Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

7. Wentylacja - z rekuperatorem i GWC wodny 1. Szkoda mi tylko ciepła wywalanego na zewnątrz przez wyrzutnie, bo jeszcze nie mam pomysłu co z tym zrobić żeby było w miarę opłacalne. Nie brałem pod uwagę żadnych akumulatorów gruntowych i innych żwirowców bo po pierwsze podchodzę sceptycznie do tego typu rozwiązań (i to jest czysto irracjonalne - po prostu brak wiary), i warunki u mnie nie zbyt dobre - woda na działce.

Tańsza i i skuteczniejsza będzie ppci z inwerterem w wersji kanałowej i takie rozprowadzenie. pompa ciepła dystrybucja.jpg z wyjściami na ściany ( 20-90cm nad podłogą) . Taka pompa zimą ma COP 4 a GWC podgrzewa powietrze przed rekuperatorem - co powoduje, że cieplejsze powietrze wyrzucamy - dla mnie to bezsens przy 90% wymiennikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Coś w tym chyba jest, bo jak wywaliłem ze swojego projektu wszystkie okna (dla zabawy) to OZC pokazał większe zapotrzebowanie na ciepło z uwagi na mniejsze zyski z nasłonecznienia.

Tylko, że program nie uwzględnił ruchu powietrze w BK i wilgoci.

W 1995 VOLVO postawiło sobie salon z 30cm styro w podłodze i dachu - robiłem tam kable w podłodze i reku. Ściany 100% szkło . Z tego co z nimi rozmawiałem - mieścili się w 25kWh/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce to dyskomfort . Przy małych potrzebach ciepła - podstawą jest precyzja. Chciał nie chciał - przez dzień gdy na zewnątrz upał a my w pracy - okna pozamykane - akumulator się naładuje - i pół biedy jak mury stały na mostku termicznym do gruntu, w przypadku termosu, całą noc będą ciepłe.

 

Ale jak się naładuje, jak z zewnątrz izolacja? Ja liczę właśnie na przyjemny chłodek, tym bardziej, że GWC schłodzi mi powietrze wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobne wahnięcia, korekty, nie zmieniają trendu - niestety
. 150 m2 dom zużywający do 20kWh/m2 rocznie czyli poniżej 3000kWh

Jeżeli do komfortowego podłogowego - dołożymy lekki nawiew z ppci o zimowym COP4 - zużycie spadnie do 1000-1200kWh

Licząc tylko 160 dni sezon grzewczy - to 7 kwh dziennie.

 

czyli 300W/h - taką ilość naprawdę można załatwić dość tanią PV + 60cm wiatrownią.

I co nas obchodzą ceny???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak się naładuje, jak z zewnątrz izolacja? Ja liczę właśnie na przyjemny chłodek, tym bardziej, że GWC schłodzi mi powietrze wentylacyjne.

A dużo okien??? A nawet sama izolacja - przy mrozach... ale przy 1000-1200W/m2 promieniowania? Pan policzy sobie z OZC -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tańsza i i skuteczniejsza będzie ppci z inwerterem w wersji kanałowej i takie rozprowadzenie. [ATTACH=CONFIG]207964[/ATTACH] z wyjściami na ściany ( 20-90cm nad podłogą) . Taka pompa zimą ma COP 4 a GWC podgrzewa powietrze przed rekuperatorem - co powoduje, że cieplejsze powietrze wyrzucamy - dla mnie to bezsens przy 90% wymiennikach.

 

I ta pompa ogrzewa powietrze, które jest kierowanie do pomieszczeń, tak? A w lecie schładza powietrze? Jak to się podłącza, ile kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co chcial nam pan przekazac bazujac na na tym skroconym doswiadczeniu z 24 na 23 lata?

Nie mam ani przykladow konstrukcji... Ani przykladow realnych domow i ich zapotrzebowania... Nie mamy cen...

Mamy cos o PC 350W... I blednym okreslaniu urzadzen itd.

Konkretow zadnych...

Ile pan tych 0-20kWh/m2 wybudowal.

Jakies dane... Zdjecia... Projekty... Cos? No i koncowe ceny inwestycji.

Nie mnij te blize 0kWh sa ciekawe...

Ma pan?

 

Chyba ze tak sobie celem bylo popisac i dyskutowac 30cm styropianu byc a nie byc...

Bo jak wiemy w domu izolowanym a wiec juz 3000kWh / rok ( 100m2 ) to podstawa niezalezna od reszty izolacji.

 

Na pytania pan nie odpowiada i tak naprawde... Nic a nic konkretnego nie przedstawil... Domy 0-20kWh/m2 z 23 letnim doswiadczeniem...

Bez testow,certyfikatow i z ogrzewaniem podlogowym

( pasywny >15kWh/m2)

 

Jaki byl cel watku jak nic tak naprawde z niego nie wynika...?

 

Nie ma? Widocznie Pan nie czyta. Tylko po co Pan pisze nie nie cztając?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ta pompa ogrzewa powietrze, które jest kierowanie do pomieszczeń, tak? A w lecie schładza powietrze? Jak to się podłącza, ile kosztuje?

Dobra kanałówka to koszt 5000-7000zł Instalacja na dwóch skrzynkach i kanałach PE bajecznie prosta.

Moja Toshiba w sklepie i w mieszkaniu, sprawdziła się świetnie w grzaniu do -23 st. C - Mniej przynaję, że nie nie wiem, bo odkąd mam (4 lata) mniej nie było. Ale nawet jakby COP spadł lub w ogóle przestała działać przy -30 tu - to jest podłogowe.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda co Pan mówi, ale poradzę sobie zaciągając rolety :)

Jak będą od zewnątrz... mimo wszytko - Pan zobaczy na konstrukcje ścian w linkach rockwool isover czy nawet izodom 2000 - choć trochę izolacji od wewnatrz. Akumulacja, jest zaprzeczeniem sterowania. jest naprawdę mało precyzyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm a mówiłem ! uległeś.

To dlaczego ... jak się liczy ścianę to czy izolacja jest na zewnątrz czy wewnątrz nie ma znaczenia na wartość U.

Ponieważ to jest konkretna wartość oporu !

A cały ruch energii będzie wywołany różnicą temperatur. I delta T jest mnożnikiem strumienia ciepła ...

np U 0,1 razy 12 ... daje 1,2 wata i 120 na 100m^2 .

Liczone było ile wyjdzie przez 30cm izolacji ? było .

Odbiornik ciepła ... to mógł wymyślić tylko TB.

 

Już jak przeczytałem od strony 46 ... to mnie ręce opadły :(

 

zmienimy stronę ... oddawanie ciepła różnych materiałów ....

ludowe mądrości twierdzą że ... miedź czy srebro alibo platyna ...super przewodzą ciepło.... i nadają się na radiatory itp ...

A zmierzam do tego .... ile to jest te 0,04 m^2*K/W tzw opór cieplny przejmowania ciepła na zewnątrz .... zakładam że on taki jest na tych radiatorach .. może być większy ...

a mniejszy ... o tym zaraz ...

Opór ten jest ... jak by kto popatrzył w literaturę .... wielkością związaną ... z średnią prędkością wiatru. tj koło 3,5 m/s . Dla 1m/s jest to 0,08.

 

Ale co tak mała liczba oporu może dać ....

a no to że nie będziemy mieć czystego przewodzenia ....

 

proszę ... stal na pierwszy sztych...

przewodność cieplna 59 W/m*K grubość #1mm

co daje 0,001 /59 =0,000016949153 m^2*K /W tyle i aż tyle ....co daje U

59000 wow ... 59kW ... na stopień !!

teraz dodajmy do tego ten malutki opór ! taki malutki że aż strach ... przy 30cm ... izolacji to jest całe nic !!!

0,0400169492 to jest tyle .. czyli opór stali .... stanowi 1/2360 oporu powietrza zewnętrznego.

daje ... jakie to będzie U :)

U = 24 waty ... różnica spora ... bo z 59 kW na 24 wat ...

właśnie takie te 0,04 ... ma znaczenia .

co więcej ... jak rozpatrujemy ściankę z blachy ...

to będzie jeszcze inaczej ... bo 0,04 zew i 0,13 wew opór ...

co jest 0,170016 ... co daje U 5,9 wata ... i dla 1mm czy to będzie EPS czy stal czy miedź nie ma to znaczenia !!!

piszę jak by kto zapominał po co jest ten ... bardzo mały dodatek na te opory przejmowania ciepłą !!

co implikuje dalej stanowisko iż .... puszczają nam ściemę ... z różnego rodzaju radiatorami ..

lepiej dobry wiatrak ... i po sprawie ...

raz jeszcze nie karmić trolla !!!

Możesz to przetłumaczyć na jakis ludzki język? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będą od zewnątrz... mimo wszytko - Pan zobaczy na konstrukcje ścian w linkach rockwool isover czy nawet izodom 2000 - choć trochę izolacji od wewnatrz. Akumulacja, jest zaprzeczeniem sterowania. jest naprawdę mało precyzyjna.

 

Ale jak nie będę miał akumulacji (albo będzie ona szczątkowa) to bez klimy w lecie nie da się żyć, zgodzi się Pan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będą od zewnątrz... mimo wszytko - Pan zobaczy na konstrukcje ścian w linkach rockwool isover czy nawet izodom 2000 - choć trochę izolacji od wewnatrz. Akumulacja, jest zaprzeczeniem sterowania. jest naprawdę mało precyzyjna.
Określenie "precyzyjna" przy akumulacji dokładnie oddaje jej zalety. Sterowanie nie jest potrzebne. bo precyzyjnie utrzymuje temperaturę w domu na stałym poziomie, bez żadnej elektroniki, układów sterujących, szybko reagujących sytemów grzewczych czyli tego całego, dużo kosztujacego szmelcu który może sie popsuć. Jest bonusem przy wyborze takiej a nie innej technologii budowy domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co chcial nam pan przekazac bazujac na na tym skroconym doswiadczeniu z 24 na 23 lata?

Nie mam ani przykladow konstrukcji... Ani przykladow realnych domow i ich zapotrzebowania... Nie mamy cen...

Mamy cos o PC 350W... I blednym okreslaniu urzadzen itd.

Konkretow zadnych...

Ile pan tych 0-20kWh/m2 wybudowal.

Jakies dane... Zdjecia... Projekty... Cos? No i koncowe ceny inwestycji.

Nie mnij te blize 0kWh sa ciekawe...

Ma pan?

 

Chyba ze tak sobie celem bylo popisac i dyskutowac 30cm styropianu byc a nie byc...

Bo jak wiemy w domu izolowanym a wiec juz 3000kWh / rok ( 100m2 ) to podstawa niezalezna od reszty izolacji.

 

Na pytania pan nie odpowiada i tak naprawde... Nic a nic konkretnego nie przedstawil... Domy 0-20kWh/m2 z 23 letnim doswiadczeniem...

Bez testow,certyfikatow i z ogrzewaniem podlogowym

( pasywny >15kWh/m2)

 

Jaki byl cel watku jak nic tak naprawde z niego nie wynika...?

 

Odpuść mu, proszę ;). Zobacz sam, zaczął mówić z sensem, na pytania odpowiada nie jak wcześniej, zdawkowo i hasłami, ale w miarę rozsądnie, w temacie i stara się tłumaczyć swoje stanowisko. No i jest jak na razie jedyną osobą, która odnosi się do moich dylematów w temacie ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść mu, proszę ;). Zobacz sam, zaczął mówić z sensem, na pytania odpowiada nie jak wcześniej, zdawkowo i hasłami, ale w miarę rozsądnie, w temacie i stara się tłumaczyć swoje stanowisko. No i jest jak na razie jedyną osobą, która odnosi się do moich dylematów w temacie ogrzewania.

Mnie to nie przeszkadza. Przestałem czytać wciąż te same głupoty.

Co do zdawkowości. Założony wątek trzeba rozkręcić - Tak wszystko w pierwszym poście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie "precyzyjna" przy akumulacji dokładnie oddaje jej zalety. Sterowanie nie jest potrzebne. bo precyzyjnie utrzymuje temperaturę w domu na stałym poziomie, bez żadnej elektroniki, układów sterujących, szybko reagujących sytemów grzewczych czyli tego całego, dużo kosztujacego szmelcu który może sie popsuć. Jest bonusem przy wyborze takiej a nie innej technologii budowy domu.

 

Dokładnie o to mi chodzi. Duża akumulacja ma zdolność do samoregulacji temperatury wewnątrz pomieszczeń. Im większa delta t między ścianą a powietrzem wewnątrz, tym bardziej ta ściana będzie oddziaływać na to powietrze - odbierać lub oddawać ciepło. Jak te powiedzmy 300 ton silki, betonu nagrzeje się do temperatury 20 *C to ile trzeba wpompować energii żeby to zmienić chociaż o 1 * ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie "precyzyjna" przy akumulacji dokładnie oddaje jej zalety. Sterowanie nie jest potrzebne. bo precyzyjnie utrzymuje temperaturę w domu na stałym poziomie, bez żadnej elektroniki, układów sterujących, szybko reagujących sytemów grzewczych czyli tego całego, dużo kosztujacego szmelcu który może sie popsuć. Jest bonusem przy wyborze takiej a nie innej technologii budowy domu.

Ja opisuję tylko swoje doświadczenia i relacje ludzi z którymi się od 23 lat na Bartyckiej spotykam. Szanowny Pan - może Pan uważać co chce, ale najmniej mi zależy, żeby ktoś napisał: Brzęczkowski robił instalację - jest drogo, jest niekomfortowo, słychać wentylację w nocy...

Nie sprzedaję izolacji --- jaki jest więc motyw?

 

Czy widział Pan przekroje ścian na fińskim legalett, na isover, na rockwool, - Był Pan w Danii, Alpach ( Szwajcaria, Włochy Francja) - Norwegia...- tam się izoluję z mała akumulacją.

 

Grube mury na fundamencie - słusznie nam się kojarzą z chłodem latem... ale gdy ten fundament odetniemy izolacją termiczną - sprawa zmieni się diametralnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to mi chodzi. Duża akumulacja ma zdolność do samoregulacji temperatury wewnątrz pomieszczeń. Im większa delta t między ścianą a powietrzem wewnątrz, tym bardziej ta ściana będzie oddziaływać na to powietrze - odbierać lub oddawać ciepło. Jak te powiedzmy 300 ton silki, betonu nagrzeje się do temperatury 20 *C to ile trzeba wpompować energii żeby to zmienić chociaż o 1 * ???

Ale też zimą nie obniży Pan temperatury gdy nikogo w domu nie ma. A latem jak nagrzeje się do 30 st... też bedzie trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie w nocy jest chłodniej - tylko dlaczego nie robić chłodzenia i grzania ppci jak to cena glikolowego wymiennika?

 

Nie zdecydowałem jeszcze niczego w temacie ogrzewania poza tym, że w płycie będą rurki do wodnego. Kable to grzanie żywym prądem, a tego chcę uniknąć. No bo jaki sens kupować PC i grzać prądem? Myślę o gruntowej PC bo COP ma stabilny, do ogrzewania temperaturą nieprzekraczającą 30 * to spokojnie będzie wynosił 4. Jak już będę miał dwie taryfy, to siłą rzeczy będę chciał korzystać z tańszej. A w nocy temperatura powietrza spada, COP powietrznej pompy leci na łeb. Glikolowy wymiennik zrobię sam z małą pomocą koparkowego, a PC kupię jakąś tanią. To powinno być optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...