Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Wicie, poczytałem proszę ja Was ten wątek na FB o domach samospłacających. Najfajniejsze, że tam nic o takich domach nie ma, a tylko te zawiasy, debile, wodogłowie, nieuki, głupki... jasna cholera!


 

Boś Bank wybrał dom kompletnie nieizolowany i pokazał na jego przykładzie jak inwestycja w pompę ciepła szybko się zwróci. Pompy ciepła zasilane z PV zastosowano w domu 130m2 którego ogrzewanie centralne wynosiło 8500zł rocznie - Jak się dwoma pompami ciepła i ogromną fotovoltaika "zejdzie" do zera - to odpisanie od długu 8500 zł jakoś wygląda odpisanie 850 zł - słabo!

Dlatego BOŚ bank - radzi nie izolować a inwestować w ogrzewanie i PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przypomnę Panu, że kolektory montuje się pionowo lub prawie pionowo na ścianie bo:

- mniejszy kłopot jest z nadprodukcją ciepła latem - kolektor i tak pokryje 100% zapotrzebowania

- więcej jest zysków zimą - czyli bilans ciepła wykorzystanego jest korzystniejszy

- nie zalega śnieg

-łatwiej się czyści

- nie dziurawi się dachu

- niegroźny jest grad

- prostszy montaż i doprowadzenie ciepłą do domu.

 

Zgadzam się z tym całkowicie, w każdym punkcie. Ale kolektory mają jedną dużą wadę; czynnikiem przenoszącym ciepło jest ciecz. Szczelność, straty ciepła w transporcie, pompa obiegowa, okresowa wymiana płynu co 5 lat, to już prościej jest przy układzie PV i zwykłego bojlera elektrycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak umiesz czytać ze zrozumieniem to powinieneś się zorientować że zaszło nieporozumienie: asolt napisał że projekt , wykonał oszust ( bo liczył niepoliczalne) a TB wziął to niepotrzebnie do siebie bo nie o nim była mowa i puściły mu nerwy. Każdemu puszczą tu nerwy jak ktoś inny nazwie go oszustem. Po tylu próbach ośmieszania i bezszczelnych wycieczkach na swój temat T.B ma prawo być nerwowy. Jeszcze raz napiszę: nie zgadzanie się z jego poglądami nie upoważnia do wyśmiewania czy wyzywania.

Nie puszczają mi nerwy... Panom szczekającym wydaje się, że piszę tu dla wzrostów słupków sprzedaży. Tak naprawdę to 99 % klientów mam z polecenia a 1 % z Bartyckiej . Gdyby mi zależało na klientach z forum pisałby bym to co np. Szanowny asolt.

Dodam więcej - atakujących mnie nie interesują tanie komfortowe domy pasywne - to łatwo sprawdzić o kontakt z projektantem poprosił tylko kerado28 i to dopiero 18 lutego! ( a piszę tu znacznie dłużej ) - i od tego czasu nie widać Szanownego kerado28 na FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym całkowicie, w każdym punkcie. Ale kolektory mają jedną dużą wadę; czynnikiem przenoszącym ciepło jest ciecz. Szczelność, straty ciepła w transporcie, pompa obiegowa, okresowa wymiana płynu co 5 lat, to już prościej jest przy układzie PV i zwykłego bojlera elektrycznego.
Ja tylko opisałem dlaczego mam wroga w kolektorz1 czy bachusie na innym forum. Pan kolektor1, zamiast po wytłumaczeniu co źle robi i dlaczego, zacząć robic zgodnie z ekonomia i fizyką - poczuł się obrażony - mnie atakuje. Mali ludzie tak mają i nie należy się małymi ludźmi przejmować
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o grzaniu wody to zwykłe porównanie sprawności cieczowego i PV, nie mówiąc o kosztach, pokazują zupełnie co innego.
kolekto to 1/2 roly za darmo 1/2 roku drożej , Zasobnik z pompą ciepła - to 3/4 roku za darmo a zasobnik z pompą ciepła i PV - to wg mnie jest przyszłość.

 

Zasobnik z PV - jest droższy i mniej skuteczny niż zasobnik z pompą ciepła i PV!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak umiesz czytać ze zrozumieniem to powinieneś się zorientować że zaszło nieporozumienie: asolt napisał że projekt , wykonał oszust ( bo liczył niepoliczalne) a TB wziął to niepotrzebnie do siebie bo nie o nim była mowa i puściły mu nerwy. Każdemu puszczą tu nerwy jak ktoś inny nazwie go oszustem. Po tylu próbach ośmieszania i bezszczelnych wycieczkach na swój temat T.B ma prawo być nerwowy. Jeszcze raz napiszę: nie zgadzanie się z jego poglądami nie upoważnia do wyśmiewania czy wyzywania.

 

Nie wiem czy do konca zrozumiałes o co mi chodzi. Jest to wpis ironiczny na na niezgłebioną głupotę TB. Oczywiscie ze nie sądzę aby projektanci byli oszustami, myslę ze wykonują swoją prace zgdodnie z wiedzą, normami i rozporządzeniami. To TB robi im niedzwiedzią przysługę pisząc o niemozliwosci wykonania obliczeń cieplnych.

Ta rzekoma niepoliczalnosc obejmuje wszystkich projektantów i audytorów w Polsce co jest bzdurą do kwadratu. Dochodzi do plucie na politechniki, ich wykładowców, absolwentów i studentów. Chyba nie sądzisz ze projektanci z którymi współpracuje TB wyliczają to niepoliczalne a cała reszta tego nie potrafi. Skoro twierdzisz ze nic nie upoważnaia do wysmiewania i wyzywania to dlaczego ma to dotyczyć tylko jednej strony. Moze tak mówic TB, a inni mają milczec, dlaczego ja mam milczec jak jestem pomawiany i wyzywany, TB zarzuca mi nieprawdę i działanie na szkodę inwestorów którzy o tej szkodzie nic nie wiedzą. Bądz sprawiedliwy, nikt nikomu nie broni byc obroncą TB, ale uczciwosc i sprawidliwość powinna byc na pierwszym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy ciepła zasilane z PV zastosowano w domu 130m2 którego ogrzewanie centralne wynosiło 8500zł rocznie
czym tak drogo ? czystym prądem ? nie Pańskim systemem grzania od święta ?

 

bo za 8500 zł jest 12,4 tony węgla !!! sorry ale "najlepsze" ceglane zamki z lat 60-70 zjadały przy powierzchni 130 m^2 licząc w porywach 400kWh m^2

daje to 52 MWh jest to około 5,5 tony węgla ... to gdzie Pan widzisz aż taki rachunek ? czysty prąd tak wyjdzie ...

Pana grzanie na zawołanie wyjdzie taniej, ale czy to jest komfort ... kiedy ściany są zimnie ?

Wrzeszczysz Pan o izolację od środka właśnie po to aby szybko nagrzewać .. ale to nie nic wspólnego z trzymaniem ciepła, tylko chroni Pański dupowaty system przed tym aby dom który zje 3 tony węgla nie zjadł prądu na 6-8 tyś zł! stąd te moce niebotyczne po 100 W/m^2 ..

 

Panie jak byś Pan wiedział po co jest izolacja to byś Pan zrobił dom z ogrzewaniem od święta ... na podtrzymanie temperatury.

A nie ... wychodzimy z pokoju i po godzinie jest już wyraźnie zimno !

 

Ale Pan się nie przyzna ! tylko szuka winny w innych.

 

milczec jak jestem pomawiany i wyzywany
Aslot znasz powiedzenie ? odpuść głupiemu będziesz miał trzysta dni odpustu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o tym, że często przewijają się na tym forum (nie tylko w tym temacie) przykłady, że lepiej grzać węglem, drewnem, olejem, gazem itp. bo to jednostkowo wychodzi taniej niż inwestycja w izolację. Tyle tylko, że zamiast policzyć to tak jak np. מרכבה, czyli najpierw straty a potem jak je uzupełnić to przyjmuje się jakiś system grzewczy i do niego liczy izolację.

Dlatego wolę najpierw projekt ze stratami na poziomie 300-400zł/rok przy prądzie i dopiero potem rozważać czym to uzupełniać. Wtedy nie ma wielkiego wyboru....

To raczej takie a nie inne wnioski wyciągane na podstawie czasem błędnych danych. Wiesz doskonale, że nikt nie neguje potrzeby izolowania domu. Nie każdego stać na pasywniaka a w energooszczędnych pytanie o rodzaj ogrzewania jest już zasadne. Twoje rozwiązanie ma szansę być tanim domem pasywnym ale trudno sobie wyobrazić tę "taniość" w innej konfiguracji. To raczej dyskusja o opłacalności domu pasywnego a nie o to czy izolować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zasobnik z pompą ciepła i PV - to wg mnie jest przyszłość.

no widzisz Tomaszku tu jak nigdy się zgadzamy może nie z PV ale ..

Kumasz widzę bazę iż da się prąd z PV przełożyć dzięki pompie na bardzo sprawny system.

Ale to jest system do ogrzewania wody do mycia łapek. Przy prawdziwych domach izolowanych

bardzo marginalne jest ogrzewanie czy Ty to rozumiesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to jeszcze robi Pan to źle!!! SKOŚNIE NA DACHU!!!

Przypomnę Panu, że kolektory montuje się pionowo lub prawie pionowo na ścianie bo:

1 mniejszy kłopot jest z nadprodukcją ciepła latem - kolektor i tak pokryje 100% zapotrzebowania

2 więcej jest zysków zimą - czyli bilans ciepła wykorzystanego jest korzystniejszy

3 nie zalega śnieg

4 łatwiej się czyści

5 nie dziurawi się dachu

6 niegroźny jest grad

7 prostszy montaż i doprowadzenie ciepłą do domu.

 

 

Zgadzam się z tym całkowicie,

Nic bardziej mylnego. Na tym przykładzie widać jak Brzęczkowski wpuszcza w maliny.

A spytam przewrotnie czy kolega sunrise chciałby mieć tak zamontowane kolektory?

Kiedyś pisałem o tym szerzej niestety wszystkowiedzący Brzęczkowski nie był w stanie nawet jednego argumentu odeprzeć.

Wyjaśnię pokrótce:

1. Instalacje się oblicza w stosunku do zapotrzebowania dla lata, a więc przy c.w.u. nadwyżki są takie by nie komplikowały pracę systemu

2. W zimie (listopad, grudzień, styczeń, luty) darujmy sobie cokolwiek a jak będzie to się cieszmy. Ale do takiego stwierdzenia trudno dostosować system solarny

3. Skoro w tych miesiącach nie spodziewamy się nic lub prawie nic to co nam śnieg przeszkadza, nawet lepiej jak jest to chociaż nam umyje kolektory ( w płaskich jest funkcja zdejmowanie śniegu)

4. Kolektorów w ogóle się nie czyści.

5. dachu bardzo często się i tak nie dziurawi, ale w metodzie Brzęczkowskiego dziurawimy ścianę frontową jedziemy z rurami przez salon do kotłowni.

6. Ubezpieczenie załatwia problem.

7. Ciekawe co może Brzęczkowski powiedzieć o montażu jak nigdy nie widział kolektora (może na obrazku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli rozrywki i pokazania możliwości interpretacyjnych Brzęczkowskiego cytat z forum budowlanego:

Witam, zastanawiam się nad kupnem mieszkania 76 m2 w którym zainstalowany jest piec elektrodowy, czy ktoś się z Was spotkał z czymś takim, jakie mogą być miesięczne koszta ogrzania takiego mieszkania, położony styropian 10cm, okna 6-cio komorowe, ocieplone wełną mineralna dach i stropy. mieszkanie słada sie z parteru pietra i poddasza.

 

Odpowiedź Brzęczkowskiego:

Centralne ogrzewanie zawsze będzie generowało większe starty oraz koszty instalacyjne. Zaś takie mieszkanie ma największe straty przez wentylacje - około 4000kWh - dlatego najtaniej i z zapewnieniem największego komfortu wyjdzie - niecentralne + wentylacja z odzyskiem ciepła.

No i już. Proste pytanie prosta odpowiedź. Szkoda, że nie napisał, że sposobem na bóle głowy jest apap. Też byłoby na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam <30kWh/m2 z kosztami ogrzewania czystym prądem ~1.000zł/rok przy całkiem niskim koszcie m2. Nie uważam zatem, żeby pasywniak był drogi. Wręcz przeciwnie bo koszty m2 generują wszelkiego rodzaju dodatki mające z chałupki 100-200m2 zrobić pseudo dworek bo polskie budownictwo to jest fenomen znany nawet w stanach - daszki, lukarny, kolumienki, balkoniki, tarasiki itp. i dlatego nasze domki zwane są "gargamelami"; http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=967926
Masz rację ale chodzi o tę grupę zwalczającą izolację. Nie dajmy się Brzęczkowskiemu zwariować.

 

No to jest bez sensu blokowanie jakichkolwiek argumentów. Widocznie nie były takie złe jeśli ktoś poczuł się zagrożony i wystąpił o ban-a.
Mam nadzieję, że żartujesz. Gdzie Brzęczkowski używa argumentów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tematu wątku to mam takie pytanie.

Czy w domu pasywnym, z poddaszem użytkowym, gdzie na parterze jest ogrzewanie podłogowe potrzebne jest ogrzewanie w pokojach na piętrze ? Tym bardziej, że w pomieszczeniach na piętrze działa wentylacja wywiewna a nie nawiewna (mam na myśli swój domek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...