to na drobne rozmieniać.

 

Do tego, przy takich grubościach pojawia się problem jak to zamocować czy też jak cokolwiek do tego przymocować. Dlatego merkavę pytam. Jakiś pomysł ma tylko ja nie mogę wpaść na to jaki.
jak najmniej puszczam pary, ponieważ nie zarobię na tym może ściśle, jednak

nie chce aby ktoś to skomercjalizował.

 

standard samo grzejny czyli maszyny stop cały rok od ścisłego ogrzewania, może jakieś resztki z szarej wody.

Zobaczymy czy będzie mi się chciało odciąć od linii energetycznej, wiem że się da bez niczego ..

ale sza ... trzeba zrobić jakiś użytek z tej wiedzy ... :)

 

Podejrzewam, że to takie bardziej żeby pokazać, że się da. I się da - tylko kto to wypromuje
nie no kto .. to jest wynik globalnego podejścia

dom kosztuje raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu

Okna Twoje są ok jeśli chodzi o izolację, ale już kuleją jeśli chodzi o łapanie zysków, jest ich za mało i za słabo puszczają energię słoneczną.

Niestety przedłożyłeś komfort nad pasywność stąd nie masz piętrowego domu i to co jest z tyłu domu było by włączone do łapania zysków.

Tego trzeba być świadomym. Plus aby dom utrzymał sam temperaturę potrzeba większej izolacji.

Podawałem to Panu Tomaszowi ile ... 50cm grunt (i tak będzie 2x blisko .) ściany 70cm - dach 90cm .. EPSG .

Lub ekwiwalent innego materiału w grubości ... w odniesieniu do lambdy 0,031 .

Okna ? dużo lepsze niż 0,5 ... i to jest zadanie na samodiełke

CWU zostaje ... albo pompa ciepła albo solary ... prąd nie za bardzo czysty ... choć nie skreślam ..

Małych butelek przy kranach ... zależy od tego kto jak się kompie ... ja biorę 99% prysznic ... to nie potrzeba mi więcej jak 10-15 litrow wody w temp 30-35 st .

 

szyby są .. nie trzeba ich szukać ... trzeba czegoś innego poszukać co i jak z nimi ..

 

Planujesz zrobić przegrody U=0,06/0,04/0,03?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie jest ile się wpakuje, czy ile wyciągnie. Podstawowym problemem jest jak zatrzymać ucieczkę ciepła w gruncie, a może bardziej dokładnie jak utrzymać to ciepło aby się nie rozłaziło.

 

Trenujesz podgrzewanie gruntu już kilka lat. Opisz co nie co .Ile max. uzyskujesz,w jakim tempie się rozłazi ,jaką temp. pod chudziakiem masz na wiosnę.Co to daje wg. ciebie. Dostrzegasz jakiś sens w takim działaniu oprócz niewątpliwej korzyści z wysuszenia pospółki pod chudziakiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tak. ale wyjdzie ciut gorzej będzie. To jest wyznacznik około samogrzejności lub prawdziwej pasywności.

Gorzej bo jak chce to na słomie osiągnąć trzeba się troszkę napracować.

 

Ale to nic przy oknach i drzwiach ... okna około 0,2 .. drzwi koło 0,15 -0,1

 

Podłoga też ze słomy? gdzie znajdziesz słomę 0,031W/(m·K) piszą że współczynnik wynosi od 0,035 do 0,045W/(m·K)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...