Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Gdzieś tak. ale wyjdzie ciut gorzej będzie. To jest wyznacznik około samogrzejności lub prawdziwej pasywności.

Gorzej bo jak chce to na słomie osiągnąć trzeba się troszkę napracować.

 

Ale to nic przy oknach i drzwiach ... okna około 0,2 .. drzwi koło 0,15 -0,1

Drzwi zrób skrzynkowe. Myślę, że bez problemu zejdziesz poniżej tego 0,1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podłoga też ze słomy? gdzie znajdziesz słomę 0,031W/(m·K) piszą że współczynnik wynosi od 0,035 do 0,045W/(m·K)

Oczywiście, że tak. Bazą jest EPSG. A do tego muszę wyważyć ilość materiału o gorszej lambdzie.

Słomę zakładają iż ma 0,05 W/mK stad relatywnie grubsze ściany.

Drzwi tak skrzyniowe, ale żeby miało to rynce i nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie upieram się przy słomie, ale szkoda mi szaleć z kasą na izolację którą można zastąpić czymś naturalnym.

Drzwi oczywiście wypełnienie czymś takim jak XPS -EPSG.

 

A może jednak czymś cieplejszym? Nie będą miały monstrualnej grubości.Zwrócił bym uwagę na system uszczelek .Drzwi są otwierane i zamykane kilka razy dziennie.Po roku stwierdziłem u siebie mimo podwójnego systemu uszczelek,że najzimniejsze miejsca na drzwiach to miejsca tuż przy nich .

Jakieś dobre okucia obwiedniowe by się przydały. No i niestety częsta wymiana uszczelek,o ile mają być super szczelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jednak czymś cieplejszym? Nie będą miały monstrualnej grubości.Zwrócił bym uwagę na system uszczelek .Drzwi są otwierane i zamykane kilka razy dziennie.Po roku stwierdziłem u siebie mimo podwójnego systemu uszczelek,że najzimniejsze miejsca na drzwiach to miejsca tuż przy nich .

Jakieś dobre okucia obwiedniowe by się przydały. No i niestety częsta wymiana uszczelek,o ile mają być super szczelne.

Skrzynkowe. Dwa skrzydła w jednej ramie. Stare i zapomniane a bardzo skuteczne. Zamawiane pewnie ceną zabiją ale merkava będzie robił sam więc drogo nie wyjdzie.

Edit:

Poprawiłem bo chyba nie wszyscy pojmą o co chodzi.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale wiesz to co w sklepie jest dla kogoś kto rzuca łopatą do pieca.

 

Zamawiane pewnie ceną zabiją ale merkava będzie robił sam więc drogo nie wyjdzie.

-

one - te drzwi mają być jedne, może fakt dwoje niczym śluza. Na razie jedne.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom,drzwi zewnętrzne to bardzo skomplikowana konstrukcja .Bo to element ciągle otwierany i zamykany,pracujący w skrajnych warunkach od -20 do +20. Konstrukcja drzwi podlega różnym stanom wilgotności i temperatury. Drewno jest higroskopijne i żaden lakier w 100% nie zabezpieczy przed oddawaniem i przyjmowaniem wilgoci .Może jedynie spowolnić proces nawilżania i wysychania. Zmiany wilgotności z kolei powodują zmianę liniowości ramiaków. A to skutkuje brakiem szczelności,niestety.

Nie wiem czy czołgista robi dobrze porywając się na takie wyzwanie? Do normalnego domu,czemu nie. Ale dom mniej niż 15kWh/m2 to inna liga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty cały czas piszesz o tym co masz w nie-dzienniku?

Ten rodzinny do przeróbki ogrzewany słońcem w Polsce (są tacy co twierdzą, że tu się niby nie da)?

 

Bo się nie da. Jak ktoś znajdzie technologię przechowywania na potem w rozsądnej cenie letniego słońca,to się da. Teraz to póki co mitomaństwo. Cztery godziny słońca w styczniu czy lutym raz na kilka dni to za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę o czymś takim jak ... dom który przy -5 zachowuje się tak niczym zwykły dom przy +18 st ! zyski bytowe równoważą potrzeby na ogrzewanie

a słońca nie potrzeba wcale.

Jeśli jest -30 ... to w 98% świeci słońce i to na takie warunki się nastawiam iż będę łapał słońce .. inaczej mi nie jest potrzebne.

 

Mówię o trzymaniu w domu +20 st ! nawet jeśli nie było by słońca przy -15 z 3 -4 dni .. nic się stanie dom ostygnie co najwyżej do 17st nie więcej !

zwłaszcza iż stygnięcie z +20 na +10 przy -30 trwać będzie około 80-90 godzin !

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę o czymś takim jak ... dom który przy -5 zachowuje się tak niczym zwykły dom przy +18 st ! zyski bytowe równoważą potrzeby na ogrzewanie

a słońca nie potrzeba wcale.

Jeśli jest -30 ... to w 98% świeci słońce i to na takie warunki się nastawiam iż będę łapał słońce .. inaczej mi nie jest potrzebne.

 

Mówię o trzymaniu w domu +20 st ! nawet jeśli nie było by słońca przy -15 z 3 -4 dni .. nic się stanie dom ostygnie co najwyżej do 17st nie więcej !

zwłaszcza iż stygnięcie z +20 na +10 przy -30 trwać będzie około 80-90 godzin !

 

Gdybyś zrobił akumulację ze słoneczka w zbiorniki izolowane z wodą to mogło by się udać i dupsko by nie zmarzło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom,drzwi zewnętrzne to bardzo skomplikowana konstrukcja .Bo to element ciągle otwierany i zamykany,pracujący w skrajnych warunkach od -20 do +20. Konstrukcja drzwi podlega różnym stanom wilgotności i temperatury. Drewno jest higroskopijne i żaden lakier w 100% nie zabezpieczy przed oddawaniem i przyjmowaniem wilgoci .Może jedynie spowolnić proces nawilżania i wysychania. Zmiany wilgotności z kolei powodują zmianę liniowości ramiaków. A to skutkuje brakiem szczelności,niestety.

Nie wiem czy czołgista robi dobrze porywając się na takie wyzwanie? Do normalnego domu,czemu nie. Ale dom mniej niż 15kWh/m2 to inna liga.

:) Dobrze wysuszone i wysezonowane drewno, klejone ramiaki, grunt i dobry lakier. Nic się z tym nie będzie działo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Dobrze wysuszone i wysezonowane drewno, klejone ramiaki, grunt i dobry lakier. Nic się z tym nie będzie działo.

 

Skoro jesteś pewien. Moje doświadczenie z drewnem mówi co innego. Zmiana liniowości +/- 1mm to nieszczelność.Przy ramiaku 2100, 1mm to pikuś.

Tu trzeba myśleć o obwiedniowym, wielopunktowym okuciu,które zniweluje niedoskonałości konstrukcyjne drewna i okresowej wymianie uszczelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wysuszone i wysezonowane drewno, klejone ramiaki, grunt i dobry lakier. Nic się z tym nie będzie działo.
widzisz jednak telepatia istnieje :) aż się boje :) oczywiście że klejenie drewna. Inaczej można już latać z pif paf do silikonu i paprać .. :)

 

Bardziej skupiłbym się nad doborem i magazynowaniem energii elektrycznej na potrzeby całego domu, oczywiście jak ma to być dom automomiczny moim zdaniem to jest klucz.
już jest rozwiązany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...